agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=42)
-   -   Aşk Merdiveni (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=14947)

sevgibuket 01-02-2010 15:22

merhaba
benimde bir aşk merdivenim var ..iş yerinde
burası ev gibi fazla sıcak değil
sizce bu kış ayında da yapraklarını su püskürtmeli miyim?

erzeke 17-04-2010 14:44

bende anneme ask merdiveni goturmustum kısın sobalı odadaydı ama surekli havalanan bir oda.anneme kuruyan yapraklarinı almasını soylemistim.almıs ve bitki guzel gorunmeyede baslamıstı.daha sonra bir baktim ki annem bitkinin saksısını degistirirken birde kucuk bir parcasini kokten ayirarak uretim yapmıs.cok hosuma gitmisti iki bitkininde fotograflarini en kısa zamanda ekliyecem.

a1919 19-04-2010 08:05

1 Eklenti(ler)
bu da benim güzellik :p

kerime 19-04-2010 16:31

a1919 çok harika olmuş çiçeğiniz. Bakımı hakkında biraz bilgi verirmisiniz.

a1919 20-04-2010 07:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kerime (Mesaj 620159)
a1919 çok harika olmuş çiçeğiniz. Bakımı hakkında biraz bilgi verirmisiniz.

Teşekkürler.
Yaz kış aynı yerde duruyor. Kapalı balkonda direk yakıcı güneş ışığı gelmeyen bir yerde. Bahardan itibaren arasıra yapraklarına su püskürtüyorum. Bir de evdeki bütün bitkilere verdiğim yeşil yapraklılar için sıvı gübreden veriyorum. Ama o da arada. Yani aslında düzenli veya sistematik bişeyler yapmıyorum. Sanırım yerini sevdi :p Tabi bu arada bulunduğu yer itibariyle yapraklarına dokunulmamış oluyor.

kerime 22-04-2010 12:57

Bilgi için çok teşekkür ederim a1919. Ben gübre işine henüz girmedim. Hiçbir çiçeğime gübre vermiyorum, sanırım başlamanın zamanı geldi.

Ayşe Yıldız 07-06-2010 12:13

Merhabalar ben henüz yeni üye oldum ve aşk merdivenim için ne yapabilirim: yaprakları kurumaya başladı, toprağını yeniden bakmak için çıkardım ve 5adet solucan buldum bunları alıp tekrar diktim kökleri çok sağlıklı görünmüyordu ne yapmalıyım acaba?

lale türk 13-02-2011 13:16

arkadaşlar aşk merdiven nasıl çoğaltılır

ligustrum 13-02-2011 18:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lale türk (Mesaj 754843)

Aşk merdiveni (Nephrolepis exaltata) eğrelti otları ndanmış.
Nuri Murvet hocanın " İstanbu lÜniversitesi Botanik Bahçesi..."
konu başlığında " Eğrelti otları "olarak yer alıyor.

Eğrelti otları yaprak altında spor( üreme hücresi) oluşumu fotoğrafı mesaj 667 de gösterilmekte, ayrıca rizomlarından dalcık çıkışından bahsedilmekte.

Aşk merdiveninde spor ( üreme hücresi) meselesini yıllardır merak ediyorum.
Şimdi bir bilen konuyu açıklasın lütfen!

a1919 14-02-2011 06:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lale türk (Mesaj 754843)

Kökten ayırarak çoğaltabilirsiniz.

Sulman 24-06-2011 16:07

Arkadaşlar bebekliğimden beri aşk merdiveni bizim evimizde vardı. Salonun ortasında dururdu. Yaz kış bol bol sulardım. Saksı nekadar büyükse okadar gelişiyor. 3-5 saat güneş ihtiyacı ve aydınlık yerleri sever. Çok neşeli olduğu zaman uzantılar bırakır. Onları makas ile keserdim fazla uzayanları. Eğer bu uzantıların uçlarını nemli saksılar gömerseniz ordan yavru aşk merdivenleri elde edebilirsiniz. Ayrıca köklerden de çoğaltılabilir. Aşırı arsız bir bitkidir. Ev ortamında rahatlıkla yaşıyor. Şuanda sıkıldım merdiven boşluğundan büyüyor. Kafama estikçe suluyorum hala öldüremedim :) Çok büyüdüğü zaman dökülen kuru yaprakların yerden temizlenmesi oldukça zor. Saksısını büyütmemek, toprak değiştirmemek ufak formunu korumak bence daha mantıklı.

Aşk merdiveninin yaprakları dantelli bir türü var. Halamda vardı. Kökünden aldım tuttu. Arsız düz türlerini üretmektense dantelli türü çok daha iyidir.

Saygılar.

Crocus Şen 25-06-2012 12:42

2 Eklenti(ler)
Fujerimde son durum..2 kez ölümden döndü,şimdilerde yeni dallar çıkartarak boşluklarını kapatmaya çalışıyor:p

Erdogan 12-07-2012 15:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız (Mesaj 653786)
Merhabalar ben henüz yeni üye oldum ve aşk merdivenim için ne yapabilirim: yaprakları kurumaya başladı, toprağını yeniden bakmak için çıkardım ve 5adet solucan buldum bunları alıp tekrar diktim kökleri çok sağlıklı görünmüyordu ne yapmalıyım acaba?

merhaba,

aynı durum bende de söz konusu. çiçekçiden aldığım toprağın içinde solucanlar vardı ben faydalı olduğunu duyduğum için atmadım saksıya solucanlarla birlikte koydum sonra Eğreltiyi diktim içine.

solucanları çıkarmalı mıyım ? yaklaşık 1 ay oldu alalı saksıya diktim fakat bazı dallarınının uçları kurumaya başladı ve yeni filizlenme göremiyorum. aldığım gibi duruyor. ne yapmalıyım ?

teşekkürler.

resimleri daha evvel açtığım bu başlıkta görebilirsiniz :

http://www.agaclar.net/forum/evdeki-...eras/27994.htm

Erdogan 12-07-2012 15:24

uçları kurumuş yaprakları dibinden kestim. şimdi 2-3 dal kaldı sadece. doğru mu yaptım bilmiyorum ? hergün spreyle yapraklarını ve toprağı ıslatıyorum.

hberbul 12-07-2012 15:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merd0gan (Mesaj 997448)
merhaba,

aynı durum bende de söz konusu. çiçekçiden aldığım toprağın içinde solucanlar vardı ben faydalı olduğunu duyduğum için atmadım saksıya solucanlarla birlikte koydum sonra Eğreltiyi diktim içine.

solucanları çıkarmalı mıyım ? yaklaşık 1 ay oldu alalı saksıya diktim fakat bazı dallarınının uçları kurumaya başladı ve yeni filizlenme göremiyorum. aldığım gibi duruyor. ne yapmalıyım ?

teşekkürler.

resimleri daha evvel açtığım bu başlıkta görebilirsiniz :

http://www.agaclar.net/forum/evdeki-...eras/27994.htm

Solucanlar toprakta çok faydalı ama saksıda bitkinize zarar verir saksınızı hemen solucanlardan temizleyin derim.

Erdogan 02-08-2012 22:24

salon eğreltimin yaprakları çürümeye ve kurumaya başladı - 2-3 dal kaldı hiç yeni sürgün vermiyor. alalı 1,5 ayı geçti ne yapmalıyım ? acil yardım gerekli :(

çiftçi5234 02-08-2012 23:06

Biz bunu eğrelti/kızılot **** 'limbo3a'' yı ormanlardan kesip biraz kurutup hayvanların altına sererdik.Şimdi görüyorumki çiçek olarak bakılıyor :))

Erdogan 01-09-2012 15:52

Selamlar. önceki eğreltim çürüdükten sonra şimdi ikeadan tekrar aldım. saksısı biraz küçüktü değiştirmek için çıkardığımda saksının içi kök doluydu. bitkinin yarısını ayırdım yeni saksıya diğer yarısını diktim fakat hala çok fazla kök vardı. elimde başka saksı yoktu o yüzden şimdi böyle duruyor.

bunun bakımını neden yapamıyorum anlayamadım. bitki suyu sever deniyor, toprağı gayet ıslak, direk gün ışığı almıyor aydınlık ama gölgede duruyor. nedense uçları kararıyor bitkinin. neyi yanlış yapıyorum ? birde içteki yaprakları düzensiz , daha koyu renkte ve çok sert yapraklı, dıştaki yapraklar ise çok açık yeşil sarımsı. bitki yoğun haldeydi bu yüzden ikiye böldüm.

hazır toprak kullanıyorum. burada denilen ortamı sağladığımı düşünüyorum ama bitki sağlıksız duruyor. :/ önerisi olan var mı ? bir de bu bitki yavaş mı gelişir ?

demircool 19-09-2012 13:19

Dün kendime doğumgünü hediyesi olarak bu bitkiden aldım kocaman hem de..inşallah öldürmeden bakabilirim çünkü çok istiyordum bu bitkiyi.

dağçiçeği 22-09-2012 20:36

Bu bitkiyi filizden üretim yapacaksanız ektiğiniz filizleri çok derine ekmeyin.Derine ekmekten hoşlanmıyor.Yapraklarına da el sürülmesi bozulmaya ve yaprakların kuruyup dökülmesine yol açıyor.Nemli ortam seviyor,yapraklarına su püskürtülmesi en sevdiği şey.

Crocus Şen 24-10-2012 12:43

4 Eklenti(ler)
Kıvırcığımın son hali:p
Nasıl boşlukları kapatabilmiş mi:confused:

hatice evren 03-02-2013 19:24

Arkadaşlar merhaba.
Benimde aşk merdivenim var.Aşırı uzadı ve artık yeni yaprak çıkarmıyor. Sizce yapraklarını kesmeli miyim ? Yardımınızı bekliyorum...

nothing 29-05-2014 23:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ebrukedi (Mesaj 438077)
Daha önce salonda direkt güneş almayan ama aydınlık bir yerdeydi. Bu duruma gelince balkonda aldım. Neredeyse 2 sene oldu alalı. Geçen sene Saksını değiştim.

Aynı durum benim aşk merdivenimde de oldu. sararıyor yavrucum yaa:(((

uyap 19-01-2015 18:44

Sanırım fujerin fazla seveni yok sitede. Yapraklarına bayıldığım ve internette gezinirken havayı temizleyen bitkiler arasında adı geçtiği için severek aldım ama burada kötü bir şöhreti varmış.

Laleci_03 19-01-2015 18:59

Ben de senden Koçtaş'a geldiğini duydum, kısmetse yarı yıl tatilinde alacaktım ama Uyap ablacım ne dersin? ;)

samur 19-01-2015 19:04

Olur mu hic oyle.Benim hep en sevdiklerim arasinda hem de 2 tane var.Ozellikle yagmur ormanlarinda olan kocamanlarina bayiliyorum. Keske yerinde gorme imkanimiz olsaydi ormandaki butun dev bitkileri

Laleci_03 19-01-2015 19:09

Madem öyle diyorsunuz, kesin gidip almam lazım. :rolleyes: Benim de işime gelir, babamı kandırıp (başarabilirsem tabii) yanında bir kaç çiçek daha alırım, tamamdır :D

samur 19-01-2015 19:10

2 Eklenti(ler)
Bu ara pek coskumuz yok ama neyse

uyap 20-01-2015 14:46

2 Eklenti(ler)
Bu da benim aşkım ;). Epeyce besili, şimdilik yerini de sevdi gibi.

samur 20-01-2015 15:49

Oooooo sizinki guzelmis masaallah,benimkiler gunessizlikten mi oyle bilmem.Ama ilk yukledigim cicek nerdeyse 8 yasinda,kiskansin diye digerini aldim,eskinin topragini degistireyim baharda.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024