agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Enerji
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2015, 10:40   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2015
Arkadaşlar Merhaba,
Ben de aranıza yeni katıldım...
Benim de köyde elektriği olmayan evim var..Bunun için güneş enerji veya şarjlı bir sisteme ihtiyacım var...aydınlatma, mini buzdolabı, tv ve uydu alıcısı çalıştırıcak bir sisteme ihtiyacım var bunun için detaylı bilgi ve fiyatlar hakkında bilgi verecek arkadaş var mı?
Teksavasci arkadaş bu konuda bilgili sanırım

engin_1975 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2015, 01:23   #62
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi engin_1975 Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba,
Benim de köyde elektriği olmayan evim var..Bunun için güneş enerji veya şarjlı bir sisteme ihtiyacım var...aydınlatma, mini buzdolabı, tv ve uydu alıcısı çalıştırıcak bir sisteme ihtiyacım var bunun için detaylı bilgi ve fiyatlar hakkında bilgi verecek arkadaş var mı?
2 adet 20 wat 12-21 volt güneş paneli yaklaşık 80+80= 160 TL
1 adet 5 ah 12 volt şarj kontrol cihazı yaklaşık 60-70 TL
1 adet 24 ah 12 volt akü yaklaşık 130 tl
1 adet 12 wat 220 volt led glop ampül yaklaşık 16 TL
1 adet 15 wat 220 volt led glop ampül yaklaşık 20 TL
1 adet 600 wat 220-230 volt 50-60 hz inverter 150 TL
zorunlu olmayan haller için loş ışık (tavla oynanabiliyor yine) iç ve dış aydınlatma yaklaşık 10 metre şerit led ortalama 5 TL den 50 TL

Bu düzeneği hoby bahçemde sırf aydınlatma ve müzik dinlemek için kullanıyorum bu güne kadar iki lambayı aynı anda yaklaşık 4-5 saat yaktım kesinlikle bir performans kaybı yaşamadım ertesi gün baktığımda öğle olmadan akü tam şarj gösteriyor.

bundan sonraki adımım ne olabilir aküyü 48 ah ya çıkarırken 20 watlık bir panel daha ekleyebilirim.

öyle sanıyorum ki bu sistemle sınırlı süre de olsa küçük bir tv. mini bir buzdolabı çalıştırabilirim. ne kadar çalışır bilmiyorum.

Elektrik ve elektronik eğitimim yok sadece bu işleri sevdiğim için girdim bu işe, deneme yanılma yoluyla ilerliyorum.(belki bazılarına göre Amerikayı yeniden keşfetmeye çalışıyor olabilirim ama olsun bunun heyecanı bir başka oluyor.)

her hangi bir hesaplama yapmaksızın doğaçlama yoluyla ihtiyaca göre adım adım yaptığım bu düzenek belki size bir ön fikir verebilir.
Kolay gelsin.
NOT: üretilen ve stoklayabildiğimiz enerji kısıtlı olduğu için kullanacağımız tv uydu ve mini buzdolabının harcayacağı elektrik çok önemli oluyor. bugün mini buzdolabına baktım A+++ olan fiyatı hatırı sayılır durumda idi 1.300 TL ye yakın alman malı bir üründü.

polemos ve Resulgur beğendi.
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 21:06   #63
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2014
Teksavaşçı bey, 10 dönüm ceviz tarlasını güneş enerjisiyle haftalık otomatik sulayacak sistem kaç tlye mal olur? Devlet %50 hibe veriyormuş sizin bu konuda bilginiz veya firma olarak bir çalışmanız var mı?

cevizadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2015, 13:07   #64
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi engin_1975 Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba,

Engin bey merhabalar

güneş enerji sistemlerinde bir adet tv uydu, 3 adet led lambayı calıştıracak bir sistemde 150w güneş paneli,100A jel akü,10A şarj kontrol cihazı ve 600w invertör ile sıkıntısız akşamları 4-5saat tv ,uydu 3 adet led lambanızı calıştırabilir,kücük el aleti matkap,dekopaj vs cihazlarınızıda çalıştırabilirsiniz. bunun maliyeti 1200tl dir.

bu sisteme buzdolabı eklendigi zaman güneş panel sayısı 4 adet 150w olarak degişir. aküler 4adet 100A 40A solar şarj kontrol ve 1000w invertör olması gerekiyor.bu sistem ilede buzdolabınız 24saat calışır ve tv-uydu,4-5 adette led lamba yakabiir. ufak el ve ev aletlerinizi kısa süreli calıstırabilirsiniz. bunun fiyatıda 4500tl ile 5000tl civarında olur.

panel sayısını 2 adet yaparsanı sadece gündüzleri buzdolabı calısabilir akşamları tv-uydu led lambalar yanabilir akü sayısı2 olur fiyatıda 2500tl civarına düşer.

piyasada 2 panel ile 24 saat buzdolabı çalıştırdıgını idda edenler vardır. 24 saat çalıstıranların sistemlerinde panellerden gelen eksik enerji akülerden karsılar ve 5-6 gün sonra aküler dip yapar sistem çöker.

buzdolabı 24 saat üzerinden çalısmaktadır ve günde 12-14 saat faal calışır. tabi birde buzdolabının kapagı ne kadar ok acılırsa çalışması o kadar fazla olur.

biz müsterilerimize en sattığımız sistem 1000w (1kwa) güneş paneli,3kwa tam sinüz invertör,6 adet 100A akü bu sistemin fiyatı 7500tl dir
bu sistem ile 3kwa kadar tüm cihazlar belli saatler arasında çalışabilir. tv-uydu,lambalar,buzdolabı,haftada bir,iki çamaşır mak. **** dalgıc pompa vs vs

sistemler sizin hangi cihazları ne kadar zaman kullanacaksınız nekadar süre çalışacak hesabı yapılır, ihtiyacınıza göre bir sistem cıkartılır. ufak olan sistemlerde kuruluma hazır şekilde Türkiye'nin her yerine gönderilir. büyük sistemlerde de Türkiye'nin her yerine montaj yapılır.

Saygılarımla
DMRSOLAR
OLCAY YANAR

sinbas beğendi.
teksavasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2015, 13:30   #65
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizadam Mesajı Göster
Teksavaşçı bey, 10 dönüm ceviz tarlasını güneş enerjisiyle haftalık otomatik sulayacak sistem kaç tlye mal olur? Devlet %50 hibe veriyormuş sizin bu konuda bilginiz veya firma olarak bir çalışmanız var mı?
Merhabalar

Ewet tarımcılık belgesi olan çifçilere devlet %50 hibe destek kredisi vermektedir Başvurular senede 2 defa yapılmaktadır. TARIM VE KÖY İŞLERİ İL MÜDÜRLÜGÜNDEN bilgi alabilirsiniz.

güneş panelleri ile 1 beygir dalgıç pompadan 100 beygir dalgıç pompaya kadar tüm derin kuyu su pompaları çalıştırmaktadır. yakın zamanda yaptıgımız 5,5beygir 4kw su pompasını 7,5kwa güneş paneli ile calıştırıp sabah saat 8 den akşam 8 kadar sürekli çalışıp 80metreden saatte 10ton su cıkartmaktadır. sistemin maliyeti montaj dahil 32000 tl dir

sinbas ve cevizadam beğendi.
Eski 04-08-2015, 13:32   #66
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

yapılan çalışmalarımızı facebook dmrsolar, dmrsolar enerji, ve youtube takip edebilirsiniz

Eski 06-08-2015, 15:23   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2015
açıklamalar için teşekkürler.

engin_1975 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 05:34   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi teksavasci Mesajı Göster

güneş panelleri ile 1 beygir dalgıç pompadan 100 beygir dalgıç pompaya kadar tüm derin kuyu su pompaları çalıştırmaktadır. yakın zamanda yaptıgımız 5,5beygir 4kw su pompasını 7,5kwa güneş paneli ile calıştırıp sabah saat 8 den akşam 8 kadar sürekli çalışıp 80metreden saatte 10ton su cıkartmaktadır. sistemin maliyeti montaj dahil 32000 tl dir
Solar enerjili bir 5,5 beygirlik bir pompadan 80 metreden saatte 10 m3 su çıkarıldığını pek inandırıcı bulmuyorum. 4 beygirlik, 60 metredeki bir 380 volt trifaze bir pompa ancak saatte 10 m3 su çekebilir. Yerleşkemizdeki verdiğim ölçülerdeki pompaların çekim gücü ancak bu kadardır.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 09:17   #69
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Solar enerjili bir 5,5 beygirlik bir pompadan 80 metreden saatte 10 m3 su çıkarıldığını pek inandırıcı bulmuyorum. 4 beygirlik, 60 metredeki bir 380 volt trifaze bir pompa ancak saatte 10 m3 su çekebilir. Yerleşkemizdeki verdiğim ölçülerdeki pompaların çekim gücü ancak bu kadardır.
Serdar bey merhabalar

Çalıştırdığı mız motor 3faz 5.5 beygir derin kuyu pompası dir. Güneş panelleri ile sizin mevcut 3 faz motorlarinizi çalıştırıyoruz. Siz farklı bir motor düşündünüz sanırım! Sizin 4 beygir 3 fazla motorunu direk güneş panelleri ile çalıştırıyoruz.
Saygılarımla

Eski 20-08-2015, 06:16   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:

Çalıştırdığı mız motor 3faz 5.5 beygir derin kuyu pompası dir. Güneş panelleri ile sizin mevcut 3 faz motorlarinizi çalıştırıyoruz. Siz farklı bir motor düşündünüz sanırım! Sizin 4 beygir 3 fazla motorunu direk güneş panelleri ile çalıştırıyoruz.
Saygılarımla
Evet ben solar pompa olarak algıladım ve imkansızlığını dile getirmeye çalışmıştım.

Kaç watt panel ve kaç amperlik ne kadar akü kullandığınızı bildirirseniz sevinirim. Saygılarımla ...

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2015, 13:50   #71
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

çalıştırılacak motor gücünün 1,5 katı panel gücümüz oluyor. 5kwa için 7,5kwa güneş paneli bağlanmaktadır. bu sistemde akü kullanılmamaktadır. sürücü invertör güneşten aldığı enerjiyi 3 faz enerjiye çevirerek motoru çalıştırmaktadır

Saygılarımla

Eski 21-08-2015, 15:30   #72
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
çalıştırılacak motor gücünün 1,5 katı panel gücümüz oluyor. 5kwa için 7,5kwa güneş paneli bağlanmaktadır. bu sistemde akü kullanılmamaktadır. sürücü invertör güneşten aldığı enerjiyi 3 faz enerjiye çevirerek motoru çalıştırmaktadır

Saygılarımla
Merhaba arkadaşlar,
Geçen ay gittiğim 40 dönümlük kiraz bahçesinde sulama suyunu sadece güneş paneli ve onun verebildiği enerji ile çalışan dalgıç pompayla temin ediyorlarmış.

Ne kadar enerji o kadar su diyor arada ne invertör var, ne akü, ne de şarj hiç bir şey yok sadece paneller ve dalgıç pompa, yalnız pompayı çok pahalıya aldıklarını söylemişlerdi.

Güneşin en verimli saatlerinde daha fazla su çekiyor güneş zayıfladıkça su da azalıyordu.

Güneş hangi yönde ise Manuel olarak panelleri o yöne çeviriyorlardı. yani sabahtan öğleye kadar güney doğuya bakan paneller, öğlenden sonra akşama kadar da güney batıya çeviriyorlardı. akşam olunca tekrar güney doğuya yönlendiriliyor ve öylece bırakılıyor bu yolla güneşten tam yararlandıklarını söylüyorlardı.

Kullandıkları ekipmanın (güneş paneli "kaç watlık) ve pompa (kaç D/D lik) özelliklerini bilmiyorum sadece dalgıç pompanın ne bulursa onunla yetiniyor olması ilgimi çekmişti.

Benim de gözlemlediğim sadece iki takım güneş panelleri, iki adet dalgıç pompa, 2 kuyu ve havuzlar. Göz alabildiğine kiraz bahçesi. ve üzerinde muhteşem kirazlar.

Resulgur beğendi.
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2016, 20:55   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2016
merhaba
hiç elektrik bilgim yok.
bahçede kullanmak için hazır paket solar sistem alacaktım 2500 tl civarı.
bi tanıdığım İzmir gıda çarşısından malzemeleri al bi elektrikçiye toplattır. daha düşük maliyetli olur dedi.

çalışacak cihazlar:
1 veya 2 lamba
küçük tv +uydu
mini buzdolabı

almam gereken malzemeler için bi liste yapar mısınız? bi de hangi marka?

not:sadece yazın kullanacağım, güneş bol.

evencees Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 05:30   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Arkadaşlar maliyet hesapları çok yapılmış ama güncel olarak hesap yapmak mümkünmü sizlere zahmet.
Sn evencees in sorusuda askıda kalmaması açısından ve güncel fatura fiyatı çıkarabilmek adına rica ediyorum. Teşekkürler

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2016, 23:25   #75
Yeni Üye

vincentt's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2016
Merhaba

Sayfaya yeni üye oldum. Bu konuda çok bilgili değilim ancak yaptıracağım prefabrik evde yenilenebilir enerji kullanmak istiyorum.

fakat ev daha yapılmadı; inşaat sırasında şebeke elektriğine ihtiyaç duyulur mu? yoksa yeterli güçteki güneş enerjisi sistemi ile inşaat yapılabilir mi?

Mecburen ilk etapta şebekeden elektrik alıp daha sonra mı güneş enerjisine geçmeliyim?

yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

vincentt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2016, 00:17   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2012
ne kadar bir pompa

arkadaşlar 25 metre derinlikten , günde 2 ton depoya su koymak için,
dalgıç pompa,
panel,
ekipmanlar ne olmalı?
gece gerek yok. güneşlenme süresi 10 saat.
iç anadolu.

alpmax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 21:14   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2016
Alıntı:
Bende sizler gibi doğa ile toprak ile uğraşmasını seven ve forumu yakından takip eden birisi olarak hepimizin yaşadığınız sıkıntıları biliyorum. her ne kadar şehir gürültüsünden uzak doğa ile baş başa olmak istesek de bazı ihtiyaçlarımız için elektrik enerjisine ihtiyacımız olmaktadır.

konu üzerinde çalışmalarımız üzerine güneş enerjili ve güneş enerjisiz iki proje geliştirdik. size söyle bahsedebilirim.

güneş panelsiz sistem;(sessiz jeneratör) taşımalı bir sistem olup, şehir elektriği olan yerde şarj edip bağ evlerinizde lamba, tv, uydu, matkap, dekopaj vs vs gibi cihazlarınızı kullanabileceğiniz sizi 2 gün ila bir hafta idare edebilecek bir sistem. bu cihazı karavanda ,ormanda, elektrik olmayan her yerde, evinizde elektrik kesintilerinde,iş yerinizde elektrik kesintisi olan her yerde kullanabilirsiniz.

cihaz içindeki akü VRLA(deep cycle) aküdür. 10yıl ömürlü aküdür. bildiğiniz araba akülerinden 10kat güclüdür.İşin zor olan kısmı sadece akünüz zayıfladığı zaman elektrik olan bir yerde 7 ila 10 saat şarj etmek, jeneratörünüzün 12volt çıkışından ya da 220volt cıkışından şarj edebilirsiniz.sistem kurulurken ihtiyaçlarınız doğrultusunda 300w,600w,1000w olarak yapılmaktadır. istenildiği taktirde ilerleyen zamanlarda güneş paneli ekleyip,şarj etmek için taşımak zorunda kalmamanız.

örnek olarak; 300w bir sistemle neler yapabiliriz?
4 adet tasarruflu lambayı 16 saat kesintisiz çalıştırabilirsiniz veya 12 saat tv uydu veya matkapınızı. elektrikli testerenizi 300w kadar olan bütün cihazlarınızı çalıştırabilirsiniz.

600w ile bunlardan hariç mini buzdolabınızı , elektrik süpürgesi,ciç makinası vs vs gibi cihazları çalıştırabilirsiniz. haftasonları bağ evlerine giden ve elektriği olmayan yerler için cok güzel bir sistem konu ila bilgi almak isteyen olursa cevap verilecektir.

Bol güneşli günler sizlerin olsun
Saygılarımla
Bağ evime anlattığınız gibi bir sistem kurmak istiyorum.Ancak çalınma sebeplerinden dolayı güneş enerjisi istemiyorum. İçeride telefon Şarjı için kullanacağım priz ve aydınlatma ampul led v.s Dışarıda ise konteynırin önünü aydınlatan projektör **** benzeri birşey yapmak istiyorum. Bunun için gerekli malzemelerin fiyatı ne kadar tutar kullanım verimi ne olur bu konuda bilgi verirseniz sevinirim birde kaç gün içinde ulaştırabiliyorsunuz sistemi ? Teşekkürler

Yasinky06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2016, 20:08   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2016
Alıntı:
yapılan çalışmalarımızı facebook dmrsolar, dmrsolar enerji, ve youtube takip edebilirsiniz
Merhaba tek savaşçı.
bağ evinde güvenlik sistemi kurmak istiyorum 5v 2amp ile çalışan bir gece görüşlü harekete duyarlı kablosuz bağlantı kurulacak bir kamera ile 5 vat 1 amp ile çalışan 3g wifi takılacak bu sistemi en az 1 hafta 24 saat enerji sağlayabilecek bir sistem için yardımcı olurmusun ve fiyat ne olur.

sistem hakkında bili bekliyorum saygılarımla.

SİNAN DURGUT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2020, 23:45   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Güneş enerjisi için tavsiye istiyorum

Merhaba,

Çanakkale'de birkaç yıl boyunca şebeke elektriği alamayacağım bir bahçem var. Bu süre içinde oradaki ihtiyacımı görecek bir güneş enerji sistemi kurmak istiyorum. Amacım, şebeke elektriğine kavuştuğumda bu sistemi başka bir yere taşıyabilmek ve panel+akü takiyesiyle daha güçlü hale getirebilmek.

Bahsettiğim yer 600 metrekare. Ağırlıklı olarak yazın haftasonları gittiğim, haftada en fazla 2 gün yaşanacak 50 metrekarelik bir bağ evi var. Keson kuyum ve en fazla 100 metrekare sulanacak alanım var. Çatı müsait, güneşlenme durumu çok iyi. Gölge oluşturacak bir engel de yok.

İhtiyaçlarım tam olarak şunlar:
- Kuyudan 6 metre derinlikteki bu suyu çıkarmak istiyorum. 1 beygirlik bir su motorunu günde 1 saat çalıştırmak yeterli olur diye düşünüyorum. (haftada 2 gün)
- A+ enerji seviyesinde bar tipi buzdolabı çalışmalı (haftada 2 gün çalışması bile yeterli.)
- İç aydınlatma için 5 adet 10 Watt LED ampul günde 6 saat çalışır. (haftasonu)
- Dış aydınlatma için 4 adet 20 watt LED ampul her gece 8 saat görüş mesafesi yaratmak (ve güvenlik) amacıyla çalışır.
- Ayda bir 1000 Watt'lık bir elektrik süpürgesi yarım saat çalışır. (aküye yüklenmemek için güneşin yoğun olduğu saatte kullanılabilir)
- Haftada toplam yarım saatle sınırlı olmak üzere elektrikli kettle çalışır. (şart değil)
- Dizüstü bilgisayar ve telefon şarjı da yine o 2 gün kullanılacak şeyler.

Amacım bu kullanımı tam karşılayacak kaliteli bir inverter, iyi bir akü ve panel almak. 2 sene sonra da bu sistemi başka bir yerde panel+akü takiyesiyle çok daha kapasiteli bir sistem haline getirmek. Yani yatırım çöp olmasın istiyorum.

İstanbul'da marka ve hatta bu işi iyi yapan bir firma önerebilecek olan var mı acaba?

l.ozgurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024