agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > El Yapımı Ürünler, Hobilerimiz
(https)

Beğeni Düzeni151Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2012, 22:41   #1
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Yapay çiçekler

Ütü yapmayı seven birilerini bulabilmek zordur değil mi? Oysa öyle büyük bir lüksümüz var ki ütülemede!

Düşünsenize elektrik olmasa. Ama illa ki jilet gibi ütülü kıyafetler giyilmesi gerekiyorsa. Kömürü kor yapsanız, külünü savurup ağırlığıyla her türlü kumaşı dümdüz edebilecek o demir parçasının içine koysanız. Külü, isi cabası... Ütüye başlamadan bir çaputla silmek zorunda olsanız o ütüyü, ki ütüledikleriniz kirden heba olmasa! Aslında çok da uzak geçmişe ait olmayan bir anı "kömür ütüsü".

40 yılı aşkın süredir evimizin bodrumunda duran emektar kömür ütüsü. En az 60 yaşlarında ama öylesine küf pas içindeydi ki, çok daha yaşlıydı görüntüsü. Onu zımparalayıp biraz olsun temizleyebilmek için harcadığım emeği görenler, "deli misin, yok mu başka işin?" deyip güldü.

Ama yılmadım. Temizleyebildiğim kadar temizleyip metalik tonlarda boyadım. Afrika menekşelerim yerleşti içine. Bakın bakalım beğenecek misiniz çiçeklerimi de? Ama özellikle çiçekler...Yorumlarınızı bekliyorum çiçeklerime...
Name:  IMG_8531.jpg
Views: 11748
Size:  33.8 KB

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 02:16   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Hoşgeldiniz

Böyle boya tutar duruma geldiğine göre, eski kömürlü ütüye de çok emek vermişsiniz.
Menekşelerinizede çok emek vermişsiniz, elinize emeğinize sağlık. Renkleri de çok güzel. Tekrar elinize, emeğinize, göz nurunuza sağlık.

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 08:07   #3
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
O eski ütünün içindeki çiçekleri de ellerinizle yaptıysanız bravo, harika olmuşlar.

Bende de var öyle bir ütü, demek boyansa güzel olacakmış, denemeli.

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 08:25   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Sevgili Loveforlife,

Ütülü kompozisyona bayıldım doğrsu...

İçindeki çiçeklerin diriliğine hayran oldum.

(Geceleri ütünün kapağını kapayın da üşümesinler!!!)

Ben fakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 10:48   #5
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Halil Balaban

Böylesine güzel karşılandıysam ne mutlu bana Sevgili Halil Balaban... Dostlar hoş geldine gelmiş ya, teşekkür etmek düşer bana bu güzel karşılama karşısında.

Emek vermeden güzellik olmuyor. Yaptığım her işi titiz yapmayı severim. Ah gözüm daha iyi olsa neler neler yapardım ama... Tek gözle bu kadarı oluyor, buna da şükür.

Menekşeler gerçekten sabır işi. Öyle bir emek verdim ki onlara, inanamayacaksınız az sonra anlattığımda...

mandalinci

Ellerimle yaptım o menekşeleri... Hem de ne emek sevgili mandalinci!
Ütünüzü mutlaka değerlendirin. Benim ütü öylesine paslı bir haldeydi ki, onu adam ettimse mutlaka sizinki de çok güzel olacaktır...

Ben fakir

Çiçeklerim çok güzel oldu gerçekten de. Baktım evdeki menekşelerim çok fazla açmıyor, çaresini böyle buldum ben de...

Herkese tüm iyi dilekleri için çok teşekkür ederim... İyi ki varsınız...

Eski 25-11-2012, 11:07   #6
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Gelelim menekşelerimize...

Çiçeklerim hakkında yorumlarınızı sormuştum. Çiçekleri ben mi yaptım, ondan dahi emin olamadınız değil mi? Evet bu çiçeklerin hepsi el emeği, göz nuru...

Bursa'nın en ünlülerinden biri, ipek böceği. Rabbim öyle bir görev yüklemiş ki ona, minicik bir tohumken dut yapraklarını yiyerek dönüşmüş kocaman tırtıla. Sonra örmüş kendine ipekten bir koza. Ama insanoğlu sonlandırmış hayatını ipeğin güzelliği uğruna. Kozabirlik'e kozaları almaya gittiğimde öğrendiğime göre eskiden büyük kazanlarda haşlanıyorlarmış ama şimdi fırınlanarak son veriliyormuş hayatlarına
Name:  IMG_8643-001.jpg
Views: 5636
Size:  35.4 KB
Üzülsem de onların yitip giden hayatlarına, bu kozalarla çıktım yola. Aldım karşıma evdeki menekşelerimi. Kozaları keserek elde ettim, benzer çiçekleri. Yaprakları da unutmadım elbette ki. Çiçek çok olunca epey uğraştırdı bu beni. Sonra ipek boyasıyla boyandı her biri. Özellikle kenarları biyeli olanlar çok uğraştırdı beni. Sonra minik kristalleri tohum olarak kullanıp sap haline getirdim telleri. Son olarak hepsini krepon kağıdıyla, kağıtları da doğal renginde boyadım ki, aratmasın gerçeğini...

Ve yerleştirdim ütüye, tanzim edip renkleri. Nazarlığımızı da takınca ütü, süslüyor artık evde baş köşeyi... Beğendiniz mi saf ipekten çiçeklerimi?
Name:  IMG_8533.jpg
Views: 9485
Size:  36.3 KB
Name:  IMG_8534.JPG
Views: 3461
Size:  54.1 KB

Eski 25-11-2012, 15:23   #7
Ağaç Dostu

milaca2010's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2012
Mükemmel ötesi!!! Sevgili loveforlife; ellerinize sağlık iyi günlerde kullanın.
Sevgilerimle...

loveforlife beğendi.
milaca2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 18:34   #8
Ağaç Dostu

sibelim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2010
sevgili loveforlife ütü harika çiçekler muhteşem elleriniz dert görmesin tek kelime ile bayıldım, menekşe demetleri olmuş. beyaz kenarı pembeli olanlar en güzeli bence. bir bütün olarak çok çok güzeller tebrik ederim sizi.

loveforlife beğendi.
sibelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 19:50   #9
Ağaçsever

Papağan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2012
Elinize sağlık, çok yaratıcısınız gerçekten, bir kere daha müthiş bir emek ve sabır..
Çok güzel görülüyorlar, Tebrik ediyorum

loveforlife beğendi.
Papağan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2013, 23:13   #10
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Yine koza çiçeklerle bir kapı çelengi hazırladım. Nasıl olmuş küpelilerim?
Name:  IMG_1334.jpg
Views: 4826
Size:  24.7 KB

Name:  IMG_1331.jpg
Views: 9604
Size:  28.3 KB

Name:  IMG_1332.jpg
Views: 3323
Size:  41.6 KB

Boska, Jezebel, Aysis ve 11 kişi beğendi.
Eski 28-06-2013, 00:45   #11
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Yine ipeğin çiçeğe dönüşümü... Bu kez duvarları süsleyecek panolarla karşınızda...
Name:  IMG_1340.jpg
Views: 7614
Size:  31.4 KB

Name:  IMG_1341.jpg
Views: 3482
Size:  32.7 KB

Name:  IMG_1336.jpg
Views: 3264
Size:  32.1 KB

Ya saksıları doldurmasına ne demeli?

Name:  IMG_1329.jpg
Views: 2893
Size:  38.0 KB

Eski 28-06-2013, 00:50   #12
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Ben bunları yeni görüyorum. Muhteşem olmuş. Ellerine, emeğine sağlık. Buna tam da on parmağında on marifet denir. Bunlarla güzel succulent düzenlemeleri de yapabilirsin

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 23:46   #13
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Hepsi harika. Ellerinize sağlık ne güzel şeyler ortaya çıkarmışsınız böyle. Devamı gelecektir inşallah. Bak bak doyamıyor insan.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 00:19   #14
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Çok teşekkür ederim Sevgili Dağçiçeği,

Çok sabır isteyen ama bir o kadar da keyifli bir iş. Yeni projelerim var. Umarım başarılı olurum...

dağçiçeği ve efeege beğendi.
Eski 05-07-2013, 00:29   #15
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Ben bundan eminim

loveforlife beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 12:09   #16
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
sevgili loveforlife;
öncelikle maşallah allah nazardan kem gözlerden sakınsın. muhteşem harika ellerine emeğine sağlık. çok güzel şeyler yapmışsın.
bende birşeylerle uğraşıyorum ama ben örgü örüyorum kendi çapımda birşeyler üretiyorum işte. ama senin yaptıkların resmen sanat eseri olmuş...

loveforlife beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 13:24   #17
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Çok güzel olmş hepsi, ellerine sağlık.. Benim merak ettiğim, bunca kozayı nerden ve nasıl buluyorsun ?

loveforlife beğendi.
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 23:59   #18
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
sevgili loveforlife;
öncelikle maşallah allah nazardan kem gözlerden sakınsın. muhteşem harika ellerine emeğine sağlık. çok güzel şeyler yapmışsın.
bende birşeylerle uğraşıyorum ama ben örgü örüyorum kendi çapımda birşeyler üretiyorum işte. ama senin yaptıkların resmen sanat eseri olmuş...
Sevgili Eceyıldız,

Çok teşekkür ederim. Gerçekten çok zevkle yapılan işler. İnsan kendini unutuyor bu işlere dalınca.

Eminim senin yaptıkların da çok güzel oluyordur. Niçin paylaşmıyorsun bizimle?

Sevgiler, selamlar...

Eski 18-07-2013, 00:03   #19
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

ben genelde örgü örüyorum ve kızıma örüyorum nette inceleme yapıp hoşuma giden olursa kaydedip sonra aynısını yapmaya çalışıyorum. bu siteyi daha önce bilseydim resimlerdim ama sayfaya koyacaksam birkaçının örnek resimlerini koyabilirim çünkü eskidiler artık.

Eski 18-07-2013, 00:09   #20
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Çok güzel olmş hepsi, ellerine sağlık.. Benim merak ettiğim, bunca kozayı nerden ve nasıl buluyorsun ?
Sevgili Eser İlhan,

Beğeniniz için çok teşekkür ederim. Bursa ipeğin merkezi, malum. Dolayısıyla hâlâ koza yetiştiriciliği sürüyor. Kozabirlik merkezi de Bursa'da. Sanat malzemesi satan yerlerde de var koza ama taneyle satılıyor ve 20 tanesi 5 TL gibi oldukça yüksek bir fiyatı var. 20 tane kozada 10 tane çiçek yapmaya yetmez ama... Bu nedenle Kozabirlik bu sanatla uğraşanlar için 2. kalite olan kozalarından kilo ile satıyor. Kg fiyatı 30 TL civarı ve bu şekilde alınınca çok daha ucuza geliyor. Kozaları alıp, kesme işlemini yaptıktan sonra ipek boyaları ya da doğal boyalarla boyayarak kullanıyorum...

Bu yıl nasıl olsa du ağacım da var diye Kozabirlik'ten ipekböceği tohumu alıp bakmayı da düşünmüştüm ama çevremdekiler "yok artık!" deyince vazgeçtim...

Sevgi ve selamlarımla...

Eser İlhan beğendi.
Eski 18-07-2013, 00:13   #21
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

neden olmasın ki... dut ağacında yetiştirmen gerekmiyor büyük bir leğende besleyebilirsin aslında. yapman gereken dut yaprağı toplamak. bizim buralarda yapıyorlardı çok iyi hatırlarım leğende beslediklerini çünkü gelip bizim duttan yaprak topluyorlardı

Eser İlhan beğendi.
Eski 18-07-2013, 00:23   #22
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Alıntı:
neden olmasın ki... dut ağacında yetiştirmen gerekmiyor büyük bir leğende besleyebilirsin aslında. yapman gereken dut yaprağı toplamak. bizim buralarda yapıyorlardı çok iyi hatırlarım leğende beslediklerini çünkü gelip bizim duttan yaprak topluyorlardı
Benim evde ne kadar çok hayvan baktığımı düşünecek olursak, bir o mu eksik noktasına geliniyor... Annemler de çocukken bakarlarmış. Epey zahmetli olduğunu söylüyor... Olan nüfusa yetişeyim yeter. Bir de kozaların ipek olarak kullanılabilmesi için ipekböceği delip çıkmadan önce haşlayarak ya da fırınlayarak öldürüyorlar. Besleyip büyüttüğüm bir canın hayatına son vermek asla bana göre bir iş değil...(Ben kozaları keserken içindeki öldürülmüş böcekleri gördüğümde bile çok kötü oluyordum ilk başlarda...)

Eski 18-07-2013, 00:25   #23
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
........Bu yıl nasıl olsa du ağacım da var diye Kozabirlik'ten ipekböceği tohumu alıp bakmayı da düşünmüştüm ama çevremdekiler "yok artık!" deyince vazgeçtim...

Sevgi ve selamlarımla...
İlkokul çağlarımda birkaç sene üst üste ipek böceği çıkarmış ve bakmıştım. Hayatımın en eğlenceli ve ilginç deneyimlerinden biriydi. Hala sevgiyle hatırlarım o mis gibi dut kokan, güzel, tombul tırtılları (bana öyle gelmişti o zaman, gerçekten de güzel kokuları var mıdır, bilmiyorum).
Zaman zaman hala aklımdan geçer yeniden ipekböceği bakmak. Bence kozası için olmasa bile kesinlikle yaşamaya değer bir deneyim.. Çok ama çok güzeller..

Alıntı:
Benim evde ne kadar çok hayvan baktığımı düşünecek olursak, bir o mu eksik noktasına geliniyor... Annemler de çocukken bakarlarmış. Epey zahmetli olduğunu söylüyor...
Hiç bir zahmeti yoktu dut yaprağı toplamak dışında...Onların o oburca yaprak tüketmelerini izlemek de ödülü oluyordu..

loveforlife beğendi.
Eski 18-07-2013, 00:41   #24
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Alıntı:
İlkokul çağlarımda birkaç sene üst üste ipek böceği çıkarmış ve bakmıştım. Hayatımın en eğlenceli ve ilginç deneyimlerinden biriydi. Hala sevgiyle hatırlarım o mis gibi dut kokan, güzel, tombul tırtılları (bana öyle gelmişti o zaman, gerçekten de güzel kokuları var mıdır, bilmiyorum).
Zaman zaman hala aklımdan geçer yeniden ipekböceği bakmak. Bence kozası için olmasa bile kesinlikle yaşamaya değer bir deneyim.. Çok ama çok güzeller..
Hiç bir zahmeti yoktu dut yaprağı toplamak dışında...Onların o oburca yaprak tüketmelerini izlemek de ödülü oluyordu..
Eğer önümüzdeki yıl hatırlatırsanız size tohum alıp yollarım... Beraber deneriz belki de... Ama ben beslerim beslemesine de onları sonra ne yapacağımı bilemem...

Eser İlhan beğendi.
Eski 18-07-2013, 01:24   #25
Ağaç Dostu

nesli60's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
senin gibi ince ruhlu birinin böyle harika şeyler yapmasına şaşırmadım ellerine saglık cnm *** hepsi bir harika olmuş..

loveforlife beğendi.
nesli60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 08:53   #26
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Aslında evet haklısın sonucunda onları öldürmek varsa bende olsa yapamazdım ipek böceği kozasından çıkan kelebeyin çok güzel bir kelebek olduğu söylenir.
Sayın Eser İlhan'ın dediği gibi asıl zevkli olan onların gelişimini ve kozadan çıkışlarını izlemek olmalı

loveforlife beğendi.
Eski 18-07-2013, 10:53   #27
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Eğer önümüzdeki yıl hatırlatırsanız size tohum alıp yollarım... Beraber deneriz belki de... Ama ben beslerim beslemesine de onları sonra ne yapacağımı bilemem...
Çok sevinirim.. Oğlumu büyütürken ona durmadan anlattığım bir hikaye idi. Şimdi onunla birlikte birkez daha o günlere dönmek çok güzel olurdu. Üstelik komşumuzun bahçesinde bir dut ağacı ve 5 yaşında dünya tatlısı ve akıllısı bir kızı varken bu macerayı o eve de taşımayı çok isterdim. Belki o da benim gibi ellisini aştıktan sonra bile anımsayacağı bir deneyim yaşar kim bilir ??
Hangi ayda hatırlatmam lazım ??

loveforlife beğendi.
Eski 18-07-2013, 11:09   #28
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Aslında evet haklısın sonucunda onları öldürmek varsa bende olsa yapamazdım ipek böceği kozasından çıkan kelebeyin çok güzel bir kelebek olduğu söylenir.
Sayın Eser İlhan'ın dediği gibi asıl zevkli olan onların gelişimini ve kozadan çıkışlarını izlemek olmalı
Sevgili eceyıldız ipek böceği kelebeği güzel bir kelebek değildir. Hatta bildiğimiz o renkli, uçuşan kelebeklere hiç benzemez. Krem rengi, tüylü ve tombuldur. Daha çok güve grubu kelebeklere yakındır (örn. çam kese tırtılı kelebeği) pek fazla uçma yeteneği yoktur. Kozadan çıkar, çiftleşir, yumurta döker ve ölür.. Asıl macera o ufacık, iğne başı büyüklüğündeki yumurtalardan minicik siyah tırtılların çıkıp oburca beslenerek büyümeleri (deri değiştirmeleri çok ilginç), koza yapışı, kozanın açılışı gibi döngüleri izleyebilmek bence..

Fikir vermesi için aşağıya netten bulduğum ipek böceği ve kelebeği fötoğraflarını ekliyorum (loveforlife'ın affına sığınarak )..
Sevgiler..

Name:  ipek[1].jpg
Views: 4753
Size:  56.8 KB Name:  ipek2[1].jpg
Views: 2880
Size:  21.8 KB Name:  ipek-bocegi-kelebegi_3[1].jpg
Views: 4939
Size:  12.7 KB

Eski 18-07-2013, 11:39   #29
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Sevgili İlhan;
evet güzel değilmiş ama bize onun çok güzel olduğu söylenirdi aklımda öyle kalmış. ama olsun anlattığınız gibi yaşam döngüsü ile o bir mucize zaten öyle değilmi.

sevgili loveforlife;
ben sana sonsuz katılıyorum asla kıyılmaz onlara
Peki içinden kelebeği çıkmış koza ile yapamıyor musun bu güzellikleri

Eski 18-07-2013, 12:58   #30
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Alıntı:
Çok sevinirim.. Oğlumu büyütürken ona durmadan anlattığım bir hikaye idi. Şimdi onunla birlikte birkez daha o günlere dönmek çok güzel olurdu. Üstelik komşumuzun bahçesinde bir dut ağacı ve 5 yaşında dünya tatlısı ve akıllısı bir kızı varken bu macerayı o eve de taşımayı çok isterdim. Belki o da benim gibi ellisini aştıktan sonra bile anımsayacağı bir deneyim yaşar kim bilir ??
Hangi ayda hatırlatmam lazım ??
Kozabirlik'tekilerle konuştuğumda martta söylerseniz size tohum ayırırız demişlerdi. Demek mart sonu, nisan başı gibi... Seneye deneyelim bakalım, sizin anlattıklarınız da beni iyice heveslendirdi. 50-100 tane tohum yeter de artar bile sanırım...

Sevgilerimle...

Eser İlhan beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024