agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Çam Fidanı (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5947)

canerkus 19-03-2006 21:28

Çam Fidanı

1 Eklenti(ler)
Merhabalar

Tatil dönüşü mola yerinde bulduğum kozalaklardan birinin içinde birkaç tane tohum buldum ve hemen ektim. Ektiğim tohumlardan da bir tanesi çimlendi . Fakat tohumu öyle kötü bir yere ekmişim ki şimdi ne yapacağımı bilmiyorum.Tohum zaten küçük olan saksının tam kenarından çıkmış. Acaba şimdi ne yapmalıyım? Bu yaklaşık 10 günlük fidanımın biraz daha büyümesini bekleyip ondan sonra mı yeni yerine nakledeyim , yoksa hiç vakit kaybetmeden yeni saksıyamı alayım. Bu konuda ki görüşlerinizi bekliyorum.

goss 06-10-2007 20:01

direkt bahçeye al

canerkus 06-10-2007 21:06

Ne yazık ki bu fidanı yetiştirebileceğim bir bahçem yok .Eğer 1-2 yaşına kadar büyütebilirsem şehir dışında ki bir yere dikmeyi düşünüyorum. Tabi yaşarsa...

kaju 06-10-2007 21:30

Hiç ellemeyin saksıda kalsın. Suyunu az verin. Güneş ve rüzgar almasın.

goss 25-10-2007 20:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaju (Mesaj 160035)
Hiç ellemeyin saksıda kalsın. Suyunu az verin. Güneş ve rüzgar almasın.

Kaju, bana yolladığın fıstık çamı tohumunu alır almaz ektim malesef hiç sulama şansım olmadı hiç bakamadım yani yazlıkta pek oturmadığım için 3 hafta geçti veee dün 1 hafta boyunca süren yagmurlar sayesinde yolladığın fıstık çimlenmeye başladı, şimdi ne yapayım havalar soğuyor içerde mi dışarda mı tutayım?

kaju 26-10-2007 22:24

Çok sevindim :) Saksıda ise rüzgar almayan bir yerde tutun.
Benim fıstık çamı saksıda hep aynı yerde tutmaya çalışıyorum. Sadece artık havalar soğuduğu için rüzgar almaması için etrafını kapatıyorum. Havalar daha çok soğuyunca yine dışarıda tutucam ama ufak bir sera yapmayı düşünüyor.

goss 29-10-2007 14:36

yok yok rüzgar yok zaten balkonun camının arkasında,cekirdeğin kabugunu attı 6-7 tane çim işte tersten baslayarak kıvrıla kıvrıla topraktan cıktı, düze döndü şimdilik, işte biraz daha büyüsün foto koyucam, yalnız soguk etkiler mi? İçeri almak istemiyorum çünkü sıcağa alışan ağaç en ufak soğukta ölür diye düşünüyorum ondan alışsın soğuğa, ne dersiniz içerde mi dışarda mı?

kaju 30-10-2007 10:22

Benim bilgilere göre dışarıda olmalı ama dediğim gibi rüzgardan ve aşırı soğuktan korumalısınız. Artık havalar özellikle geceleri daha soğuk oluyor. Balkonunuz kapalı ise sıcaklık yeterli olur diye düşünüyorum.
Benimki dışarıda pencere önünde. Pencere demirine streç film sardım :) şimdilik rüzgarı kesiyor ve direk soğuk almasını da önlüyor.

goss 30-10-2007 14:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaju (Mesaj 167348)
Benim bilgilere göre dışarıda olmalı ama dediğim gibi rüzgardan ve aşırı soğuktan korumalısınız. Artık havalar özellikle geceleri daha soğuk oluyor. Balkonunuz kapalı ise sıcaklık yeterli olur diye düşünüyorum.
Benimki dışarıda pencere önünde. Pencere demirine streç film sardım :) şimdilik rüzgarı kesiyor ve direk soğuk almasını da önlüyor.

ok ama soğuk alsın soguga alıssın istiyorum çünkü içerde yaşamaz resimden de görüldüğü gibi balkonum kapalı değil ama tek taraftan kapalı rüzgar almasın diye, deniz kenarı ve çok çok rüzgarlı biryerde, sanırım şimdilik yaşayacak gibi ama Kasım sonundan sonra ölür gibime geliyo. Nasıl sağlıklı mı pek anlamam bu işlerden de?

http://img34.picoodle.com/img/img34/...2m_fceed1a.jpg

caploonba 01-11-2007 19:29

Sanki tohumu baya aşağıya ektiğiniz için yaprakları kalmış yukarıda. Ama sağlıklı.

kaju 01-11-2007 20:23

Bence de çok sağlıklı. Olduğu yerde kalsın derim. Dışarı alışması için daha çok zamanı olacak çünkü çok yavaş büyüyor. Suyunu az az verin. Çok suyu sevmiyor.
benim bildiklerim bu kadar belki diğer arkadaşlar farklı şeyler ekler.

goss 04-11-2007 18:29

aslında havalar 10 derecenin altına düşmeden biraz kalınlasabilirse yasayacak elini cabuk tutması lazım yasaması için 1 haftadır neredeyse hiç su vermedim topragı hep nemli ufak ufaktan yagmur yediği için rüzgar almıyo camın önünde üzeri ve yanları acık dısarının sıcaklıgında şimdilik yasıyo tomurcuk verdi bir 5 tane daha yaprak acacak gibi,topragın uzerine gübre serpiştirdim biraz

menekşemehtap 09-11-2007 14:22

Arkadaşlar birkaç sorum olacak sizlere.Çam tohumu bütün kozalaklarda olurmu bunun bir mevsimi varmı bu aylarda tohum bulabilir miyim bulsam ve diksem çimlenirmi?.Teşekkür ederim cevaplarınız için şimdiden.

kaju 09-11-2007 21:54

Fıstık çamı tohumu için en iyi zaman ilkbahar. Her kozalakta fıstık bulabilirsiniz. Bu (kış)mevsimde bulacağınız fıstıklar yağmurda kaldıkları için ekim için uygun olmayabilirler. yeni fıstıklar için mart-nisan aylarını beklemelisiniz.

goss 12-11-2007 16:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi menekşemehtap (Mesaj 171382)
Arkadaşlar birkaç sorum olacak sizlere.Çam tohumu bütün kozalaklarda olurmu bunun bir mevsimi varmı bu aylarda tohum bulabilir miyim bulsam ve diksem çimlenirmi?.Teşekkür ederim cevaplarınız için şimdiden.

yazın dikersen çıkmaz yani ben denedim çıkmadı, 1 ay önce diktiğim fıstıklar çıktı 3 gün suda beklettiğim 8 tane daha fıstığı da bugün diktim bence onlar da çıkacak , Kaju'ya teşekürler o resimdeki çimlenen çam 2. kat çimlerini de vermeye başladı artık ölmez sanırım

menekşemehtap 12-11-2007 16:32

aykun teşekkür ederim ama şimdide fıstık bulmak sorun yani bulunduğum yerde bulamam sanırım.Eşimin memleketi nerdeyse çam deryası diyebilirim oraya gittiğimde toplarım artık.

mertalp 20-11-2007 08:36

***. Geçen parkta gezerken Mavi ve kokulu çam ağaçlarının dallarında ki erik büyüklüğündeki kahverengi kabuklu meyvelerinden 1-2 adet kopardım (tohum alabilirim diye).Acaba eksem sonuç alabilirmiyim **** bu ağaçları çok seviyorum nasıl çoğaltabilirim.Çünkü normal çam ağaçları gibi kozalak ları olmuyorki fıstığını çıkarayım.Saygılarımla.

mahon67 20-11-2007 12:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mertalp (Mesaj 175761)
***. Geçen parkada gezerken Mavi ve kokulu çam ağaçlarının dallarında ki erik büyüklüğündeki kahverengi kabuklu meyvelerinden 1-2 adet kopardım (tohum alabilirim diye).Acaba eksem sonuç alabilirmiyim **** bu ağaçları çok seviyorum nasıl çoğaltabilirim.Çünkü normal çam ağaçları gibi kozalak ları olmuyorki fıstığını çıkarayım.Saygılarımla.

Sanırım sizin bahsettiğiniz çam değil ardıç (Juniperus). Google görsellerden
"juniperus seeds" yazarak sizinkinin hangi ardıç çeşidi olduğunu bulabilirsiniz. Ayrıca erik büyüklüğündeki küçük kozalak olgunlaşınca içinden tohumlarını alabilirsiniz.

mertalp 20-11-2007 13:47

Teşekkürler arkadaşım .Baktım üzerine tezler bile yazılmış ama bayağı zor işlemlerden geçiyomuş çimleme işlemleri,en iyisi fidanını bulup dikmek lazım.

AHMETKARTAL 22-11-2007 16:16

arkadaşlar bir sürü çam kozalağı var bunların içini hep açtım ama hiç çekirdeğe rastlamadım bu tohumlar kozalakların neresinde ?

sezinci 22-11-2007 20:11

Kozalakların içinde tohum olmaması mümkün değil. Ancak çamlar kozalaklar ağacın üzerindeyken tohumlarını dökerler. Kozalak daha sonra yere düşer. Yerdeki kozalaklar boştur ve bunlar suyun etkisiyle tekrar kapanabilirler. Sizin elinizdeki kozalaklar bunlardan olabilir.

goss 10-12-2007 13:33

uzun lafın kısası 1 bucuk ay önce Kaju arkadaşımın yolladığı bir avuç dolusu fıstıktan sadece 1 tanesini ektim ve gelgelelim işte bukadarcık büyüdü yani uğraşmaya değermi değmez mi siz karar verin bu gidişle bu ağacın, büyüdüğünü görmeye ömrüm yetmeyecek.

http://img34.picoodle.com/img/img34/...1m_4e0081d.jpg

caploonba 11-12-2007 13:53

Benimkide böyle aşağı yukarı 2 ay oldu bir gelişme yok:D

goss 11-12-2007 20:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi caploonba (Mesaj 183727)
Benimkide böyle aşağı yukarı 2 ay oldu bir gelişme yok:D

2 tane capcanlı çam fidesi aldım 40-45 cm falandır heralde boyları sanırım 4-5 sene içinde 3metreyi bulacak boyları, belli bi boya ulastıktan sonra cok cok hızlı büyüyorlar.

mertalp 18-12-2007 17:22

Arkadaşlar bu tohum olarak diktiğinizi söylediğiniz fıstık çamı tohumu ile aktarlarda satılan çam fıstığı (kavrulmamış ) aynı şeymi.Eğer öyleyse bunlarda çimlendirilebilirmi.

vyssera 26-12-2007 22:06

1 Eklenti(ler)
7 ay önce diktiğim karaçamlardan biri çimlendi( Aralık sonu olmasına rağmen), geçen ay da 2-3 tane çimlenmiş soğuktan ölmüşlerdi, bu daha iyi duruyor şimdilik.

Eklenti 27008

kaju 28-12-2007 20:58

Benim üstüne titrediğim, neredeyse bir yaşına basıcak olan, fidan adayım, çamım ölüyor.. :((

goss 02-01-2008 21:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaju (Mesaj 188510)
Benim üstüne titrediğim, neredeyse bir yaşına basıcak olan, fidan adayım, çamım ölüyor.. :((

sizin yolladıgınız tohumlardan bir tane dikmiştim 2 defa fotograflarını koydum 1. kat açıldı şimdide 2. kat açıldı çok yavaşta olsa gayet sağlıklı Ekimden beri. Buarada son günlerde yapraklar kırmızımsılaşmaya başladı soğuklardan mıdır???

Buarada çam fidelerinin üzerine titrememek daha iyi uğraştıkça ölüyor, neredeyse 1 aydır hiç sulamadım bakmadım ama balkonumda cam önünde dısarının sogugunu yemesine ragmen rüzgar almıyor, üstten yağmur az da olsa alacak şekilde koydum ,2 ay sonra havalar biraz yumuşayınca ekicem 2 tane daha tohumu da ekip çimlendirerekten, ilkbahar ve yazın büyümeleri umarım hızlanır yoksa ömür yetmeyecek ağaç olduklarını görmeye.

yalcintas_61 10-06-2009 18:21

mrh [arkadaşlar siteniz gercekden çok güzel . bende bir karadenizli olarak çam ağacı hastasıyım ama izmirde yaşıyorum ne kadar çam fıstığı ekiyorsam olmuyo sorun bendemi fıstıklardamı anlamadım . yardımınızı isdiyorum[[/COLOR]

ağaçlarısev 15-06-2009 11:55

arkadaşlar benimde fıstık çamım var 1 yaşında ama gövdesindeki yapraklar büyüttüğümden beri kuru bi sorun mu var acaba

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024