agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Erik Ağacına Kiraz Aşısı olur mu ? (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=12351)

santos 03-02-2009 19:11

Erik Ağacına Kiraz Aşısı olur mu ?

selam benim bir sorum olacaktı,bahcemde meyvesini beğenmediğim 5 yıllık bir erik ağacım var ve ben bu ağaca kiraz aşısı yapmak istiyorum,Sizce sakıncası varmı ? bir sorum daha vardı oda aşının tam nezaman yapmam gerektiği ?

dipnot:

derlerki sert çekirdekli ağaca sert çekirdekli aşı en uygunudur aslı varmı sizce ?

Selahattin Yılmaz 03-02-2009 20:11

Aşı olarak tutması gerekiyor ancak aşı uyuşması yaşayabilirsiniz. Yani aşı yeridne bir kaynaşma olur ancak ne kadar güçlü bir kaynaşma olur orasını bilemem ve eğer yeterince kaynaşma olmazsa aşı yeridnen güçlü bir rüzgarda kırılma ihtimali var. Yine de deneyin derim...

arasss 03-02-2009 22:24

daha bu gün bir arkadaşımın babasının 3 yıl önce yaptığı aşıyı gördüm durum içler acısı tamam aşı tutmuş ama anaç gövde aşı yapılan kısım arasında dağlar kadar vark olmuş üst kısım ortalama 40 cm çapında alt kısım 20 cm capında neye benzediğini siz kara verin o yüzden ben pek tafsiye etmiyorum çünkü uyuşmazlık oluyor

Harun Parlak 03-02-2009 22:38

Aynı familyadan aşılar bir birine aşılanırken. Anac fidan zayıf gelişim ise kök boğazına yakın aşılamak lazımki sadece kök kısmı toprak altında kalır. Kalınlık fazla etken olmaz.
Bunu yaparken bodur türler yapmak için yapılıyorsa anaç küçük olabilir.
Diyelimki Huşgillerden Gürgen ve Fındık Gürgene Fındık aşılanırsa devasal bir Fındık ağcı elde edebilirsiniz. Fındık ağcına gürgen aşılarsanız bir nebze bodur Gürgen elde edebilirsiniz.
Vişne ile Kiraz gibi.

santos 03-02-2009 23:21

sevgili arkadaşlar bilgileriniz için müteşekkirim ama şimdi'de kafam karıştı anlaşılan siz eriğe kiraz aşısını pek tavsiye etmiyorsunuz,ohalde alternativ nedir örneğin erik ağacına vişne aşısı olurmu ?
erik ağacına aşı olarak en uygunu ne olur ( erik ve kaysı aşısı hariç )....???

aşıyı martın başında yapmayı düşünüyorum ( yer ankara ) sizce uygunmu ?

birde bugünlerde bahcemdeki ağaçları ve gülleri budamayı düşünüyorum sakıncası yoktu inşallah ?

Selahattin Yılmaz 03-02-2009 23:54

Siz zaten olayı kafanıza koymuşsunuz ne desek boş da, mesele şu: Bari yaptığınızı ya da yapacağınızı fotoğraflayıp foruma yerleştirin bizde sonucu görelim.

A.Şahin 04-02-2009 00:13

Buna benzer bişey bende denemiştim yanlız farklılık; şeftali anacına kirazdı(göz aşısı ile). Evet aşı tutuyor ama uyuşmazlık gösteriyor. Uyanan göz 3 yılda agacın sağlıgı gayet iyi olduğu halde sadece 4-5 cm. ilerledi. Uyuşmazlık olunca anacın, aşının gelişimine pek bir faydası olmuyor. Ama başka bi denememde badem anacına tüylü ve tüysüz şeftali, süt eriği, kayısı tamamı bi ağaçta denemiştim. Hepsinin gelişimi gayet iyi sağlıklı filizler verdi. Sizin erik-kiraz aşısı forumda daha önce görmüştüm bulabilirseniz resmıne bakın gelişimi açısından fikir verecektir. Birde bu linkte bi sorum vardı ama bir cevap alamadım http://www.agaclar.net/forum/showthr...191#post353191

santos 04-02-2009 17:24

selahattin bey kafama koydum ama inadınada koymadım'ya,sizin yorumlarınız mantıklı geldi ve bende vazgeçtim bu uygulamadan,ama alternativ olarak ne yapabilirim erik ve kaysı hariç o hususda bi yanıt alamadım ve aşızamanı hususunda sorduğum sorumada yanıt alamadım ?

vişne **** elma olabilirmi **** ayva ??

santos 05-02-2009 18:24

ne oldu birden bizim sorular havada kaldı,lütfen birisi cevaplasın yahu ?

Harun Parlak 05-02-2009 18:29

Sadece sormak yerine biraz okusanız. Forumda aradağınız bilgiler var. Vişne ya da Ayvada olurmu sorunuza. Uyum sağlamaz.

arasss 07-12-2009 11:07

erik ağacına kiraz olur ama sonralarda uyuşma problemi oluyo alt incecik üst kalın oluyo bi sure sonrada ağaç aşı noktasından kırılıo

gtatas 07-12-2009 13:30

Bazı aşıları denemekten zarar gelmez tamam zaman kaybettiriyor hemfikiriz ama ya tutarsa aşı yerinide iyi desteklersek yeni bir ağacımız olur.Deneyin derim.

copur 09 07-12-2009 21:16

Nasrettin hoca Akşehir gölüne yoğurt mayaladı ya tutarsa diye, gel zaman git zaman koca göl kurudu.

nariçi 07-12-2009 21:45

Erik aşısını yaptım başarılı oluyor ama kaysı aşısını bir türlü başaramadım.

aydın 08-12-2009 01:57

2 sene evvel çekirdekten çıkan badem fidanı kök kısmından doğru iki ana gövde halinde büyüdü. Ben de bu sene badem ağacının bir ana dalına erik aşılıyacam. Şubat ayında kalem aşısı uygulayacağım. Bakalım ne olacak.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024