agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=423)
-   -   ercan332 / chandler - fenor ceviz bahçem (Kastamonu) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=26613)

ercan332 14-03-2012 10:04

ercan332 / chandler - fenor ceviz bahçem (Kastamonu)

5 Eklenti(ler)
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlarımı sunarım. Ceviz bahçemi oluşturmadan önce ağaçlar.net'ten çok faydalandığımı bildirmek isterim.Bahçemi kurduğum tarla rahmetli babaannemden bana geçen 14 dönümlük bir tarladır. Yanındada 4,5 dönümlük olan tarlayı daha sonra ücret mukabilinde aldım ve toplam 18,5 dönüm oldu. Bahçenin kurulumuna 2011 yazında başladım ve 2011 son aylarında fıdanlarımı diktim.
Fidanların 225 adeti chandler 225 adetide fernor. Fidanlar Arda Fidancılıktan alınmıştır.
Bahçe için ilçe tarım müdürlüğünden dönümüne 100tl toplamda 1800tl destekleme aldım. Ayrıca sondaj için krediye başvurmuştum şuanda onun işlemleriyle uğraşıyorum. Baya bir teferruatlı bir iş.
Tarlamın şuandaki tek eksiği sulama sistemi. Sulamayı damlama sistemi kurarak yapacağım. Ancak tarlada elektrik yok o yüzden tarlanın içerisinden geçen orta gerilim hattından özel trafo kurdurarak elektirik ihtiyacımı gidereceğim.
Sulama sistemi tamamen otomatik olacak kendi kendine sulamasını yapacak ben sadece gübresini atacağım.

Buarada orman mühendisliği bölümünü bitirdim, ancak atama olmadığı için polis memuru olarak görev yapıyorum. Allah bana bu bahçeyi 28 yaşında kurmayı nasip etti umarım allah emeklerimi boşa çıkartmaz. Allah herkese nasip etsin...

Öncelikle;
-Toprak etütü
-Sondaj
-Tarlanın örgü telle çevrilmesi
-Fidan çukurlarının açılması
-Son olarakta fidan dikimi gerçekleşmiştir.

Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum...

ercan332 14-03-2012 10:07

5 Eklenti(ler)
Resimlerin devamı...

ercan332 14-03-2012 10:14

5 Eklenti(ler)
Bahçe yavaş yavaş şekilleniyor.

ercan332 14-03-2012 10:16

5 Eklenti(ler)
Fidanları dikiyoruz umarım fazla zahiyat olmaz.

ercan332 14-03-2012 10:33

5 Eklenti(ler)
Bahçenin son hali ilkbahardaki resimleride eklerim...

Safranlı 14-03-2012 10:59

Sizleri tebrık ederım memleketınıze ve bu vatana buyuk katkı yapmışsınız
profesyonel yönetım ve gelenksel tecrubeyi birleştırip çok güzzel neticeler almanızı dilerim
kolaylıklar dılerım

mitat10 14-03-2012 11:22

Hayırlı olsun. Allah bol verim bol kazanç nasip etsin.

orion1988 14-03-2012 13:25

sayın ercan 332 çalışmalarınızda başarılar dilerim sizi kutlarım

ezo 14-03-2012 13:56

Sayın ercan332, cevizliğiniz hayırlı uğurlu olsun. Yalnız merak ettiğim fidanları kaça kaç olarak diktiniz? Dikim çukurlarına herhangi bir besin takviyesi yaptınız mı? 5 no.lu mesajdaki resimde fidanın batırıldığı suda ne var?

ercan332 14-03-2012 14:08

Teşekkür ederim, fidanlar 7-6metre aralıkla dikildi sıralar arası 7m ağaçlar arası 6m.
Fidanları dikmeden önce demdem marka organik köklendirici kullandım.

Çamtepe 14-03-2012 15:39

Hayırlı olsun Sn Ercan, bol ürünler dilerim. İyi bakarsanız ağaçlarınıza, emekliliğinizde gelirinden faydalanacağınız, ağaçlarınızın gölgesinde torunlarınızı seveceğiniz bir bahçeniz olacaktır.

Diğer bahçe kuracaklara örnek olması açısından toprak analiz sonuçlarınızı ve yaptığınız uygulamaları (gübre, ilaç, budama vs.) paylaşırsanız sürekli ziyaret edeceğimiz güzel bir sayfamız daha olur.

Orta Gerilim hattı bana biraz alçak gibi geldi. Umarım ileride ağaçlar büyüdüğünde sorun olmaz, böyle bir durumda hattı kaydırmayı düşünmenizde fayda var. Enerji hatları, hele bir de trafo varsa bir yangın riskini de beraberinde getirir. Bahçeden gelir almaya başladığınızda hattı yana taşımayı düşünmenizi tavsiye ederim.

Bu arada sulamayı otomatik yapma hayalinizi çok takdir ettim. Bu forumda çok fazla bu konuda paylaşım yok. Sizden bu konuda tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

Selamlar.

tarimbilisim 14-03-2012 17:45

hayırlı olsun.250 chandler 250 fernor dikmişsiniz peki tozlayıcı ne diktiniz?

ercan332 14-03-2012 18:55

Fidanlarımı dikmeden önce cukurlara 100gr TSP (Triple Super Fosfat) ilave ettim. Toplam fidan sayım 400 küsürdür. Tozlayıcıyı aldığım fidancım icerisine koymuştu. Tozlayıcı olarak koyulan fidanların isimlerini bende unuttum. Ancak fidanları aldığım Arda Fidancılıktan İbrahim BALKAL bence bu işin Piri olduğu icin fidanların detayları üstünde pekte durmadım.
Tarlaya mecbur trafo kurdurmak zorundayım cunku bu kadar masraf yapıp sulama konusunda rezil olmak istemem. Trafo yangına sebep olurmu bilemem. İnşallah öyle bir durumla karşılaşmam.

mrduran 14-03-2012 19:42

Merhaba efendim,

Hayırlı olsun gayretleriniz inşallah.

Kurda kuşa, eşe dosta ve size, dolayısı ile tüm yurduma hayırlı olsun. Sizde işin bir ucundan tuttunuz, eller taşın altına girdi, inşallah kazasız belasız başarırsınız.
Kastamonu ilimizdeki ağaç işleme san'atının ileri düzeyde olması; bence cevizin orada eskiden beri en çok üretilen ağaç olmasıdır.

İşiniz farklı olabilir ama gönlünüz mesleğinizden yana çalışıyor.

Damlama sulama işinde

Sulama önemi ve zamanı konusunda mesleğiniz size yardımcı olacaktır.

Tekrar kolay gelsin, güzel eylemlerinzin meyvesini sağlık ile yersiniz inşallah.

Saygılarımla lütfen.

goksal 14-03-2012 23:01

mrh ercan bey bahceniz hayırlı olsun bende ceviz fidanı üreticisiyim bahceniz ve fidanlarınızla ilgili aklınıza takılabilecek soru ve sorunlarda elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

ercan332 14-03-2012 23:05

mrduran ve diğer forum arkadaşlarım iyi niyetli düşünceleriniz icin teşekkür ederim. 28 yaşında böyle bir bahce kurmak nasip oldu umarım bundan 10 yıl sonra yaptığım yatırımın karşılığını alırım. Ben kendi işimi yapamadığım icin ve işe girmek icin bir dünya stres ve sıkıntı yaşadığım icin bu şekilde bir yatırım yaptım.İlerde coluk cocuğum en kötüsünde okuyamasa bile onların hayatlarını idame ettirmeleri icin gerekli olan herşey bu bahceden cıkar diye düşünüyorum.
Ayrıca bu kadar büyük yatırım yapmakta beni cesaretlendiren 3yıl önce yaptığım 6 dönüm büyüklüğündeki başka bir chandler ceviz bahcemden aldığım sonuctur. Sizlerle o bahceminde resimlerini paylaşırım. Merak ettiklerinizi öğrenmek istediklerinizi herşeyi sorabilirsiniz ben cok sordum, cok dinledim halada üstatlarımdan öğreneceğim cok şey var.
Bilgi paylaştıkca coğalır. Saygılar... Allah herkese gönlüne göre versin...

bozy 14-03-2012 23:33

Hayırlı olsun insallah emeginizin karsılıgını alırsınız... Kolay gelsin...

kasabalı 14-03-2012 23:56

Sayın ercan332, hayırlı olsun çalışmalarında başarılar dilerim.

fatihduranoglu 15-03-2012 01:57

Hayırlı Olsun

İnşallah Allah(c.c) emeklerinizin karşılığını verir.

Safranlı 15-03-2012 09:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ercan332 (Mesaj 925538)
mrduran ve diğer forum arkadaşlarım iyi niyetli düşünceleriniz icin teşekkür ederim. 28 yaşında böyle bir bahce kurmak nasip oldu umarım bundan 10 yıl sonra yaptığım yatırımın karşılığını alırım. Ben kendi işimi yapamadığım icin ve işe girmek icin bir dünya stres ve sıkıntı yaşadığım icin bu şekilde bir yatırım yaptım.İlerde coluk cocuğum en kötüsünde okuyamasa bile onların hayatlarını idame ettirmeleri icin gerekli olan herşey bu bahceden cıkar diye düşünüyorum.
Ayrıca bu kadar büyük yatırım yapmakta beni cesaretlendiren 3yıl önce yaptığım 6 dönüm büyüklüğündeki başka bir chandler ceviz bahcemden aldığım sonuctur. Sizlerle o bahceminde resimlerini paylaşırım. Merak ettiklerinizi öğrenmek istediklerinizi herşeyi sorabilirsiniz ben cok sordum, cok dinledim halada üstatlarımdan öğreneceğim cok şey var.
Bilgi paylaştıkca coğalır. Saygılar... Allah herkese gönlüne göre versin...

bu forumun güzelliği hemen ortaya cıkıyor
dün acılan sayfa bakın nasılda ılgı görüyor ve yürek atışları degıısyor
sizler adına topragımız adına bu cennet vatan adına çok sevınıyoruz
önceki bahçenızın resımlerı beklıyoruz artık
aldıgınız olumlu sonuçları da ögrenmek isterız

feeckry 15-03-2012 12:54

Sayın ercan332 hayırlı olsun inşallah. Emeğinize sağlık. Rabbim emeklerinizin karşılığını versin. Çok yönlü faydalı bir yatırım. Hem size hem çocuk ve torunlarınıza hem de ülkemize.

yalıçapkını 15-03-2012 13:48

Bahçeniz hayırlı olsun, arazinizin çevresindeki doğada tek kelimeyle muhteşem,resimleri bile insanı mest ediyor...

tarimbilisim 15-03-2012 15:46

Tozlayıcı cesit ve sayısının asıl ceside oranı cok önemli

ercan332 15-03-2012 21:57

Arkadaşlar fidanlarım geldiğinde chandlerlar ayrı renkte boyanmış, fernorlar ayrı renkte ve tozlayıcılar ayrı renklere boyanmıştı, bende pikajı yaparken bu renklere göre yaptım. Tarlanın boyu yaklaşık 140-150metre enide 70-80metre civarinda yanı dikdörtgen şeklinde bu hem sulama konusunda hemde ilaclama konusunda benim icin avantaj sayılır.
Bahcem rüzgarlara kapalı ayrıca yanından dere geciyor. Ancak derede yazın su kalmıyor. Actırdığım sondaj 15metre acıldı 9metreye kadar su var. Tarlam kumsal bir tarla toprak tahlilinde kıllı tınlı yapıda cıktı. Yaptığım araştırmalarda kıllı tınlı topraklar meyvecilik icin en ideal topraklar arasındaymış.

Safranlı 16-03-2012 09:09

farklı bitki besleme sekılllerı yapıyormusunuz
kompost ve diyer alternatıf yapıları düşünüyormusunuz

ercan332 17-03-2012 11:54

Bu bahcede sadece fidan cukurlarına taban gübresi attım. Yazın sulamayla berabar hümik asit ve diğer damlama sistem gübrelerinden vereceğim. Gübreleme konusunda tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak isterim. Toprağın ph 7,2

Safranlı 17-03-2012 12:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ercan332 (Mesaj 926818)
bu bahcede sadece fidan cukurlarına taban gübresi attım. Yazın sulamayla berabar hümik asit ve diğer damlama sistem gübrelerinden vereceğim. Gübreleme konusunda tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak isterim. Toprağın ph 7,2

bu forum hepımızın okulu niteliğinde
çok şey öğreniyoruz
em yi mutlaka düşünmenizi tavsiye ederım
kendı gübrenızıde yapabılırısnız
kompost .enzim gibi degerlendırebılırısnız

nazimantalya 19-03-2012 12:22

tebrik ederim bahçe güzel görünüyor

leonfather41 21-03-2012 16:05

Ercan 332 Allah hayırlı uğurlu bol kazançlı hasatlar nasip etsin;
Gerçek işi çiftçilik olmayıpta bu gibi işleri yapan kişiler çok fazlaca yoruluyor.nedeni sadece hafta sonu tatil olan kişyiz.İlkbaharı ve yazı bahçelerde geçirmek zorunda kalıyoruz.Bizim için zevkli olsada çoluk çocuklar için pekte öyle değil.Bendede 130 ağaç var çoğu zaman ilgilenemiyorum.ilgi olmadığından şimdiye kadar birşey olmadı :(

ercan332 22-03-2012 08:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi leonfather41 (Mesaj 928956)
Ercan 332 Allah hayırlı uğurlu bol kazançlı hasatlar nasip etsin;
Gerçek işi çiftçilik olmayıpta bu gibi işleri yapan kişiler çok fazlaca yoruluyor.nedeni sadece hafta sonu tatil olan kişyiz.İlkbaharı ve yazı bahçelerde geçirmek zorunda kalıyoruz.Bizim için zevkli olsada çoluk çocuklar için pekte öyle değil.Bendede 130 ağaç var çoğu zaman ilgilenemiyorum.ilgi olmadığından şimdiye kadar birşey olmadı :(

Çok haklısınız hem yoruluyorum hemde stresi cabası, ama insan yazın gittiğinde ağaçların yavaş yavaş meyve tutumunu görünce bütün yorgunluk gidiyor. Genelde bu işlerin emeklilik zamanında yapılması gerektiğini söylüyolar ama bence tam tersi gençken yapıp kendi marifetiti insan kendi görmeli ben 55 yaşında emekli olacam o yaştan sonra yapsam 5. yılında benim pilim yavaş yavaş biter. Allah herkese hayırlı ömür versin ama bu işleri genç yaşta yapabilmek bence en güzeli. Her ne kadar ailemi ve kendimi ihmal etsemde insan mutlu oluyor. Keşke daha önce yapsaydım dememek için bu kadar emek ediyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024