agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni135Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-11-2009, 09:47   #331
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2009
Angry Ananas Tohumları

Marketlerden aldığımız ananaslar ticari olarak üretilip geliştirildiği için tohumları yokmuş.Ama normal bir ananas meyvesi biraz daha ekşi ve çekirdekliymiş.Ben tohumlarının resmine internette rastadım sizinle de paylaşim dedim.Ben ananastan çelik Alarak 1 fide elde ettim.1.5 yaşında ama hava sıcaklığı 15 derecenin altına duştuğu zaman soğuktan hemen etkileniyor.Baharda köyümüze ekecem kışın da sera yapacam.Bu ananas fidesi olduda hayatta kalmayı başarabildi diyelim, tuttu birde meyve verdi diyelim ,acaba çekirdeklimi meyve verir yoksa çekirdeksizmi?Vermesse fidanı korkutsak yani kendisini ölüme yakın hissetirsek soyunu devam ettirmek için sizce tohum verir mi?

Eklenen Resimler

kızıl_karanfil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2009, 10:09   #332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Hepinizi denemeleriniz ve başarılarınız için kutluyorum.Ve bende aranıza katılmaya aday olduğumu belirtiyorum.Yalnız henüz ananas alamadım alınca haber veririm herkese kolay gelsin.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2009, 21:46   #333
Yeni Üye

mylasoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mylasoslu Mesajı Göster
Arkadaşlar bugün bir ananas aldım,kesip yedik.Kestikten sonra yapraklı kısmı çöpe atmıştım.Ananas nerede yetişir nasıl yetişir konuları hakkında konuşurken aklıma geldi siteyi araştırınca.Benim aklıma gelen şeyin 2 yıl önce sizlerin aklına geldiğini,denediğinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınızı gördüm.
Çöpe attığım ananasın yapraklı kısmını suya ıslattım.Aranıza katılmaya karar verdim.şimdiye kadar evde çiçek yetiştiriyordum.Nasipse ananası da yetiştirmeye çalışacağım.
4 Kasımda başladığım Birinci deneme başarısızlıklasonuçlandı.Ama dikkat edin sadece birinci deneme başarısız.Bu hafta kurban bayramı öncesi ikinci denemeye başlamak niyetindeyim.Belki ikincisinde başarılı olurum.Kimbilir.

mylasoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2009, 10:37   #334
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Ben 4. denemede tutturdum arkadaşlar, sabredin.

YeşilSeven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2009, 21:22   #335
Yeni Üye

mylasoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeşilSeven Mesajı Göster
Ben 4. denemede tutturdum arkadaşlar, sabredin.
Tabii ki sabır.Zira ağacı even sabretmeyi de bilmelidir.Tohumun fidana fidanın ağaca ağacın meyvaya dönmesi zaman ister,sabır ister.

mylasoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 00:03   #336
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2010
Arkadaşlar sabretmelik birşey yok, çoğunuzun tutturamamasının nedeni suya koymadan önce bitkide çok yaprak bırakmanız. Yabancı bir sitede videolu klavuz buldum. Videonun sonundaki ananasın topraktan çıkma kısmı gösterme amaçlı. Yoksa ananas videodaki gibi topraktan çıkmıyor. Klavuzdakileri aynen yapın, kök çıkarma aşamasındayken yapraklara su kesinlikle değdirmeyin. Sırf size yardımcı olmak için üye oldum, olabildiysem ne mutlu bana. Ama konu eskimiş sanıyorsam. http://www.howcast.com/videos/176423...eapple-At-Home

Ogulcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 00:04   #337
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2010
ayrıca bitkinin ilk meyvesini vermesi 2-3 yıl sürüyor. Sabırsız arkadaşların sabrını fena derecede zorlayacak bir süre

Ogulcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 20:27   #338
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Hepinizi denemeleriniz ve başarılarınız için kutluyorum.Ve bende aranıza katılmaya aday olduğumu belirtiyorum.Yalnız henüz ananas alamadım alınca haber veririm herkese kolay gelsin.
Evet ananas severler ananas aldım. Ve suda beklettim.20 25 gün kadar sonra gübreli toprağa diktim ve tuttu süper birşey.İnşallah ananas yeriz.Fotolarıda en yakın zamanda paylaşıcam.

Eski 06-04-2010, 23:15   #339
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Biraz gec bir cevap olacak ama, ben marketlerden aldigim ananaslardan her zaman ortalama 4-5 tohum cikartabiliyorum. Gerci cimlendirme firsatim olmadi. Tohumlar ozellikle yaprakli kisma yakin kabuk altinda oluyor. Bu arada ananasi nasil korkutmayi dusunuyorsunuz ????

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 11:07   #340
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Biraz gec bir cevap olacak ama, ben marketlerden aldigim ananaslardan her zaman ortalama 4-5 tohum cikartabiliyorum. Gerci cimlendirme firsatim olmadi. Tohumlar ozellikle yaprakli kisma yakin kabuk altinda oluyor. Bu arada ananasi nasil korkutmayi dusunuyorsunuz ????
Evet, ananasın nasıl korkutulacağını (!) ben de merak ediyorum doğrusu..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 22:27   #341
Yeni Üye

Dogaaski's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2010
Süpermiş gerçekten en kısa zamanda deneme yapacağım. Meyve için elmayla 5 gün olayını tam anlamadım yalnız. Ne kadar zaman sonra, taze mi bozulmak üzere olan mı elmalarla 5 gün poşete sarıyoruz?

Dogaaski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 11:01   #342
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2008
Selam,

Bende 2 adet toprakta 2 adette köklendirilmiş ananas mevcut. Dileyen istanbuldaki arkadaşlara herhangi 3 tanesini elden teslim edebilirim. İş yerim esentepede.

deryaay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2010, 19:12   #343
Ağaçsever

mer.cann's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2010
Merhabalar.Şimdi ananası meyvesinden ayırdım ve suya koyacağım.Fakat kurumasını beklemeli miyim bilemedim.

mer.cann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2010, 19:30   #344
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mer.cann Mesajı Göster
Merhabalar.Şimdi ananası meyvesinden ayırdım ve suya koyacağım.Fakat kurumasını beklemeli miyim bilemedim.
Beklemeyin 10 ve ya 15 gün suda beklesin sonra toprağa ekin.Suda iken hergün suyunu değiştirin.İnşallah tutar.

Eski 06-06-2010, 12:27   #345
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Evet sonunda ananasım tuttu ama keyifsiz sizlerle paylaşmak istiyorum acaba nasıl daha canlandırabilirim????
http://img413.imageshack.us/img413/2684/ananas1.jpg
http://img163.imageshack.us/img163/4249/ananas2.jpg

Eski 11-06-2010, 15:23   #346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2010
arkadaşlar aylar önce 3 tane birden alıp söylendiği gibi suya koydum daha sonra vitrinde yenilip süs amacıyla kurumaya bırakılan ve 1 ay kadar kuruyan ananasın üst kısmınıda aynı gün suya koydum vitrinde bekleyen ananasın üst kısmı tamamen çürümüştü ve hiç yaprak yoktu yukarıdan bakılınca direkt düz bir zemin vardı yani küçükte olsa hiç yaprak yoktu neyse yeni almış ve ekmiş olduğum ananasların hepsi tamamen kökten çürüme yaptı sadece vitrindeki ananasın kökü çürümedi çünkü kuruydu. yaklaşık iki aydır bakmıyordum ve dün baktığımda çok çok az bir su kalmıştı. ve tek bir kök salınmıştı tepesine baktığımda inanamadım yeni filizler çıkmaya başlamıştı sakın vazgeçmeyin ekmeden önce çürümeye karşı mutlaka kurutun kökü yaş olan ananas suda çürümesi daha hızlı oluyor. mutlaka kurutun ve kesinlikle vazgeçmeyin ben ananasımdan vazgeçmiştim ama o yaşamaktan vazgeçmemiş ve şimdi çok güzel... başarılar ve sabırlı aylar...

eakyol11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 14:00   #347
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2010
jmhnh

arkadaşlar bende tam 5 aylık bir ananas var ve sadece yapraklarının uçları kurudu birde alttan bir kaç yaprağı kurudu.ben ortasındaki sert kısmını kopartmadım ve suya bir aylığına koydum.ardından bir ay sonra ektim ve o ananasın sert kısmı yok oldu ve kök salmaya başladı.çok mutluyum annasım tuttu .artık ne diyeyim darısı sizin başınıza

hunter35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 14:19   #348
Yeni Üye

vaz geçmeyin sakın ben denedim hatta defalarca denedim en sonunda tuttu ve şimdi 5 aylık

Eski 19-06-2010, 14:54   #349
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2010
ananas yetiştirme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tore0001 Mesajı Göster
Maalesef adresini kaydetmediğim yabancı bir sitede ananasın tam yaprak bülümünün bitişinden değil 1 - 2 santimetre kadar daha aşağıdan(meyva kısmından) keskin bir bıçakla kesilerek toprağın üzerine oturtulması yöntemiyle üretimi fotoğraflı olarak gösteriliyordu. Ben niyetlenmiş ancak taze görünüşlü yapraklara sahip bir ananas o dönemde bulup alamamıştım, sonra da konuyu unuttum. Ananas yetiştirmeye çalışan arkadaşlar bu yöntemi de deneyip bilgi verebilirlerse sevinirim.

bu sitede ayrıntılı bir şekilde her aşamasıyla anlatılıyor. sanırım yardımcı olur
http://www.rickswoodshopcreations.co.../pineapple.htm

tdemirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 10:00   #350
Yeni Üye

Red face ananas yetiştiriciliği kesinlikle yararlı bir bilgidir kendim test ettim+ sonuç aldım

arkadaşlar ben ananas dikiminde uzmanlaşmış biri olarak kendi deneyimlerimi size aktarmak isteyen bir üyeyim.İşte ananas böyle yetiştirilir:
ananasınızı alırken yapraklarının yeşil renkte olmasına ve kuru olmamasına dikkat edin .birkaç yaprağı bile çürük olsa da almamazlık yapmayın sebebi de şu ki birkaç yaprağı çürük olursa o yaprakları koparırsınız ve bitkiniz yinede tutar.arkadaşlar sakın ama sakın ananasınıza gübre hormon vb. şeyler vermeyin .
ananası aldınız.ardından çok az etli bir şekilde kesin ve ardından o etli kısmı elinizle çok dikkatli bir şekilde sıyırın.ardından üstünde tamı tamına en fazla 8.9.10 yaprak kalana kadar yaprakları çok nazik ve yaprak dizilim sırasına göre kopartın.sebebi de ananasınızın yapraklarının altında tomurcuklar bulunması.bu tomurcuklar kesinlikle ama kesinlikle kuru değil ise gelişimine dikkat ederseniz bir ananastan bir çok ama birçok ananasınız olur.bu tomurcukları sadece ama sadece yeşil olan ananaslarda taze kurumamış bir şekilde bulursunuz.ananasınızın göbeğindeki yaprakları çekiştirin. eğer ki kopuyor ise hemen kopartın çünkü ananasınız o yapraklar sebebi ile çürüme yapabilir.ardından bu işlemler bitince ananasınızı geniş ve kendinden başka bitki olmayan derin bir saksıya ekin.kök salma veye tomucuklarının büyümesi sırasında oluşan kuru yaprak uçlarını kesin.çünkü ananasınız daha kolay gelişir.sonra ananasınızınızın sulamasına bir veya bir buçuk hafta dikkat edin göbeğe fazla su kaçırmayın.göbeğinde yaprağı olmayan ananasın göbegini ince kum ile temizleyin.ve ananasınızı ayda sadece bir seferliğine toprağından dikkatli bir şekilde çıkarıp toprağını iyice karın.ardından yine dikkatlice toprağa sokun.ananasınız işte böyle çok ama çok aşırı sağlıklı olur.ananasınızdan kök salmamış diye ümidi kesmeyin ancak ananasınız 5 veya 6 ayda **** daha uzun bir sürde kök salar ve bu şekilde ancak ama ancak 5 6 ayda daha ilk çıkan kökleri 5 6 cm lik kök olur.ananasınıza hiç ama hiç bir tarım ilacı veye doğal olsun olmasın hiç gübre veya hormon benzeri hiç birşey atmayın ve ananasınızı günde bir sefer sulayın.dikkat edin ananasınızın saksısının altına tabak koymayın su aksın gitsin yoksa ananasınızda çürüme olur.ancak bir sene sonra ananasınız kendini toparlayınca gübre atın ama sadece organik gübre ve sadece kök kısımlarına yarım avuç. bol şanslar bunlar deneyimlerime dayalı en kolay ananas yetiştirme yöntemidir. bu yöntemler ile daha kolay ananas üretimi yapabilirsiniz.saygılar

Eski 25-07-2010, 14:11   #351
Ağaç Dostu

Evet sonunda oldu ama biz de ananas alerjisi başladı.'şaka şaka'.Bol köklenmeyi bekledikten sonra toprağa dikeceğim.
http://img46.imageshack.us/img46/2418/83215664.jpg
http://img820.imageshack.us/img820/5060/90896591.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/7756/12453199.jpg
http://img828.imageshack.us/img828/3829/13266760.jpg

Eski 01-08-2010, 11:08   #352
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilgekaan Mesajı Göster
Evet Var . kısaca anlatayım . Ben bir tane köklendirmeyi başardım.

1 ) Marketten yaprakları en yeşil olan ananası seçmeniz gerekiyor , ayrıca en ortadaki yaprakları hafif asılarak kopup kopmadığını kontrol edin.kopmuyorsa uygun bir ananas seçtiniz demektir.

2) Yaşil kısmı meyvenin bir parmak altından kesin ( meyva ile birlikte) , sonra etli kısımları temizleyin.alt taraftaki fazla yaprakları temizleyin ( resim 1 )ve kısa bir süre kuruması için bekletin , 3-4 saat kadar

3 ) daha sonra suya koyun ve köklenmesini bekleyin ( suya oksijenli su ve çok azda köklendirici koydum )( resim 2 )

4 ) köklenince topraga dikin.(resim 3-4)

5 ) sular iken yaprakların üstüne de biraz su dökün
Eklenti 5450
Eklenti 5451
Eklenti 5452
Eklenti 5453
köklendiricinin ismi ne ve nerede bulabilirim

yesil-60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 16:54   #353
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
arkadaşlar süpersiniz hemen bende ananas alıp dikecegim..

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 18:10   #354
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dünyam1 Mesajı Göster
arkadaşlar süpersiniz hemen bende ananas alıp dikecegim..
Alın tabii hemen haberleri beklyoruz.Suda iyicene köklensin.

Eski 13-08-2010, 22:10   #355
Ağaç Dostu

bugün yaprakalrını çekerek kopmayan alayım dedim ama hepsinin dipden çürük gibi kopmalar oldu başka bulamadıgım gibi 2 tane alıp evde yaprakları ayırayım derken yaprakların hepside koptu çürükdü zaten,, içinden minik siyah gibi 10- 15 tohum kenar kısmından bulup çıkardım hemde ne sevinçle,şimdi bunu nasıl ekilecegini açıklarmısınız?

Eski 14-08-2010, 19:07   #356
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2010
Ben tohum ekmistim meyvasinin kabugunun altindan 20 tane ekmistim 15 tanesi cimlendi.Aranizda asilamanin nasil yapilacagini bilen varmi.

Sevinay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2010, 21:02   #357
Ağaç Dostu

sevinay ,aşılanmasımı gerekiyor ?gerçekten öyle bir şey varmıymış..?

Eski 25-08-2010, 03:36   #358
Yeni Üye

Red face önemli uyarı

Arkadaşlar sakın ama sakın köklendirici gibi çeşitli maddeleri kullanmayın.Ananasınızı doğal olarak gübresiz veya herhangi maddesiz yetiştirin.Kessinlikle ananasınız daha sağlıklı olur.Ananasınızı suda bekletmeyin çürüme riski yüksek direk normal bir toprağa dikin ve sulayarak bekleyin.
ayrıca ananası biraz etli kesmeyi unutmayın ve bu etli kısmı el ile olmadı bıçak ile temizleyin ve yapraklarını özenle ve dikkatli bir şekilde kopartın çünkü yaprakların altında bulunan tomurcuklara zarar vermez iseniz ve onlar kurumadan dikerseniz sizin için büyyük bir avantaj olur:örn(1 yerine 3 veya dört veya daha fazla ananas).Ayrıca ananasınızı birgün bekletin diyorlar ama kesinlikle hemen ekin çünkü bu tomurcuklar kuruyabilir ve avantajınız yok olur!!!

Eski 25-08-2010, 03:39   #359
Yeni Üye

Wink ????*

Yanlız benimde bilmediğim bir konu var ve yardımcı olursanız sevinirim.
Acaba ananas tohumları nasıl çimlendirlir bir türlü çıkmiilerrrrr

Eski 26-08-2010, 16:44   #360
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hunter35 Mesajı Göster
Arkadaşlar sakın ama sakın köklendirici gibi çeşitli maddeleri kullanmayın.Ananasınızı doğal olarak gübresiz veya herhangi maddesiz yetiştirin.Kessinlikle ananasınız daha sağlıklı olur.Ananasınızı suda bekletmeyin çürüme riski yüksek direk normal bir toprağa dikin ve sulayarak bekleyin.
ayrıca ananası biraz etli kesmeyi unutmayın ve bu etli kısmı el ile olmadı bıçak ile temizleyin ve yapraklarını özenle ve dikkatli bir şekilde kopartın çünkü yaprakların altında bulunan tomurcuklara zarar vermez iseniz ve onlar kurumadan dikerseniz sizin için büyyük bir avantaj olur:örn(1 yerine 3 veya dört veya daha fazla ananas).Ayrıca ananasınızı birgün bekletin diyorlar ama kesinlikle hemen ekin çünkü bu tomurcuklar kuruyabilir ve avantajınız yok olur!!!
Size biraz karşıyım benim ananas suyun içinde çok da iyi kök ve 3 yaprak verdi.Ben de suda iyicene köklenmesi taraftarıyım.İlerleyen günler de fotoları paylaşacağım.

Etiketler
ananas

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024