agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni148Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2011, 08:29   #91
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
benim de çiçeklerimde görünmeye başladı, her hafta nemaazal ve arapsabunu yapıyorum ama çok hızlı büyüyorlar

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 09:21   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Ben unlu bitin kaynağının petunyalar olduğunu düşünüyorum.Bu yıl ilk kez kaktüslerimi koyduğum balkonuma petunya koydum,adeta unlu bit saldırısına uğradı çiçeklerim ,özellikle echeverya türleri,dün bakımlarını yapar ken daha dikkatli gözlemledim sadece petunyalarda bol miktarda var unlu bit,hatta topraklarında bile var tabi ki hepsini imha ettim.Çok sevmeme rağmen bir daha petunya almayacağım.Çok kaybım var çok....

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 13:26   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Beyaz Kurtçuklar

Budadıktan sonra bitkimin durumu oldukça kötüleşti. Üzerlerinde beyaz ufak kurtçuklar gözlemliyorum. Ne yapabilirim.

Eklenen Resimler

h9151105 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2011, 19:24   #94
Yeni Üye

Ne tur bir hastalik oldugu hakkinda fikri oan yok mu?

Eski 21-08-2011, 21:55   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın h9151105; Bitkiniz taflana benziyor. Btkinin genç körpe yaprakları budanınca, kabuklu bitler görünmeye başlamış.
Yapmanız gereken bitlerin çok yoğun olduğu sürgünleri de budayarak yoğunluk azaltmanız.
Bitkiyi gübreleme ve sulamayla güçlendirmeniz ve kabuklu bit ilacı ile ilaçlamanız.
Mesela:"Subracide" ile..

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2011, 12:26   #96
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın h9151105; Bitkiniz taflana benziyor. Btkinin genç körpe yaprakları budanınca, kabuklu bitler görünmeye başlamış.
Yapmanız gereken bitlerin çok yoğun olduğu sürgünleri de budayarak yoğunluk azaltmanız.
Bitkiyi gübreleme ve sulamayla güçlendirmeniz ve kabuklu bit ilacı ile ilaçlamanız.
Mesela:"Subracide" ile..
Cevabınız icin tesekkur ederim. Nereden temin edebilirim bu ilaci ve nasil kullanmam lazim

Eski 22-08-2011, 14:07   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Ev yapımı ilaçlar bölümünü inceledikten sonra son çözüm olarak
Bulunduğunuz bölgede ilaçlama işlemlerini yapan yetkili firmalara müracaatla, problemi çözmede yol alabilirsiniz. Bir ilaçlama ile sorundan kurtulmak pek mümkün olmaya bilir. Bitlerin aktif dönemimde yapılacak ilaçlamalar fayda verir. Bitleri parmakla ezdiğimizde, ıslaklık renkli sıvı oluyorsa; ilaçlama fayda verir. Bu sebeple ilaçlama süreç işi.
İlaç bayilerine müracaatla kabuklu bit ilacını alabilmek için ya da uygulama için yol ve tavsiye alabilirsiniz.
Alan büyük değilse; bitkinin gövdeleri elle sıvazlanarak ovalanarak bitlerin büyük bölümü
bertaraf edilebilir. Bir diğer önemli konuda, diğer süs bitkilerine bulaşmaması için, budama artıklarını toplayıp imha etmektir.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2011, 01:50   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Dün arkadaşımın tavsiyesi üzerine DURSBAN diye bir ilaç aldım ve hemen bütün bitkilere uyguladım.Bir litre suya 1mg.olarak hazırladım, içine 1 çay kaşığı zeytin yağı koydum, Taner Angay tavsiye etmişti zeytinyağını, unlu bitlerin üzerindeki unlu katmandan ilacın faydası olmuyormuş zeytin yağı koymayınca.Denemenizi tavsiye ederim,şimdilik görünmüyorlar 15 gün sonra aynı işlemi tekrarlamak gerekiyormuş..

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 13:06   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2008
bir arkadasşım arap sabunu karıştırılmış su ile yaprakları fısfıslarsam kurtulacağımız söyledi,bu konuda tecrübesi olan var mı?

aaltaras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2011, 18:42   #100
kns
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2010
Arkadaşlar benim gardenyamda da unlu bit problemi başlamış daha bugün farkettim umarım yanındaki menekşelerime bulaşmamıştır. Elimde bir ilaç var adı Hezudin 20 Em ama nasıl kullanacağım konusun da hiç bir açıklama yok. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ne kadar suya ne kadar katmalıyım nasıl uygulamalıyım?

kns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2011, 09:48   #101
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Kimyasal ilaclar kullanmaniza gerek yok. Birer su bardagi isopropil alkol - su karisimina bir tatli kasigi sivi bulasik deterjani, 1 tatli kasigi sivi yag ekleyin, bitkilerinizi bu karisimla fisfislayin. Aninda var olan bitler olur. Kalan yumurtalardan cikacak bitlere karsi bitkiyi gozlemleyin, gorundukce tekrar fisfislayin. Bu karisim yapraklarda yaniga, lekeye yol acmaz, yapraklar hafif parlar. Evdeki evcil hayvanlara, cocuklara hic bir zarari yoktur. Isopropil alkol cabuk ucucudur, ancak cok sikisik yaprak saplari arasinda uzun sure ucmadan kalirsa sap koklerinde kurumaya yol acabilir. Baska turde bir alkol kullanmayin!

Ahu_E beğendi.
zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2011, 13:05   #102
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Benim hoyalarımda oluşan unlu bitten 2 günde kurtuldum.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2011, 09:34   #103
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Dün ilk defa unlubit ile tanıştım. Bir böceği sevebileceğim aklıma gelmezdi, ama çok şirin duruyordu. Maalesef imha ettim. Bir tanecik vardı ama gerisinin de geleceğini düşünüyorum. Çok sevmesem iyi olur galiba Bitkiyi sürekli gözlem altında tutuyorum.

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2011, 11:05   #104
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Dün ilk defa unlubit ile tanıştım. Bir böceği sevebileceğim aklıma gelmezdi, ama çok şirin duruyordu. Maalesef imha ettim. Bir tanecik vardı ama gerisinin de geleceğini düşünüyorum. Çok sevmesem iyi olur galiba Bitkiyi sürekli gözlem altında tutuyorum.
Devamı gelebilir. Her ihtimale karşılık, arapsabunu, zeytinyağı, sarımsaklı karışımını önlem için şimdiden atabilirsiniz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2011, 20:48   #105
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Doğru söylüyorsunuz, bazen unutuyorum bu bilgiyi Teşekkür ediyorum, yarın hemen uygulayayım

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 03:46   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Bugun bitkilerimden birinin uzerinde unlu bitler olustugunu farkettim. Once sirkeli pamuk ile temizleyebildiklerimi temizledim. Temizleyemedigim yerlere elma sirkesi puskurttum, 10 dakika bekleyip durulamak icin epeyce su puskurttum. Bitki saksiya yayilmis oldugu icin topragi temizleyemedim. Topragin uzerinde bit veya bit yumurtasi var midir?

Umarim 10 dk icinde bitkim sirkeden yanmamistir ve bocekler gitmistir. Irlanda da yasiyorum, arap sabunu/pelin otu bulma sansim yok, ilac kullanmak istemiyorum. Kolay bulunabilecek malzemelerle bir tarif tavsiye edebilir misiniz?

Bu arada bitkinin cinsini bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Duygu I. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 22:27   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın Duygu I.

İlk mesajda sayın Mine Pakkaner'in unlu bit için önerdiği çeşitli ilaç tarifleri mevcuttur.

Bitkiniz bir succulent'dir. Adı Crassula ovata olması muhtemeldir.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 01:30   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Duygu I. Mesajı Göster
Bugun bitkilerimden birinin uzerinde unlu bitler olustugunu farkettim. Once sirkeli pamuk ile temizleyebildiklerimi temizledim. Temizleyemedigim yerlere elma sirkesi puskurttum, 10 dakika bekleyip durulamak icin epeyce su puskurttum. Bitki saksiya yayilmis oldugu icin topragi temizleyemedim. Topragin uzerinde bit veya bit yumurtasi var midir?

Umarim 10 dk icinde bitkim sirkeden yanmamistir ve bocekler gitmistir. Irlanda da yasiyorum, arap sabunu/pelin otu bulma sansim yok, ilac kullanmak istemiyorum. Kolay bulunabilecek malzemelerle bir tarif tavsiye edebilir misiniz?

Bu arada bitkinin cinsini bilmiyorum.

Merhabalar Duygu I,

Sukulentinizde var olduğunu düşündüğünüz unlu bit (mealy bugs) belki ilk başta spreyle uyguladığınız su ile temizlenmiş gibi görünse de eğer varsa yumurtaları saksı kompostunun içinde uzun zaman uykuda kalabilirler ve daha sonra uyanabilirler, siz bitkinizi tedavi ettiğinizi düşünseniz bile.

Çok yavaş hareket ettiklerinden gözle farketmekte zorluk çekebilirsiniz, buna karşın unlu bitler zamanla enfekte olan saksıdan dışarı doğru yayılarak başka bitkilerinize de yayılabilirler, bu konuda dikkatli olun.

Burada unlu bit mücadelesi yaparken en büyük problem pestisidi etkili olarak uygulamaktır. Unlu bitin ardında bıraktığı yapışkan atıktan dolayı insektisitin penetre etmesinde zorluk olabilir. Wetting agent ilave ederek insektisidi uygulamak buna çare olabilir. Bunları insektisidi alacağınız yerde dile getiriniz.

Genel yanılgı unlu bitlerin bilinen bir ortak çeşidi olduğudur ki bu doğru değildir. Unlu bitlerin de en az yarım düzine farklı türü sayılabilir. Bunlar türlerine göre bitki üzerinde, yapraklarında, köklerinde veya sürgün uçlarında kendilerine yaşam alanı oluşturabilirler.

Önlem olarak yeni bir bitki aldığınızda bitkinizi (köklerini bile) bir hafta, on gün gibi karantinada tutarak gözlemleyebilir, potansiyel olarak diğer bitkilerinize yayılmaya hazırlanan istilacıları önceden engelleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Güzin Çakar beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 23:42   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.

Zavalli bitkinin uzerinde bugun bir unlu bit topakcigi daha gordum, hemen tum bitkiye sirkeli su karisimi puskurttum. Artik her gun isten eve geldigimde basindayim. Bazi yapraklari dokununca govdesinden ayriliyor, ve ust kisimlari kirilmak uzere. Ya sirkeden yandi, ya da ben temizleyene kadar bu boceklerden cok zarar gormustu. Ben bu bitkiye isim bile vermistim cok uzuldum bu hale gelmesine.

Diger tum bitkilerimden ayirdim, sukulentler sicagi seviyormus, kalorifere yaklastirdim.

Ben bu sukulenti aldigim ayni hafta benimle ayni ofiste calisan biri de almisti. Her masasinin onunden gectigimde, benim cicegim kocaman oldu onunkisi hala minik diye kendi kendime seviniyordum. Cagirdim ben bu bocekleri galiba.

Duygu I. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 09:39   #110
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Duygu I. Mesajı Göster
Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.

Zavalli bitkinin uzerinde bugun bir unlu bit topakcigi daha gordum, hemen tum bitkiye sirkeli su karisimi puskurttum. Artik her gun isten eve geldigimde basindayim. Bazi yapraklari dokununca govdesinden ayriliyor, ve ust kisimlari kirilmak uzere. Ya sirkeden yandi, ya da ben temizleyene kadar bu boceklerden cok zarar gormustu. Ben bu bitkiye isim bile vermistim cok uzuldum bu hale gelmesine.

Diger tum bitkilerimden ayirdim, sukulentler sicagi seviyormus, kalorifere yaklastirdim.

Ben bu sukulenti aldigim ayni hafta benimle ayni ofiste calisan biri de almisti. Her masasinin onunden gectigimde, benim cicegim kocaman oldu onunkisi hala minik diye kendi kendime seviniyordum. Cagirdim ben bu bocekleri galiba.
Kalorifere yakın olmasının iyi fikir olmadığını düşünüyorum, biraz uzağa ve aydınlık yere almanızda yarar var. Duruladığınızdan bahsettiniz ama sirke de zarar vermiş olabilir. Unlu bit, genelde yaprakların gövdeye bağlı olduğu yerde bulunuyor, burada çok uzun süre kalırsa yaprak besinsiz kalıp düşüyor. Eğer unlu bitler fazla süre kalmadıysa yaprak dökülmesine neden olmazlar.

Her ihtimale karşılık bitkiyi başka yerde de dalından veya yaprağından (her bitkiye göre çoğalma biçimi değişir) çoğaltmayı deneyin ki buna bir şey olursa eliniz boş kalmasın.

İlaç için arapsabunu bulamadığınızı belirtmişsiniz, bunun yerine az miktarda elde yıkama için kullanılan sıvı bulaşık sabunu kullanabilirsiniz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 21:41   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2012
teşekkürler paylaşım için

fehmiMetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 20:36   #112
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

TURUNÇGİL HASTALIK VE
ZARARLILAR
I ile biyolojik ve kimyasal mücadelesi(önermesemde içeriğinde var) üzerine güzel bir link.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 00:17   #113
Ağaçsever

k_elif's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2011
Benim difenbahyamda da kabuklu bit olduğunu düşündüğüm canlılar mevcut. Bunlara koşnil de deniyormuş. Sarı ve kırmız renkleri mevcutmuş Sanırım ben de ikisi de var
http://www.agaclar.net/forum/933424-post1181.htm

internette ilginç bilgilere rastladım bu canlıyla ilgili:
"Cochineal(KOŞNİL), (Dactylopius coccus),bu bir bitki olarak bilinir fakat bu bir bakıma bitkilerdeyaşayan bir asalaktır.Bu canlının coca colaya renk vermesi için kullanıldığı söylenir.

Fakat araştırmanız daha doğru olacaktır.

Cochineal (Dactylopius coccus), Dactylopiidae familyasından değişik kaktüslerde asalak olarak yaşamını sürdüren bir böcek türü. Çok eski yıllardan beridir bilinen ve kullanılan, kırmızı rengi veren bir böcektir. İlk olarak Astek'ler tarafından kök boyası olarak kırmızı rengi vermek amacı ile kullanılmıştır. Avrupa'ya 16. yüzyıllarda gelmiştir ve başta çeşitli gıda maddelerine renk vermenin yanısıra, tekstil, kozmetik sanayinde de kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Karmin bu böceğinin dişilerinden veya yumurtalarindan çıkartılan bir boya pigmentidir.

Dağılımı

Bu böcekler Meksika, Bolivya, Şili, Kanarya Adaları ve Peru’da dikenli bir kaktüste yaşarlar.

Elde edilmesi

Bir kilogram boya elde etmek için birkaç milyonun üzerinde böcek kullanılır. Yumurtlama zamanlarında bu böcekler parlak kırmızı renge dönerler. Dişi böceklerin kabukları kurutulur ve sonra bir eriticide (solventte) eritilir ve böceklerin parçaları filitre edilerek dışarıya atılır. Su ile muameleden çıkartılan karmin, karminik asit, proteinler ve az miktarlarda çesitli tuzlardan oluşur.

Dini engeller

Karmin, Musevilerden ‘kosher sertifikasi’ alamadığı için ticari olarak önemli bir engelle karşı karşıya bulunmaktadır. Müslümanlarda da Hanefi fıkıh alimlerince haram olarak değerlendirilmektedir.

Elde edilmesi
Bir kilogram boya elde etmek için birkaç milyonun üzerinde böcek kullanılır. Yumurtlama zamanlarında bu böcekler parlak kırmızı renge dönerler. Dişi böceklerin kabukları kurutulur ve sonra bir eriticide (solventte) eritilir ve böceklerin parçaları filitre edilerek dışarıya atılır. Su ile muameleden çıkartılan karmin, karminik asit, proteinler ve az miktarlarda çesitli tuzlardan oluşur

Kullanımı

Böcekten elde edilen karmin maddesi gıda renklendirme ajani olarak kozmetiklerde, ilaç sanayiinde ve boyacılıkta kullanılmaktadır. Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı ürünleri de içine alan geniş bir gıda ürününde kullanılan karmin meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, jelatinli tatlılarda, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmalarda, şekerlemelerde ve süt ürünlerinde de doğal renklendirici olarak bulunabilir.

Kozmetiklerde ise saç ve cilt bakım ürünlerinde, rujlarda, yüz pudralarında, allıklarda kullanılmaktadır

Sağlığa zararı ve yan etkileri
Doğal olduğu için yan etkileri çok azdır, toksik veya kanserojen değildir. Bununla birlikte, çok nadiren bazı duyarlı kişilerde anafilaktik şok tepkisine sebeb olabilir"
Cochineal (Koşnil) nedir? - Genel - BiLiNmEyEnLeR
Bu arada sormak istediğim birşey sayın malina süs bitkileri ve turunçgiller için mücadelesi farklıdır demiş. Ben hangisini kullanacağım difenbahyam için?

k_elif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 19:20   #114
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Onlar canlı. Üzerlerine pamuklarını örttükten sonra ilkaçtan etkilenmeyebilirler. Onları fiziksel olarak alıp sonra bir kere daha ilaçlamayı deneyin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 20:23   #115
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Unlu bitleri ıslak mendille tek tek temizleyip sonra ilaç yapıyorum. Bu şekilde uzaklaştırmadan direk ilaçtan sonuç alamadım bitkiyi perişan ettiler.

Sn.sonerordo sukulentiniz kolay gelişen bir tür. Ben olsam hasta bitkiden sağlam çelikler alır onları çoğaltmaya çalışırdım. Yanındaki diğer bitkilere geçmemesi içinde ayırıp zararlıı mücadelesine devam ederdim.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 04:29   #116
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Bu unlu bit denen yaratıklar Teddy Bear Sunflower'larımın tüm gövdesini sarmış durumda. İlaç uyguladım sprey ile ama işe yarayıp yaramadığını anlayamıyorum bu konuda tecrübesizim. İlacı spreyledim ama hala gövdede duruyorlar. Merak ettiğim şu; ilaç uyguladıktan sonra bu bitler patır patır dökülürler mi yoksa öldüklerinde mumyalanmış gibi bitki gövdesinde durmaya devam mı ederler?

Bu arada kullandığım ilaç megaban 4, yarın bide arap sabunlu tarifi kullanmayı düşünüyorum...

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 17:51   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2013
Merhaba,

Balkonumdaki mandalina ağacı geçen sene bu unlu bitlerle o kadar doldu ki, halinden iğrendiğim için artık atmak zorunda kaldım. O zamana kadar, yanındaki kumkuat ağacına hiç bulaşmamıştı. Kumkuatım hep çok sağlıklıydı. Bu sene onda da başladı. Bir sürü yere danıştım, sayısız ilaç aldım, uyguladım, hiçbir şekilde çözülmedi. Pek tecrübeli olmadığım için ne olduğunu da uzun süre anlayamadığımdan, sanırım biraz geç kaldım.

Önce sadece dallarda unlu bit vardı, şimdi yaprakların ve kumkuatların da renkleri değişti. Üzerlerinde siyah noktacıklar oluştu ve ağaç oldukça sağlıksız görünüyor. Bitkiler konusunda pek tecrübeli değilim ama kumkuatım çok seviyorum. Lütfen yardımcı olabilir misiniz, kesin çözüm olacak hangi ilacı alabilirim? Ağır bir kimyasal da olabilir, şu an üzerinde çok meyve var ama bu sene o meyveleri yememek de beni rahatsız etmez, yeter ki ağaç kurtulsun. Bir de gerekli Istanbulda nereden alabileceğim konusunda da yönlendirirseniz çok sevirinim.

YeniBON beğendi.
bohemienne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 10:41   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Benimde baktıgım bitkilerin bazılarında bu asalaklara sık sık raslıyorum, uyguladığım yöntem birmilyocularda satılan 1-1,5 cm kalınlığındaki, yumuşak kıllı boya fırcası ile 1 lt su içinde bir yemek kaşığı arap sabunu veya sıvı sabun eriyiği ile yaprağı elime destekleyip fırça ve bu eriyik ile yıkayarak uzaklaştırmak, biraz uğraştırıcı fakat tek tük ağaçlar için uygulanabilir, ilaç temin etmek için harcanan zaman içinde işiniz bitiyor. Saksı dibine poşetle örtüp dökülen sıvının toprağa ulaşmasını engelliyorum.

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 15:00   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Kamkatımda var bugün mücadeleye geç kalmadan başlamam gerekiyor.

H.SAHIN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 16:07   #120
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
benim zeytin agacimda olusmustu. once hortumla basincli suyla mekanik olarak temizledim. sonra neemazal (organik tarima uygun) ile bir kez ilacladim. tamamen yok oldular. hatta 1 hafta sonra ikinci ilac uygulamasini yapmam gerekiyordu. ama unuttum. ona ragmen geri gelmediler.

tazyikli suyla arindirmadan ilaclamayin.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
beyaz benek, hastalık, mantar, yucca

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024