agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=344)
-   -   Karides Çiçeği (Beloperone Guttata) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=17104)

_kardelen_ 09-11-2009 09:33

Evet gerçekten de, yine karides çiçeği ama ismi farklıymış :o Teşekkür ederim sayenizde öğrenmiş oldum

magent 09-11-2009 10:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi _kardelen_ (Mesaj 529855)
Evet gerçekten de, yine karides çiçeği ama ismi farklıymış :o Teşekkür ederim sayenizde öğrenmiş oldum

Rica ederim. Bitkiyi şu bağlantıda görebilirsiniz: http://www.esflora.com/index.php?cPath=21

Orkun Kırcı 07-06-2010 19:03

Çelikten çoğalmasına sevindim. Zira komşum kocaman bir saksıda almış kendine:D

Güngör Salman 07-06-2010 21:16

Benim tohumdan ektiklerim sanırım (Leycesteria formosa) güzel güzel büyüyorlar. ;)

tamaşa 09-06-2010 12:02

Sevgili Güngör Salman,tohumlar için herhangi bir ön işlem yaptınız mı:confused: benim ektigim tohumların hiç biri çimlenmedi:(

Satı Uğurtan 25-07-2010 21:44

karides.

1 Eklenti(ler)
Buda benim geçen kış soğuktan etkilenip kurudu sandığım, yaza yeşerip açan karidesim.

Güngör Salman 31-07-2010 21:20

Benim tohumdan yetiştirdiğim bitki, Karides Çiçeği (Beloperone Guttata) değilmiş:( Ama bu bitkide çok güzel.
Leycesteria formosa ( Himalaya hanımeli )

Bartunç 03-05-2011 01:27

Karides çiçeğim

Karides çiçeğim şu an 3 yaşında ve gerçekten çok dayanıklı bir bitki.Yaz kış terasımda ikamet ediyor ve daima çiçekte kalıyor.Ben çok seviyorum.

iris41 12-08-2011 20:52

Karides ciceginin sarı acanını gördüm serada bu gün cok hoşuma gitti ne yazıkki satmıyorlar orayada hediye gelmiş . Sarı acan cicekleri cok seviyorum bunuda görünce cok sevdim nereden bulunur araştırayım .Sizin bildiginiz bir yer varmı

zbk74 12-08-2011 21:08

gerçekten çok hoş bir bitki..acaba hangi mevsimde çiçekleniyor ve ne kadar çiçekte kalıyor?selamlar...

iris41 12-08-2011 22:17

benim gördügüm sarı acanıydı mandalinerik ve benim boyumdaydı yaklaşık 2 metre diye biliriz :p güle güle büyütün

mandalinleerik 12-08-2011 22:38

Pardon ben sizin yazdığınız yazıyı görmedim yani zbk74 çiçekleriyle ilgili soru sorunca hem sorusuna cevap vereyim hem de çiçeğimin resmini koyayım dedim.

zbk74 12-08-2011 22:49

teşekkürler mandalinleerik.ben bu çiçeği dış mekan bitkisi sanıyordum fakat gördüğüm kadarıyla evde yetiştiriyorsunuz..acaba dış mekan için ayrı bir tür demi var?iris41 in bahsettiği olabilirmi ?

ardabora 13-08-2011 00:41

3 Eklenti(ler)
Pachystachys lutea-Sarı Karides Çiçeği

Kayınvalidem sağolsun..:p

Geçtiğimiz kış kayınvalidem çeliklemiş.Odunsu gövdesi kurşun kalem kalınlığındaydı,yandan minik iki dal vermişti,3-4 yaprağı vardı.

Bana toprağını değiştirip saksısını büyütmemi söyledi,ben de mayıs ayında eve getirip dediklerini yaptım.

Gelişim evreleri...Şu anda sarıların içinden beyaz çiçek yaprakları da çıkmak üzere...

ardabora 13-08-2011 00:53

4 Eklenti(ler)
Karides Çiçeği (Beloperone Guttata)

Bu resimler görüldüğü üzere mayıs ayından,eşimin dayısının bahçesinden.

Bitkinin yerden yüksekliği yaklaşık 1.5 metreydi. Mayıs ayında aslında çelik almak için geç kalmış sayılmazdık ama aldığım minik çeliği yaşatamadım,tamamen benim hatam...

"Çelikler çiçekte olmayan yarı olgun sürgünlerin uçlarından 5-75 cm uzunluğunda olmak üzere Mart-Nisan aylarında hazırlanır." Diye bir açıklama buldum internette...

Şu an eminim bitki çok güzel çiçeklenmiştir ama bu yaz İzmit'e gidemediğim için görmek nasip olmadı...

iris41 13-08-2011 03:05

Sayın ardabora benim dedigimde işte buydu sarı harika bir renk .Kışı dışardamı geciriyor bakımı nasıl icinden cıkan beyaz cicekleri bu cicege cok yakışmış . sarı kandillerin ömrü ne kadar . güle güle büyüt

ardabora 16-08-2011 17:45

2 Eklenti(ler)
Sn.iris41,

Ben bu çiçeğe-bir önceki mesajda yazdığım gibi-bu baharda sahip oldum.
Kışı dışarıda geçirip geçirmeyeceği hakkında pek bilgim yok ama bu kış içeri almayı düşünüyorum çünkü daha çok küçük.

Mayıs ayından beri 5-6 resmini çekmişim ama çiçek tomurcukları oluşurken hiç çekmemişim.

46. mesajın ikinci resmindeki halinden bir kaç gün önce sarı çiçekler belirdi.Yani 28 temmuz gibi çiçeklenmeye başlamış. 12 ağustosta beyaz çiçek yaprakları da çıkmaya başlamıştı ama bugün geldiğimde dökülmeye başladıklarını gördüm.Yani beyaz yapraklar çabuk döküldüler.Sarı kandiller hala canlı duruyor.

sevim4 17-08-2011 10:08

Sevgili ardabor kardes çiçeğiniz çok güzel güle güle büyütün.

smiy 04-09-2011 10:57

1 Eklenti(ler)
Eklenti 243879
Arkadaşlar buda benim karides çiçeğim. Yaz kış balkonda duruyor ve çiçekleri hiç eksik olmuyor.

arzuakyurek 04-09-2011 11:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi iris41 (Mesaj 846639)
Karides ciceginin sarı acanını gördüm serada bu gün cok hoşuma gitti ne yazıkki satmıyorlar orayada hediye gelmiş . Sarı acan cicekleri cok seviyorum bunuda görünce cok sevdim nereden bulunur araştırayım .Sizin bildiginiz bir yer varmı

Sayın iris41 bende sarı karides var, henüz fazla büyük sayılmaz ama baharda çelik yapıp yollayabilirim.

iris41 04-09-2011 20:15

Arzu hanım teşekkürler fakat karidesi buldum cok teşekkürler .

ozge.albayrak 21-11-2011 23:39

Merhaba,
Bana da karides cicegi lazim.sizin karidesleriniz cok iyi.hemen hemen her yere baktim ama hic.bir yerde bulamadim nereden bulacagim konsunda bilgi verir misiniz

gülenmelek 20-12-2011 12:25

1 Eklenti(ler)
Bu bitkim sarı mı yoksa kırmızı karides mi ? Yapraklarına bakarak yorum yapan olabilir mi ?
Bir de bu yaprakların canlı yeşil olması gerekmiyor mu? Bunlar niye sarı böyle :(

ardabora 20-12-2011 18:18

1 Eklenti(ler)
Sarı karides çiçeği...Benimkiyle aynı yani Pachystachys lutea...

Benim karidesin son durumu da sizinkinden farklı değil.

Güneşi az mı görüyor acaba diye yerini değiştirdim ama yaprakları sararmaya devam ediyor. Sarı yaprakları koparınca kel kül kaldı,gövdesi sağlam...

arzuakyurek 20-12-2011 18:38

Aynı sorun bizde de mevcut, kel bir karidesim var :(

gülenmelek 21-12-2011 08:10

Teşekkür ediyorum cevap için ;)
Bu durumda sanki kışın böyle oluyor diye düşünmeye başladım. Belki baharda tazelenecek (umarım).
Sevgili ardabora, sizin önceki mesajlarınızdaki bitki çok sağlıklı görünüyor (ben de sizden heveslenip aldım bitkiyi :D ) İçeri aldıktan sonra mı değişiklik oldu acaba ? Dışarıda dursa diyeceğim ama değerler aksini söylüyor (çok anlamasam da...)

Hardiness:
USDA Zone 9a: to -6.6 °C (20 °F)
USDA Zone 9b: to -3.8 °C (25 °F)
USDA Zone 10a: to -1.1 °C (30 °F)
USDA Zone 10b: to 1.7 °C (35 °F)
USDA Zone 11: above 4.5 °C (40 °F)

Güler 02-06-2012 10:34

2 Eklenti(ler)
Karides çiçeğim çok güzel gelişiyor.
Başlıktaki mesajları okuyunca hemen çiçeğin yanına koştum, tohum var mı diye inceledim.

Hiç de burada gösterilenler gibi tohum, ne saksı içinde ne de bitki etrafında gördüm.

Bitki fotoğrafını yakından çektim. Bu beyaz çiçekler ucundaki kahverengi şeyler tohum olabilir mi?

Eser İlhan 02-06-2012 15:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 977848)
Karides çiçeğim çok güzel gelişiyor.
Başlıktaki mesajları okuyunca hemen çiçeğin yanına koştum, tohum var mı diye inceledim.

Hiç de burada gösterilenler gibi tohum, ne saksı içinde ne de bitki etrafında gördüm.

Bitki fotoğrafını yakından çektim. Bu beyaz çiçekler ucundaki kahverengi şeyler tohum olabilir mi?

Hayr bunlar tohum değil, bitkinin erkek organları..
Bende de Feda Hanım'dan gelen bir tane var. Çok güzel açtı. Ben de aynı sizin gibi tohum arayıp duruyorum her yerinde ama yok :(

Eser İlhan 16-06-2012 13:12

1 Eklenti(ler)
Her zaman alışveriş yaptığım fidanlıkta geçen hafta bir saksı çok güzel çiçeklenmiş ve gür bir Beleperone buldum. Aslında bahçe bitkileri satan bir yer olduğundan bu bitkiyi görmeyi düşünebileceğim bir yer değildi ama çok mutlu oldum ve hemen satın aldım...
Üzerinde tohumları da olan birçok çiçeği var. Fotoğrafını aşağıya ekliyorum...

Eklenti 309517

gülenmelek 23-07-2012 11:23

2 Eklenti(ler)
Bir türlü dilinden anlamadığım bir bitki bu. Herhalde evde bile olsa kışın yapraklarının tamamı olmasa da bir kısmını döküyor diye düşünüyorum. Bitki besini de versem, suyuna dikkat de etsem bir türlü bu yapraklara çözüm bulamadım. Neyse, bir şekilde yaşıyor ve güzelliği ile beni mutlu ediyor. Geçen sene 6, bu sene 7 çiçek. Gelişme var galiba :D Kırmızısı daha bir canlı, daha sorunsuz, ama onun da dalları çok ince :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024