agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=42)
-   -   Şebboy (Erysimum, Matthiola) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=4189)

Sebahattin Sargın 28-04-2007 19:04

Şebboy (Erysimum, Matthiola)

3 Eklenti(ler)
Arkadaşlar geçenlerde okulun serasından şebboylar aldım. Çok güzel kokuyorlar. Evimde birsürü şebboy olmasını istiyorum. Bu yüzden tohumdan şebboy yetiştirmeye çalışacağım. Fakat şebboyların bakımı ve özellikleri hakkında hiç bir bilgim yok. Bu konuda bilgisi ve deneyimleri olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Eklenti 9914
Eklenti 9915
Eklenti 9916

Fotoğraflar için özür dilerim cep telefonun kamerasıyla ancak bu kadar oldu.

selenn 28-04-2007 23:17

Merhaba Sebo,

Bende de birkaç küçük filiz var henüz yeni tutmaya çalışıyorlar. Umarım tutarlar da sendekiler gibi güzel çiçek açarlar. Ben de merak ediyorum bakımlarını, arkadaşlar yardımcı olur kanısındayım. Güle güle büyüt şebboylarını.

ilkbahar05 29-04-2007 00:09

Şebboy

Hepinize merhaba,

Yaklaşık 3 hafta önce ben de 3 çeşit şebboy tohumu diktim. Sebo'nun fotğraflarını gönderdiği cinste sanıyorum diktiklerimin arasında. Hepsi çimlendi:)
tarimtedarik.com sitesinden satın aldığım markanın (Thompson & Morgan) kullanım kılavuzunda aynen şunlar yazıyor:

================================================== =======
Gece açan, nefis kokulu leylak renkli çiçekler. Böylesine hoş bir kokudan yararlanmak için evinize olabildiğince yakın bir yere dikin.Pencere altlarına, patika yanlarındaki saksılara, pencere önü saksılarına hatta askılı saksılara da ekilebilir.

• Yıllık Bitki

• Tohum ekimi ilkbahar ile yaz arasında yapılır.

• Bol güneşli alanları tercih eder.

• Yazın çiçek açar.

• Yükseklik 30cm

Tohum ekim talimatları:İlkbahar başlangıcı ile yaz başlangıcı arasında çiçeklenecekleri dış ortama dikin.Toprağın hazırlığını iyi yapın ve ekmeden önce toprağı tırmıkla iyice düzeltin,çimlenme için önemli olduğundan, ışıktan uzaklaştırmayın. 6mm derine, birbirinden 30cm uzaklıkta sıralar halinde ekin.

Yetiştirme talimatları:Taşınacak kadar büyüdüğünde, araları 8cm olacak şekilde seyrekleştirin. Güneş ışığı alan açık alanları tercih ederler, ancak çoğu yerde ve toprak türünde büyüyeceklerdir.
================================================== =======

Profesyonel arkadaşlardan daha detaylı bilgi gelirse ben de ayrıca sevinirim tabii...
Hepimize nefis kokulu şebboycuklar diliyorum.

Selamlar

selenn 29-04-2007 00:36

Sevgili ilkbahar,

Bilgilendirmen için teşekkür ederim. Benimkiler daha minicil biraz büyüsünler ben de saksılarına alacağım. Kokuları hakikaten çok güzel bir tanıdığımdan beyaz ve morunu aldım.

ilkbahar05 29-04-2007 01:11

Rica ederim. Agaclar.net'ten çok şey öğreniyorum ben de gerçekten. Bu siteye üye olduğum için çok mutluyurm :)
Ben 3 çeşit şebboy diktiğimi yazmıştım. 2 katmerli, bir de resmini göderdiğine benzeyen var. Insallah ben de şebboylarımı güzel güzel yetiştirmeyi başarırım da o güzel kokularını duyarım :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 99547)
Sevgili ilkbahar,

Bilgilendirmen için teşekkür ederim. Benimkiler daha minicil biraz büyüsünler ben de saksılarına alacağım. Kokuları hakikaten çok güzel bir tanıdığımdan beyaz ve morunu aldım.

Sebahattin Sargın 29-04-2007 11:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilkbahar05 (Mesaj 99537)
Hepinize merhaba,

Yaklaşık 3 hafta önce ben de 3 çeşit şebboy tohumu diktim. Şebo'nun fotğraflarını gönderdiği cinste sanıyorum diktiklerimin arasında.

Sn.ilkbahar ilk olarak verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir yanlışı düzeltmek istiyorum benim ismim sebahattin, bende kısa diye genellikle sebo olarak kullanıyorum. Fakat bazen bu şebo olarak anlaşılıyor tıpkı sizim mesajınızdaki gibi, mesajınızı düzeltirseniz sevinirim. Bilgiler için tekrardan teşekkür ederim. Bu arada ben henüz şebboy tohumu almadım ama en yakın zamanda alacağım. Evimin şebboylarla dolmasını istiyorum ;)

Sebahattin Sargın 29-04-2007 11:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 99518)
Merhaba Sebo,

Bende de birkaç küçük filiz var henüz yeni tutmaya çalışıyorlar. Umarım tutarlar da sendekiler gibi güzel çiçek açarlar. Ben de merak ediyorum bakımlarını, arkadaşlar yardımcı olur kanısındayım. Güle güle büyüt şebboylarını.

Merhaba selen,

Umarım tutarlar ve çok güzel çiçeklere sahip olursun. Çok güzel kokuyorlar gerçekten... Sevgili selen ve ilkbahar elinizde bulunan minik şebboyların ve çiçekli şebboyların resimlerinide bekleriz.... ;)

ilkbahar05 29-04-2007 12:29

Bilmeden yaptığım bu hata için özür dilerim. Mesajımı düzelttim. En kısa zamanda resim göndermeye çalışacağım.

Selamlar

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sebo_17 (Mesaj 99568)
Sn.ilkbahar ilk olarak verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir yanlışı düzeltmek istiyorum benim ismim sebahattin, bende kısa diye genellikle sebo olarak kullanıyorum. Fakat bazen bu şebo olarak anlaşılıyor tıpkı sizim mesajınızdaki gibi, mesajınızı düzeltirseniz sevinirim. Bilgiler için tekrardan teşekkür ederim. Bu arada ben henüz şebboy tohumu almadım ama en yakın zamanda alacağım. Evimin şebboylarla dolmasını istiyorum ;)

Sebahattin Sargın 29-04-2007 14:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilkbahar05 (Mesaj 99582)
Bilmeden yaptığım bu hata için özür dilerim. Mesajımı düzelttim. En kısa zamanda resim göndermeye çalışacağım.

Selamlar

Mesajınızı düzelltiğiniz için teşekkür ederim Sn. ilkbahar05.....

selenn 29-04-2007 23:52

Sevgili Sebo,

Öncelikle teşekkür ederim ben de sabırsızlanıyorum çiçek açmaları için. Ama henüz minicik filizler. Biraz büyüsünler bebiş şebboylar tabi resimlerini koyarım. Birisin seninkinin mor olanından diğerleri de beyaz olacak kısmetse.

Sevgiler.

Sergüzen 30-04-2007 22:03

Benim bahçemde 10 yıldır şebboylar eksik olmuyor.Bakımları için hiç de özen göstermiyorum.Ayni bitki ertesi yıl tekrar çiçek açıyor.Her yıl bir miktar tohumu bahçeye serpiyor ve çepin ile karıştırıp bırakıyorum.Ertesi baharda tohumlarım yeşilleniyor.5-10cm olunca da fideleri söküp dikeceğim yerlere dikiyorum.20-25 gün sonra da fidelerim çiçek açmaya başlıyorlar.Etraf mis gibi kokuyor.Digital makinem olmadığı için resimleri koyamıyorum.

Sebahattin Sargın 30-04-2007 22:10

Sn. eyüp1 bahçeniz mis gibi koktuğuna eminim. Bu çiçeği okulun serasından alıp kokladığımda kokusuna hayran kaldım. Hemen tohumlarını alıp bende yetiştirmeye çalışacağım. Bütün evin şebboylar ile dolmasını istiyorum :)

MSaygin 02-05-2007 12:46

merhaba,

Ben bu sene paketli tohumlardan alıp bir deneme yaptım, şimdilik bardaklar içinde yavaş yavaş büyüyorlar, ne kadar daha bu bardaklara sığarlar bilmem :)
Tüm umudum katmerli beyaz çıkması içlerinden.

http://www.mehmetsaygin.com/pda/images/sebboylar.jpg

Selamlar,

Sercanoral 02-05-2007 13:45

Sn. MSaygin maşallah çok güzel ve sağlıklı görünüyolar. Umarım sebo nunkilerde böyle olur. Hepinize başarılar dilerim :)

Sebahattin Sargın 02-05-2007 17:38

Sevgili Msaygin maşallah çok güzel gözüküyorlar, umarım istediğiniz gibi çiçek severirler. Sevgili sercan sağol iyi dileklerin için.....

ceviz ağacı 02-05-2007 20:14

2 Eklenti(ler)
bunlarda benim şebboylarım katmerlisi , pembesi ,moru güzeller dimi

selenn 02-05-2007 21:14

Sevgili Msaygın maşallahları var sizin fideciklerin umarım dilediğiniz gibi katmerli beyaz vardır içlerinde mis gibi kokar eviniz sayesinde. Sevgiler

Sebahattin Sargın 02-05-2007 21:18

Sn. ceviz ağacı gerçekten güzel gözüküyorlar. Ben evimi onlarla doldurdum müthiş kokuyorlar. Herkese tavsiye ederim, kokulu çiçek isteyenler şebboyu mutlaka denesinler....

Buket Aknar 08-09-2007 17:23

Geçen yıl, bahçeme ekmiştim. Baharda esintiyle birlikte şebboy kokuları o kadar güzeldi ki!
Bugün yeni lasanlar aldım. Ektikten sonra fotoğraflayıp buraya ekleyeceğim. Nasıl çıkacaklarını merakla bekliyorum.
Bildiğim kadarı ile mor, pembe, eflatun,beyaz renk şebboylar var. Ayrıca katmeri ve yalın kat dediğimiz türleri de var. Benim bahçemde geçen yıl her ikisinden de vardı. Ne olur ne olmaz diyerek bu yıl daha aldım. Bakalım geçen yıldan kalanlar ayni şekilde açacak mı?
Bazen önceki yıl yalın kat açanların sonraki yıl arıların da yardımı ile katmeri olduğu oluyormuş. Ancak ben henüz rastlamadım. Bu yıl takip edip sizlerle paylaşırım.

Oğuzhan 08-09-2007 17:42

En güzel kokan beyaz şebboy..:)

Sebahattin Sargın 16-09-2007 22:06

Bu sene şebboy yetiştiren varmı acaba? Çiçeklerime gelen hastalıklar sonucunda onlarıda kaybettim :(. Elinde şebboy tohumu olan arkadaşımız varmı? Şayet mevcut ise paylaşmasını rica edeceğim. İstanbula gittiğimde bauhausa uğradım, fakat şebboy tohumu bulamadım orada...

çekirdek 16-09-2007 23:47

Sebo'cuğum,
Geçen yaz sonunun tohumları var elimde. Katmerli mi değil mi bilmiyorum ama, arkadaşım vermişti. Bu yaz bazıları tek kat bazıları katmerli çıkmıştı. Ben de tek katlıları ayırıp arkadaşıma vermiş, katmerlileri kendime ayırmıştım. Onlar da tohum vermediler. İstersen gönderebilirim.

Geçen kış başına kadar beş yıl, hiç abartısız, bütün kış boyunca bile açıp duran katmerli morum vardı. Bu kış başı havalar sıcak olmasına rağmen birden kuruyuvrdi, hem de beş yıl hiç tohum vermeden

sinaninci1 05-12-2007 13:46

Arkadaşlar şebboyları şimdi çimlendirsem olurmu.

Ferda Ülkümen 05-12-2007 14:16

Sevgili çekirdek
Katmerli şebboy tohum vermez, tohumlar katmersizlerden alınır. Elde edlecek tohumların katmerli olabilmesi için , katmerliyle katmersiz yan yana dikilir. Elde edilen fidelerin düz kazık köklü olanları katmersiz, kökleri daha saçaklı olanları katmerlidir.

günsu 05-12-2007 14:20

Çiçekçilerden aldığımız bazı çiçeklerin tohumları çiçek vermezmiş bir daha alalım diye hiç duydunuzmu:confused:Geçtiğimiz yaz bende şebboy dikmiştim,tohumunu daha önceki seneden almış olduğum şebboydan elde etmiştim ve gerçekten hiç açmadı bende sökmüştüm.Mis gibi kokusunu çok seviyoduk oysa.Çiçek tomurcuğu oluştu ama içi sanki kurumuş gibiydi.Halbuki daha önceki yıl dikmiştim nasıl olduysa katmerli beyaz çıkmıştı.

Ferda Ülkümen 05-12-2007 14:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sinaninci1 (Mesaj 181724)
Arkadaşlar şebboyları şimdi çimlendirsem olurmu.

Elimdeki kitapta şebboy için, tohum ekiminden çiçeklenmeye kadar geçen süre 7aydır diye bir bilgi var. Normal tohum ekme zamanı Temmuz-Ağustos.

sinaninci1 05-12-2007 15:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen (Mesaj 181752)
Elimdeki kitapta şebboy için, tohum ekiminden çiçeklenmeye kadar geçen süre 7aydır diye bir bilgi var. Normal tohum ekme zamanı Temmuz-Ağustos.

Teşekürler ben geç kaldım, ama ben gene deneyecegim.

Ferda Ülkümen 05-12-2007 15:06

Ben de olsam denerdim. Yalova özel bir şehir, herşey daha hızlı gelişebiliyor.

özlem11 16-01-2008 12:02

Arkadaşlar benim eklediğim resimdeki şebboylarım hala yeşil.Solmadı mayısta tohumu saçmıştım.Sizce bahara çiçek açarmı?

Sebahattin Sargın 16-01-2008 12:08

Ben bir türlü beceremedim şebboy çimlendirmeyi Sevgili Olay9, sanırım yanlış mevsimde başlıyorum. Elimde katmerli şebboy tohumları var paketin üzerinde Şubat-Nisan arası ekin diyor. Bu seferde böyle deniyeceğim inşallah açar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024