agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2007, 16:47   #1
Yeni Üye

CEDRUS's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2005
Ağaçlara zarar veren hayvanlar (böcek ve sürüngenler hariç)

Ormanda zarar yapan hayvanlar (böcek ve sürüngenler hariç) hakkında bilgi arıyorum ancak bulamadım bir bilen yardımcı olursa sevinirim

Düzenleyen CEDRUS : 14-03-2007 saat 21:59
CEDRUS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 17:04   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Soru çok geniş boyutlu değilmi cevap bulmasını zorlaştırır.
Zarardan kasıt nedir gibi..
Ekosistem içindeki hayvanlar mı? yoksa, dışardan gelen keçi gibi hayvanlar mı kastediliyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 17:32   #3
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 45
ORMANA ZARAR VEREN MEMELİ HAYVANLAR TAVŞAN – SİNCAP – YABAN DOMUZU A. FAMİLYA, LEPORİDAE, TAVŞANGİLLER

Türkiye ormanlarında zarar yapan tavşanlar, özellikle çeşitli yapraklı ağaç türlerinin tomurcuk ve sürgünlerini yerler. İğne yapraklı türlerde ise ender olarak zarar yaparlar.

a. Lepus europaeus (Pallas), Tavşan, Avrupa Tavşanı

Yayılışı: Bu tür, hemen tüm Avrupa, Ural ve Kafkasya, orta Doğu ve Etiyopya ile Sudan’da yayılmış bulunmaktadır. Türkiye’de çeşitli yörelerde yaygındır.

Zararları:
1. Kışın, özellikle kayın, gürgen, karaağaç, dişbudak, akçaağaç, titrek kavak ve bazen de meşenin, tomurcuk ve sürgünlerini yer. İğne yapraklılardan çama ve lâdine ender olarak zarar yapar. Genellikle küçük alandaki zararları şiddetli olur.

2. Akasya, gladiçya ve katır tırnaklarının kabuklarını kemirmek veya soymak, fazla kışlarda da ağaçların fidanlarının kabuklarını soyarak diri odunu kemirmek suretiyle zarar yaparlar.

3. Özellikle fidanlıklarda önemli zararlar yapar. Tavşan zararını gösteren belirtiler şunlardır: - Zarar alanlarında tavşan pisliklerinin bulunması. - Isırılma yüzeylerinin düz olması. - Kesici dişlerinin bıraktığı izler (Çift olarak yalancı oduna oldukça keskin mir şekilde girmiş bulunan diş izlerinin genişliği 6 mm. kadardır).

Koruyucu Önlemler:
1. Fidanlık ve kültürden çevresini, tavşanların geçemeyeceği sıklıktaki çitle çevrilmesi gerekir.

2. Kıymetli ağaçlar çeşitli maddelerle korunmalıdır. Bunun için örneğin diken, iğne yapraklı türlerin kuru dalları, tel sepetler, ağaç kabuğu vb. maddeler kullanılabilir. Bu maddeler ağaçlara sonbaharda konur ve ilkbaharda kaldırılır.

3. Bitkilere kötü kokan veya bunları yenemez hale getiren maddeler sürülmelidir.

4. Tavşanlar iyice çoğalırsa, şiddetli bir şekilde avlanmalıdır.

b. Orytolagus cuniculus (L.), Ada Tavşanı:

Yayılışı: Asıl vatanı Akdeniz Bölgesi memleketleridir. Ukrayna ve Avustralya’da görülmüştür. Türkiye’de Akdeniz ve dolaylarında yayılmıştır.

Zararları:
1. Bitkileri yer, ağaçların kabuklarını soyar. Çam, huş, meşe ve söğüdü, lâdinden daha çok sever.

2. Tohum, fide ve fidanları topraktan eşerek çıkarır ve yer.

3. Toprakta galeriler açarak çeşitli zararlar yapar. Bu tip zararlar, fidanlık ve tarım alanlarında zararlıdır.

Koruyucu Önlemler:
1. Çitle Çevirmek.

2. Bitkilere koruyucu maddeler bağlamalı veya bu maddelerle etrafı çevrilmelidir. Bunun için çam ve lâdin fidanlarının çevresine taşlar konulur, sırıklar çekilir veya dikenli dallar bağlanır.

3. Bitkilere kötü kokan vb. maddeler sürülür.

4. Doğal düşmanları korunmalıdır. Bunlar; tilki, sansar, porsuk, kedi vb. hayvanlardır.

B. FAMİLYA, SUİDAE, DOMUZGİLLER

Sus scrofa L., Yaban Domuzu

Yayılışı:
Yaban domuzu, Türkiye’de yaşam yerine uyan çalılık, sazlık, bataklık ve ormanlık kesimlerinde bulunmaktadır. Özellikle çok miktarda rastlandığı yerler şunlardır: Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Sakarya, Bolu, Zonguldak, Kastamonu, Giresun, artvin, Antalya, Mersin, Kütahya, Sinop, Samsun, Rize, Trabzon, Balıkesir, Bursa, Aydın, Muğ...

Bu kadarlık bir demo bulabildim. Acaba bu olabilir mi?

anilozer112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 21:56   #4
Yeni Üye

CEDRUS's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2005
evet soruyu sorarken detaya girmeden sormuşum.Bu yüzden pek anlaşılmıyor.
tam olarak aradığım konu orman ağaçlarında zarar yapan memeli hayvanlar ve bu zararlardan orman ağaçlarını koruma yöntemleri diyebilirim

örneğin keçilerin ağaçların sürgünlerini yiyerek zarar vermesi tavşanların zararları (anilozer in açıkladıgı gibi)(sedir gençliklerine verdikleri zararlar) bunun yanında köstebek,fare,domuz....vs gibi hayvanların ne tür zararları olduklarını ve bu zararların nasıl en az düzeye indirilebileceğini araştırıyorum. internette aradım ama bulamadım.

Bu arada ekosistem içerisinde herbir elemanın (bitkisel,hayvansal,mineral) ayrı bir önemi vardır ancak benim araştırdıgım konu sadece zararları. ''Orman Koruma'' kapsamına giriyor.

Bahsettiğim diğer hayvanlar hakkındada yardımcı olabilirseniz memnun olurum Teşekkürler....

CEDRUS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 11:09   #5
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2009
arkadaşlar
kardeşimin 800 adet badem fidani var. tavşanlar ve tarla farelerinden fırsat bulup da dallanıp budaklanamıyorlar. tarlanın etrafında dikenli tel olmasına rağmen tavşanlar bir yolunu bulup içeri girebiliyorlar. ne yapmam gerektiğini hala araştırıyorum. sanki mühendislik tezi hazırlar gibi kafa yoruyorum. sizler de bana katılmak istermisiniz?teşekkürler saygilar sevgiler yeşili seven dünyalılar

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 02:09   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilahmet Mesajı Göster
arkadaşlar
kardeşimin 800 adet badem fidani var. tavşanlar ve tarla farelerinden fırsat bulup da dallanıp budaklanamıyorlar. tarlanın etrafında dikenli tel olmasına rağmen tavşanlar bir yolunu bulup içeri girebiliyorlar. ne yapmam gerektiğini hala araştırıyorum. sanki mühendislik tezi hazırlar gibi kafa yoruyorum. sizler de bana katılmak istermisiniz?teşekkürler saygilar sevgiler yeşili seven dünyalılar
Sn. cemilahmet,

badem fidanlarının sürgünlerini tavşan yemez. Tavşan ot ve benzeri yeşillikleri yer. Çok aç ve yiyecek bulamaması lazım. Zira bahar aylarında yani bademler yeşerdiğinde her şey gövermiş olur ve bademe de sıra gelmez.

Ancak ada tavşanı yer ve oda toprağa açtığı deliklerde yaşar. Adalarda bulunur.

Tarlanızın etrafı dikenli tel ile korunuyor ya, başka hayvanlar da rahatlıkla girebilir.

20 ya da 30 dakikada bir atan ses bombaları var. Onlarda kurarsanız domuz da gelmez.

Tarla fareleri ve köstebekler az işlenmiş _sürülmemiş_ tarlalarda olur.

Ya da sizin işleyemediğiniz tarla sınırlarında, işlenmemiş, pek el değmemiş yerlerde olur. O bölgeleri sürer veya çapalarsanır bir süre sonra terk ederler.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 08:31   #7
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Yaşlı badem ağaçlarının kuru kabuklarını birşeyler yiyor, yer yer kabunlarının yüzeyden alındığı için kızarmış olarak gözükmektedir. Kargalar da yiyor gibi geliyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 11:14   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
ağaçkakan

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Yaşlı badem ağaçlarının kuru kabuklarını birşeyler yiyor, yer yer kabunlarının yüzeyden alındığı için kızarmış olarak gözükmektedir. Kargalar da yiyor gibi geliyor.
Yaşlı ağaçların kuru kabuklarını kargalar yemez.

Ağaçkakan dışında hiç bir kuş yemez.

Ağaçkakanlar delik deşik eder. Hemen hemen tüm dış kabukları temizler.

Çünkü yaşlı ağacların dış kabuklarının altında kurtlar, böçekler oluşmuştur.
Ağaçkakan aslında bu zararlı böcekleri toplar. Yer.

Ağaç yaşlı ve gövdede kurtlanma çok ise, ağaçkakanın gövdeye zararı daha fazla olur.
Hatta o ağacın gövdesini deler, yuva yapar, yerleşik hayata geçer.

Genç ağacta ve sağlıklı ağaçta (yaşlıda olsa) gövdede kurt olmaz, dalayısıyla ağaçkakan da olmaz.
Ama bademin meyvesini çok sever. Deler içini yer.

Ve bunu öyle bir teknikle yapar ki akıllara zarar verir.

Bir düşünün, olgunlaşmış, neredeyse dokunsanız düşecek kurumuş bademi o tutunduğu incecik yerden kopartmadan deler ve içini yer. Delik badem orada asılıdır.

Dünyanın en ileri ve hasas matkabı bunu yapamaz.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 13:07   #9
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Halil bey teşekkür ederim.
Bademler yaşlı ama çürüklü değil, kabuklarını yüzeysel yiyorlar. Çivileme gaga izi yok, koparıp alıyorlar. Ağaçlara zararını da görmedim. Ancak dikkatimi çekiyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2010, 11:19   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Yaban domuzlarından hayvan haklarınıda gözeterek nasıl bitkileri korurum.

Sevgili arkadaşlar hepinize sevgiler saygılar. Benim derdim tarlamıza ektiğimiz kum darıyı domuzlardan korumak. Bunun bilinen pratik şekilleri varmı? Öldürmenin, hayvana acı çektirmenin dışında. Kısacası ne hayvan zarar görsün, nede bizim tarla bitkilerimiz. Hoşça kalınız.

Köyevim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2010, 21:11   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2009
Tek çare, tarlanıza hiç bir şey ekmemek.

karakemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024