agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Çocuklara ve Genç Arkadaşlara Özel (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Pamukta fasulye (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=18450)

eda123 17-12-2009 08:52

Pamukta fasulye

:dilli: İLKOKULDA ÖĞRETMENİM PAMUK İÇİNDE KURU FASULYE YETİŞTİRME ÖDEVİ VERMİŞTİ. HERGÜN BAKARDIM FASULYEDE HAREKET VARMI DİYE, BİR KAÇ GÜN ÖNCE KIZIM KOŞA KOŞA GELDİ YILLAR SONRA AYNI ÖDEVİ ONADA VERMİŞ... AMA EN KISA SÜREDE O FASULYELERE HAYAT NASIL VERİLİR UNUTMUŞUM... HALA HATIRLIYORSANIZ YARDIM EDERMİSİNİZ...;)

sonfenomen 17-12-2009 09:08

Plastik kabın içini pamuk ile kaplayın. Üzerine fasulyelerinizi serpiştirin. Daha sonra fasulyelerinizin üzerini bir miktar pamukla örtün. Son olarak da pamuğun üzerine bir miktar su dökün ve pamuk kurudukça sulamaya devam edin. :)))

eda123 17-12-2009 09:21

ben iki gündür fasulyeleri suda bekletiyorum büyümesi hızlansın diye pamukla tanıştırma zamanı gelmiş..

Harun Parlak 17-12-2009 09:50

Fasulye çimlenme döneminde fazla su alırsa çürüme yapar.
Normal ekimlerde ekmeden önce bir çukur açılır çukur sulanır. Saonra fazulyeler oraya atılıp üstü kuru hayvan gübresi ile örtülür. Fasulyeler çimlenip filiz sürüp kendini gösterene kadar asla sulanmaz. Aksi takdirde çürüme meydana gelir.
Bu aşamadan sonra siz O fasulyeleri Koyacağınız pamuğu ıslamayın.

sailorgursel 01-03-2010 23:14

Çoçukkan çok denerdik pamulta fasulye çimlendirme olayını. Fazla suda beklediği zaman çürüme yapabiliyor.

canercp 08-03-2010 14:54

ben 3 hafta önce yeşil mercimek filizlendirdim şu an boyları 30 cm kadar oldu
ilk başta dikili duruyorlardı 10 cm'i geçince aşağı doğru sarmaşıklanmaya başladılar çok hoş bir görüntü oluştu
ben çay tabağında filizlendirdim...

Y-eşilci 31-08-2012 14:02

ben ne zaman bi fasülye eksem en fazla 2,3 hafta yaşıyo acaba nerde yanlış yapıyorum?
Hergün 1 bardak suluyorum. =(

teonet 21-05-2013 14:56

İlkokulda biz de yapmıştık :)

exomanya 21-08-2013 13:26

ilk okulda yapmıştım çok eğlenceli

Muda 30-08-2013 23:52

Büyük kızıma da ödev olarak verildiğinde fasulye çimlendirmeye çalışmıştık. Ancak bir süre sonra fasulyeler bozulup kokmaya başladılar. Muhtemelen sıcaktan olduğunu düşünüyorum. Bakterilerin çoğalmasını önlemek için biraz elma sirkesi yapmış olsaydık belki daha iyi olurdu. Ben de en hızlı çimlenen ve elimde olan maş fasulyesini ekmiştim. Çok kısa bir zamanda çimlenip büyüdüler. Güzel bir görüntü oluşturdular. Tabi arkadaşlarının hiçbirinin yetiştirdikleri onun okula götürmüş olduğu gibi olmadığı için inanamamışlar. Hatırladıkça hala gülerim. Kısa zamanda çimlendirmek için maş fasulyesi iyi bir seçenek.

Bilge Kerem 13-09-2013 00:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Y-eşilci (Mesaj 1013702)
ben ne zaman bi fasülye eksem en fazla 2,3 hafta yaşıyo acaba nerde yanlış yapıyorum?
Hergün 1 bardak suluyorum. =(

hergün su dökmicen toprağı iyice kuruduktan sonra sulama yap

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024