agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Geniş Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Ateş ağacı (Delonix regia) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11326)

Sebahattin Sargın 19-11-2008 23:05

Ateş ağacı (Delonix regia)

5 Eklenti(ler)
Ateş ağacı (Delonix regia) Baklagiller familyasından, subtropikal ve tropik kuşaklarda yetişen bir çiçekli ağaç türü. Ateş ağacı tanımı, akrabası olmayan başka ağaç türleri için de kullanılmaktadır.

Ateş ağaçları, dünyadaki "en renkli ağaçlar" olarak tanımlanabilir. Ağaç parlak kızıl, kırmızı, turuncu, sarı çiçekleri ve onu daha çarpıcı hale getiren parlak yeşil yapraklarıyla bilinir.

Ateş ağacı, Madagaskar'ın batısındaki tropik ormanlarda doğal olarak bulunur. Yaşam alanından farklı ortamlarda kültürü yapılmaktadır ancak doğal yaşam alanında soyu tehlike altındadır.

Süslü rengine rağmen tropik ormanların karanlık ortamlarında, yaklaşık 5 metre ila 12 metre arasında boylanarak yaygınlaşır. Kuru mevsimlerde yapraklarını susuzluğa dayanıklı hale getirir, diğer mevsimlerde her daim yeşildir.

Çiçekler iri, sarı ve beyaz noktalıdır. Doğal varyetesi flavida sarı çiçeklidir. Tohum kabukları koyu kahverengi renklidir;boyları 60 cm. uzunluğunda,5 cm. genişliğinde olabilir.Ancak tohumlar tek başlarına 0.4 gram ağırlığındadır. Tohum kabukları Karayipler'de,şak-şak ya da marakas olarak bilinen bazı perküsyon aletlerinin yapımında kullanılır.

Birleşik yaprakları hafif tüylü görünümlü ve karakteristik parlak yeşildir. İki parçalı olabilirler. Her yaprak 30 ila 50 cm. uzunluğunda ve 10-20 parçaya bölünmüş şekildedir.

Ataş ağaçları, tropik veya yarı tropik iklimlerde bulundukları gibi, kuru ve tuzlu ortamlara da dayanabilirler. Yaygın olarak Karayipler'de görülürler.

Amerika'da sadece Florida ve Teksas'ın güney bölgelerinde bulunur.

Çiçeklenme mevsimi:

* Güney Florida: Haziran
* Karayipler: Mayıs–Eylül
* Hindistan: Nisan–Haziran
* Avustralya: Aralık–Şubat

Eklenti 53282
Çiçekler
Eklenti 53283
Tohum kabukları
Eklenti 53284
Ağacın kabuğu
Eklenti 53285
Delonix regia
Eklenti 53286
Çiçekler

KAYNAK

Minem 20-11-2008 08:43

Ateş ağacının Kıbrıs'da askeriyenin o taraflarda oldukca çok olduğunu duyuştum. Ama bahsettikleri bu mu bilmiyorum.. Çok güzel görünüyorlar..

Buket Aknar 22-11-2008 19:37

Kıbrıs'ta o kadar çok askeriye var ki! Hangi askeriye acaba? Ama ben Girne'de bu ağacı gördüm. Girne ana çemberden Bellapais'e giderken sol kol üzerindeki çeyizevinin önünde bu ağaçtan var. Çok beğeniyorum.

Minem 23-11-2008 12:29

Ben Kıbrıs'a hiç gelmedim. O yüzden sadece Girne'de olduğunu ve askeriyenin orada olduğunu biliyorum Buket Hanım.. Fotoğraflarına bakıp bayılmıştım renklerine ve güzelliğine...

uzman16 23-11-2008 19:41

Bu ağaç sanki gülibrişim familyasından. Yaprak yapısı, gövde biçimi, tohum kesesi çok çok benziyor. Çiçeği farklı sadece sanki.

sabri zeki 24-11-2008 18:38

selam arkadaşlar. bu agaç gazi magosada var.çimlendirmek zor ben tohumlarını çimlendiremedim şubat ayından sonra tohumları olgunlaşıyor isteyenler önbilgi toplayın yetiştirmekle ilgili bende tohumları temin etmeye çalışayım .sevgiyle kalın..

Ali H. ALI 26-11-2008 12:47

Sabri bey, Ates agaci(Delonix regia) tohumlari hic bir islem yapmadan ekilirse toprak altinda uzun sure(2-3 yil) cimlenmeden durabiliyor. O yuzden tohumlari ekmeden once, tohumlarin uzerindeki sert kabugun kucuk bir kismini, bir bicak yardimi ile kesip alirsaniz ve ya bir bardaga koyacaginiz tohumlarin uzerine kaynar su dokup 24 saat tohumlari o suda tutarsaniz, tohumlarin cimlenmesi cok cabuk olacaktir.
Kolay gelsin.

Not: Su an Kibrista yasiyorsunuz. Bizlerle Kibris hakkinda paylasacaginiz cok seyiniz oldugunu dusunuyorum. Asagida verilen linke ugrarmisiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=4785

sabri zeki 26-11-2008 18:22

sayın ali bey ara sıra ziyaret ederim ancak konulara katılmadım, ****** ilgilendiğimiz konu olunca yazıyorum benim fazla vaktim olmuor malum çocuklar fırsat verirlerse oturabiliyorum bilgisayara. sevgiler magosadan..

Aytaç Eroğlu 27-11-2008 14:35

benim bildiğim kadarıyla minareli köy ile değirmenlik arasındaki askeriye ye ait hat içerisinde de yol kenarlarında mevcut. **** mevcut idi diyeyim 1984 den beri bir daha gitmek nasip olmadı.

highalltime 30-11-2008 11:31

izmirde çok var ateş ağcından.çiçeği mor ve mavi renkte olanlarıda var, çok güzel bir ağaç.dünyanın büyük bir kısmında yetişebiliyor.

Sebahattin Sargın 30-11-2008 13:18

İzmirli arkadaşlarımız bu ağaçların yerini tesbit edip, tohum temininde bize yardımcı olabilirler mi acaba?

Auguste 30-11-2008 19:24

Sayın highalltime,
İzmir'de nerede mevcut olduğunu söylerseniz gidip temin etmeye çalışacağım. Mor çiçeklilerin jacaranda mimosifolia olabilme ihtimali büyük diye düşünüyorum. Kırmızı çiçekli ateş ağacı daha önce görmedim.

highalltime 03-12-2008 20:45

^^mesela lozan fuar kapısının hemen yanında var, sokağımda var, yan sokağımda var, okulumda var, ege üniversitesinin her köşesinde var...her yerde var.bence biraz dikkatli bakın çevrenize:)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın (Mesaj 324664)
İzmirli arkadaşlarımız bu ağaçların yerini tesbit edip, tohum temininde bize yardımcı olabilirler mi acaba?

******:) ama neyazık ki çoğunlukla ateş ağaçları tohum vermeden kış bastırıyor izmirde ve tohumlar gelişemiyor.ama bu sene bol bol var, merak etmeyim.

tropikana 03-12-2008 21:09

Merhaba,
Benim iş yerimin yakınında bu ağaçtan var. Çiçekleri çok güzel, yaprakları akşam olunca kapanıyor. İlk gördüğümde hayretle ağacı izlemiştim ne kadarda büyük bir küstüm çiçeği bu demiştim kendi kendime:)

Auguste 05-12-2008 18:22

Merhaba,
Ağacın şuanki görünüşü ile ilgili bir fotoğraf yükleyen olursa çok sevinirim.
İyi çalışmalar, selamlar.

Sebahattin Sargın 05-12-2008 19:25

2 Eklenti(ler)
Sevgili Auguste;

Ağacın tohum bağlamış halin bu şekilde olması lazım;

Eklenti 55009

Bunlarda tohumdan çimlenmiş ateş ağaçları, demek ki çimlenebiliyormuş. Sağolsun Sabri Bey Kıbrıstan tohumlar gönderdi, Ali Hocamın anlattığı şekilde çimlendirme denemelerime başlıyacağım...
Eklenti 55010

Sevgiler ;)

Buket Aknar 06-12-2008 09:29

Hemen, bu ağacı gördüğüm yere gitmeli ve tohum var mı bakmalıyım. Tohumdan yetiştirebileceğimi sanmıyordum, denemek lazım.

limon 07-12-2008 16:32

Sebahattin, internette bu ağacın çok güzel Bonsaileri de var.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=10995

Ben de bahçemiz için ya yaprakları ya çiçekleri Kırmızı olan bir ağaç arayışındayken bu ağacı görüp, çok beğenmiştim. İstanbul'a uygun kırmızı bir ağaç arayışım halen sürüyor :)

Sebahattin Sargın 07-12-2008 17:06

Sevgili Limon Kırmızı yapraklı erguvanı inceledin mi bahçen için?

Ne yazık ki ateş ağacı İstanbula değil Marmara iklimine hiç uymuyor, soğuğu hiç sevmiyor kendisi. Tohumlar inşallah çimlendirebilirim, çimlendirebilirsem saksıda büyüteceğim...

Sevgiler ;)

agronomistmrt 12-02-2009 21:51

delonix regia nın izmirde yaşadığını bilmiyordum. soğuğa çok dayanıksız olduğunu biliyordum ama demekki oluyor.
bende üretmekteyim antalyada bir şey olmuyor gayet iyi adapte oluyor
saygılar murat daltaban

Sebahattin Sargın 12-02-2009 21:55

Murat Bey Merhaba;

Ateş ağacını hangi yöntemlerle üretiyorsunuz, tohumdan çimlendirirken uyguladığınız ön işlemler var mı? Bu konularda bizimle bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz...

Sevgiler ;)

agronomistmrt 13-02-2009 18:34

atonikli ılık suda 1 gece bekletip ondan sonra torf perlit karışımına ekiyoruz. ısıtmalı çelik serasının en üstüne koyuyorum. çimlenme oranı yüksek ve hızlı.

Sebahattin Sargın 13-02-2009 20:14

Murat Bey sitemizde üreticilerin yanında benim gibi amatörlerde var, bu yüzden bazı terimlere yabancıyız. "Atonikli su" nedir, bu konuda bizi aydınlatırsanız memnun oluruz ;) Ürettiğiniz ateş ağaçları veya yetişkin ateş ağaçlarınız ile ilgili elinizde fotroğraflar varsa bizimle paylaşırsanız seviniriz...

Sevgiler ;)

karakule 14-02-2009 01:16

Delonix regia

1 Eklenti(ler)
Geçen yaz ben de tohumdan üretmiştim. 5, 6 tane fidanım vardı. Sonbaharda soğuklara dayanamadılar. Kış koruması kesinlikle şart. Birkaç ayda sağlam gövde yaptılar. Belki bu sene patlar diye hala tutuyorum. Olmazsa tekrar deniycem, bu ağaca aşığım ben :p

Eklenti 62732

Tohumların su alıp şişmesi için küçük bir kısmından yara açmalı, bir gün suda bırakmalısın. Çok çabuk çimleniyor ve hızlı büyüyorlar. Yazın sıcağında 3 günde çimlenenler olmuştu bende. En erken Nisanda ekmeni tavsiye ederim.

agronomistmrt 14-02-2009 22:50

atonik bir tür bitkigelişim düzenleyici. tohumların çimlenmesini teşvik ediyor.

Güngör Salman 15-02-2009 00:13

Merhaba bu ağacın tohumundan nerden edinebiliriz bana bir kaç tane gönderebilecek biri varmı?

bilgeonur 09-04-2009 11:48

Merhaba,
Bu ağacın resimlerini benim yazdığım bir soru var orada görebilirsiniz. Mısır da görmüştüm. Çok güzel kırmızı resimlerini atabilirim isterseniz.

eya 13-08-2009 17:03

Bu ağacı ev hediyesi olarak hediye ettiler. Yaklaşık üç ay oldu çok da güzel yetişti. Umarım kış aylarınıda kazasız atlatıp yetiştirebilirim...Resimlere bakınca çok beğendim böyle güzel bir ağacı bahçemde yetişrimek büyük mutluluk verecek;)

cemox 31-01-2010 02:51

Kesinlikle yetiştirilmesi gereken ama bir o kadarda özen isteyen bir ağaç. Türkiye'de Ege ve Akdeniz bölgesinde çok rahat yetiştirilebilinir. Asıl mesele karasal bölgelerde uyum sağlamasında...

agozce 31-01-2010 15:32

3 Eklenti(ler)
Merhaba, flame tree değil mi ? Öyle ise ;

ben Küba dan tohumlarını aşağıdaki ağaçtan toplamıştım. Bir kaç gün suda ıslattım. Şişince ektim. Çok kolay çimlendi. Yaklaşık 20 cm. Ankara soğuklarına alışsın diye kapalı balkonda tutuyorum. Yapraklarını döktü ama, durumu iyi. Baharda fotosunu çekerim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024