agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni135Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2016, 15:59   #571
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
Birgün arayla iki ananas aldığım için tam hatırlamıyorum.Bir tanesini carrefoursa dan almıştım. Taç kısmı bayaği uzundu.Bayağı suda beklettim alttan çürümeye baslayinca sansimi toprakta deneyeyim dedim umidim yoktu ama kok salmaya baslamis.Ananasin birinden 5.digerinden 15 kadar tohum çıktı.Koklendirme denemeleri yaza doğru yapılsa iyi olur.Kışın pek randıman alınamıyor.

Eklenen Resimler

A_NOMAD, uyap ve atakan55 beğendi.
Korkut Eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 20:47   #572
Ağaçsever

mclog's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2014
Peki tohumları toprak yüzeyine mi bıraktınız yoksa üzerlerini toprakla mı kapattınız? Resimden gördüğüm kadarı ile perlitin aradından yeşermişler.

Ananas tohumlarının photoblast (güneşte çimlenen) tohumlar olduklarını okumuştum.

uyap beğendi.
mclog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 23:09   #573
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
Üstten 2. Resimdeki cimlenen tohumu direk torf perlit karışımı toprağa koymuştum.sızdırmak pet saklama kabı içerisinde direk güneş görmeyen yerde oda sıcaklığında yaklaşık 1ayda cimlendi.Diğerlerini yine ıslak peçete üzerinde, sizdirmaz saklama kabı içerisinde aynı ortamda yaklaşık aynı zaman zarfında cimlendi.Cimlenenleri perlit içersine aldım.Cimlenmeyenleride 4. Resimdeki gibi perlitin içerisine koydum yaklaşık 7 tanesi de orada cimlendi.

uyap ve mclog beğendi.
Korkut Eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 08:18   #574
Ağaçsever

mclog's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2014
Bilgi için teşekkürler.

mclog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 10:24   #575
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Mart ayında Adana Karfurdan ananasları aldım. İçini çıkarıp uçlarını torbaya doldurup atıyorlardı istedim güvenlik görevlisine söyleyip aldım. Bir tanesi kaldı o da can çekişiyor. Bir çoğunda yaprak arasında kendinden kökler vardı. Yaptığım hatalar şöyle. Su da köklendirme yaptım.Havalar serindi dışarıda bıraktım. Suyu sürekli değiştirmeyince koku ve çürüme yaptı. Çürümeyenleri toprağa aldım. Bir tanesi kaldı kök var mı bakamıyorum. Yeşil duruyor. Bence bu sıcak günlerde doğrudan kuma, kömür tozuna dikip fısfısla nemlendirseydim belki başarılı olurdum. Egzotik meyveler-Ananas bölümünde anlattım bakabilirsiniz.

Eklenen Resimler

mclog ve atakan55 beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 16:41   #576
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Ananas köklendirme çalışmam

https://www.youtube.com/watch?v=2mOdQA0Kl8M

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2016, 20:38   #577
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2016
Arkadaşlar ananasa okadar para vereceginize manavlara soyleyin ben yesil kismini istiyorum deyin onlar veriyor ben hep öyle yapiyorum

atakan55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2017, 00:00   #578
Yeni Üye

rokayx's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2017
arkadaşlar selam ! 1 ay kadar önce ananasımı suya koymuştum, 2 hafta kadar bekledikten sonra baktım gidici toprağa diktim. 2 haftadır da toprakta duruyor, yavaş yavaş ölüyor gibi ama bir yaprağı uzamaya başladı. Kendine gelirmi sizce beklemelimiyim ?

Eklenen Resimler

rokayx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2017, 19:27   #579
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
köklendirme denemesi yapmıştım. Daha havalar tam ısınmadan yaptım çok başarılı olamadım sıcak ortam istiyor. Suda köklendirmeyle başladım. Yaptığım hata suyu sürekli yenilemedim. Koku ve çürüme yaptı. Birkaç günde bir ılık su ile taze havalanmış oksijeni bol su ile değiştirin. Marketlerden kesilip atılan uç gövdeyi toplayın. Orta kısım sağlam çürümemiş olsun. orta kısımdan uç verip uzuyor. Sadece birini kurtardım onu da en son toprağa diktim o zaman ortadan büyümeye başladı. Alt yaprakları kopardıkça kökler görünüyor. Belki hiç suya koymadan nemli perlite dikseydim başarılı olacaktım. Köklendirdiğim bir tanede kışın evdeki soğuktan kurudu. Kışın evinizin sıcak olması gerekiyor. Köklendiğini köklere zarar vermeden toprağı bir çubukla kenara çekip bakabilirsin.Dip kısım gövdeye parmaklarınla bak yumuşak eziliyorsa çürümüştür.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2017, 09:40   #580
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Merhaba arkadaşlar bende ananas tohumu var nasıl çimlendirebilirim ?

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chuckybebek79 beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2017, 09:50   #581
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Birçok kere denemesine rağmen başarılı olamamış olan arkadaşlar bana özelden yazsın. Ananas köklendirmek imkansız sayılmaz.

siflera12 beğendi.
bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2018, 19:59   #582
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2018
bnymnblr acaba yetiştireceğiniz ananaslarınızı nereden alıyorsunuz **** tohum ile mi yetiştiriyorsunuz

Ananasgiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2018, 09:43   #583
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Ben sonunda ananas köklendirmeyi başarabildim kısmet olursa fotoğrafları en kısa zamanda foruma yüklerim

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 29-07-2019, 18:10   #584
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2019
Tohumdan ananas yetiştirme videolu

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere tohumdan nasıl ananas yetiştirilir onu anlatmaya çalıştım iyi seyirler 😊

https://www.youtube.com/watch?featur...Y0&app=desktop

Kübra 26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 02:30   #585
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kübra 26 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere tohumdan nasıl ananas yetiştirilir onu anlatmaya çalıştım iyi seyirler 😊

https://www.youtube.com/watch?featur...Y0&app=desktop
evlat selam güzel bir video olmuş. ülkemizde ananası yetiştirenlere şahit oldum. hatta açık alanda bile örtüsüz yetiştirenleri gördüm.

Floroplus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 06:15   #586
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Ben denedim ancak olmadı arada havalandırdık yoksa küfleniyordu ben de denedim olmadı

siflera12 beğendi.
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2019, 04:48   #587
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Ben denedim ancak olmadı arada havalandırdık yoksa küfleniyordu ben de denedim olmadı
Ben 2-3 gün suda bekletip daha sonra toprağa dikiyorum ve 2-3 aya kökleniyor sizde böyle deneyin bence

chuckybebek79 beğendi.
Eski 14-11-2019, 06:22   #588
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Peki �� denerim

chuckybebek79 beğendi.
Eski 06-12-2019, 09:15   #589
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2019
Ananasdan tohum alma ve çimlendirme

merhaba arkadaşlar ananasın içindeki tohumu almayı ve çimlendirmeyi başardım sizler için de video çektim izleyip yorum yaparsanız sevinirim.

Kübra 26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2020, 15:22   #590
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Ben sonunda ananas köklendirmeyi başarabildim kısmet olursa fotoğrafları en kısa zamanda foruma yüklerim

Merhaba Sn. Siflera12. Köklendirmeyi başardığınız tohumu mu kafası mı? Bitki duruyor ise resmini paylaşabilir misiniz?

chuckybebek79 beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2020, 15:54   #591
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Benim ananas kafasından bitki elde etme yönündeki çalışmalarımdan edindiğim bazı tecrübeleri sizlere aktarmak istiyorum.

Birinci husus saklama aşamasında soğuk uygulaması; meyveler eğer uzun süre soğuk stok/depo gördü ise aldığı soğuk üst kısımdaki bitkinin ölmesine neden oluyor. Bunu en iyi anlamanın yolu en iç (ufak) yaprağını tutup çekmeniz- eğer öldü ise/çürümeye başladı ise tacından bu yaprak kolayca çıkacaktır ve çıkan yaprağın alt kısmı açık-kahve/kahve rengi olacaktır. Az süre beklemiş anasın kafası daha koyu yeşil renk olur ve eğer taç ölmedi ise en ortadaki yapraklar sağlam olacaktır.

Tabi sadece bu aslında çürümenin olmadığı anlamına gelmiyor zira ikinci bir husus var; belki sizler de fark etmişsinizdir; son birkaç yıldır gelen tüm ananas kafalarında etiket takılı oluyor. Bu etiket takım işlemi kafa yapısına zarar veriyor ve bitki'nin çürümesine neden oluyor. Ancak, eğer kafanın çok üst kısımlarına vurulmuş bir etiket kafadaki gövdeye zarar vermemiş olma ihtimali var. Bu durumdaki bir kafa eğer uzun süre soğuk görmedi ise köklenmeli durumunda başarılı sonuç verebilir.

2018 senesinde pazarlarda satıcılar ile görüşüp yaklaşık 50’ye yakın ananas kafası temin etmiş ve bunlardan yukarıda bahsettiğim hususlardan ötürü sadece 3’ü yine yukarıda bahsettiğim şekilde hasarsız ve soğuktan zarar görmemiş halde olduğundan köklenip tutmuştu. Ancak, ananas bitkileri deneyimlerime göre İstanbul soğuklarına dayanaklı değil eğer ısıtmalı bir ortamda değil ise ölüyor. Zira bu 3 bitkiyi de kuş ayları apartman içinde çatıya çıkan bir kapalı bir camlı alan altında (ancak anlaşılacağı üzere ısıtmasız ortamda) öldüler.

Benzer şekilde bu sene (2019) yine 30 ananas üstünden yaptığım denemeler de sadece bir kafadan bitki tutturabildim; çoğu yine bahsettiğim hususlardan muzdarip idi ancak bir kaçında da ezilme belirtileri vardı, meyvelerin bir kısmı darbe görmüş sanırım taşıma esnasında). Bu bitkiyi kışın balkonda tuttum; daha önce tuttuğum apartman içi ortamdan daha sıcak ve daha doğrudan ışık görmesi sebebiyle başarılı olurum siye umuyordum ancak ne yazık ki bu bitki de öldü. Bu bitkiyi çıkarttığında köklerin tamamen yok olduğu/çürüdüğünü gözlemledim ancak bitkiyi kış dönemi boyunca çürümemesi için toprak dibi kuruyunca ve bitkiden uzak bölgeyi sulayarak sulamıştım ama sonuç hüsran oldu. Bu sene yine kafadan deneyeceğim ancak son zamanlarda etiketi yukarıdan vurulmuş ananas bulamıyorum ve pazarcılar da artık benden bıktılar (ve tabi yüzümde yok tekrar 3. Kez istemeye) o nedenle ben de tohumdan yetiştirmeye geçmek zorunda kalabilirim. Hayırlısı.

devrann beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2020, 18:53   #592
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
Merhaba Sn. Siflera12. Köklendirmeyi başardığınız tohumu mu kafası mı? Bitki duruyor ise resmini paylaşabilir misiniz?
Ananasın kafası dediğiniz yeri köklenmişti çokta güzeldi yavru felanda vermişti ama öldü yakında yeni ananas alıp tekrar denemeyi düşünüyorum İnşAllah

chuckybebek79 beğendi.
Eski 05-10-2020, 11:08   #593
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

arkadaşlar size bir şeyler sormam lazım benim suya koyduğum hiçbir ananas köklenmiyor neden anlayamıyorum sebebi ne olabilir dikkat ediyorum her şey doğru çıkıyor fakat 1 gün sonra su resmen bembeyaz anlayamıyorum bu bitkiyi de çok seviyorum ama tutmuyor sizce neyde hata yapıyorum nasıl düzeltebilirim bu bitkiyi bir daha alıp üretmeye çalışacağım ve bu heba olsun istemiyorum

Eski 11-03-2021, 00:41   #594
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2021
Ananaslarim meyve vermiyor

Merhabalar benim evde yetistirdigim ananaslar iki seneden fazladir sadece yesil yaprakli. Boylari neredeyse bir metre oldu ama meyve vermiyor ne yapmaliyim

Zeynep72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2022, 15:45   #595
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2021
Ananas köklendirme yöntemi

Amatörceanlatım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2022, 09:05   #596
Ağaçsever

Eski 04-05-2022, 21:55   #597
Ağaçsever

Etiketler
ananas

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024