agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=42)
-   -   Areca Palm - (Chrysalidocarpus Lutescens) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5828)

jokerkan 13-03-2011 11:17

arkadaslar benim muhabbet kusum var, gunde birkac saat kafesinden dısarı bırakıyorum areca ya felaket kafayı takmıs durumda, ne yaptıysam gidip buluyor onu , ustune konmaya calısıyor ve yapraklarınan yiyor, napsam bilmiyorum

fatma.nur 23-12-2011 13:53

Merhabalar, İş yerimizdeki arcanın yapraklarının alt kısımlarında küçük kahverengi yaprakçık desem değil tüycük desem degil ona benzer birşeyler oluşmuş sizce bu durumu ilk defa görüyorum sizce ne yapmalıyız???

kallium 23-12-2011 16:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatma.nur (Mesaj 890977)
Merhabalar, İş yerimizdeki arcanın yapraklarının alt kısımlarında küçük kahverengi yaprakçık desem değil tüycük desem degil ona benzer birşeyler oluşmuş sizce bu durumu ilk defa görüyorum sizce ne yapmalıyız???

Bir foto ekleyebilirseniz yardımcı olmak kolaylaşır.

nardane 01-01-2012 14:11

1 Eklenti(ler)
Buda çok sevdiğimiz arekamız.Ancak evimizde aydınlık yer konusunda sıkıntımız var,havalar soğuyunca balkondan salona aldım.Yapraklarının canlılığı azaldı.Umarım kaybetmem.

hagdemir 04-06-2012 00:00

selamlar,
arecaları, satıldıkları delikli plastik saksıdan, deliksiz saksıya alabilir miyim?

gilan 04-06-2012 19:40

Sayin hagdemir, su bitkileri ve bataklık bitkileri hariç hiçbir bitkiyi deliksiz saksıya dikmenizi önermem. İsterseniz delikli bir saksıya dikip, sonra saksısıyla birlikte bütün olarak deliksiz saksının içine koyabilirsiniz. Böylece hem dekoratif görünür hem de deliksiz saksıyı saksı tabağı gibi kullanmış olursunuz.

Capricorn 30-09-2012 06:33

Chrysalidocarpus lutescens - Areca Palmiyesine ilgim son zamanlarda arttı.
Hele havayı temizleyen en iyi 3 bitkiden biri olduğunu öğrenince.
Gölgede olur mu, veya suni ışık yeterlimidir, araştırınca alacağım.

xTHRee 15-04-2013 19:57

2 senedir areca bakıyorum. Aldığımdan bu yana bir kaç taze filiz sürdü ancak bir türlü boyunda bir uzama gerçekleşmedi. Bu bitkinin uzaması için ne gerekiyor arkadaşlar :(

dikenliçiçek 20-05-2013 13:28

merhaba benimde arekam var senelerdir uğraşıyorum . şimdiye kadar öğrendiğim şudur kesinlikle su sevmiyor .en kökündeki su kuruyana kadar sulamayın toprak saksı kullanın .gübrevermeyin.kumlu toprak yeterli . bence ....

Nautilus Cycad 01-06-2013 16:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dikenliçiçek (Mesaj 1157650)
merhaba benimde arekam var senelerdir uğraşıyorum . şimdiye kadar öğrendiğim şudur kesinlikle su sevmiyor .en kökündeki su kuruyana kadar sulamayın toprak saksı kullanın .gübrevermeyin.kumlu toprak yeterli . bence ....

Tropikal bitkilerde yanlış tavsiye.... Bu tür suyu sevmese Nil kenarında değil çölde olur. Bu bilgi yanlış. Bu bitkiyi basık evlerde büyütmek hayaldir. Asla direk güneş ışığını sevmez. Çok gölge sevmez. Cereyan da kalmayı sevmez. Bitki yapısı gereğince tavana doğru uzamak ister. Ancak evlerin tavan olayını düşününce ne demek istediğimi anlamışsınızdır umarım. Bu bitki ışığı sağ pencere sol pencere değil tavandan almak ister. Bu sebepten dolayı yüksek tavanlı bol ışıklı AVM lerden eve gelip adapte olmayınca yavaş yavaş ölüm başlar.

İhtiyacı ;
Bol su ( ara sıra göletin içinde bile 1hafta bıraktığım oldu )
Bol ışıklı ortam
Mümkün ise yüksek nem fis fis
En az derecede rüzgar.....

Başka bir şeye gerek yok. Bendekiler hiç hastalık geçirmediği için o konuda tecrübem yok. Zaten bu şartları sağlarsınız hastalanmaz. Sıcaklık en az 10'C düzeylerde olmalı.

dosyu 19-06-2017 11:35

merhaba arkadaşlar areka palmiyesinin çoğaltılması nasıl oluyor ? yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı ?

kallium 21-06-2017 15:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dosyu (Mesaj 1511314)
merhaba arkadaşlar areka palmiyesinin çoğaltılması nasıl oluyor ? yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı ?

Saksı değiştirirken köklerden ayıracaksınız. Büyüklüğüne göre bir kaç arecanız olabilir.

Buket3834 27-12-2018 18:10

Arkadaşlar areka palmiyesi bende 1 ay önce aldim bu konuda fazla bilgim yok ama eve geldiğinden beri 4 tane acmış yaprağı kururu 1 taneside köküyle birlikte 3 açmış dali birlikte kurudu size sorum şu olucaktı köküyle beraber kuruyan dalı kesmelimiyim kesmezsem zararı olurmu

sewalim 31-01-2019 16:23

Merhabalar. size bir sorum olacaktı. ben aliexpress ten areca bitkisi tohumu istedim. geldi ama nasıl çimlendirmem gerektiğini bilmiyorum.resim de atamadım ama küçük hindistan cevizine benzer bi sekli var.yardımcı olursanız sevinirim.

siflera12 31-01-2019 17:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sewalim (Mesaj 1557428)
Merhabalar. size bir sorum olacaktı. ben aliexpress ten areca bitkisi tohumu istedim. geldi ama nasıl çimlendirmem gerektiğini bilmiyorum.resim de atamadım ama küçük hindistan cevizine benzer bi sekli var.yardımcı olursanız sevinirim.

Direk torfa ekebilirsiniz sonrada sulayın ve sıcak biryere alın [emoji4]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sinanus 31-01-2019 21:13

torfa ekimini yapmaan önce tohumları en az 1 gün dinlendirilmiş suda bekletin mümkünse çeşme suyu olmasın daha sonrasında elinizde mantar ilacı varsa bir süre mantar ilaçlı suda bekletin eger mantar ilacınız yok ise oksijenli su karışımı olan suda bekletin.tohumrı ekerken dikkat edeceğiniz husus ise kesinlikle torf **** toprakla üstlerini örtmemeniz gerektiği.tohumların yarısı veya daha fazlası torfun üstünde kalmalı sonrasında sifleranın belirttiği gibi sıcak ve ışık alan bir yere yerleştirip beklemek.ancak tohumların çimleneceğinin garantisi yok çünkü çinden yapılan tohum alışverişlerinin çoğunluğu ya sahte **** bozuk olarak gelmekte.umarım çimlenirler.

sewalim 31-01-2019 21:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 (Mesaj 1557434)
Direk torfa ekebilirsiniz sonrada sulayın ve sıcak biryere alın [emoji4]

Tesekkür ederim

siflera12 08-03-2019 16:26

Benim arekalarım evdede çiçek açıyor ama şuana kadar hiç meyveye dönüşmedi büyük ihtimalle tozlaşamıyor ama belki bu sefer meyve tutar [emoji3]

Nadidee 24-07-2019 12:08

Merhaba Areca bitkimin toprağa yakın yerlerinde beyaz lekeler gördüm. Bu ne olabilir?

Nadidee 24-07-2019 12:18

Areca bitkisinde beyaz lekeler

1 Eklenti(ler)
Merhaba, Areca bitkimin toprağa yakın yerlerinde beyaz lekeler gördüm, bu ne olabilir?Eklenti 697044

evandevan5 24-07-2019 16:36

unlu bit olmuş ilacı var sıkıyorsunuz geçiyor.

MAYEVA 23-09-2019 13:57

Areka gövdesinde siyah

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Severek aldığım Areka bitkisinin 3 hafta içinde aşağıdaki resimde olduğu gibi siyah benekler ve kararmalar oluştu ve yapraklarında dolmalar kurumalar gerçekleşti, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

şimdiden ***.ler, sevgiler..

MAYEVA 23-09-2019 14:20

Merhabalar,

benimde yeni aldığım (aşağıda fotoğrafını paylaşıyorum) Areka'nın gövdesinde kararmalar oluştu ve yaprakları solmaya başladı, aşırı sulama yapmıyorum haftada iki kez sulama yapıyorum toprağının nemlilik oranına bakarak, güneş ışığı da fazlası ile alıyor.. fikri olan varsa yazarsa sevinirim..

şimdiden teşekkürler, sevgiler..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024