agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2009, 20:39   #1
Yeni Üye

bzkslgl's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2009
Solucan

İyi günler
Bitkimin birinin toprağında solucan gördüm.Toprağı değiştircem ama devamlı böyle solucan oluşuyor, ilk defa başıma gelmedi.Ben bu topraktan solucanları nasıl atabilirim ve bu solucanlar neden oluşuyor?

bzkslgl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2009, 23:10   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2009
Solucanlarla Baş Edemiyorum?

Ya arkadaşlar fidelerimin yaprakları hep kuruyor.Susuzluktan olduğunu düşünüyordum.Dün bolca suladım bugün toprağı bi havalandırıyım dedim yüzeyinden az bi toprak kaldırdım içi vıcır vıcır solucan olmuş her neyse saksıyı boşalttım.Bütün solucanlar fidanın köklerine yapışmışlar.Kök falan kalmamış bitkide.

Bu zaten karşılaştığım ikinci vaka oluyor.Diğer fidem kurumuştu bu yüzden.Bu solucana nasıl bir çözüm üretebilirim.Siz böyle durumlarda neler yapıyorsunuz?

Pesimist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2009, 23:21   #3
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Böyle dürümda markete gider torf alırız , bitkinin toprağını değiştirip ,
bir daha bahçe topragı kullanmadan önce solucanlar için kontrol ederiz .
Belki de kullanmadan once 10-15 dakika 200 derecede fırınlarız .
Bunları ben yapıyorum ,herkesin kendi yöntemi olabilir .
Sitede yenisiniz renkli yazmazsanız daha güzel olur

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2009, 23:30   #4
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Kısaca 200 derecede topraktaki yararlı bakterileri ve elementleri öldürmek için çok fazla bir ısı.

İdealinin 70 derece olduğunu biliyorum.

Solarizasyon başlığında da şiddetle karşı çıkanlar var ki...solarizasyonun ısısı asla 200 dereceyi bulmaz.

Düzenleyen berduray : 07-03-2010 saat 22:28
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 00:04   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Solucanlar bitki köklerini yer mi?

Bulduğum solucanları fidanların diplerine gömüyorum.

Solucanların toprak yediğini ve gübrelerinin toprağı çok zengilleştirdiğini, solucansız topraklara solucan bırakıldığını ve hatta bunun için bir zamanlar Küba' dan solucan getirtildini biliyorum.

Türkiye'de de yeni yeni solucan üretimi yapıldığını duymuştum.

İki yıl önce de diktiğim fidanlar için şirket 100 er gr. lık poşet içinde solucan gübresi hediye etmişti ve kullanmıştım.

İçime (solucan) kurt düşürdünüz.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 00:07   #6
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Efendim bildiğim kadarıyla şöyle izah edeyim, her solucan nefis gübre üretmiyor.

Solucan sebze, meyva vs..artık toprakta ne bulursa, onu yer, yani toprak yemez.

Saksıda besinsiz kalan solucan ne yapacak? bitkiye musallat olacak.

Bahçede, kompostta solucana evet, saksıda hayır.

Düzenleyen berduray : 18-08-2009 saat 00:42
Eski 18-08-2009, 00:30   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
...... her solucan ....
....toprak yemez.....
Bence yer...

Eski 18-08-2009, 00:40   #8
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Toprak solucanları

Toprak solucanları, toprak içinde açtıkları galerilerde yaşıyor ve galerilerinin bulunduğu toprak katmanına göre Epijeik, Endojeik ve Anesik olmak üzere üç gruba ayrılıyorlar.

"Epijeik" türler yüzeye yakın yaşıyor ve buradaki organik maddelerle besleniyor.

Mineral toprak katmanında (üstten 20 cm.) yaşayan türlere ise "Endojeik" türler deniyor.

Bu türler toprağa işlemiş organik madde ile besleniyor ve toprağın havalanmasında çok etkili olmuyorlar.

"Anesik" türler ise derin galeri açan türler. Bunlar da gene yüzey organik maddeleriyle besleniyor.

Genellikle büyük türler Anesik, küçük türler Endojeik ve Epijeik oluyor. Epijeik türler yaygın olarak, düşen yaprakların örtü oluşturduğu ormanlarda ve ağaçlık bölgelerde bulunuyor.

Anesik ve Endojeik türler ise, ormanlık bölgelerden çok, tarımsal alanlarda ve çayırlarda daha yaygınlar.

Eski 18-08-2009, 00:41   #9
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Organik maddelerle, çürüntülerle besleniyorlar yani.

Eski 18-08-2009, 07:50   #10
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
solucanda tür falan bilmem ama çok sevdiğim begonia tigerımın küçücük saksısından dev gibi 2 tane solucan çıkınca ve ne yazık ki ölmek üzere olan bitkimde kök namına bişey göremeyince anladım ki solucan kök de yer... toprak yemiş olsaydı benm begonyam neden o hale gelsin, kökü kaybolsun.

şimdi kurtaramadığım bu bitkimden (bilgili arkadaşlardan tavsiye rica etmiştim ancak hiçbir öneri gelmemesinden ötürü) kendimce birkaç yerinden kestim suya koydum, köklenecek mi bilmiyorum.

sonuç solucanlar kök yer... bitkimin kaybolan köklerinin başka açıklaması yok çünkü...

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 22:38   #11
Yeni Üye

Şimdi toprağı fırınlamadan başka çözüm yolu görünmüyor galiba.Bende baya bi toprak var.Bağ evinden getirmiştim.Bunları getirdiğimde kontrol ettim hiç bir şekilde solucan falan yoktu. Kökleri solucan saran fidanları artık hemen teşhis edebiliyorum.Topraklarını döküyorum.Saksıya yeni dinlenmiş toprak dolduruyorum.Ama bu işlem hem beni yıpratıyor hemde fidanlarımın gelişimini yavaşlatıyor.

Eski 18-08-2009, 22:44   #12
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Sorun sadece solucan ise saksıya koyacağınız kadar eleyip kullanabilirsiniz.

Fırınlamada ise 70 dereceyi geçmemeyi çalışın, aksi halde topraktaki yararlı bakterileri de öldürüp, bitkileri besinsiz bırakma ihtimali var.

Eski 18-08-2009, 23:08   #13
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Sevgili berduray ,
belki hakkınız var , karşı çıkanlar da olabilir .Ben kesinlikle bu konuda fetva verecek konumda değilim .
Ben böyle yapıyorum dedim sadece .
Neden ?
Toprakta yaralı bakteriler 70 derecenin üstünde yaşayabilir , zararlılar acaba bu ısıda ölüyor mu sizce ?
O toprakta yetişecek çiçekten önce , o toprağı çıplak eliyle karıştıracak olan kendimi düşünmek zorundayım .
Mümkün olsa toprak steril olsa , çürümeye yol açan mikroorganizmalar olmasa keşke .
Tetanus sporlarının toprakta ve organik gübrede kaç yıl canlı kalıyorlar bir tarayın WEB'den .
Bu ülkede yenidoğan bebekler altına toprak sarıldığı için hala tetanozdan ölüyor .
Karşı görüşte olan herkesten özür diliyorum , 3-5 bakteri hayatta kalacak diye ölmeye hazır değilim
Saygılar .

Eski 18-08-2009, 23:26   #14
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Sorun sadece solucan ise saksıya koyacağınız kadar eleyip kullanabilirsiniz.

Fırınlamada ise 70 dereceyi geçmemeyi çalışın, aksi halde topraktaki yararlı bakterileri de öldürüp, bitkileri besinsiz bırakma ihtimali var.
Toprakta sonradan oluşup çoğalıyorlar.Bunlar oluştuktan sonra saksıda bunları nasıl çürütebiliriz köke zarar vermeden?

eceyıldız beğendi.
Eski 18-08-2009, 23:31   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi optimus Mesajı Göster
solucanlar kök yer... bitkimin kaybolan köklerinin başka açıklaması yok çünkü...
Bu solucan işinin peşini bırakmam...

Çünkü bulduğum solucanları fidanlarımın dibine gömüyorum. Bunun yanlış bir durum olduğunu kabul etmem gerekir ve ikna olmalıyım.

Sn.optimus,
solucanlar kök yemezler.
Ama bitkinizin çürümüş köklerini yerler. Canlı kökleri yemezler.

Peki bitkinizin kuruma sebebi nedir?
Solucanlar değildir.

Çok su vermekten, önce toprağınız bozulmuş olmalı. (senaryo)
Bozulan yani balçıklaşan toprak solucan üretir.

Çoğalan solucanlar saksınızdaki suyun aşağıya akmasına yani yukarıda tutunamamasına sebeb olur. (Açık tarlada su tutma sağlar)

Saksı dibinde biriken su veya çok nemli, toprak bitkinizin köklerinin çürümesine sebeb olur ve bu durumu solucanlar çok sever.

Sn.Berduray, burada söz konusu olan sizin de berlirtiğiniz gibi halkalı toprak solucanı olmalıdır.

Diğer solucan türlerinin yukarıda anlatılan koşullarda (saksı) olmaması ve ya yaşamaması gerekir diye düşünüyorum.

Unutulmaması gereken şudur.

Toprağınızın buzulduğu, ağırlaştığı ve ya balcıklaştığı ortamlarda solucan ortaya çıkar ve bu ortaklar onların yaşam alanlarıdır.

Yine bu koşullar solucanların çok hızlı üremelerini sağlar.(balçık ve bataklık alanlar örnektir)

Bazı ev hanımları toprağı zenginleştirmek için saksılarına solucan koyarken sizler solucanlardan şikayetcisiniz.

Solucanlarıma potansiyel suçlu muamelesi yaptırmam.

Onlar toprağın dostudur. Belki de insanların dostu olmaya adaydırlar.

Bakınız, bilim adamları Alzheimer hastalığına sebeb olan (topraktaki) proteinleri bertaraf eden HIF adı verilen bir protein bulmuşlar solucanlarda.

Ve toprakta bu kadar uzun ve basit yaşamalarının sırrını bulsak da, bizde yararlansak diye de düşünmüyor değilim hani...

Kısaca; toprağınızı fazla su ile bozmayın, yoksa solucan olur.

Saygılar

Phin ve rise_com beğendi.

Düzenleyen Halil Önen : 20-08-2009 saat 21:41 Neden: yalnış değil yanlış olacaktı
Eski 18-08-2009, 23:55   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Sayın bzkslgl ; ( umarım üye adınızı doğru yazmışımdır.

Solucanlar çiğ patatesi çok seviyor. Dayanamayıp bulunduğu yer altından çıkıp bu lezzete ulaşmak isteyecektir. Sizde gördüğünüz anda yakalarsınız. Zamanla tekrar oluşuyor çünkü yumurta bırakıyorlar. Nemli toprağı çok seviyorlar. Muhakkak sulama yaparken görüyorsunuzdur.

Kompost yapımı için solucan arayan arkadaşlarda yanına patates alsın

Not: İçinde solucanlar olan saksımdaki bitkim öldü.

Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 00:01   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pesimist Mesajı Göster
.....Bende baya bi toprak var.Bağ evinden getirmiştim...
Sn.Pesimist;

bağ evinden getirdiğiniz toprakta tabii solucan olmaz.

Çünkü, havalar ve toprak ısınınca solucanlar daha nemli olan yerin aşağılarına inerler.

Sadece solucan için toprağınızı fırınlamanıza anlam veremedim. Fırınlamayı, anız tarlasının yanması gibi düşünün isterseniz.

Toprağın üzerindeki tüm yararlı ve zararlı tohumları öldürür.

Yanan anız tarlasında 70 C sıcaklık olacağınıda sanmam. Hemen, bir anda yanar geçer.

Bu ortam bile birçok canlı organizmanın aniden yanmasına ve toprağı en üst tabakasının çoraklaşmasına sebeb olur.

Böyle durumlarda anız yakan çiftçi hemen tarlasını sular ve sürer.

Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 19-08-2009 saat 00:03 Neden: yumurta bırakırlarmı?
Eski 19-08-2009, 07:58   #18
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

lütfen yanlış anlamayın halil önen ama bu solucanları toprak nasıl üretiyor? evrimle mi? ben begonya tiger'ımı saksısıyla aldım, alırken belki vardı solucanlar içinde ve belki de henüz küçüktü, bilemem... senaryonuzun fazla su dökmüş olmamla kökün çürümesi ve sonra solucan tarafından yenmesi de mümkün görünüyor, ancak toprak solucan üretmez. böyle bir şey hiçbir şekil de mümkün değildir. solucanlar toprağın hava almasını sağlıyor....flan filan bunları ilkokuldan bu yana öğreniyoruz ancak ben yine de solucanları çiçeklerimin toprağında istemezdim. kök yemeseler dahi zaten küçücük saksıda ancak besin bulan bitkimin, besin ihtiyacını engellemek istemem. bahçede olabilirler ama saksıda hoşuma gitmiyor.

Nejat@ beğendi.
Eski 19-08-2009, 08:55   #19
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Sn .optimus toprak solucan üretmiyor , ancak solucansız toprakta yumurtası bulunmaz diye bir kaide yok .
Siz o toprağı masum ve temiz sandığınız sırada onlar yüzlerce yumurtadan çıkıp çoğalabiliyorlar .
Toprak üretmiyorlar , topragı yiyorlar , ihtiyaçları olan maddeleri sindirip ihtiyaçları olmayan kısmı dışkıyla atıyorlar . Faydaları da bu ,dışkılarıyla zenginleştirdikleri ve bedenleriyle kazdıkları topraklar havalanmış oluyor .
Çürümüş atık maddeleri tüketip ,bizi onlardan kurtarmış oluyorlar .
Begonya çeliklerinizi kahverengi cam şişede suda köklenene kadar bekletin .
Geçmiş olsun , üzülmüşsünüz belli ki ...

Eski 19-08-2009, 17:50   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi optimus Mesajı Göster
lütfen yanlış anlamayın halil önen ama bu solucanları toprak nasıl üretiyor? evrimle mi? .
Sn.Volare,
teşekkür ederim.

Galiba siz, kadın kadına daha iyi anlaşıyorsunuz.

Saksıdır, çiçektir beni aşıyor, galiba.

Eski 19-08-2009, 19:13   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bzkslgl Mesajı Göster
İyi günler
Bitkimin birinin toprağında solucan gördüm.Toprağı değiştircem ama devamlı böyle solucan oluşuyor, ilk defa başıma gelmedi.Ben bu topraktan solucanları nasıl atabilirim ve bu solucanlar neden oluşuyor?
Sevgili Kardeşim Solucan derken Nasıl Bir solucandan Bahsediyorsun Bildiğimiz Toprakta Bulunan Büyük solucanlar mı yoksa ufak kurtcuklar mı ? **** tenya ya benzeyen türler mi ?
Büyük solucanlar toprağı işlemede faydalı olduğu toprağı havalandırdığı ve kimyasal maddeler bakımından zenginleştirdiği için dokunulmamasında fayda vardır diyorum, Siz O solucanları bana gönderin ben beslerim onları

tugay0614 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 21:30   #22
Yeni Üye

Solucanlar keşke dediğiniz gibi büyük olsaydı.İğne kalınlığında bir sürü solucan çıkıyor.Herhalde artık çürük şeyler bulamayınca bitkiye dadanıyorlar.

Eski 20-08-2009, 00:54   #23
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
aslen solucan iyidir toprak havalanması için güzel bir yaratıktır ancak solucanlar köklere zarar verir kılcal kökleri kırar koparır ve bitkinizin viraz rahatsızlıklara açık olmasını sağlar.. bol su ile solucanları su üstüne çıkmaya zorlayabilirsiniz.. çıkamaynlar zaten ölüyorlar. veya saksının toprağını değiştirirsiniz.. genelde seri üertim yoksa toprak değiştirmek mantıklı ancak büyük külliyet getiren uygulamalarda suyu öneririm.. basın suyu toprağa vıcıklaşıncaya kadar sonrada salın ortaya 20 tane aç tavuk bakın hiç solucan kalıyo mu?

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 07:38   #24
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Albayrak Mesajı Göster
basın suyu toprağa vıcıklaşıncaya kadar sonrada salın ortaya 20 tane aç tavuk bakın hiç solucan kalıyo mu?
oldukça pratik bir öneri

Sn.volare ben yumurtaların olması ihtimalini göz ardı etmiyorum. sadece cümleye takıldım, toprak solucan üretmez, var olan yumurtalardan solucanalr çıkar hepsi budur... cümlelerin anlatılmak istenenden farklı anlam içermemesi konusunda hassasımdır.

ayrıca bitkime çok üzüldüm. gerçekten çok sevdiğim bir bitkimdi...öneriniz için ayrıca çok teşekkür ederim sevgili volare, umarım köklenir...

Eski 20-08-2009, 09:14   #25
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Sevgili pesimist ,
arkadaşlar şunu demek istemişler ayrıca minik kurtçuklar solucan değil onlar sinek kurdu ve ölü doku ile beslenirler , bu bitki olmuş , hayvan olmuş fark etmiyor .
Yani bunlar sinek larvaları .
Sinekler yumurtalarını her yere bırakırlar , hiç ummadığınız yerlere .
Kurtlanmış yara çok görmüş biri olarak söylüyorum ...
Solucanlar apayri , gerçekten çok faydalılar ...

Eski 20-08-2009, 09:37   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pesimist Mesajı Göster
Solucanlar keşke dediğiniz gibi büyük olsaydı.İğne kalınlığında bir sürü solucan çıkıyor.Herhalde artık çürük şeyler bulamayınca bitkiye dadanıyorlar.
Anladığım kadarıyla senin saksıdakiler zararlı türden toprağını değiştirmende fayda var O türlere sigara külü dökerdi annem babamın sigara küllerini biriktirir saksılara dökerdi ölsün diye

tugay0614 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2009, 15:00   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Solucanlarla dost olmak.

Arkadaşlar solucanları dert etmeyin, sizde onları besleyin onlarda sizin bitkilerinizi beslesin, mutfak atklarınızı öğütün kapalı bir kapta 10-15gün bekleterek çürümelerini sağlayın bu zamandan sonra kabın kapağını açtığınızda öğüttüğünüz bu atıkların üzerinde beyaz küfler olacaktır içine biraz su katarak eriğik halinde saksılara ekliybilirsiniz bu işlem sonunda bitkiniz gübrelendiği gibi solucanlarınızda aç kalıp sizin bitkinize asalak olmadan dayanışma içinde yaşayarak solucan,bitki ve siz barış içinde ve yaşamın paylaşlaşımlarında mutlu olacaksınız.

Not;biliyormuydunuz solucan gübresinin üstüne dünyada gübre yok.
Sizleri bu konuda daha geniş bigilendirmek için solucanlarla kompost başlığına davet ediyorum.Segiyle kalın

Phin beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 16:05   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Arkadaşlar hiç sesiniz çıkmıyor solucanlarla meselelerinizi hallettinizmi merak ettim, yazın bir şeylerde durumdan haberimiz olsun.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 17:40   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Yılandan korkmam görsem ama solucanı görünce neden bilmiyorum çığlığı basıyorum

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 22:44   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oppss! Mesajı Göster
Yılandan korkmam ... solucanı görünce ...çığlığı basıyorum
Sevgili oppss dedik ya yılandan korkma, yalandan kork ama solucan dosttur korkma.
Delikanlı adam çığlık falan ne ola ki...

Hiç oltaya takıp balık tutmadınız mı efendim?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024