agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Tohumdan Clematis (Yaban asması) yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=21259)

şükran& Uğur 21-01-2016 21:37

Adalet hanım teşekkürler. şöyle bir soru aklıma geldi soğuklama işlemi yapmışlarsa benim tekrar soğuklama yapmam tohuma ve çimlenmesine engel olur mu*

Adalet Yağcı 22-01-2016 17:50

Bence hiç bir işlem yapmadan ekin tohumlarınızı, eğer soğuklama yapılması gerekiyorsa yapmışlardır, yani ekime hazır satılır tohumlar.

Yine de dediğim gibi, hepsini birden ekmeyin, üçer beşer deneyin, baktınız ki çimlenmedi değişik yöntemler denersiniz.

Tohumları ektikten sonra dikkat edeceğiniz önemli bir husus da toprağını tamamen kurutmamak, ama bu her gün sulamak anlamına da gelmiyor.
Fazla sularsanız bu defa da tohumları çürütürsünüz.
En iyisi hafif nemli olacak şekilde üstten fıs fıs yapın ama sakın onu da abartmayın.

Sergüzen 23-01-2016 21:00

3 Eklenti(ler)
Kasım ayında 15 adet değişik tür çelikledim. Çelikler şu anda uç vermiş durumdalar. Anaçlarda aşağıda. Tohuma göre çok daha kolay.

limon_sever 17-06-2016 16:51

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 1270585)
Geçen sene etkinlikten gelen iki adet clematis sp. (yaban asması) tohumunu geçen sene mayıs sonu gibi buraya ektiğimi hatırlıyorum. Bunların clematis sp. olma ihtimalleri var mı?

14.04.2014
Eklenti 483133

16.04.2014
Eklenti 483601

06.05.2014
Eklenti 489940

3 sene önce tohumunu ekip yetiştirdiğim Clematis nihayet çiçek açtı ;)

Adalet Yağcı 18-06-2016 08:37

Sevgili limon sever, gözleriniz aydın olsun, Clematisiniz Hagley'e benziyor, benim en sevdiklerimden.
Sağlıkla büyütün.

Beşiktaş 12-01-2018 11:28

Sizce Clematis tohumu mu?

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Resimdeki tohumlar clematis tohumları mı?
Uğraşıp sonunda hüsran olmak istemem.:confused:

Adalet Yağcı 21-01-2019 17:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Beşiktaş (Mesaj 1527863)
Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Resimdeki tohumlar clematis tohumları mı?
Uğraşıp sonunda hüsran olmak istemem.:confused:

Hayır bunlar Clematis tohumu değil, başlığın ilk sayfasına bakın, orada C. tohumu fotoğrafları var.

memur68 25-01-2019 21:13

Adalet hanım iyi akşamlar sizde pembe acemborusu da vardı galiba sizden rica etsem kargo ile bana pembe acemborusu ve clematis çeliği göndermeniz mümkün mü yeni köklendirme hormonu ve perlit aldım yollama imkanınız yoksa Mersinde 4 yıl çevik kuvvette çalıştım tanıdığım çok onlarada aldırabilirim.Şimdiden teşekkürler

sesim 10-04-2021 21:09

Arkadaşlar 50 adet clematis (farklı)yurdışından tohum siparişi verdim.şu ana kadar 10 sayfayı da tek tek okudum çimlendirmeyi öğrenmişimdir umarım ve geldiklerinde ekicem sizlere burdan fotoğraf atarım .

Adalet Yağcı 12-04-2021 00:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sesim (Mesaj 1605572)
Arkadaşlar 50 adet clematis (farklı)yurdışından tohum siparişi verdim.şu ana kadar 10 sayfayı da tek tek okudum çimlendirmeyi öğrenmişimdir umarım ve geldiklerinde ekicem sizlere burdan fotoğraf atarım .

Dilerim başarırsınız, ben çimlendirmenin tamamını dış ortamda yapmıştım, sorun yaşamadım, yeter ki toprak nemini kaybetmesin.
Bir de ekimi yapmadan tohumları ılıktan biraz sıcak suya ıslayın, 12-24 saat kalabilir, daha sonra temiz bir bahçe toprağına yıkanmış dere kumu ve elenmiş çiftlik gübresi karışımı yaparak ekiminizi tamamlayın.

Önemli: Gübre konusunu abartmayın, 1 Litre toprağa 1/4 L. dere kumu 1 kahve fincanı elenmiş gübre karıştırmanız yeterlidir. Gübreyi fazla karıştırırsanız çimlenmiş fidecikler yanabilir.

Çimlenme gerçekleştiğinde de şaşırtmak için acele etmeyin, kotiledon(fidenin ilk yaprakları)yapraktan sona 6-8 gerçek yaprakların çıkmasını bekleyin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024