![]() |
|
![]() |
#4 |
Ağaçsever
Giriş Tarihi: 30-04-2009
Şehir: istanbul
Mesajlar: 56
|
Yeni formül
Söyleminiz üzerine tekrar hesaplamaya çalıştım: 2/2=1 Azot 0,655/2=0,3275 Fosfor 1,913/2=0,9565 Potasyum 0,225/2=0, 0,1125 Kalsiyum 0,075/2= 0,0375 Magnezyum KH2PO4(Mono potasyum fosfat) 39,1/136,091 potasyum 30,975/136,091 fosfor KNO3(Potasyum Nitrat) 39,1/101,18 potasyum 14,08/101,18 azot Ca(NO3)2 4H2(Kalsiyum Nitrat) 40,08/236,304 kalsiyum 28,16/236,304 azot Üre 0,46 Azot Mg SO47H2O 24,32/246,498 Magnezyum 32,066/246,498 Kükürt Sadece bir kaynağı olan elementleri başta hesaplayalım ki sorun çıkmasın: -Fosfor -Kalsiyum -Magnezyum Bunlardan birini başlangıç elementi seçelim:Fosfor Fosforun kaynağı “Mono Potasyum Fosfat”,bu bileşik için bir miktar sallayalım:1000 gram 1000*30,975/136,091=227,6 gram saf fosforumuz ve 1000*(39,1/136,091)=287,3 gram potasyum Fosfor miktarından bulduğumuz gerekecek elementlerin miktarı: Azot: 227,6*(1/0,3275)= 695 gram azot Potasyum: 227,6*(0,9565 /0,3275)= 664,7 gram Potasyum Kalsiyum: 227,6*(0, 0,1125 /0,3275)= 76,5 gram Kalsiyum Magnezyum: 227,6 *(0,0375 /0,3275)= 26 gram Magnezyum Artık sıradan gidebiliriz.Potasyum: 664,7-287,3(Mono Potasyum Fosfat’tan gelen)=377,4 gram Potasyuma daha ihtiyacımız var,bunu da potasyum nitrattan alalım: 377,4*101,18/39,1=976,6 gram Potasyum Nitrat ihtiyacımız var,potasyum nitrattan 976,6*28,16/236,304=116,3 gram azot da alıyoruz. Kalsiyuma geçelim: 76,5*236,304/40,08=451 gram Kalsiyum Nitrat ihtiyacımız var.Buradan 451*28,16/236,304=53,7 gram da azot geldi. Magnezyuma geçelim: 26*246,498/24,32=267 gram Magnezyum Sülfata ihtiyacımız var. Azota geçelim: 116,3(Potasyum Nitrat’tan)+53,7(Kalsiyum Nitrat’tan)=170 gram diğer bileşiklerden azot aldık. 695-170=525 gram azota ihtiyacımız var daha üreden karşılayalım bu ihtiyacımızı,525/0,46=1141 gram da üreye ihtiyaç duyuyoruz. Şimdi formülsel kimyevi gübreleri yazalım: 1000 gram Mono Potasyum Fosfat varsa: 976,6 gram Potasyum Nitrat 451 gram Kalsiyum Nitrat 267 gram Magnezyum Sülfat 1141 gram Üre Toplam 3835,6 gram tuz olmuş. Ayçiçeği için eriyebilir total tuz:0,64/100 ile 0,384/100 arasındaymış,Ne kadar büyüklükte bir kaba koyacağımıza karar verelim,geniş bir yoğurt kabına koyarsak 4850 ml’lik bir kaba koyduğumuzu düşünelim ve başlangıçta 0,4/100 tuzluluk için bulalım değerleri 4850*0,004=19,4 gram tuz koyacağız(ilk 30 gün),4850*0,005=24,25(ikinci 30 gün) geri kalan dönemde de 4850*0,006= 29,1 gram tuz koyacağız ![]() |
![]() |
![]() ![]() |
|
|