agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Kır çiçeklerini evde yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1979)

memet 05-04-2006 11:10

gelincik

1 Eklenti(ler)
saksıya gelincil tohumu ektim.hepsi çimlendi.bu sonucu beklemiyordum.acaba onlarda diğer bitkiler gibi şaşırtmayla başka saksıya aktarılabilir mi

mcdogan 27-09-2006 14:08

Orkide değilde kır çiçeklerini nasıl saksıda yetiştirebileceğimi anlatırmısınız.Genelde çok kısa ömürlü olup dayanmıyorlar (artık banamı dayanamıyorlar,burunlarının dibinde içtiğim 1 paket sigarayamı bilemicem.).Kır çiçeklerinide salon çiçeği gibi büyütmenin bir yolu varmı?

Mine Pakkaner 19-10-2006 23:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet
saksıya gelincil tohumu ektim.hepsi çimlendi.bu sonucu beklemiyordum.acaba onlarda diğer bitkiler gibi şaşırtmayla başka saksıya aktarılabilir mi

Memet, bu gelincikler ne oldu merak ettim?

malina 20-10-2006 10:17

1 Eklenti(ler)
Papatyanın saksıda değil ama su haznesinde nasıl yetiştiğini göstereyim :)

Eklenti 4520

Benim hiç bir katkım yoktur, bir gün baktım ki, haznede biriken toprak ve sürekli sulanmayla, bir papatya büyümüş :) Tohumu nereden geldi bilmiyorum...

memet 20-10-2006 19:31

Gelincikleri çok sık ekmişim... çok geç ekmişim..ikisine rağmen epey açanlar oldu ama çok zayıf kaldılar kırlardaki gibi olmadı..başka kır çiçekleri ektim onlar daha iyi oldu..saksıya aldıktan sonra başka farklı bir ilgi gerekmiyor..
İlkbaharda toprağıyla birlikte alıp saksılara koyuyorum.. ama ömrü kısa yaza kadar..kaktüslerin bir gün açık kaldığını düşünürsek epey süre...
Adını bilmediğim minicik mavi çiçekli bir ot var tohumdan çıkıyor her sene zamanla bonsailerle birlikte kullanmayı istiyorum

khaled 14-07-2009 23:28

Gelincik tohumlarını nasıl çıkardınız ben de gelincik ekmek istiyorum ama nasıl ekileceğini tohumunun nasıl çıkarılacağını bilmiyorum yeni konu açtım pek ilgilenen olmadı yardımcı olur musunuz

agozce 15-07-2009 02:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi khaled (Mesaj 461867)
Gelincik tohumlarını nasıl çıkardınız ben de gelincik ekmek istiyorum ama nasıl ekileceğini tohumunun nasıl çıkarılacağını bilmiyorum yeni konu açtım pek ilgilenen olmadı yardımcı olur musunuz

Merhaba, adresini özelden yazarsan sana tohum gönderebilirim. Gelincik ve papatya kasım ayında ekilir. Ekeceğin yeri biraz çapala ve tohumları serp ve bir daha dokunma. Bu kadar. Diğer kısımlarını doğa hallediyor. Birde papatya ve gelincik hayvan gübresini çok sever. Olmasa da olur.

Bir sonraki sene saksıya hiç dokunma. Tohumlar dökülür.Çiçekler geçtikten sonra sulama. Her yıl kendisi çoğalarak tekrar çıkar.

ozgurbilgin 17-07-2009 09:06

Papatya tohumdan yetiştirilir değil mi? Çiçeğin ortasındaki sarı renkli bölümde mi oluşur tohumları?

selis 17-07-2009 12:40

Bir ara ben de saksıya papatya dikmiştim.. Ev ortamında hakikaten ömrü kısa oluyor..
Dağlarda yetişen Siklamen'ler de saksıda az çiçek açıyor.. Denemedim ama sanırım ek besinler vermediğim için doğru sonuç alamadım..
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ozgurbilgin (Mesaj 463514)
Papatya tohumdan yetiştirilir değil mi? Çiçeğin ortasındaki sarı renkli bölümde mi oluşur tohumları?

Papatyanın tamamen olgunlaşıp kurumasını bekleyin..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024