agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 2 Gönderen tethys54
  • 3 Gönderen hdoğan
  • 1 Gönderen hdoğan
  • 3 Gönderen tethys54
  • 1 Gönderen malina
  • 1 Gönderen herkul

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-06-2014, 00:57   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2014
tethys54 / Ceviz Bahçesi (Sakarya)

Merhaba, geçen sene 220 civarı chandler fidanı diktik Sakarya da. İlk ekmeden önce toprak analizleri yapıldı, taban suyu seviyeleri ölçüldü. Dikilimini babam yaptırdı, bakımı için de iki üç yıl ekim yapan ziraat mühendisi ile bakım anlaşması yapıldı. Pek ceviz yetiştiriciliğinden anladığımız söylenemez.

Geçen sene cevizlerin güneşten çok etkilenmemesi için aralarına mısır ekmemiz tavsiye edildi, fidan ekimini yapan kişi tarafından. Bu sene de aynı şekilde mısır ekimi yaptık aralarına.

Sulamasını tanker ile yaptık. İlk senesinde olmasına rağmen üstünde 2-3 tane ceviz çıkan ağaçlar oldu. Fidan gelişimi de gayet güzel oldu görüntüsündeydi.

Bu sene de aynı miktarlarda ceviz fidanı ekimi yaptırdık aynı kişiye.

Geçen seneki fidanların patlatma dönemlerinden önce dondan etkilenmemesi için ilaç atıp atmamamız gerektiğini sorduk ama ekimi yapan kişi, cevizi bu sene de meyveye yatırmayacağımız için gerekmediğini söyledi, biz de borda bulamacı atmadık ve bir iki gün don oldu ve dondan dolayı cevizlerde yanmalar oldu.

Bir süre sonra tekrar patlatmalar oldu ama üstlerinde bir iki tane ceviz var bazılarının şuan.

Aynı şekilde tek tük bazı ceviz yapraklarında yanmalar görülüyor. Forumdan araştırdığım kadarıyla bazı elementlerin eksikliğinden kaynaklandığı bilgisini okumuştum, bunu da ekimi yapan mühendise ilettiğimizde cevizi meyveye önümüzdeki sene yatıracağımızı ve toprak analizinin o zaman da tekrar yapılacağını ve ondan sonra eksikliklere göre besleme yapılacağını söyledi.

Yaprak gübresi hiç atmadık.

Bu sene başında diplerine bir miktar hayvan gübresi atıp toprağa dömdük.

Böcek ve salyangozlar için ilaç attık ama salyangozlar tekrardan geliyor.

Ekimi yapan ziraat mühendisi dap gübresi atmamızı tavsiye etti.

Bazıları aşı dallarının altından patlatma yaptı. Bazılarının aşıları da tarlayı sürmekten dolayı toprak altında kaldı. Aşıları tekrardan toprak üzerine çıkartmamız gerekir mi?

Foto 1 : Geçen sene diktiğimiz fidanlardan birisi

Foto 2 : Aşı altından sürgün veren bir fidan

Foto 3 : Geçen sene diktiğimiz bir fidan

Foto 4 : Üstünde meyve olan bir fidan

Foto 5 : Üstünde meyve olan bir fidan

Foto 6 : Yapraklarında yanma olan bir fidan

Foto 7 : Gövdesi hasarlı bir fidan.

hdoğan ve akikem beğendi.

Düzenleyen tethys54 : 13-06-2014 saat 01:36
tethys54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 01:23   #2
Yeni Üye

Birkaç tane fotoğraf gönderiyorum, fotoğraflarla ilgili ve yukarıda yazdıklarımla ilgili bilgilerinizi rica ediyorum.

Eski 13-06-2014, 07:32   #3
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tethys54 Mesajı Göster
Birkaç tane fotoğraf gönderiyorum, fotoğraflarla ilgili ve yukarıda yazdıklarımla ilgili bilgilerinizi rica ediyorum.
Sayın tethys54, hayırlı olsun. Fidanlarda alçaktan fazla sayıda sürgün olduğu için liderin gelişmesini engeller, en güçlü gelişen bir dalı lider seçip, ona yakın olmayan güneyde bir dal bırakarak (gövdeyi güneşten koruması için) liderin mümkün olduğunca uzamasını teşvik etmeniz gerekir, gövdesi hasarlı fidanda hasarın altında aşı sürgünü varmı görünmüyor, varsa aşı sürgününün hemen üzerinden kesmeniz gerekir diye düşünüyorum.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 08:44   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
selam

Alıntı:

Bence sizin bahçeyle ilgilenen ziraatci cevizden anlamıyor. Sebebi alttan çıkan sürgünlerin kesilmesi gerekir odunlaşmış sürgünde görünüyor resimlerde siz en iyisi budama işine yoğunlaşın video seyret yorum oku budama işini kendin öğren.

Kurda sormuşlar ensen niye kalın KENDİ İŞİMİ KENDİM GÖRÜRÜM demiş.

Fidanlarda ki meyveleri topla gelişimini yavaşlatma sın altlardan çıkan sürgünleri aşılı yerden çıkanları ana gövdenin durumuna göre kes. Ana gövde hasarlı ve gelişimi yavaşsa sürgünlerin kuvvetli olanını bırak üstten kes. Bu sürgünler daha hızlı büyüyeceklerdir altta aşısız yerden çıkan sürgünlerin tamamını ve yere yakın 70 80 cm altta ki sürgünleri kes (ana gövde zayıfsa kesme bu sürgünlerden gövde oluştur) modifiye lider sistemi uygula budamada.

Daha yolun başındasın çok okuyup araştırman gerekli birde bu işi sevmelisin.

aksazli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 10:55   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Sayın tethys54, hayırlı olsun. Fidanlarda alçaktan fazla sayıda sürgün olduğu için liderin gelişmesini engeller, en güçlü gelişen bir dalı lider seçip, ona yakın olmayan güneyde bir dal bırakarak (gövdeyi güneşten koruması için) liderin mümkün olduğunca uzamasını teşvik etmeniz gerekir, gövdesi hasarlı fidanda hasarın altında aşı sürgünü varmı görünmüyor, varsa aşı sürgününün hemen üzerinden kesmeniz gerekir diye düşünüyorum.
Teşekkür ederim sayın hdoğan. bu sene başında ufak bir budama işlemi yapılmıştı ama yeni sürgünler çok kuvvetli geldi üstüne, budama yapıldıkları yerlerden 2 metre uzayan sürgünler var.

Bu zamanda alt sürgünleri kesmemizde bir sakınca var mıdır?

Gövdesi hasarlı fidanın altında aşısı var, fotoğrafı biraz üstten çektim.

Eski 13-06-2014, 11:03   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksazli Mesajı Göster
Bence sizin bahçeyle ilgilenen ziraatci cevizden anlamıyor. Sebebi alttan çıkan sürgünlerin kesilmesi gerekir odunlaşmış sürgünde görünüyor resimlerde siz en iyisi budama işine yoğunlaşın video seyret yorum oku budama işini kendin öğren.

Kurda sormuşlar ensen niye kalın KENDİ İŞİMİ KENDİM GÖRÜRÜM demiş.

Fidanlarda ki meyveleri topla gelişimini yavaşlatma sın altlardan çıkan sürgünleri aşılı yerden çıkanları ana gövdenin durumuna göre kes. Ana gövde hasarlı ve gelişimi yavaşsa sürgünlerin kuvvetli olanını bırak üstten kes. Bu sürgünler daha hızlı büyüyeceklerdir altta aşısız yerden çıkan sürgünlerin tamamını ve yere yakın 70 80 cm altta ki sürgünleri kes (ana gövde zayıfsa kesme bu sürgünlerden gövde oluştur) modifiye lider sistemi uygula budamada.

Daha yolun başındasın çok okuyup araştırman gerekli birde bu işi sevmelisin.
Ziraatle uğraşıyorum aslında ama ceviz yetiştiriciliğinde yeniyiz, hepsinin uğraşı, bilgisi farklı olduğu için insan yardıma ihtiyaç duyuyor.

Kavak yetiştirip, ufak çaplı süs bitkiciliği de yapıyorum. Onların budama şeklini görünce cevizlerin budama şekli pek hoşuma gitmedi. en azından taçlandırma şekli bildiklerim ve okuduklarım kadarıyla yeterli özenle yapılmadığı hissi uyandırıyor, burda paylaşıp yardım isteme durumum da o yüzden oluştu.

Bu sene nisan gibi ufak bir budama işlemi yapılmıştı, sürgünler yeni yeni patlatırken. Üstüne yeni patlatan sürgünler çok kuvvetli geldi, 2 metreyi aşan sürgünler var.

Meyve toplama işini geçen sene yaptık ama bu sene toplamayın en azından kabuk türünü vs. görmüş diye toplatmadı ekimi yapan kişi.

Ana gövde dışında alttan ana gövdeye sürgünler var. Onların kesilmesi gerekiyor muhakkak. Onların bu zamanda kesilmesinde bir sakınca var mıdır, ağaca bir zararı olur mu?

Eski 13-06-2014, 14:33   #7
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Teşekkür ederim sayın hdoğan. bu sene başında ufak bir budama işlemi yapılmıştı ama yeni sürgünler çok kuvvetli geldi üstüne, budama yapıldıkları yerlerden 2 metre uzayan sürgünler var.

Bu zamanda alt sürgünleri kesmemizde bir sakınca var mıdır?

Gövdesi hasarlı fidanın altında aşısı var, fotoğrafı biraz üstten çektim.
Sayın tethys54, tek liderin olabildiğince uzatılmasının sebebi bir sonraki mart ayında yine olabildiğince yukarıda tepe vurması yapıldığında, aynı yerden çıkmayan, sarmal, geniş bir alandan (70 cm ile 2-3 metre aralığında) değişik yönlere bakan 6-7 yan dal alınabilmesi ve bir an önce kalıcı şeklinin verilmesidir.
Diğer belirttiğiniz hasarlı fidanın hasarlı kısmının altında aşı sürgünü varsa gecikmeden sürgünün hemen üzerinden kesmenizi tavsiye ediyorum. selamlar.

akikem beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 00:22   #8
Yeni Üye

Cevizlerin dikimden yaklaşık 21-22 ay sonraki halleri bu şekilde. Ne yapmamızı tavsiye edersiniz.

Eski 30-01-2015, 11:37   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Lütfen fotoğrafları foruma yükleyin...
Daha sonra Foruma yüklenmediği için görünmeyen fotoğraflar sayfalarında topladığım mesajlar gibi olabilir. Yazılanlar fotoğraflar olmadığı için anlamsızlaşacaktır.

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?
Dikkat: Fotoğrafları neden foruma yüklemelisiniz?

tethys54 beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 13:42   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Valla cevizlerin maşallahı var, ben 16 tane ektim 2014 te 14 tanesi kurudu

tethys54 beğendi.
herkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2016, 21:17   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2016
kolay gelsin

yavuz_66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024