agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni49Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-11-2008, 18:40   #31
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Selahattin bey, bu aşıyı bizim makasla yapsalar daha iyi netice alacakları kanatindeyim, sizce de doğrumu?

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 18:51   #32
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu gün akşam itibariyle Muharrem amcaya verilmek üzere damadı Seyfi beye bir adet aşı makası teslim ettim. Yarın verirsiniz dedim Muharrem amca uyuyamazmış duyarsa. Zaten bu makası arıyorlardı yinede bizim makası deneyecekler ve zaten hemen makasın kesim ve olabilirliliğini gözlemledi damat. Bu yıl aşılarında denemeye alacaklar, şu anda da Seyfi bey 2 adet sipariş verdi zaten, bu konuyla ilgili sizi arayacağım sevgili karaarslan50.

Bu arada ceviz aşıları kalem aşısı olarakta, bu makasla yapılsada aşı şubat mart aylarında yapılacaktır. Zaten aşının yapıldığı günlerde yayınlaşmıştım resimleri oradanda takip edebilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 20:57   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Cevize kalem aşı yapmak gerçekten çok emek isteyen bir iş.Ayrıca ceviz fidanı yetiştirmek gerçekten zor bir iştir.Cevize (t)göz aşı yapılsa verim alınabilir mi?.Tutma ihtimali nedir.Ya da (t)göz aşının tutma ihtimalini arttırmak için neler yapılabilir.Yardımcı olursanız sevinirim.

hlcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2010, 00:13   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Öz yeşil fidancılıktan Muharrem abiyi çok iyi tanırım.
Helal olsun size..

captaiin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 20:29   #35
sey
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2009
selahattin bey benim hobi bahçem var geçen sene bahçeme diktiğim birkaç ceviz fidanım var ama aşısız bunları aşılamak istiyorum ben de aşı kalemi istesem ! masraf neyse canınız sağolsun

sey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 00:56   #36
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bu başlığıda yeni fark ettim, teşekkürler selahattin bey güzel bir başlık ve fotoğraflı aşı tarifi, ellerine sağlık çok güzel bir anlatım ve gerekli yerlerin fotoğrafları.
Anlıyamadığın hiç mi ceviz aşısı yapan yok paylaşım pek olmamış.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 09:21   #37
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bu başlığıda yeni fark ettim, teşekkürler selahattin bey güzel bir başlık ve fotoğraflı aşı tarifi, ellerine sağlık çok güzel bir anlatım ve gerekli yerlerin fotoğrafları.
Anlıyamadığın hiç mi ceviz aşısı yapan yok paylaşım pek olmamış.
Bizim bahçede kendiliğinden çıkan cevizlerden birine yapılan aşı ve aşılı görüntüsü.
Name:  aşılı ceviz.JPG
Views: 9579
Size:  45.0 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 10:31   #38
Ağaçsever

cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
kalem aşı

ceviz aşısı 2. yılı

Eklenen Resimler

cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2010, 14:33   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2010
Arkadaşlar herkese selamlar Forumda çok araştırdım çok şey öğrendim ama kafama takılan bişey var

Kayseri den yazıyorum ilk başta belirteyim. Bahçemde bulunan adi bir cins ceviz var yaklaşık 40 cm çapında gövdesi var bu ağaca çoban aşısı yaptım baharda ama tutmadı şimdi yani eylül ayında göz aşısı deneyeceğim nasıl yapıldığını az çok öğrendim netten sorum güzün yapılan göz aşısına bağlanan aşı bağı 15-20 gün sonra çıkarılır mı yoksa yaza kadar durmalı mı?
ikincisi ise çoban aşısı güzün yapılabilir mi?
son sorum aşı bağı yerine elektrik bandı kullanmamın bir zararı olur mu?
teşekkür ederim

kagakadir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2010, 18:39   #40
Ağaçsever

cevizci's Avatar

aşı bağının özelliği hava aldırmayacak.olmalı göz aşısında naylon kauçuk bant veya muşamba ve hatta naylon kalın poşetlerin kesiminden de olabilir
ama bulamazsak olur her yerde aşı kauçuk bantı artık bulanbiliyor..kalem aşı zamanı kayseri de martın
son hafta sı ceviz için en uygun zaman oluyor denemelerim sonucu en başarılı oluna zaman kay
seri mevsimine göre olduğu anlamısımdır...

Düzenleyen cevizci : 21-10-2010 saat 23:06
Eski 20-09-2010, 07:00   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizci Mesajı Göster
aşı bağının özelliği hava aldırmayacak.olmalı göz aşısında naylon kauçuk bant veya muşamba ve hatta naylon kalın poşetlerin kesiminden de olabilir
ama bulamazsak olur her yerde aşı kauçuk bantı artık bulanbiliyor..kalem aşı zamanı kayseri de martın
hafta sı ceviz için en uygun zaman oluyor denemelerim sonucu en başarılı oluna zaman kay
seri mevsimine göre olduğu anlamısımdır...
hocam cevabın için teşekkür ederim
peki güzün yapılan göz aşısında bu bağları 15-20 güne mi çıkaracağız yoksa kış boyu kalacak mı?

kagakadir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 16:39   #42
Ağaçsever

kandıralı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2009
selam selahattin bey bahçemde 25 adet ceviz anacım var 60 cm boyunda chandler cevizi aşılatmak istiyorum bu konu hakkında bana yardımcı olursanız sevirim

kandıralı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 18:41   #43
Ağaç Dostu

Aşılama olayında bu başlığın ilk mesajlarında özyeşil Hizmet fidancılığın irtibat telefonları var onlar kış aylarında bu şekilde gerek çeşit değiştirme aşısı ve gerekse sizin gibi uıfak çaplı ceviz yetiştiricilerinin taleplerini toplayarak Mart-Nisan aylarında sırayla aşılarını yapıyorlar. Bursa da olsaydınız aşılarınızı ben yapabilirdim ancak maalesef uzaksınız bu iş daha programlı bir şekilde yapılmalı diye düşünüyorum.

Eski 20-10-2010, 18:45   #44
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kagakadir Mesajı Göster
Aeylül ayında göz aşısı deneyeceğim nasıl yapıldığını az çok öğrendim netten sorum güzün yapılan göz aşısına bağlanan aşı bağı 15-20 gün sonra çıkarılır mı yoksa yaza kadar durmalı mı?
ikincisi ise çoban aşısı güzün yapılabilir mi?
son sorum aşı bağı yerine elektrik bandı kullanmamın bir zararı olur mu?
teşekkür ederim
Genel mantık aşı yeri boğulmaya başladımı bağ çıkartılmalıdır aşı yerini gözlemelisiniz.

Çoban aşısı bir kalem aşısı yöntemidir ve memlekete göre şubat-mart-nisan aylarında yapılmalıdır göz niyetine yaparsanız o da çoban aşısı olmaz zaten.

Elektrik bandı kullanabilirsiniz biz blacklionmakas da oldukça iyi başarı elde ediyoruz yine bunu çıkartmada da esas boğmaya başlaması boğma yoksa bant kalabilir.

Eski 20-10-2010, 18:49   #45
Ağaç Dostu

2010 Mart ayında babamın cevizlerinde yaptığım çeşit değiştirme aşıları ağaçlar 10 yaşından büyük. Ağaç 1-1,20 m den kesilmiş ve tepe noktasından çoban aşısı yöntemlerinden kabuk altı kalem aşısı yöntemi kullanılmıştır. Resimde sağdaki bir adet ağacın tutmadığı görülüyor o da ağustos ayında yama aşısı ile göz aşısı yapılarak çeşit değiştirme yapıldı.

Name:  1.jpg
Views: 9059
Size:  66.1 KB

mtarslan beğendi.
Eski 21-10-2010, 23:01   #46
Ağaçsever

cevizci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kagakadir Mesajı Göster
hocam cevabın için teşekkür ederim
peki güzün yapılan göz aşısında bu bağları 15-20 güne mi çıkaracağız yoksa kış boyu kalacak mı?

selamlar....tam sertleşmemiş veya göz uzamamış sa kışın soguk almasına karşı koruma görevide yapar.rüzgar alma durumuna görede ilave naylon sargı takviyesi de yapılabilir.erken yeşerme olmuş ve aşıdan çıkan dal renk ve kabuk olarak sertleşmiş ise gerek olmayabililir sargının kalmasına .kauçuk harici sargılar sıkacağı için sökülmelidir.kauçuk bağın esnemesi olduğu için sökmemek gereklidir.sadece söküp biraz gevşeterek sarmak koruyucu olmaktadır..

Eski 21-10-2010, 23:09   #47
Ağaçsever

cevizci's Avatar

badem ve ceviz kalemin
den bende isterim martta mümkünse..
selamlar

Eski 21-10-2010, 23:10   #48
Ağaçsever

cevizci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Muharrem Yavaş Üretimi 2008 yılı resmi

Eklenti 49120
çok güzel bir çalışma

Eski 24-10-2010, 02:07   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2010
Arkadaşlar, bizim 80 dönüm içanadoluda ankara haymana bölgesinde dağbaşında bir arazimiz var. Biz buraya buğday ekiyoruz ancak geliri çok düşük.bu yüzden badem ve ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum.ancak asimetrik bilgiye sahibim.20 dekara 10 u ceviz 10 u badem düşünüyorum başlangıç olarak. Sizce buradaki buğday ekilmiş tarlaya ekim olur mu?
2. Si hangi aşamalardan geçmem gerek(ilk toprağın durumunumu analiz ettireceğim ve kime ettireceğim ve maliyeti ne kadardır).3.sü bana bu ekimin gübresiydi fidanıydı vb toplam maliyeti en fazla ne kadara nalolur.deneyimli kişilerden bunun cevabını bekliyorum.ayrıca bu maliyetleri ziratten veya başka bir bankadan kredi ile projelendirip uzun dönemli kredi imkanlarımız var mı(5 yıl hiç ödemeyip meyveleri aldıktan sonra ödemeye başlama gibi olanak mevcut mu)?yani kısaca bu kredi imkanı dışında artı olarak sermaye gerekiyor mu ve ne kadar gerekiyor? Cevap yazarsanız sevinirim.şimdiden allah razı olsun.bu arada resimlerde çok güzel.

erdalduran10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 09:34   #50
Ağaçsever

cevizci's Avatar

dekar başına 8*8 m 15 ceviz sığar..dekar başı sanırım 250 tl sertifikflı fidan ekiminde 250 tl teşvik varmış oda fidan parası..

Eski 08-11-2010, 11:34   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2010
ceviz kalemi

[QOTE=Selahattin Yılmaz;303169]Şubatta size kalem göndermede yardımcı olabilirim.[/QUOTE]U

varolsayın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2010, 11:41   #52
Yeni Üye

aşı kalemi

bana kaman 1ve kaman5 aşı kalemi 25 şer adet ihtiyacım var nereden temin edebilir. yardımçı olur mu sunuz.

Eski 08-11-2010, 11:51   #53
Yeni Üye

ceviz kalemi

ceviz aşı kalemi chandler cinsi 25adet nereden temin edebilirim.

Eski 08-11-2010, 13:15   #54
Ağaç Dostu

Yabancı çeşitler için kalem bulma imkanım var ancak Kaman türleri için Kaman'daki fidancılarla irtibat kurulmalıdır. Yabancı çeşitler içinse şubat sonu mart ayı gibi irtibat kurulmalıdır. Telefonum 0 544 *** ** ** kendinizi tanıtırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 27-07-2015 saat 09:24
Eski 10-11-2010, 22:34   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2010
Sayın Selahattin bey, yazılarınız sürekli takip ediyorum. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
bu başlık altında ceviz kalemi bulma konusunda yardımcı olabileceğinizi bir kaç yerde belirtmişsiniz.
ben de kendi çöğürlerime (chandler) aşı yapmak istiyorum.
bu konuda bana da yardımcı olursanız sevinirim.
ilginiz için teşekkür ederim, saygılarımla..

akif turhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 21:21   #56
/

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Fidanlık sahipleri profesyonelliğin meyvelerini toplamışlar.Umarım yeni başlayan bizler de bir gün böyle profesyonelce işler yapabiliriz Elektronik mühendisi olduğum halde toprakla uğraşmaktan çok büyük zevk alıyorum.

Planet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 21:27   #57
Ağaçsever

cevizci's Avatar

ceviz göz aşısı 2010 yılında yapılan

Eklenen Resimler

Eski 25-11-2010, 21:49   #58
Ağaçsever

cevizci's Avatar

Göz aşısı yapılacak dalın uç kısmı kesilir en uçta bir adet yaprak bırakılır. dolaşımı sağlamak için bu gereklidir.tüm gözleri kesilerek körlenir. gözün yaprak sapı iyice göze zarar vermeyecek şekilde
tamamen kesilir.yine çift bıçakla göz alınır. çok çeşit göz var ceviz
de bunlardan bir tanesini seçmeli meyve gözü aşı yapılmalıdır.odun boyun göz erkek göz vb gözl+r alınıp aşı yapılmamalıdır...çift bıçakla dalda yer açılır. iki işlem
de aynı bıçak ile yapılacağı için alt ve üste boşluk kalma ihtimali yoktur sadece geriye yanlardaki boşluk lar boyuna kesim ile ayarlanır.1mm büyük boşluk olmamalıdır.
çıkarılan yama göz dalda kesilen yere boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilir. kauçuk bant ile iyice sarılmalı sadece göz dışarda nokta kadar kalana kadar sarılır sarmada abartılı olabilir tutmasına en büyük etken kabuk dokuları arası boşluk ve hava almamasıdır. 15-20 güne tutup tutmadığı belli olur tutunca aşı bağı sökülüp gevşetilip tekrar bağlanmalı aşı gözü harici büyüyenler temizlenmeli..büyüme büyük olunca rüzgar kırılmalarına karşı bağlanmalıdır.

Eklenen Resimler

Eski 25-11-2010, 21:54   #59
Ağaçsever

cevizci's Avatar

sarılmış olan göz aşısı ve çift ağızlı aşı bıçağı

Eklenen Resimler

Eski 06-12-2010, 22:00   #60
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Red face bende istiyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Yabancı çeşitler için kalem bulma imkanım var ancak Kaman türleri için Kaman'daki fidancılarla irtibat kurulmalıdır. Yabancı çeşitler içinse şubat sonu mart ayı gibi irtibat kurulmalıdır. Telefonum 0 544 345 63 59 kendinizi tanıtırsanız yardımcı olmaya çalışırım.
Hocam subat sonu mart başına sizi aramak üzere telefonuma not yazıyorum. kırmaz banada chandler vb türde aşı kalemi-gözü gönderebilir misiniz? saygılar...

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024