agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=31)
-   -   IBA (Indol Butirik Asit) (Köklendirme Hormonu) ile ağaçlardan çelik alma (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1129)

aydemiraydın 20-07-2017 12:17

Safa tarım firmasının unifruit ( naftalin asit) bitki gelişim düzenleyicisi var. fiyatı ucuz. ayrıca İNPOWER adlı ilacınada bi göz atın.

Lemuria 26-10-2017 22:54

Merhaba;

Köklendirme hormonları kaktüs ve sukulentlerde de işe yarar mı? Deneyen oldu mu hiç? Böyle bir çalışma hiç yapılmış mı? Sukulentlerde yapraktan ve daldan köklendirmeyi hızlandırmak istiyorum. Alternatif fikri olan var mı?

looktr 18-12-2017 11:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 22659)
Aşağıda Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün zeytin çeliklerini köklendirmekte kullandığı İBA solüsyonunun tarifini bulacaksınız.

4000 ppm IBA
4 gr IBA + 450 cc % 96’lık Etil alkol + 550 cc saf su
4 gr IBA 450 cc alkolde tamamen eritilir üzerine 550 cc saf su konur. Renkli bir şişede ve buzdolabında solüsyon 1-1,5 ay kullanılabilir. 250 cc lik hormon solusyonu ile 800-1000 çeliğe uygulama yapılabilir.

Hazırlanan bu solüsyon 25 lik çelik demetinin girebileceği büyüklükte bir behere konur. Beher içerisinde hormonun yüksekliği 2-2,5 cm olmalıdır.Daha sonra çelikler demet halinde hormona batırılır ve birkaç sn. tutulup çıkarılır.Üzerindeki alkol uçunca dikime alınır.

Bu karışımdan hazır olarak temin etme imkanı var mı acaba?

evandevan5 18-12-2017 12:31

ağaçlardan pek bir işe yarıyor kullanılabilr.

Doku_Kültürcü 18-12-2017 14:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi looktr (Mesaj 1525558)
Bu karışımdan hazır olarak temin etme imkanı var mı acaba?

IBA'nın potasyum tuzu suda çözünür. Alkole gerek kalmadan doğrudan su içerisinde çözüp kullanabilirsiniz ama çözelti çok uzun süre dayanıklı kalmaz. Buna bir çözüm olarak 100ml'lik çözelti hazırlarsınız. IBA'nın potasyum tuzu Aliexpress'te satılıyor ve 30 gramı 18dolar : https://www.aliexpress.com/item/30g-...StoreLevelAB=5

Köylü19 03-01-2018 15:53

Arkadaşlar merhabalar. Koklendirme için kullanabileceğiniz iki hormon var biri IBA Indol ylbutyric acid diğeri NAA naphthylecetic acid. bu iki etken maddenin birarada olduğu inpower isimli koklendirici ürün var. Ankara'da oturanlar Ulus da inci tarım var ordan alabilirsiniz 50 gram fiyati 20 tl

Köylü19 03-01-2018 16:00

5336357319 koklendirici ve diğer bitki ürünleri için yardımcı olurum

sertipozdag 19-09-2018 00:38

bir sonraki paylaşım ne zaman olur

AkisSoftware 08-10-2018 13:41

Tavsiye Köklendirme İlacı

Arkadaşlar merhaba. İlkbaharda sevdiğim ağaçların dallarından çelik alıp onu köklendirici içerisinde bir süre tutup dikimini yapmak istiyorum. Bunun için uzunca süredir ilaç arıyorum. Racine köklendirici buldum ama tecrübeli arkadaşlardan bu konuda tavsiye istiyorum. Benden sonraki kişilere de ışık olacağını düşünüyorum.. Bu konuda tecrübesi olanlar yardımcı olabilirler mi?

Ormantik 09-10-2018 11:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1549369)
Arkadaşlar merhaba. İlkbaharda sevdiğim ağaçların dallarından çelik alıp onu köklendirici içerisinde bir süre tutup dikimini yapmak istiyorum. Bunun için uzunca süredir ilaç arıyorum. Racine köklendirici buldum ama tecrübeli arkadaşlardan bu konuda tavsiye istiyorum. Benden sonraki kişilere de ışık olacağını düşünüyorum.. Bu konuda tecrübesi olanlar yardımcı olabilirler mi?

Bugün face grubunda bir arkadaşla tanıştım

Ekşi karadutlar üzerinde köklendirici ile çalışmalar yapıyor

Haftasonu yine karadut çelikleri almaya gidicekmiş arabasında boş yer olduğunu dile getirmiş gelmek isteyen olursa diye

Dilerseniz iletişime geçmeniz için yardımcı olurum, bu sayede tecrübe de edinirsiniz ;)

AkisSoftware 09-10-2018 13:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ormantik (Mesaj 1549461)
Bugün face grubunda bir arkadaşla tanıştım

Ekşi karadutlar üzerinde köklendirici ile çalışmalar yapıyor

Haftasonu yine karadut çelikleri almaya gidicekmiş arabasında boş yer olduğunu dile getirmiş gelmek isteyen olursa diye

Dilerseniz iletişime geçmeniz için yardımcı olurum, bu sayede tecrübe de edinirsiniz ;)

Çok isterim ama arkadaşınız Ankara'da mı? Ayrıca işim çıkmazsa ancak gelebilirim... İlgi alakanız için ayrıca teşekkürler

junior 13-12-2018 04:15

ben de fındık ağacından çelik köklendirmek istiyorum. iba'yı ne şekilde kullanmalıyım. bilgi verirseniz sevinirim.

sanpedro 14-03-2019 17:21

ürünü daha önce denedim kaliteli bir ürün fakat bunun yerine aspirin tozu **** bal tarçın karışımı da aynı sonucu aynı zamanda veriyor zaten asprinin içindeki asit bu tozun içinde de var

halilhs 18-03-2019 17:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sanpedro (Mesaj 1562685)
ürünü daha önce denedim kaliteli bir ürün fakat bunun yerine aspirin tozu **** bal tarçın karışımı da aynı sonucu aynı zamanda veriyor zaten asprinin içindeki asit bu tozun içinde de var

çelikleri ne kadar süre bu ballı karışımda tutmak gerekiyor?

siflera12 18-03-2019 17:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi halilhs (Mesaj 1563072)
çelikleri ne kadar süre bu ballı karışımda tutmak gerekiyor?

Bende genelde söğüt yaprağı ve ballı tarçın kullanıyorum , ben ballı tarçın sürdükten sonra dikiyorum [emoji4]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chelik26 18-03-2019 18:23

Aynı ağacın 12 çeliğinden 5 tane toprağa diktiklerimden 1 tanesi kurudu, 1 tanesi o kadar gür o kadar canlı o kadar iştahla büyüyor, muhtemelen köklendi. Bir tanesi daha yeni yeni tomurcuk çıkarıyor, 1 tanesi küçük bir yaprakal hayatta kalma möcadelesi veriyor.
diğer 7 çeliği suya koydum, 1 tansei köklendi toprağa diktim 2 gün önce hala sudaki hali devam ediyor. 1 tanesi yeni yeni kök çıkarmaya başladı. Bir tanesi ne yapsam ki diye düşünmeye devam ediyor kararsız, 4 tanesi mefta oldu. Yani elde var 3 garanti. Aslında ölenlerin neden öldüğü, köklenenerin neden erken köklendiği, kararsızları neyin etkilediği belli değil. Ortamlarıaynıydı. Çelikleri işleme koyalı 3.5 ay oldu.
Toprakta ölen ballı tarçına bulanmıştı.
Sudaki ölen 4 ün sebebi köklenmeden toprağa dikmiştim, 3. günde birden kurudular.
İBA kullanmadım ama benzer bir yerli ürün kullanmıştım.

siflera12 18-03-2019 18:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 (Mesaj 1563085)
Aynı ağacın 12 çeliğinden 5 tane toprağa diktiklerimden 1 tanesi kurudu, 1 tanesi o kadar gür o kadar canlı o kadar iştahla büyüyor, muhtemelen köklendi. Bir tanesi daha yeni yeni tomurcuk çıkarıyor, 1 tanesi küçük bir yaprakal hayatta kalma möcadelesi veriyor.
diğer 7 çeliği suya koydum, 1 tansei köklendi toprağa diktim 2 gün önce hala sudaki hali devam ediyor. 1 tanesi yeni yeni kök çıkarmaya başladı. Bir tanesi ne yapsam ki diye düşünmeye devam ediyor kararsız, 4 tanesi mefta oldu. Yani elde var 3 garanti. Aslında ölenlerin neden öldüğü, köklenenerin neden erken köklendiği, kararsızları neyin etkilediği belli değil. Ortamlarıaynıydı. Çelikleri işleme koyalı 3.5 ay oldu.
Toprakta ölen ballı tarçına bulanmıştı.
Sudaki ölen 4 ün sebebi köklenmeden toprağa dikmiştim, 3. günde birden kurudular.
İBA kullanmadım ama benzer bir yerli ürün kullanmıştım.

Bende ananasta denemiştim söğüt yaprağıyla denediğim könlenmişti şimdide ballı tarçın la deniyorum inşAllah köklenir [emoji3]

halilhs 19-03-2019 08:16

arkadaşlar bu günler dut ve armut ağaçları için uygun mu sizce? sonbahar olmalı diyenler var. hatta yabancı kaynaklarda haziran ayı daha uygun diyenleri gördüm.

siflera12 19-03-2019 08:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi halilhs (Mesaj 1563137)
arkadaşlar bu günler dut ve armut ağaçları için uygun mu sizce? sonbahar olmalı diyenler var. hatta yabancı kaynaklarda haziran ayı daha uygun diyenleri gördüm.

Uygun ancak serin bir yerde tutmanız gerekli yani soğuk veya çok sıcak ortamda olmamalı. 20 - 25 derece gibi bir sıcaklıkta daha kolay köklenme olur [emoji4]

chelik26 19-03-2019 11:33

Yukarıda bahsettiğim bitki dut idi. Ev ortamında köklendirdim. Bu ara dışarı alıyorum akşamları tekrar içeri

glare 16-04-2019 09:31

Merhaba Arkadaşlar,
Odunsu Çelikler için hangisini tavsiye edersiniz ?

indol asetik asit ??

indol butirik asit ??

https://i.ebayimg.com/images/g/4WcAA...XCx/s-l400.jpg

https://i.ebayimg.com/images/g/8MsAA...TVT/s-l400.jpg

Doku_Kültürcü 16-04-2019 13:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi glare (Mesaj 1565908)
Merhaba Arkadaşlar,
Odunsu Çelikler için hangisini tavsiye edersiniz ?

indol asetik asit ??

indol butirik asit ??

https://i.ebayimg.com/images/g/4WcAA...XCx/s-l400.jpg

https://i.ebayimg.com/images/g/8MsAA...TVT/s-l400.jpg

İkisi de olur. İndol butirik asit daha dayanıklıdır, mikroorganizmalar hızlı şekilde parçalayamaz. 1gram/litre çözelti hazırlayıp, çelikleri bu çözeltiye 1 saniye daldırmanız yeterli. Sonrasında, çelikler plastik bir örtü üzerinde hormunu bünyesine çekmesi için 5-6 dakika bırakılır. Sonrasında perlit veya vermikulit içerisine dikilir.

w4rsoul 17-04-2019 14:15

Gulden celik almak icin hangi ayda ve kac gram karistirmam lazim acaba

kuzen38 19-06-2019 23:36

Merhaba bende köklendirici hormonu ile kiraz köklendirmek istiyorum. Onerilerinizi bekliyorum.

Sinan85 11-07-2019 19:10

Arkadaşlar merhaba
Amatör olarak Çelik köklendirme yapiyorum.İlk celiklerimi bal, tarçın, kül, aspirin karışımın dan yaptım ikinci çelik lerimi iba bulamadığım için bitki düzenleyici ile yaptım şimdi de aralarında ki farkı görmek için iba alıp deneyecektim ki in power diye bir koklendirici yazmissiniz onu okudum iba hala bulamadım sizce in power i deneyim mi iba bulana kadar şehir dışında olduğun için foto ekleyemwdim calismalar la ilgili ama en kısa zamanda ekliyecegim.

Peyzajın Mimarı 28-10-2019 07:01

ıba

Arkadaşlar merhaba,
Bir arazide ormanlık/yeşil alan oluşturmak amacıyla 170-200 cm boylarında Pinus nigra, çit oluşturmak amacıyla 150 cm boylarında Cupressus arizonica 'glauca' dikimi gercekleştirdik. Sonbaharda olduğumuz ve önümüzün kış olması sebebiyle bitkilerde köklenmenin, toprağa alışmanın hızlı olması için Iba veya giberallin hormon takviyesi yapmayi düşünüyoruz. Yapabilirmiyiz, yaparsak nasıl yapmalıyız?nereden temin edebiliriz? Birde dikilen ağaçlar için yabancı ot kontrolü için bana ilaç kullan dediler fakat herbisitleri dikimden en az 15 gün önce kullanmalıyız diye biliyorum, biz bitki dikimini tamamladık. alternatif ne öneriyorsunuz?

Doku_Kültürcü 19-04-2021 23:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Delete (Mesaj 1605930)
Selamlar
1- IBA ürünü kimya malzemeleri satan yerlerden mi temin ediyorsunuz?
2- Adaptasyon için bu hormon takviyesi yetişkin tüplü kökleri var olan defne ağcına sulandırılıp toprakdan verilse ne olur?
3- Dün lavanta çelikleri diktim, köklendirme hormonu yoktu, peki sonradan hormon toprakdan verilir mi?

1. Eskiden kimyasal madde satan yerlerden alırdım. Şimdi Aliexpress'ten çok daha ucuza alabiliyoruz.
2. 0,5-0,6 mg/L dozunda hazırlanmış çözeltiden fide başına 150ml verdiğinizde bitkinin kök gelişimi artar.
3. Çelik alındıktan bir süre sonra iletim demetleri tıkanır ve vereceğiniz hormonu almaz duruma gelir. Bu nedenle hormon uygulamadan önce tıkanan kısmı uzaklaştırmak için kesim yapılır. Eğer, hormon verdiğiniz dönemde küçük bir miktar bile kök gelişimi meydana gelmişse, hormon bitki tarafından alınır ve köklenme teşvik edilmiş olur.

Kolay gelsin....

Ametistt 21-04-2021 20:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1605934)
1. Eskiden kimyasal madde satan yerlerden alırdım. Şimdi Aliexpress'ten çok daha ucuza alabiliyoruz.
2. 0,5-0,6 mg/L dozunda hazırlanmış çözeltiden fide başına 150ml verdiğinizde bitkinin kök gelişimi artar.
3. Çelik alındıktan bir süre sonra iletim demetleri tıkanır ve vereceğiniz hormonu almaz duruma gelir. Bu nedenle hormon uygulamadan önce tıkanan kısmı uzaklaştırmak için kesim yapılır. Eğer, hormon verdiğiniz dönemde küçük bir miktar bile kök gelişimi meydana gelmişse, hormon bitki tarafından alınır ve köklenme teşvik edilmiş olur.

Kolay gelsin....

Merhaba sayin Doku Kulturcu bir kac tane celik koklendirmek istiyorum gul ve madagaskar yasemini gibi.Toz koklendiriciyi onerirmisiniz? Onerirseniz hangi markayi almam gerekir yardimci olursaniz sevinirim?

Doku_Kültürcü 21-04-2021 21:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ametistt (Mesaj 1606043)
Merhaba sayin Doku Kulturcu bir kac tane celik koklendirmek istiyorum gul ve madagaskar yasemini gibi.Toz koklendiriciyi onerirmisiniz? Onerirseniz hangi markayi almam gerekir yardimci olursaniz sevinirim?

Sıvı hormon çözeltisi Racine, https://www.gittigidiyor.com/yapi-ma..._pdp_632544788 naftalen asetik asit hormonu ve diğer yardımcı maddeleri içeriyor. Seyreltilmediği sürece, buz dolabında yıllarca saklayabiliyorsunuz. Bir litre çözelti 25 gram hormon içeriyor. Seyrelterek kullanmanız gerekli . Eczaneden 20ml'ik ve 2ml'lik enjektör alın. 100ml'lik bir cam kavanoz içerisine enjektör yardımıyla 25ml su doldurun. Bu suyun üzerine 2ml'lik enjektör yardımıyla 0,5ml hormon çözeltisinden ilave edip iyice karıştırın. Çelikleri 1 saniye bu hazırladığınız çözeltiye daldırıp çıkartın. Eski bir gazete kağıdı üzerinde 15-20 dakika kenarda bekletip sonra ıslak perlit içerisine dikin. Çelikler kökleninceye kadar üzerini plastik bir örtü ile örtün. Örtü üzerinde kurşun kalem kalınlığı kadar genişlikte 2-3 adet delik bulunsun.

Kolay gelsin....

Ametistt 21-04-2021 22:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1606048)
Sıvı hormon çözeltisi Racine, https://www.gittigidiyor.com/yapi-ma..._pdp_632544788 naftalen asetik asit hormonu ve diğer yardımcı maddeleri içeriyor. Seyreltilmediği sürece, buz dolabında yıllarca saklayabiliyorsunuz. Bir litre çözelti 25 gram hormon içeriyor. Seyrelterek kullanmanız gerekli . Eczaneden 20ml'ik ve 2ml'lik enjektör alın. 100ml'lik bir cam kavanoz içerisine enjektör yardımıyla 25ml su doldurun. Bu suyun üzerine 2ml'lik enjektör yardımıyla 0,5ml hormon çözeltisinden ilave edip iyice karıştırın. Çelikleri 1 saniye bu hazırladığınız çözeltiye daldırıp çıkartın. Eski bir gazete kağıdı üzerinde 15-20 dakika kenarda bekletip sonra ıslak perlit içerisine dikin. Çelikler kökleninceye kadar üzerini plastik bir örtü ile örtün. Örtü üzerinde kurşun kalem kalınlığı kadar genişlikte 2-3 adet delik bulunsun.

Kolay gelsin....

Cok tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin.Peki orkidelerin aktif olmayan koklerindede ise yararmi?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024