agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Daha İyi Bir Yaşam İçin (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=84)
-   -   Atık Yağ (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=9262)

Nihal 18-06-2008 15:16

Atık Yağ

Merhaba arkadaşlar az önce gazete(Takvim)'de haber okuyordum.Haberi sizlerle de paylaşmak istedim.Gazetede 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiğinden bahsetmiş.Bunun da her yıl daha fazla deniz anasının oluşmasına neden olduğu söyleniyor.Ayrıca 444 28 45 *** Atık Hattı'nı arayarak 5 litrenin üzerindeki bitkisel atık yağların adresten alınacağı söylenmiş.Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

ozturk.kerim 18-06-2008 15:44

sn nihal
bende duydum fakat benim duyduğum belediyenin atık yağlar için boş kap verdiği ve bu kapları daha sonra alarak yerine boşlarını verdiği yönündeydi.
konuya gösterdiğiniz ilgiden dolayı sizi kutlarım bu çevre hepimize lazım olacak kendi elimizle mahvetmeye sonvermeliyiz.

malina 18-06-2008 16:11

www.ezici.com.tr

ŞUBELER :
İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara ve Gaziantep illerinden
444 2845 nolu Ücretsiz *** Atık Hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

*** Atık Hattına yukarıdaki iller dışındaki diğer illerden 0262 444 28 45 ve 0262 754 16 59 telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

Ulusal Bitkisel Atık Yağ ve Ambalaj Atıkları Toplama Ayrıştırma Geri Kazanım Nakliyat Ticaret Ltd.Şti.

Merkez:
Dilovası Organize Sanayi Bölgesi
Cumhuriyet Cad. Mimar Sinan Köprüsü Yanı No:2
Dilovası - Gebze - Kocaeli
Ücretsiz *** Atık Hattı : 444 28 45
Tel: +90 (262) 754 16 56 - 59
Fax: +90 (262) 754 16 51

Ulusal Bitkisel Atık Yağ ve Ambalaj Atıkları Toplama Ayrıştırma Geri Kazanım Nakliyat Ticaret Ltd.Şti.
İstanbul Şubesi
İkitelli Organize San. Bölgesi - Atatürk Oto San. Sitesi
19. Sok. No:541 İkitelli Küçükçekmece / İstanbul
Tel : 0212 486 18 03 - 04
Fax: (0212) 486 22 87

Ankara Şubesi
Ankara İvedik Organize Sanayi Sitesi 687. Sok. No.68 Ankara
Tel: (0312) 394 30 57
Fax: (0312) 394 30 58

Antalya Şubesi
Yeşil Antalya Sanayi Sitesi 5069 Sok. No.58 Antalya
Tel: (0242) 221 10 02 - 03 - 04 (Pbx)
Fax: (0242) 221 10 05

Muğla Şubesi
Karabağlar Mevkii Yeni Sanayi Sitesi 119. Sok. No:19 Muğla
Tel: (0530) 455 06 40

Ulusal İzmir Bitkisel Atık Yağ Toplama Çevre Sağlığı Tarım ve Gıda Dan. Hiz. Nak. San. Tic. Ltd. Şti.
İzmir Şubesi
10002 Sok. No: 23 A.O.S.B. Çiğli / İzmir
Tel: (0232) 376 76 92
Fax: (0232) 376 76 46

Gaziantep Şubesi
Tel: (0530) 402 85 72

Kayseri Şubesi
Organize San. Bölgesi İnecik Mah.
Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No:1
Melikgazi / Kayseri
Tel: (0530) 400 64 96

Trabzon Şubesi
Tel: (0530) 455 06 32

BİTKİSEL ATIK YAĞ GEÇİCİ DEPOLAMA ALANLARI
19.04.2005 tarih ve 25791 sayılı "Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği" gereği bitkisel atık yağların atık yağ üreticisinden taşıyıcı tarafından teslim alındığında, geri kazanım / bertaraf tesisine veya geçici depolama alanına teslim edilmesi gerekmektedir. Bitkisel atık yağların depolanacağı geçici depolama alanlarının aşağıda belitrilen özelliklerde hazırlanmış olması ve ilgili valilikten "Bitkisel Atık Yağ Geçici Depo Alanı" izninin olması gerekmektedir. Geçici Depolama Alanlarının Teknik Özellikleri:

Geçici depolama alanları kapalı sistem olacaktır.
Tesiste kantar ve atık kabul alanı bulunacaktır.
Bu alanlarda en az 30 ton kapasiteli kullanılmış kızartmalık yağı biriktirme tankı bulunacaktır. Bu tanklar güvenlik havuzları içinde bulunacaktır.
Tanklar beyaz renkte olacak ve üstünde "Kullanılmış Kızartmalık Yağ" ibaresi bulunacaktır.
Tanklar kolay temizlenebilecek özellikte ve seviye göstergeli olacaktır.
Geçici depolama tesisinin zemini betonarme olacaktır.
Toplayıcıların lisanslı toplama araçları bulunacaktır.
Toplama bidonları yıkama kolaylığı için çember kapaklı olacak ve yeterli sayıda bulunacaktır.
Boşaltılan taşıma araçlarının, bidon ve konteynerlerin temizleneceği bir yıkama ünitesi bulunacaktır.
Yıkama ünitesinden çıkan yağlı sular doğrudan kanalizasyona verilemez. Bu amaçla yağlı suların biriktirileceği yıkama suyu biriktirme tankı veya tankları bulunacaktır.

Yağlı yıkama sularının arıtımı başka bir tesiste yapılamıyorsa, bu alanda yıkama sularının arıtımının yapılacağı bir sistem bulunacaktır.
Dökülen yağların toplanması için yeterli miktarda emici madde bulunacaktır.
Yangına karşı gerekli önlemler alınacaktır.
Yağmur suyunun yıkama suyu ile karışmaması için gerekli önlemler alınacaktır.
Kokuya karşı önlem alınmış olacaktır.
Tesisten sorumlu en az bir teknisyen sürekli olarak tesiste bulunacaktır.

Ezici Yağ Sanayi Biodizel ve Enerji Üretimi Paz. Laboratuar Hizmetleri A.Ş. "Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği" gereği belirtilen teknik özelliklere ve ilgili İl Çevre Orman Müdürlüklerinden ve Valiliklerden alınan izinlere sahip 8 geçici depo alana sahiptir.

Nihal 18-06-2008 16:56

Teşekkürler Malina.

Küresel ısınmanın büyük sorun olduğu şu günlerde hem bizim hem hayvanların hem de bitkilerin suya çok ihtiyacı var.Su olmadan yaşamak çok zor.Evimizde bir gün su kesildiğinde yaşadığımız sıkıntıyı düşünelim.Bir de küresel ısınma nedeniyle hep susuz kaldığımızı düşünelim.Bir güne bile zor dayanırken uzun süre ne yaparız?Bence elimizden geldiğince suyu dikkatli kullanalım.Var olan sularımızı da kirletmeyelim.Bugün bazı denizlerimiz insanların attığı kola şişeleri,terlikler,meyve kabukları,karton kutular,poşetler yüzünden yüzülmeyecek halde.Bence elimizden geldikçe çevremizi temiz tutmaya çalışalım.Sonuçta bunun faydasını yine biz göreceğiz.

(Biliyorum çok uzun oldu ama yine çevreci duygum kabardı ne yapayım;))

malina 09-08-2008 18:01

Alıntı:

“Bitkisel ve hayvansal yağ atıklarının kalorileri çok yüksektir. Bu atık yağlar, suya, kanalizasyona döküldüğü zaman su yüzeyini kaplar, su sistemine zarar verir, havadan suya oksijen transferini önler, zamanla suda bozunarak sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırır.

Atıksu arıtma tesisinin işletme maliyetini artırır. Atık su kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden olur. Özellikle bu durum bitkisel veya hayvansal atık yağın döküldüğü yakın bölgelerdeki kanallarda gerçekleşir. Lokanta, restoran, fastfood, konutlarda ve hazır yemek merkezleri yakınında tıkanmalar bu yüzden sıkça olur.

Kanala dökülen bitkisel ve hayvansal yağlar, atıkları suların kirlilik yükünü artırır. Atık suya karışan atık yağlar yüzünden kirlilik daha geniş alana yayılır. Evsel atık su kirliliğinin %25’i bitkisel ve hayvansal atık yağların kanalizasyona dökülmesinden ileri gelmektedir.

Kullanılmış bitkisel yağlar atık su kirliliğinin %25 ini oluşturmaktadır. Denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar, kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine zarar vermektedir”
Atık yağları bazı yerlere vermek mümkün ama çeşitli nedenlerle bunu yapamıyor olabiliriz.

Merak ettiğim şu: Atık yağları pratik biçimde sabun haline dönüştürüp, katı atık olarak atmamız mümkün mü? Zararı daha az olur mu?

Forumdaki Doğal sabun yapımı konudan alıntıladığım bu tarif, pratik görünüyor.

Alıntı:

6 litre zeytinyağ ,
6 litre su
1 kg.kostik
ve metal olmayan kap kacak...

6 litre suyun içinde, 1 kg. kostik tamamen eritilir.
Bu eriyik zeytinyağı üzerine damla damla akıtılarak, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılır.
İşlem bittiğinde sabun işlemi de bitmiştir.
Oluşan sabun uygun ortamda soğumaya bırakılır ve sonra bıçakla kesilerek
kalıplanır.
Buradaki ölçülerden hareketle, aşağıdaki ölçüler doğru mudur?

Yarım litre atık yağ
Yarım litre su
1 paket (75 gr.) lavabo aç

Todor 09-08-2008 18:42

Lavabo aç neden 75 gr? 1000/6 ise 166 gr yapar.

çilek_2 09-08-2008 18:47

Geçen senelerde Abdullah Çoban isimli bir profesör atık yağlardan benzin ürettiğini söylemişti.
Fakat yazdığı makaleler ingilizce olduğu için anlayamamıştım. Ülkemizde türkçe bilimsel makale bulmak zor. **** ben bulamıyorum.
Eğer nasıl yaptığını bulabilseydim evde deneme yapacaktım. Ama olmadı.

Düşünürseniz lokantalar, yemek fabrikaları, restoranlar o kadar çok kızartma yapıyorlar ki kim bilir ne kadar çok atık yağ çıkıyordur.
Bu yağlar belediyeler veya çevre bakanlığı tarafından toplansa benzin üretilse çevre açısından iyi olurdu.

Sabun üretimi olmaz sanırım.

malina 09-08-2008 20:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 266891)
Lavabo aç neden 75 gr? 1000/6 ise 166 gr yapar.

Haklısın :)

Satılan lavabo aç ambalajları 75 gr.'lık diye bir paketle işi halledebilir miyiz diye düşünmüş olmalıyım. Tamam iki paket kullanırız. Pratik olması için işin içinde ölçme falan olmaması gerekir diye düşündüm.

Alıntı:

Sabun üretimi olmaz sanırım.
Amaç kullanılacak sabun yapmak değil. Poşetle paketlenecek, akmayan bir şey haline dönüştürmek...

Alıntı:

Geçen senelerde Abdullah Çoban isimli bir profesör atık yağlardan benzin ürettiğini söylemişti.
Biyodizel Üretimi- Biyoyakıt- Çevreci Yakıt

çilek_2 09-08-2008 20:38

Biodizel üretimini mutlaka okuyacağım. Teşekkürler.

Atık yağların kanserojen olduğu söyleniyor. Üretilen sabun vücut temizliğinde kullanılması sakıncalı olabilir.

Bence belediyeler atık yağları toplayabilir. Televizyon aracılığı ile insanlar bilinçlendirilir. Atık yağlar haftanın veya ayın belirli günlerinde toplanabilir. İşşiz pek çok Kimya Mühendisleri ve Kimyagerler var. Bu kişiler biodizel üretecek sistemleri kurabilirler. Bu işletmeleri güvenli bir şekilde çalıştırabilirler.

Üstelik belediyeler çevre temizlik vergisi alıyor. Yani çöp toplamak kadar atık yağları toplamak da görevleri olmalı.

kontes 09-08-2008 21:29

Merhaba.Bu konu çok önemli fakat insalarımız gerçekten de duyarsız. Atık yağ hattını "VARMISIN YOKMUSUN" programında duydum. Hemen uygulamaya başladım topluyorum.Çünkü gönlüm razı olmuyor suyumuzun kirlenmesine.Bu konuyu sitemizin yonetimine götürdüm kapılara bilgi veren ilanlar asalım ama malesef hiç oralı olmadılar. Sonuçta bizim yapmamız gereken sadece yağı toplamak degil mi....:(

malina 09-08-2008 21:32

Alıntı:

Atık yağların kanserojen olduğu söyleniyor. Üretilen sabun vücut temizliğinde kullanılması sakıncalı olabilir.
Siz benim ne yazdığımı okumuyor musunuz? Yoksa ben mi anlatamıyorum? :)

çilek_2 09-08-2008 23:04

:rolleyes:

malina 05-01-2009 11:00

Kanserojen etkiyi kimse takmıyor, yanmış yağ sarartılıp kullanılıyor

HIZLI yemek (fast food) zincirlerine "kızartmalık yağlarınızı dökmeyin" sloganıyla pazarlanan Magnesol XL, yanmış yağı anında sapsarıya dönüştürüyor ve yanık kokusunu yok ediyor.

Erkan ÇELEBİ / Hürriyet

MAGNESOL® XL

praecox 05-01-2009 11:40

Bu gibi haberlere ben kimyasal açıdan bakıyorum. Burada "sapsarıya dönüştürülüyor" demek okuyucuda olan kansergen maddeler rengini dönüştürmek sureti ile kaşeleniyor izlenmi uyandırılmak isteniyor.

Ancak işin temeline bakalım. Kararma aslında kömürden başka bir şey demek değil kanserogen olabilecek maddeler ise diğer bir dizi pyrenler v.s. ler zaten renksiz ve çok az miktarlarda oluşsa da etkisi var.

gelelim magnesolün ne olduğuna ve ne olabileceğine. Bu (gerçi linkdeki dokümantasyonunu açamazsam da) bu bir tür magnesium silikat. yani bir tür kaolin kaolinler de aktif kömürler gibi çoğu büyük boydaki molakilleri absorbe edici özeliğe sahip. siyah bir yağı beyazlatması demek bu kararmış tehlikeli maddeleri absorbe ediyor demek nasıl ki kirli bir suyu aktif kömürden geçirip içilebilir bir hale sokuyoruz bunu da lipofil bir ortamda kaoline yaptırtıyoruz. sonuçta hiç bir şey kaşelenmiyor sadece korkulan kanserogen az oranda oluşmuş küçük boy ayrışmala sonucu ortaya çıkan bir dizi kimyasalı absorbe edip megnesola emdirip filtreliyoruz demek.

bu tabii sadece kimyasal arındırma yöntemi bunu suda aktif kömürle yapabileceğimiz gibi kaolinlerde de yapabiliriz nasıl ki ishal ilacı olarak kaolin yutabiliyorsak vede midedeki zehirli maddeleri emip bizi ishalımızda sağlığımıza kavuşturmıya yardımcı oluyor ise kaolin de atık yağda bunu yapıyor.

bu tür filtreleme zaten imalatda kullanılıyor. sonuçta bu filtrasyon sonucu yağın efsafını tekrar inceleyip düzgün bir karar vermeli.

her şeyi yarı buçuk öğrenip ucundan yakalayıp çamur atmak kolay ben ne birini ne de diğerini savunuyorum ancak yetersiz verilerle bu tarz karalamaların kimseye de faydası olmıyacağını düşünüyorum.

belki 07-03-2009 23:24

Ne kadar doğru bilmiyorum ama biz kızartma yaptıktan sonra yağı lavobaya dökmüyoruz çöpe döküyoruz direk denize gitmesin diye. Gerçi sonuçta bir yere dökülecek biz de çöpe döküyoruz işte :dilli:

Volare 08-03-2009 00:07

İzmirde Atık yağ toplayan araçları Bucada her gün görüyorum .
Demek ki faliyet var . Fazla kızartma yapmadığım için 5 litre birikmedi henüz .
Darısı herkesin başına .

kaktüs 22-04-2009 15:00

Öncelikle sevgili malina'nın teorisine ekleme yapmak istiyorum.

Atık yağlardan sabun yapma fikri mantıklı ancak neden lavabo aç? Lavabo aç kendisi çok da masum olmayan bir kimyasal malzemedir. Hatta bilirsiniz üzerinde solunması tehlikeli vs gibi bir ibaresi de vardır.

Evlerde kullandığımız bazı ürünler küçük kimyasal atıklar diye gruplandırılan bazı maddelerdir. (KCA) Bunlar:

Piller
 Enerji tasarrufu sağlayan lambalar/ampüller
 Floresan ışıkları
 Sıvı lavabo-aç ürünleri
 Lamba için kullanılan gaz yağı
 Petrol
 Sineksavarlar ve benzeri ilaçlar

İlaç dolabı
 İlaçlar
 Cıvalı termometre
 Enjeksiyon iğneleri

Kendin-yap malzemeleri (‘Doe-het-zelf’)
 Boya, vernik, cila, koruyucu boya, ahşap için kullanılan bakım maddeleri
 Boya veya badana işlerinde kullanılan terebentin, boya incelticisi ve benzeri boya
malzemeleri, fırça temizleyici, fırça yumuşatıcı ve temizleme benzini
 Cıva içeren elektrik düğmesi veya şalter (mesela dijital olmayan kalorifer termostatları
gibi)

Hobi malzemeleri
 Fotograf makinesi malzemeleri
 Fotograf geliştiricisi
 Asit içeren maddeler, mesela nitrik asit (kezzap) veya sülfürik asit gibi.
 Tuzruhu

Ulaşım
 Akü
 Benzin
 Motor yağı, işlenmiş

Normalde bunların evsel çöplerin içine atılmaması ve ayrı olarak Belediye'ler tarafından toplanması gerekiyor. Şu anda Türkiye'deki durum eğer çevreye duyarlı bir firma iseniz, fabrikanızda çevre yönetim sistemi 14001 gibi gönüllü bir sistem kurmuş iseniz, bu atıkları ayrı toplayıp onları alabilen lisanslı kuruluşlara veriyorsunuz. Bunu firma bazında bile yapmak bazen çok zor ve masraflı oluyor. Çünkü bunların bertaraf edilebileceği yeterli sayıda kuruluş yok. Bu nedenle evsel bazda bunların evlerden ayrı toplanması için sanırım daha çook yolumuz var.

Gelelim günlük kullanımda değil de katı olarak atılmasına. Kulağa daha masumane gibi gelse de aslında, bu şekilde sabun üretimi ile daha masum bir ürün olan atıkyağı hem kimyasal madde ile kontamine hale getiriyor hem de katı atık ortamına atıyorsunuz. Ülkemizde genel olarak katı atıklar deponi şeklinde. Karışık şekilde gömülüyor, daha sonra üstü toprak, sonra çöp, sonra toprak şeklinde dolana kadar depolanıyor. Metan baca gazı çıkışı yapılıp daha sonrasında o alan terkediliyor ve yeni bir yer atık sahası olarak seçiliyor. Bizde geri kazanımlar maalesef çok az olduğundan bu şekilde en fazla kirlilik yaratan yöntemi uyguluyoruz. Oysa ki ne kadar az katı atık o kadar az kirlilik. Katı atıklardan cam, plastik, kağıt karton geri dönüşebilir. Evsel çöplerden, bitki vs artığı kompost yapılabilir. Ekonomik ve çevre anlamında hepimizin yararına olur ama durum böyle değil. Çöp yığınları gömülüyor. Altındaki mikrobiyal faaliyetler oldukça yavaş. Çöp dağları şeklinde bırakılıyor bizde. Japonya'da buraları park olarak düzenliyorlar bir süre sonra ama bizde böyle bir uygulama yok. O yüzden katı atık arttırımı da yararlı değil.

Atık sular en azından şehir arıtma tesislerine gittiğinden, bir arıtmaya maruz kalıyorlar ve %100 arıtılamasalar bile kirlilik yükü daha az olarak doğaya veriliyor. Ha bu atık yağları çeşmeden dökün demek de değil. Çünkü yağ hafif bir madde olduğundan suyla oksijen arasında tabaka oluşturuyor, kolay ayrıştırılamıyor bu nedenle arıtma tesisine büyük bir yük getiriyor. Yani çeşmeye dökmek de çok yararlı değil.

Ancak atıkyağ oldukça iyi bir geri-kazanım maddesi. Biyodizel yapımında kullanılabiliyor. Gittikçe yaygınlaşmakta olan atıkyağ toplama firmaları var. Kapınızdan bile teslim alabiliyorlar. Kg sınırlaması olmayanlar da var bildiğim kadarıyla. Burada dikkat etmeniz gereken şey mutlaka lisanslı firmalara vermeniz. Böylelikle o yağların çeşitli şekillerde, çeşitli işlemlere maruz bırakılıp hazır yemek olarak bize dönmediği konusunda içiniz rahat olur. Eğer çalıştığınız yerde yemekhane varsa oraya da sorabilirsiniz. yemek firmaları yasal olarak atıkyağlarını lisanslı yerlere vermek zorunda. Atık yağları varillerde biriktiriyorlar. Dolduğu zaman firmalar alıyor ve aldığına dair Ulusal Atık formu dolduruyor. Ben fazla kızartma yapmadığımdan fazla yağım olmuyor. Olanı da kavanoz içinde firmaya getirip atık yağ variline döküyorum. :D

kaktüs 22-04-2009 15:17

Atık yağların zararları ile ilgili ve geri dönüşüm ile ilgili detaylı bilgiyi BURADA bulabilirsiniz.

Bu arada atıkyağdan sabun yapımı projesi ile bir okul INEPO'ya katılmış. (International Environment Project Olympiad - Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı)

İncelemek isterseniz linki BURADA

BalıkcıSerdar 22-04-2009 15:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs (Mesaj 405120)
Burada dikkat etmeniz gereken şey mutlaka lisanslı firmalara vermeniz. Böylelikle o yağların çeşitli şekillerde, çeşitli işlemlere maruz bırakılıp hazır yemek olarak bize dönmediği konusunda içiniz rahat olur.

İşte benim korktuğumda bu zaten, bırakın hazır yemek olarak dönmeyi "Yeni üretim yağ" olarak bile dönderirler bize. Dönmediği de ne malum?

Memlekette insanlara sevgi-saygı kalmadığı gibi Allah korkusu da kalmadı. Yine diyorum "Allah sonumuzu hayır etsin" diye.

kaktüs 22-04-2009 15:54

Eğer lisanslı firmaya verirseniz sizden bu yağı teslim aldığına dair bir belge verir. Bu belgenin bir kopyası da İl Çevre Orman Müdürlüğü'ne gider. Bu nedenle bu rakamları tutturmak zorundadırlar.

Bu nedenle lisans sahibi ciddi firmalarla çalışmak bu riski en aza indirir. Bize yeni üretim yağ olarak döner korkusu ile dökmek de çok iyi olmuyor. Hem siz yapmasaniz bile birileri yapıyor. Kaçak rakı üretim insanların canına kastedenler yok mu? En azından yapılacaksa bilinçli yapılmalı değil mi?

k0900 23-04-2009 21:41

Çevre ve ormanbakanlığı

Bitkisel atık yağ toplamaya yetkili geri kazanım firmaları :

http://www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr/bitkisel.htm

Kiraz 22-12-2009 17:49

"Mustafa Ezici, yağ toplama sürecinde karşılaştığı zorlukları, bu işin nasıl yürüdüğünü, neden yağları Almanya ve İsrail'e satmak zorunda kaldığını, bakanlığın kendilerine bakışını, işletmelere gelecek büyük cezaları ve daha birçok şeyi büyük bir açıklıkla anlattı."

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13269181.asp?gid=229

which 23-12-2009 10:18

atık yagları 5 lt uzerınde olsa nerde olursa olsun almaya gelıyor mı?

malina 23-12-2009 10:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi which (Mesaj 550799)
atık yagları 5 lt uzerınde olsa nerde olursa olsun almaya gelıyor mı?

444 28 45

Neden deneyip, aldığınız cevabı buraya yazmıyorsunuz?

which 23-12-2009 12:47

malına daha once kagıt ıcınde demıslerdı ama toplayıp elımde kaldı ondan dolayı sasırdgım ıcın yazdıydım.ben ıstanbul ızmıte yakın bıyerde oturmuyorum ama oturdugum yerde cok atık yag cıkartıyor eger bıkac kısıyse solerım bırıktırmeye calısırlar alırlarsa tabıı.. bızım ii olur cevreye bıraz daha katkı olur

Kiraz 22-01-2010 16:31

Bir okulun tüm velilere gönderdiği duyuruyu aşağıda veriyorum. Katılımın ve yeni örneklerinin çok olması dileğiyle...

"Sayın Velimiz,

Hepimizin bildiği gibi, atık yağlar doğada yok olmamakla birlikte, 1 litre atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletebilmektedir. Atık su kirliliğinin %25’ini, kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlar oluşturmaktadır. Arıtılmayan atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağlar; deniz, göl ya da akarsulara döküldüğünde, o suyu kirleterek içindeki oksijenin azalmasına, bu da başta balıklar olmak üzere ortamda yaşayan tüm canlıların olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

Okulumuzda öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirilen “sorumluluk projesi” çalışmaları kapsamında, ikinci dönem itibariyle, Plastik Sanatlar Bölümü tarafından, 6.,7. ve 8. sınıf öğrencilerimize yönelik olarak, “Atık Yağ Toplama Kampanyası” gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

Öğrencilerimiz, her ayın ilk haftası içinde yer alan Çarşamba ya da Cuma günü, evlerinden getirecekleri atık yağları (1 ya da 2 litrelik pet şişeler ile), okulumuz yemekhanelerinde oluşturulan atık yağ toplama yerlerine bırakabileceklerdir. Bırakılan bu yağlar ilgili şirket görevlilerince, biyodizel hammaddesi olarak kullanılmak üzere okulumuzdan alınacaktır. (Biyodizel, kolza (kanola), ayçiçek, soya, aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizatör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir üründür.)

Kampanyamıza vereceğiniz destek için şimdiden teşekkürler"

which 10-02-2010 10:47

ewden atık yağ alımı durdurulmuşş:(

webgezer 03-03-2010 12:28

Eee konuyu devletimiz düzenlemiş, bitkisel atık yağları toplamak için lisans almanız gerekiyor, ondan sonra ürettiğiniz ürünü bütün dünyada petrol işini yürüten çok uluslu şirketlerin oluşturduğu dağıtıcılara vereceksiniz, onlar da üç kuruş para kazandırıp başlarına dert açacak ürünü dağıtacaklar, benzin istasyonuna satacaklar, üzerine 0.72krş ÖTV binecek, ondan sonra sizde benzin istasyonundan normal dizelden daha pahalıya biyodizel alacaksınız. Bundan iyisi can sağlığı...
Mevcut durumda biyodizel işi ticari kaygılar ve yolunacak kaz mantığı ile öldürülmüş durumda, bu işi ben artık benzin istasyonuna gitmeyeceğim, arabayı kullanırken çevreye zarar değil fayda sağlayacağım diyen birilerinin yapması çok daha mantıklı... Araştırdığım kadarıyla Bitkisel Atık Yağlardan özel cihaz vb. gerektirmeden evde biyodizel üretilebiliyor, çok karmaşık değil ve iyi yaptığınızda kaliteli ürün elde edebiliyorsunuz, süreci okuduğumda buradaki cengaverlerin altından kalkamayacakları bir şey değil.

yener.T 14-11-2011 13:24

Atık Yağlarınızı Toplayın
Lavabonuzdan döktüğünüz bir litre bitkisel atık yağın bir milyon litre içme suyunu kirlettiğini ve kullanılmış bitkisel yağların evsel atık kaynaklı su kirliliğinin % 25’ini oluşturduğunu biliyor muydunuz? Su yüzeyini kaplayan ve havadan suya oksijen transferini önleyen bitkisel atık yağlar; denizlere, akarsulara ve göllere ulaşarak canlı türlerine zarar vermektedir. Bu kirlenmenin 20 yıl içerisinde deniz, akarsu ve göllerde devam eden yaşama büyük zararlar vereceği öngörülmektedir. Siz de WWF-Türkiye’nin Ezici Biodizel ile yürüttüğü ortak kampanyasına katılın ve bitkisel atık yağların toplanmasına katkıda bulunun.
Atık yağları toplamanız için öneriler :
Yapmanız gereken çok basit: Atık yağlarınızı lavabolara dökmek ya da çöpe atmak yerine kavanozlarda ya da uygun bir kapta biriktirin, 5 litre ve daha fazla miktarda biriktirdikten sonra da atık yağlarınızın toplanması için:
‘Alo Atık Hattı’ 444 28 45

Bitkisel atık yağlar için; İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara ve Gaziantep illerinden 444 28 45 nolu Ücretsiz *** Atık Hattını
Yukarıdaki iller dışındaysanız 0262 444 28 45’i arayabilirsiniz.

Biriktirdiğiniz 5 litre ve üzeri bitkisel atık yağlarınızı, adresinizden alıyorlar.
Apartmanlarınız, siteleriniz ve restoranlarınız için 30 ya da 60 litrelik depozitolu bidonları www.ezici.com.tr sitesinden temin edebilirsiniz.

Bulunduğunuz yer belediyesini de arayabilir, bilgi isteyebilir, talepte bulunabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için:
ezici.com.tr/index.xml

Atık Yağlarınızı Toplayın

kelebek çalısı 25-09-2012 12:26

Bir belediyenin atık yağlarla ilgili örnek olabilecek bir uygulama projesi başlıyor.

Bu konuda daha çok insanın bilinçlendirilmesi için daha farklı çalışmalarla kamuoyu bilgilendirilmesi de yapılırsa sonuçlar çok daha farklı olacaktır.

Bu türden projeleri uygulamaya geçirecek belediyelerin sayısının artmasını dileyelim.

İlgili haberin detayları için

İlave olarak, atık yağların parklarda öngörülen yerlerde konumlandırılacak atık yağ toplama ünitelerine biriktirilerek toplanması projesi de bence hayata geçtiği takdirde büyük fayda sağlayacaktır.

Parklarda atık yağ toplanacak

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024