agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2012, 11:39   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Kapama Fernor bahçesi (Kırşehir, Mucur)

uzun araştırmalar sonucu 2011 başında kararımı vermiştim tabi bu tarihte tarlada buğday ekili idi.

2011 haziranda analiz için toprak alıp analizi yaptırdım.ph biraz yüksekti 7.8 dekara 90 kg toz kükürt ve dekara 120 kg leonardit uyguladım. önce pullukla sürüp peşinden dip kazan ile tarla sürüldü. su sorununu çözmek için sondaj yaptık suyu bulduk.

Elektrik çevre çiti vs derken kış yaklaştı fidan araştırmalarına başladım her kafadan bir ses çıkıyordu her fidancı elinde olan cinsi övüyor en iyisi bu diyordu neyse işe başlamadan araştırmanında verdiği rahatlıkla ana çeşit olarak fernor tozlayıcı olarak fernette almaya karar vermiştim ama illada dilcikli aşı olacak dediğim için fidan dikimini kışa yetiştiremedim tüplü olarak 2012 mayıs sonu almak üzere anlaştık.

Kıştan önce pikajı yapıp fidan çukurlarını 150X150X150 olacak şekilde kepçe ile kazdık üst toprağı çukur başına bir elarabası yanmış koyun gübresi ile karıştırıp dibe koyduk tüm kış boyu yarı dolu çukurlar bekledi hala beklemekte.

Önümüzdeki hafta çukurlar analiz sonucu verilen gübreleme programına uygun şekilde gübrelenerek kapatılacak fidan kazıkları dikilecek damlama sulamanın ana hatları yer altından gidecek kanallar kazıldı borular döşendi. ana hattan ilk fidanlara gidecek olan damlama boruları ağaç dibine kadar yer altından gelecek sonrası yer üstünden olacak.

Nasip olursa haziran başında tüplü olarak fidanları dikmeye başlayacağız.
Bahçe büyüklüğü 70 dekar
Fidanlar 7X8 ölçülerinde dikiliyor
Toplam 1300 kadar olacak

Eklenen Resimler

bahtiyar02 beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 03-11-2013 saat 21:09
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 18:15   #2
Ağaç Dostu

Tüm form kullanıcısı arkadaşlara selamlar

Arkadaşlar sizlerden bir ricam var daha öncede yazdım ama olumlu cevaplar alamadım.

Artık tam zamanı ağaçlarımız uyanıyor hastalınıyor mücadele ediyoruz ve en güzeli bulunduğumuz formda o kadar çok ceviz yetiştiren insan var ve birçok şeşit ya bilerek ya bilmeyerek veya tavsiye ile dikilmiş kolay kolay ele geçmeyecek bir bilgi kaynağı yaratmak elimizde.

bölgemizi ve rakımı yazarak ağaç cinsi,uyanma zamanı mücadele ettiğimiz hastalıklar kullandığımız ilaçlar ağaçlarımızın yaşı, verimi gibi aklınıza gelecek tüm bilgileri zamanları geldikçe veya hatırlıyorsanız geçmiş yıllardaki bilgileri yazarsanız içimizden eminim birçok gönüllü çıkıp bunları bir tabloda toparlayıp dönem dönem buradan yayınlayarak hep birlikte bulunması neredeyse imkansız olan bir hazine yaratmış oluruz.

Ekteki linke bakarsanız biz neden yapamayalım??

Varietes Noix

Eski 29-04-2012, 01:11   #3
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Hayırlı olsun, güzel başlamışsınız. Damla sulama sistemini fidan dikimi ile birlikte hazır etmelisiniz, zira tüplü fidanlar Mayıs sonunda toprakla buluşunca o sıcaklarda suya ihtiyaç duyuyor.

Bir de Mayıs sonunda dikimi yapacaksanız, toprağın kuru ve sert olacağını unutmayın. Toprak sert olunca, hele de biraz killi ise, fidan çukurlarını doldururken boşluk kalmaması mümkün değil. Aman dikkat edin, ben geçen sene epey fidan kaybettim bu yüzden.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

ncp1963 beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 12:16   #4
Ağaç Dostu

sayın çamtepe bilgi paylaşımınız işin çok teşekkürler.

uyarılarınızı unutmayacağım çok doğru söylüyorsunuz. damlama sulama mutlaka hazır olacak.

dikimden bir hafta önceden sulamaya başlamayı düşünüyorum toprağı tavlandırmak için sizcede doğru yapmış olurmuyum çok aşırı olmamak kaydı ile

Eski 29-04-2012, 13:28   #5
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Kararınca sulamak doğru bir adım bence. Ancak 1300 civarında çukurun yanı başında duran toprak kümesinin ıslatılmasından bahsediyoruz ki çok süre alacak bir işçilik. Eğer bir iş çok süre alıyorsa memleketim insanım maalesef özeni bir yana bırakıyor. Bu toprak çamur olursa yine topak oluyor.

Dikkatimi çeken bir konu da şu anda 150cm derinliğindeki çukurunuzun yarıya kadar dolu olması. Yani her fidan dikiminde 75 cm derinliğinde 150x150 cm en boyunda bir alanı doldurmanız gerekecek. Bu çok büyük bir işçilik. Hepsini bir seferde yapacaksanız çukur doldurma işini bir kepçe ile önceden yaparsanız dikime ayıracak daha çok zamanınız olur, daha özenli çalışabilirsiniz.

Biz Kasım'da diktiğimiz fidanlarda en çok bu doldurma kısmında zaman kaybettik. Bir ara bıktım ve kepçe çağırayım dedim ama tabi önceden ayarlamayınca kepçe bulmak çok kolay değil bizim oralarda.

ncp1963 beğendi.
Eski 29-04-2012, 14:31   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Kararınca sulamak doğru bir adım bence. Ancak 1300 civarında çukurun yanı başında duran toprak kümesinin ıslatılmasından bahsediyoruz ki çok süre alacak bir işçilik. Eğer bir iş çok süre alıyorsa memleketim insanım maalesef özeni bir yana bırakıyor. Bu toprak çamur olursa yine topak oluyor.

Çukurlar şu anda kapatılıyor. dikimde çukur kapatmayacağız sadece fidan ihtiyacı kadar kazı yapacağız

Dikkatimi çeken bir konu da şu anda 150cm derinliğindeki çukurunuzun yarıya kadar dolu olması. Yani her fidan dikiminde 75 cm derinliğinde 150x150 cm en boyunda bir alanı doldurmanız gerekecek. Bu çok büyük bir işçilik. Hepsini bir seferde yapacaksanız çukur doldurma işini bir kepçe ile önceden yaparsanız dikime ayıracak daha çok zamanınız olur, daha özenli çalışabilirsiniz.

Kepçe ile kapatma işi başlamış durumda bir kaç güne biter.

Biz Kasım'da diktiğimiz fidanlarda en çok bu doldurma kısmında zaman kaybettik. Bir ara bıktım ve kepçe çağırayım dedim ama tabi önceden ayarlamayınca kepçe bulmak çok kolay değil bizim oralarda.
Haziran başına kadar tüm işlemler bitmiş olacak. çukur doldurulması,gübreleme,damlama sulama hepsi bitmiş olacak sadece fidanları dikmek için elle küçük bir çukur açıp fidanı dikeceğiz.

Eski 29-04-2012, 20:55   #7
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Tamamdır Kolay gelsin, bol şans diliyorum.

Ç.

Eski 30-04-2012, 09:24   #8
Ağaç Dostu

teşekkür

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Tamamdır Kolay gelsin, bol şans diliyorum.

Ç.

paylaşımlarınız için en içten teşekkürlerimi sunuyorum

Eski 30-04-2012, 10:15   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
tekrik ederim
çok güzel görünüyor....
mayıs ayında belkide her gün sulanması gerekecektir.

ncp1963 beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 11:05   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
tekrik ederim
çok güzel görünüyor....
mayıs ayında belkide her gün sulanması gerekecektir.
teşekkürler sayın safranlı toprağın durumuna göre ihtiyaç hailinde sulamaktan kaçınmayacağız.

damlama sulama ile birlikte bu sene için sıvı humik asit de vereceğim.

altta bu yıl fidan başı çukurlara önerilen gübrelemeyi yaptık.

Bir çok ziraatçi vermeyin kışa ağaçlar uyumaz dedi ama analizi yapan laboratuvardaki arkadaşla paylaştım oda kesinlikle kimseyi dinleme ver dedi.

Çünki biz size bu yılki gübreleme programında asıl olarak kök gelişimi için gerekli gübrelemeyi önerdik bu yıl için üste çok büyüme düşünmedik dedi. bende uyguladım.

100 gr Kükürt
300 gr MKP
100 Magnezyum Sülfat
40 gr Çinko EDTA ( % 15 Zn)
40 gr Demir EDHHA % 6 Fe
40 gr Beetrac (% 12 Mn,% 6 B)

Eski 30-04-2012, 12:18   #11
Ağaç Dostu

mantıklı olmuş
bende o kanaatteyim

ncp1963 beğendi.
Eski 04-05-2012, 08:31   #12
Ağaç Dostu

fırsat bulup resim çektikçe adım adım yayınlamaya çalışacağım kış boyu açık olan fidan çukurlarını kapattık.

tabi analiz sonucu önerilen gübreleme yapılarak.

damlama sulama işi devam ediyor, iki katlı ev yapımı devam ediyor. alt kat depo üst kat ev olacak. emekliliğe tam yol hazırlanıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2012, 13:55   #13
Ağaç Dostu

Sonuca adım adım ilerliyoruz.

tüm çukurlar gübrelenerek kapatıldı.

Damlama sulama işi ana hatlar döşendi kapatıldı yatay hatlar bitmek üzere.

Ev hızla ilerliyor sıva işleri başladı çatı hazır kiremit örtülecek bugün yarın.

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2012, 08:17   #14
Ağaç Dostu

28/05/2012 de bahçede olacağım yazılarımdada belirttiğim gibi bahçem kırşehir ili mucur ilçesinde.

Ben işim gereği alanyada yaşıyorum. aslen ssk dan emekliyim ama malum hayat şartları gereği çalışmaya devam ediyorum.

uzaktan bunca işi yönetmek biraz zorda olsa yapılabiliniyor.

nasip olursa fidanlarımda haziranın ilk haftası gelmiş olacak bende oradayken fidan dikim işini bitirmek istiyorum.

fernor ve fernette dikeceğiz 1300 adet

evin çevresinede çeşitli meyva ağaçları dikeceğim deneme amaçlı çeşitli badem türlerinden. ve diğer meyvalar armut, elma, ayva, erik vs.

Eski 23-05-2012, 13:13   #15
Ağaç Dostu

gülleci bulamacı ve bordo bulamacı

Sönmemiş kireç ile yapılan gülleci bulamacı:

10 .tl.. su,
3 .kg. kükürt,
1,5 .kg. sönmemiş kireç:

Aynı kaba konur. 3 kg. su ilave edilir. Kireç yanmaya başlar. Biraz beklenir kirecin iyice yanması için. Üzerine 7 lt su ilave edilir ve ateşte 1, 5 saat gibi kaynatılır.

100 lt. suya 1 kg. katılır.:

Sönmüş kireç ile yapılan gülleci bulamacı;
10 .lt. su
3 .kg. kükürt.
3 .kg. sönmüş kireç.

Aynı kaba konur ve ateşte kaynatılır.

100 lt. suya 1 kg. katılır.

.................................................. ...........
Bordo Bulamacı yapışılı:

Diyelim ki %1 lik bordo bulamacı yapılacak,

Sönmemiş kireç ile yapılan bordo bulamacı:

10 lt. su dolu 2 ayrı kap.
1 kg. göztaşı. (plastik kapta eritilir)
1/2 kg. sönmemiş kireç (Ayrı teneke kapta eritilir)

Sönmüş kireç ile yapılan bordo bulamacı.

10 lt. su dolu 2 ayrı kap.
1 kg. göztaşı. (plastik kapta eritilir)
1 kg. sönmüş kireç. (ayrı plastik kapta eritilir)

80 lt. lik tanka önce (10 lt.eritilen) kireç konur. çomak ile karıştırılır.
Üzerine yavaş yavaş (10 lt. eritilmiş) göztaşı yavaş yavaş ve karıştırılarak ilave edilir.

%2, %3 lük oranlar katlanır.

Burada tersi olamaz. Göztaşına kireç ilave edilemez. Kesilir. Hiç etkisi olmaz hatta zararı bile olabilir.

Yani yer beyaz ( kireç) gök (göztaşı) mavidir.

yazı sayın Halil Önenin sayfasından alıntılanmıştır.

Eski 23-05-2012, 13:44   #16
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Sn.ncp1963...

Bahceniz cok guzel, sistemli ve hayli kulfetli olmusa benziyor...arastirarak kurmaniz da cabasi...

Size sorum bahceyi kurmadan once pazarlama konusunda bir arastirma yaptiniz mi?

Herhangi bir firma ile ya da tuccar ile fiyat konusunu konustunuz mu? odemeyi nasil yapiyorlarmis..v.s

saygilarimla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 18:41   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Sn.ncp1963...

Bahceniz cok guzel, sistemli ve hayli kulfetli olmusa benziyor...arastirarak kurmaniz da cabasi...

Size sorum bahceyi kurmadan once pazarlama konusunda bir arastirma yaptiniz mi?

Herhangi bir firma ile ya da tuccar ile fiyat konusunu konustunuz mu? odemeyi nasil yapiyorlarmis..v.s

saygilarimla
işin aslı piaysada kaça gidiyor falan gibi araştırdım ama 5 yıl sonrası için ciddi bir araştırma yaptım dersem yalan olur.

ben ceviz için topla, kurut, uygun şekilde depola şeklinde bakıyorum dalından iner inmez pazarlanması gereken bir ürün değil.

dolayısı ilede uygun zamanda uygun fiyata pazarlanabilinecek bir ürün.

yaş meyva olsa hasat sonrası hatta dalında iken pazarlaman gerek

ürün alacak zaman geldiğinde düşünürüz bunlarıda yıllar içinde her yıl artarak ürün aldıkça nereye nasıl pazarlayacağımızıda buluruz.

amabir şey var devletimiz her konuda olduğu gibi bu konudada halkın gerisinden geldiği için şu an itibari ile ne kadar ceviz ağacına sahibiz ortalama kaç ton üretimimiz var ne kadardaha üretime ihtiyacımız var gibi bilgiler hep geçmiş yıllardan kalma ve güncel olmadığı için belkide çoook ucuza ürün satmak zorunda kalacağız.

Eski 24-05-2012, 15:22   #18
Ağaç Dostu

TUİK verileri

her yıl artarak devam eden bir fiyat grafiği var...

Eklenen Resimler

rynist beğendi.
Eski 03-06-2012, 09:48   #19
Ağaç Dostu

nihayet ev bitti

şu anda tarlada taş toplama işi ve fidan dikilecek yerlerin düzenlenmesi yapılıyor salı günü fidanlarımız gelecek dikime başlayacağız.

fidan yerlerini kıştan açtığımı yazmıştım yaklaşık bir ay önce gübrelenerek kapatılmıştı ama toprak tam oturmamış görünüyor bende tedbir olsun diye yaklaşık 25 cm yüksek doldurarak yerlerini hazırlatıyorum sulandıkça oturacak gibi düşünüyorum

oturma az olursa sırta dikim yapmış gibi araları sırt haline getirir sırta dikim yapmış oluruz.

ciklet beğendi.
Eski 03-06-2012, 10:00   #20
Ağaç Dostu

son üç gündür Kırşehir/ mucurda kurulu bahçeleri gezdim ilk başlarda hadi ya benim bahçemde böyle olursa ne yaparım demedim değil.

sağolsun ilçe tarımda görevli ziraatçi arkadaş zaman ayırıp tüm bahçeleri gezmemi sağladı o kadar çok bahçe olmuşki sevindim.

ama kimi bahçe de ağaçlar çok güzel gelişmişken kimi bahçede ağaçların söylenen yaşta olduğuna inanmak o kadar zorki. çok cılızlar

yine tekrarlamakta sanırım fayda var ağacı toprakla buluşturmakla işin bitmediğine birkezdaha inandım toprak analizi şart, uygun gübreleme ve ilaçlama yapmak kaçınılmaz, zamanında çapalayıp ağacı ota teslim etmemek mecburi.

bir şey daha yeni bahçe oluşturcak arkadaşla tavsiyem çukura kaıştırılması gereken gübre miktarının yarısını karıştırıp kalan yarısını mutlaka damlama sulama ile vermeleri. sebep büyük açılan çukurda fidan gübreye ulaşana kadar zaman gerekli, ama damlama ile anında bitkiye gübre ulaştırmak mümkün.ama damlama ile verilecek gübrelemeye en az 15 gün sonra başlanmalı

Yücel Özlem beğendi.
Eski 05-06-2012, 19:01   #21
Ağaç Dostu

bahsettiğim fidan çukurları

yerden yaklaşık 25-30 cm yüksek etrafı yükseltilmiş yaklaşık 10 cm fidan dikiminden itibaren kışa kadar bu şekilde kalacak oturma olduktan sonra 10 cmlik yükselti düzeltilecek

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2012, 19:03   #22
Ağaç Dostu

gezerken çektiğim resimlerden ağacın beş ayşında olduğuna inanmak mümkünmü??

bakımsızlığa çok güzel bir örnek

Eklenen Resimler

bahtiyar02 ve ciklet beğendi.
Eski 06-06-2012, 09:27   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2012
Sayın ncp1963,

ben de yakın zamanda Mucur'da küçük çaplı bir ceviz bahçesi kurmayı planlıyorum; bu konuda sizin için de uygun olursa bir kaç sorum olacaktı.
Saygılarımla

sertacoruc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2012, 11:58   #24
Ağaç Dostu

sayın sertacoruc msn türevi iletişim araçlarını kullanmıyorum yakınsanız buyrun gelin bir çayımı içersiniz tanışır konuşuruz. bahçem şatıroğlu mah. karşısında

Eski 06-06-2012, 15:33   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2012
Sayın ncp1963,
işim gereği şuan İstanbuldayım, Mucur'a geleceğim zaman size önceden haber veririm, müsait olursanız ben de ziyaret etmekten çok memnun olurum.

Bir de kısa bir sorum olacaktı, yaptığım maliyet hesaplarına göre arazi maliyeti hariç, içinde ev vb. yapı bulunmayan bir bahçe kurmak için da. başına yapılması gereken harcama olarak 1150-1200 TL gibi bir rakam buluyorum; sizce bu ne kadar reel bir rakamdır ?

Saygılarımla

Düzenleyen sertacoruc : 06-06-2012 saat 16:07
sertacoruc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2012, 20:13   #26
Ağaç Dostu

elektrik yaklaşık 7.000
kuyu 6.000
tel çit mt tül 15 çevre ile çarpar toplamı bulursunuz.
toprak hazırlığı da 150
damlama sistemi da 200
toprak tahlili toprak ıslahı dikim maliyetleri fidan maliyeti vs

dediğiniz gibi 1000 ila 1200 da/TL civarı olur

Düzenleyen ncp1963 : 10-06-2012 saat 15:54
Eski 09-06-2012, 20:32   #27
Ağaç Dostu

inanılır gibi değil ama bahçeme meyva fidanlarımı dikip ceviz fidanlarımı dikmeden gelmek zorunda kaldım.

çok büyük bir şevkle bahçeme gittim fidancı ile olan sözleşmem gereği 6 haziranda fidanlarım gelecekti geldide ama kamyonun kasasına 1400 fidanı koyup kasanın üzerini örtmeden yola çıkan kamyonda 1400 fidandan en az yarısı rüzgardan dolayı yanmış kavrulmuştu .

tabii doğal olarak ben kamyonu indirmeden geri gönderdim. resimlerini çektim güzel bir ihtarname gönderdim karşılığında 30 haziranda dikim işinide kendileri yaparak bahçemi teslim edecekler. 2013 ekim sonuna kadarda tüm sorumluluk onlara ait olacak şekilde yeni bir sözleşme yapıyoruz (sözlü olarak anlaştık imzalar bekleniyor) onlar bahçede görevli kişi ile sürekli temas halinde olup onu yönlendirecekler. sulama, ilaçlama, gübreleme vs onların talimatı ile yapılacak.

çıkarılacak ders: kurumsal firma ile anlaşıp bir miktar fazla ödemeyi göze almak gerekiyor sözleşemelerinin gereğini yapıyorlar bu tüzel kişi olsa idi eminim telefonlarıma bile bakmazdı.

hani derlerya herşeyde bir hayır vardır bir kezdaha anladımki doğru.. bir kaç gün geç olacak ama iki yıl her türlü sorumluluk firmaya ait olacak

orion1988 beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 14-06-2012 saat 15:03
Eski 10-06-2012, 15:48   #28
Ağaç Dostu

açık kamyonda nakledilen cevizler

içler acısı

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2012, 14:01   #29
Ağaç Dostu

Bu ülkede bazı şeyler tersmi işliyor yoksa devlette görevli olanlar kendilerini padişah falanmı sanıyor anlamış değilim.

geçen yıl kendi imkanlarımla yaklaşık 160 metreden elektrik aldım şimdi yandaki bahçe için elektrik lazımmış. olur direklerimi kullanabilirsiniz sorun olmaz dedim ama tedaş taki yetkili kablo almana gerek yok oradan ekleriz demiş tabi hemen tedaşı aradım anlattım bakın ben kendi güç hesabıma göre kablo kesiti belirledim eğer siz benim kablomdan ikinci üçüncü kişilere elektrik vermek isterseniz ben gerilim düşümü sorunu yaşarım bu matıklı değil dediğimde bir sürü bahane ile karşıma çıktılar. tabi bu durumu asla kabul etmediğimi çok zorlarlarsa direklerimin kullanımınıda kabul etmeyeceğimi böyle bir uygulama yaparlarsa hemen hukuki yola baş vuracağımı belirtince biz bir inceleyip size dönelim dediler bakalım ne olacak???

Eski 15-06-2012, 15:54   #30
Ağaç Dostu

Dostum merhabaalr
baştan beri sayfanızı takip ediyorum
fidan konusunda yaşadıklarınıza üzüldüm...
Ancak içimden geçeni sizlere açıkça söylemek istiyorum
yazın bu en hararetli sıcagında fıdan 10 dakikada dahi zara görür..
Bu meysim hiç mi hiç aklıma yatmıyor
çokça masraf ettiniz emek ettiniz....
Acizane mutlak v emutlak bu fidanalrın ekimini kasım ayına ertelemenizi tavsiye ediyorum...
Hayatınızın hatasını yapmış olmayın
fidanların yaşamasına ve ya sürgün vermesine bence asla imkan yok...
Bu konuda herkez bilgindir....
Benide dinlemeyin...
Ama bu sıcakta her hangi bir saksıdaki fidanı dahi alıştıgı yerden 5 mt ötöde güneşe bile alsanız hemen zarar görür...
Vicdanen yazmadan duramadım...
Karar sizindir.....
Bu mevsimde hiç bir sey ekilmez......
Ektikten üç gün sonra sapsarı yaplaklar ile sizleri karşılarlar...
Her şey gönlünüze göre olsun.....
Dursun kutan yalova

ncp1963 ve cetiner beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024