agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni148Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2016, 23:57   #211
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Yaklaşık 10 litre kadar...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 00:15   #212
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Yaklaşık 10 litre kadar...
Bence unlu bit iyi gözlem yapanlar için zamanında görülüp, tanımlanıp müdahale edildiği sürece baş edilmesi çok zor bir zararlı değil. Normalde yumurtalarını da toprağa bırakmıyor. Fakat çok enfekte bir bitkinin toprağı ise düşüp toprağa karışan yumurta yine de olabilir.

10 litre toprak çok fazla değil. 60-70 derece fırında bir kaç saat kalmasının canlı yumurta bırakmayacağını düşünüyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 00:46   #213
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
...60-70 derece fırında bir kaç saat kalmasının canlı yumurta bırakmayacağını düşünüyorum.
Teşekkür ederim.
Peki dondurucu için ne düşünüyorsunuz, o da aynı şekilde işe yarar mı?

Eski 23-02-2016, 10:01   #214
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kışları soğuk geçen bölgelerde de yazları unlu bit oluyor. Demek ki yumurtalar bir şekilde hayatta kalıyor. Bu yüzden dondurucu yumurtaları öldürür diyemem.

A_NOMAD ve mustafa_myb beğendi.
Eski 23-02-2016, 15:16   #215
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
...dondurucu yumurtaları öldürür diyemem.
Yardımınız için çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi fırınlamak en iyisi olacak...

Eski 26-02-2016, 09:45   #216
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Bu sayfada bahsedilen arap sabunu nedir, nerden bulunur, nasıl temin edilir?

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 10:10   #217
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-09-2014
Annelerimizin temizlik için kullandığı jel sabun bütün marketlerde var, ben arap sabunu acı biber ve sarımsak suda bekletip sonra süzüp çiçeklerime püskürtme yapıyorum.

pınar59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2016, 11:46   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2014
peki toprak değişimi yapsak bu bitlerden kurtulur muyuz ben ilaç da kullanıyorum ama ağacımın yinede kalan yaprakları tek tük sararmaya ve dökülmeye devam ediyor. Bir de ağacımın üstte kalan köklerinde beyazlıklar var ilaçlama yapmama rağmen ağacımın türü ficus ginseng

guka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2016, 16:43   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2016
Acemilik :(

Merhaba, uzun yillar bir sekilde korudugum cok sevdigim cicekleri, kapali balkonumda annemin arada sulamasini rica ederek , uzun bir zaman icin yurtdisina gittim. Nisan ayinda dondugumde, bazilarinin uzerinde pamukcuklar gordum. Nemden oldugunu dusundum.

Bocekleri farketmemistim.
SOnra Kalanchoe leri , tek tek tazyikli su ile yikadim.

Taaa ki , boceklerden kaynaklandigini , sus narimin , neyseki seyrek dallari arasinda gorunceye dek anlamamistim.

Resimlerdeki ayni bocekten ; irisiyle, yavrusuyla, hepsini sarmis.
En taze yapraklarin, cicek acacak surgunlerin aralarina girmisler, koloni halinde.

Sadece Kalanchoeler de degil, cevresindeki tum bitkilere musallat olmus.

Yazilarin hepsini okudum.

Simdi ben bunlari yikayip , pamuklu alanlardan kurtuldum.
Ama bocekler hala var, boceklerin yerlestigi taze surgunleri kesmeli miyim?
( Ezdigimde turucu renk bir sivi cikiyor , bu da mucadelede hala sansim oldugu anlamina geliyormus okuduklarima gore )

Topraklarina dusmus olmalari mevcut ki minik olanlari gormek zor,
Topraklari degistirmeli miyim?

Gebe oldugum icin , tarimsal ilaclar kullanmamam gerektigini dusunuyorum.

En basta yazilan zeytinyagli , arap sabunlu , sarimsakli formulu uygulasam sonuc alabilir miyim anlattigim sartlarda?

Eger yonlendirebilirseniz , cok sevinirim. Tesekkur ederim.

pecan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 14:30   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2016
Marginatam pamuklu bit doldu

Merhaba,
Forumu bir süredir takip ediyorum ancak yeni üye oldum, yardımlarınızı esirgemezseniz çok mutlu olurum.
Eşimle ikimiz de yeşile hasret kalınca birçok bitki evlat edindik. Hatta çekirdekten limon filizledik. Uzunca bir süredir bir arada duran çiçeklerimizin(menekşeler, kalanşolar ve filizlendirdiğimiz limon,vs) olduğu alanda birkaç hafta önce sinekler oluşmaya başladı. Sonra marginatamızda sararma ve yapraklarını dökme baş gösterdi. Bugün dikkatimi çekti ki pamuklu ve yapışkan bir durum vardı. Hemen internetten araştırdık ve bunun pamuklu bit olduğunu öğrendik. Kolonyalı fırça ile üzerinden temizledik gördüğümüz kadarıyla. Ancak marginata yapraklarına dokunulmayı sevmiyor diye biliyorum, endişe ederek de olsa uygulamak zorunda kaldım. Sonra da Arap sabunu ve zeytinyağlı solüsyonu uyguladık. Diğer çiçeklerimize de uyguladık solüsyonu. Sinekler için de balkona çıkardık hepsini havalandırıyoruz. Yapabileceğimiz başka bir şey var mı? Bitkilerimizin günden güne solması bizi çok üzüyor. İhmal ettiğimizi düşünmüyoruz ama yanlış bir şeyler mi yaptık bilmiyoruz. Bu arada bitlerden birkaç tanesini gördüm, üstlerinde pamuksu yapı vardı. Çok mu geç kalmışız?

Çiçekannesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 22:32   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Sanirim benimde cileklerimde bu yaratiklardan var.Biraz once sabun zeytinyagi karisimi yapip puskurttum sonra temiz su ile temizledim yalniz topragi kapatmadim bi sakincasi olurmu.Birde karisimi sıkıp bi sure beklemelimiyiz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tolgahan61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2016, 15:27   #222
Yeni Üye

Andac16's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2016
Benimde mum çiçeklerimde oldu unlu bit ,kimyasal aldım fakat hayvan olduğu için kullanmadım.Bir yerde görmüştüm sıvı yağ sirke karışımı diye.Önce kulak çubuğuyla temizledim sonra yağ sirke karışımını fısladım bazı yapraklar sarardı bonsaiye de uyguladım onunda bazı yaprakları siyahlaştı.Ama ertesi gün mum çiçeği yapraklarına su sıktım bonsaiyi de suyun altında yıkadım.Birkaç gün sonra mum çiçeğim heryerden sürgün verdi bonsaide yeni yapraklar çıkarmaya başladı.

Andac16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2016, 18:55   #223
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Yasemin çiçeği pamuklu biti

Arkadaşlar yasemin çiçeği pamuklu bitini yok etmek için yaptıkllarını hemen anlatayım özel benzinli profesyonal.ilaçlama makinasına kimyasal bit ilacı attım yaprakları su içerisinde kalana kadar ilaci attim.ama olmadı ve kükürtü.sulandırıp attım olmadı ve bardağa rakı doldurdum.fırçaylan 12 metrelik.duvardaki yaseminlerimiz 2 günde yaprak yapar temizledim olmadı karabiber acı biberi karıştırıp yaprarları tane tane temizledim olmadı ben temizliyor Sabah kalkıyorum gece yine dolmuş bu nedir bunu bir bilen çözüm yokmu ( ağaçlar. net ) büyük bir site sanırım bir bilen vardır.bunu öldürücü bir çare yokmu lütven bir paylaşımda bulunun saygılar...

Resulgur beğendi.

Düzenleyen tarabyali : 24-07-2016 saat 22:37
tarabyali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 11:40   #224
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Oooo sayın tarabyali gelmiş, hoş geldiniz özledik sizi.

Bu pamuklu bit ile benim de başım sık sık derde girer. Ben oksijenli su ile çare buluyorum.

Biraz yorucu da olsa el oyalasa da doğal olarak en güzel yol.

Şimdi size tekrar etmek istemiyorum. Bahçemde 207. sayfada 6185 numaralı mesajımdan takip edin akabinde Mine Hanım hocamızın mesajını da bir okuyun.

Şimdi bir gecelik gelin çiçeğimde tek tük görünmeye başladı, hemen sulandırılmış oksijen ile işe koyulacağım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 12:00   #225
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Mineral yağ unlu bite karşı hayli etkili.

Eski 25-07-2016, 16:04   #226
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Leş kaktüsünde ünlü bit.

Eklenen Resimler

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2016, 11:31   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 Mesajı Göster
Solucana benzer yaratık pek anlaşılmıyor. Ama telaşa gerek yok. Bu görünüme sahip olan Tel Kurtları var ancak onlar da yumrulu bitkilerin yumru ve köklerinde zarar yaparlar. O yüzden telaşa gerek yok.

İkinci fotoğrafta ise, yani fotoğraf var ama görüntü yok , unlu bite benziyor sanki. Tabi hayal meyal çıkarabiliyorum. Net bir görüntü olsa daha net konuşabilirim.

Eklenti 108855

Eklediğim fotoğraftaki böceğe benziyor mu? Teşhisi tam koymamız lazım.
Unlu bit benim çiçeklere de bulaşmış
Menekşe ve orkidelerime. Çiçekleri ve yaprakları beyaz beyaz kaplamışlar hatta bir tane büyük bit de bulup öldürdüm. Öncelikle hepsini saksıdan çıkartıp yıkayacağım sonrasında da
Arab sabunlu karışımdan hazırlayıp püskürteceyim. Umarım faydasını görürüm.
Hatta resmini bile çektim.

Eklenen Resimler

yaseminkutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2016, 11:38   #228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2016
Resim

Bitin resmini tekrar yükledim

Eklenen Resimler

yaseminkutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2017, 12:52   #229
Yeni Üye

celalay's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2014
Evdeki tüm çiçeklerde bu bit var

Merhabalar bir süredir evdeki tüm bitkilerimde resimdeki bit var ve pamuk yapıyorlar. Çiçekler yapış yapış kalıyor. Büyümeleri neredeyse durdu. Arap sabunu ile fisfis yaptım fiziksel olarak mücadele ettim ama fayda olmadı. Ne yapabilirim?

celalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2017, 12:12   #230
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Balkondakileri kurtardım diye sevinirken şimdide içerdekilere saldırmışlar. Nerden çıktı bu böyle ya kendimi bildim bileli çiçek bakarım ilk defa görüyorum böyle birşey

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2017, 14:59   #231
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Ben yakından gözlemleyip bitkiye zeytinyağı ile müdahale ediyorum. Resim fırçası ile görülen yerlerin tamamını bitlerin üstünü yağ ile kaplıyorumş gölgeye alıyorum. Ertesi gün hepsi ölmüş oluyorlar, bitkiyi suyla güzelce yıkıyorum ki bitler ve yağ aksın gitsin. Bunu yaparken toprağını naylonla örtüyorum ki oraya olası yumurtalar bulaşmasın. Sonrasında gözlem altında tutuyorum, tek tük ortaya çıkan olursa cımbızla temizliyorum. Tabi bitki ne kadar büyükse bu işlem okadar zorlaşıyor. Fırça kullanıyorum çünkü yağ ile hazırlanan çözeltiler homojen püskürtülemiyor iyi bir kaplama yapılamıyor ve atlanan yerler olabiliyor.

Güler ve Ahu_E beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2017, 21:53   #232
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben de su ile seyrelttiğim okjsijenli su ile temizliyorum.

http://www.agaclar.net/forum/1475947-post8053.htm

bergenia beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2017, 13:37   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Arkadaşlar ben de bahçemdeki meyve fidanlarının 3-4 tanesinde unlu bit var diye forumda önerilen ev yapımı solüsyonu denedim.(1 Lt. su, 2 yemek kaşığı arap sabunu, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 3 diş sarımsak) Kısaca;

- Bu pazar solüsyonu hazırladım, pet şişeye doldurdum. Yanıma 1 adet sert diş fırçası ve isveç çakısı aldım.
- Önce isveç çakısıyla unlu bitleri teker teker meyve fidanlarımdan kazıdım, sonra diş fırçasını solüsyona batırıp iyice fırçaladım. Toplam 5 ağacı detaylı temizledim. Ancak fark ettimki neredeyse bahçemdeki tüm ağaçlarda bu bitten var.
- Bazı ağaçlarda zamk oluşumu gözlemliyordum, büyük ihtimalle ağaç kendisini bu bitlerden korumak için zamk salgılıyordu.

Bakalım, haftaya temizliğe devam edeceğim, temizlemeden önce ve sonraki fotoğrafları eklerim.

İnşallah bu mahlukattan temelli kurtuluruz. Cümleten kolay gelsin.

K4GE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2017, 21:53   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Unlubit didikleri bumu arkadaslar

Yeni aldim agacimi

Eklenen Resimler

Gül Batur beğendi.
Sezgin_69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2017, 15:23   #235
Ağaçsever

Bekir__'s Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Mum Çiçeği - Unlu Bit

Mum çiçeğime unlu bit musallat oldu. Yeni çıkan yaprakların içinde dahi oluyor. Mum çiçeğim çiçek dahi açmadı halen , iyice yayılmadan kurtarmak istiyorum.
Ne yapabilirim ? Hazır olarak satın alabileceğim uygun bir preparat var mı ?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Bekir__ : 09-12-2017 saat 15:25 Neden: Fotoğraf ekledim.
Bekir__ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2017, 15:26   #236
Ağaçsever

Bekir__'s Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Çiçeğin üzerinde bit olmasa bile yeni çıkan yaprakların içinden çıkıyor . Çaresiz kaldım temizleme hususunda.

Bekir__ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2017, 23:26   #237
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bekir__ Mesajı Göster
Çiçeğin üzerinde bit olmasa bile yeni çıkan yaprakların içinden çıkıyor . Çaresiz kaldım temizleme hususunda.
Rogor isimli tarım ilacını deneyin. Sistemik etkiye sahiptir. Yani, yapraktan alınır ve bitkinin diğer kısımlarına taşınır.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2018, 13:51   #238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2017
Hoya Carnosa unlu bit-pamuklu bit mücadelesi

[QUOTE=Mine Pakkaner;299349]Pamuklu Bit -Unlu Bit Mücadelesi
Zirai mücadele ilaçları ile elbette bu zararlı ile savaşırız. en yakın yetkili zirai ilaç bayisine danışıp ilaç alabiliriz. Peki evde ne yapabiliriz?[INDENT]1. Hemen arap sabunlu zeytinyağlı solüsyonu hazırlar püskürtürüz.

1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin, karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.)

Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.

Bu forumda emeği geçen herkese ama şu an özellikle Mine Pakkaner hanıma çok teşekkür ederim.
Sabah, balkonumun tavanındaki iplere dahi sardığım onlarca sürgünü dallara dönüşen kocaman hoya carnosamda beyaz bir leke görüp sonra onun hangi tür olduğunu öğrenip sonra da ona göre bir karışım hazırlamama vesile olan bu foruma minnettarım.

3 tane unlu bit bitlerden farklı 3 yerde de beyaz yapışkan pamuk gibi minik oluşumlar buldum (unlu bit pamuklu bit ayrı şeyler mi diye araştırdım aynı olarak bilgi verilmişti okuduğum her kaynakta )ve temizledim sonra da bu arapsabunlı karışımı tüm bitkiye boş yer bırakmamaya dikkat ederek püskürttüm.Toprağın üzerini kapatmayı unuttum toprağa da akan bu karışım toprakta eğer varsa bu canlıyı öldürür mü bilmiyorum.
Bu sabah dünyam başıma yıkılmıştı kaç yıldır toz değmedi benim güzel mum çiçeğime bu yaratık nerden geldi bilmiyorum kapalı balkonda
Deneme yapmadan tüm bitkiye uyguladım başka daha zararsız bir alternatif olmadığı için risk aldım.
Gelişmeleri paylaşacağım.Umarım bu bit yokolur ve hoya’m bitten veya karışımdan zarar görmez.
Herkese sevgi ve saygılarımla

NAZZOZZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2018, 13:46   #239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2018
Merhabalar
Sukulentlerimde unlu bit var ve ben çok üzgünüm diğerlerine bulaşmasın istiyorum

NURK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 10:15   #240
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
ben oksijenli su ve normal su karışımı bir su yaptım you to be da video gördüm. onu yaptım yapraklarını tek tek sildim.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
beyaz benek, hastalık, mantar, yucca

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024