agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=368)
-   -   Güneş Fırını (Solar Cooker) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=9170)

budak-botanik 22-05-2010 18:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı (Mesaj 643420)
Uygulamada başarılı olursa çok faydalı olur. Herkesin ocağı-tencereyi koyabileceği bir güneşli balkonu vs. olamayabiliyor. Ya da açık alanda tencereyi bırakmanın riskleri olabiliyor. Diyelim balkona bıraktınız, kedi köpek vs. gelip devirebilir ya da başka bir mahlukat. Güneşli ama yağmurlu-rüzgarlı bir havada da sorun olabilir.

Acilen projenin uygulamasını bekliyoruz sizden sn. budak-botanik:D

Optikten, fizikten vs. pek anlamıyorum, sözelciyim:D Ama hoşuma gidiyor. Küçükken Arşimed' in, Leonardo' nun çalışmalarını-hikayelerini okurdum hep ama serde sözelcilik var:D

En kısa zamanda uygulayıp sonucunu video formatında foruma eklemeyi düşünüyorum. Başarılı veya başarısız hangi sonucu alırsam buradan paylaşacağım inşallah.

selmaa 10-08-2010 16:37

Sayın budak-botanik sonucu merak ettim. Ne oldu güneş sobası projesi?

bernacyhn 24-12-2010 20:09

Bu inanılmaz derecede harika bir şey. Biz de Ayvalıktayken tüp çabuk gidiyor diye üzülüyorduk. Sabah dokuzdan akşam güneş batana kadar güneş geliyor balkona. Hakikaten çok sevdim ben bu Güneş fırınını. Siz çok yaşayın sevgili Çilek2 :) İki tane yapsak aynı anda hem su ısınır hem yemek pişer. Cattle da su kaynatacağımıza bunu kullanırız. Nasıl sevindim anlatamam.

gece 24-12-2010 20:38

'Derler ki bu dünyayı yakan ay ve güneştir.'

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn (Mesaj 730878)
... Sabah dokuzdan akşam güneş batana kadar güneş geliyor balkona. Hakikaten çok sevdim ben bu Güneş fırınını. Siz çok yaşayın sevgili Çilek2 :) İki tane yapsak aynı anda hem su ısınır hem yemek pişer. Cattle da su kaynatacağımıza bunu kullanırız...

Umarım kullanırsınız. Tamamen yerli ve kolayca bulunabilecek malzemeler ile uygulanabilecek bir teknoloji. Ancak çok dikkatli olmak gerekiyor.

Bu fırın bana yıllar önce her türlü paylaşımın telif hakkı adı altında engellendiği bir dergide gördüğüm, açlığın pençesinde kıvranan kara kıtada (Afrika) zaten çok az olan yiyeceğini pişirebilmek için yakıt olarak kullanmak üzere artık kalmayan ağaçların toprak altındaki köklerini sökmeye çalışan (ve saatlerce de çalışacağa benzeyen) bir deri bir kemik kalmış Afrikalıyı da hatırlatıyor;

Güneş fırını için en ideal yerde, kavurucu güneş altında yakmak için kök sökmeye çalışmak ve çaresizliği etsiz kalmış kemiklerinin iliklerine kadar hissetmek ve yaşamak, hatta yaşamaya çalışmak!

gece
insan aklının aklın sıcaklığını güneşe bile tercih edebilecek forum kişisi

Kırkmerdiven 15-10-2011 12:52

Uzun zamandır bu sayfalarda hareket olmamış ama, 2007 de Şahmuratlı köyünde uygulaması yapılmış :)

http://www.kerkenes.metu.edu.tr/keco...ar/indext.html

Göz atmakta fayda olur diye düşündüm. Güneş ocaklarından başka ortak kullanıma yönelik meyve-sebze kurutma fırını, pratik su ısıtma sistemi de var.
Belki ilginizi çeker.

Kırkmerdiven 15-10-2011 12:56

Yine aynı projeye ait bir raporda;

Günlük köy yaşamında ev boyu tepsilerde börek, yemek pişirmeye olanak sağlayacak ve aynı zamanda Tandır işlevi görebilecek, daha küçük boyutlu kutu güneş fırınlarına ait tasarım ve uygulama çalışmaları devam etmektedir. Bu tasarımlardan etkin olanı seçilecek, yapılacak ve 2010 ilkbaharında Şahmuratlı Köyü’nde denemeleri yapılacak; sonuçlara göre de gerekli iyileştirmeler yapılacaktır. Bu güneş kutusunun nasıl olacağı ile ilgili bilgi vermesi açısından Making A Solar Oven sayfası ziyaret edilebilir

diye geçiyordu.

Rapor linki;
http://www.kerkenes.metu.edu.tr/keco...finalrapor.pdf

Kırkmerdiven 15-10-2011 13:06

14 Ocak 2009'da Milliyet gazetesinde çıkan haber:

Güneş enerjisiyle yemek pişiriyorlar - Milliyet.com.tr

Kırkmerdiven 15-10-2011 13:13

46 nolu mesajdaki rapordan alıntıladığım metindeki bu linkte;

Making A Solar Oven

gayet detaylı bir fırın uygulaması yapılmış. Bakalım ilk hangi üyemiz uygulayacak ... :D

marjinalmenekse 15-10-2011 13:44

valla bütün yorumları okudumda kullanımıyla ilgili hiçbişi anlamadım... yapılışı tamam öğrendik sonra nasıl kullanıcaz...

tugrulbaba 30-11-2011 13:06

Solar "Death Ray" PARABOLIC MIRROR 55.7 PARABOLOID STEAM GENERATOR Concave - YouTube
Dan R technique MOLD ACRYLIC PLEXI MAKE A PARABOLIC MIRROR CUT A CIRCLE SAW - YouTube

Uzun zaman önce çok ilgilendiğim bir husus stirling motoru

STIRLING ENGINE SOLAR POWER FRESNEL LENS HOT AIR ENGINE MOTOR - YouTube

Güneş ışığıyla neler yapılacağına dair birkaç küçük örnek.

FRESNEL LENS SOLAR HOT WATER, Heat Solar Pool Heater Solar Swimming Pool Heater - YouTube
fresnel lensi

Güneş ışığını doğru odaklama ile kullanabilirseniz demiri eritecek ısıyı elde edebilirsiniz.

Bu fresnel lensini kullanmak için güneş takip sistemi kurabilirsiniz. Böylece doğru odak noktasını sürekli olarak kullanma imkanı doğar. Bununla yapabilecekleriniz ise yukarıda verdiğim örnekler ve sizin hayal gücünüz ile sınırlı.

Örneğin stirling motoru ve fresnel lensi jeneratör olabilir. Su pompası olabilir. Aklınıza ne gelirse artık.

tugrulbaba 30-11-2011 13:08

http://www.dailymotion.com/video/xcq...yle#from=embed

Güneş ışığıyla metali eritmek mümkündür.

tugrulbaba 30-11-2011 13:41

afedersiniz fazla oldu

fgs252 11-03-2012 15:36

Merhaba

fgs252 11-03-2012 16:05

Merhaba, cilek 2 Çok Teşekkkür Ederim Çok Yardımcı Oldun. Bunu Fen Projem Olarak Kullanıyorum Teşekkürler. :)

noguz 06-06-2012 12:25

Güneş Ocağı Türkiye'de

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 248049)
Türkiye'de bu fırınların satışını yapan var mı?

Evet, Türkiye'de Güneş Ocağı imalatı var.
Güneş Ocağı.wmv - YouTube

agozce 06-06-2012 12:46

Çok güzel.

denizakvaryumu 06-06-2012 20:19

Güneş Panelleri Güneş Ocağı - Türkiye'nin ilan sitesi sahibinden.com

agozce 06-06-2012 20:34

Sn. NOğuz, biraz açıklama yaparmısınız? Ne kadar sürede yemek pişiyor, çay demleniyor? Ayrıca bu aletin kullanım süresi var mı? ...gibi

denizakvaryumu 06-06-2012 20:58

Telefonla konuştum 5-10 dakika içinde sucuk vs.yaptığını söyledi.

3-4 haftaya kadar web sitesi devreye girecekmiş.

agozce 06-06-2012 21:33

Akdenizde çok işe yarayacak gibi...

ümitibrahim 07-06-2012 01:02

Parabolik aynalara dair ciddi planlarım var;sistem yemek pişirmede kullanılanların epey büyük ölçeklisi olacak.Işığın girdiği yer kuvars gibi şeffaf bir refrakter,diğer bölümlerse kapalı devre refrakter,ışığın ilk çarptığı fırın içindeki bölümse hafniyum olacak.

Şu anki gazlı fırınımla 1100 derecelere çıkıyorum,saatlerce yüksek ısılarda çalışıyorum.Yakıt masrafı mı dersin,gaz ve oksijenin yarattığı risk mi tedirginlik mi dersin...

Doğa bize başka kaynaklar da vermiş;temiz,sağlıklı üstelik bedava,neden değerlendirmeyelim?

Böyle bir sistem için geniş alan lazım,''çekip başımı gittiğim'' zamanı beklemem gerekecek,iki yılım daha var.

Tabi böyle bir fırın yapma fikrine doğa dostlarının yakından takip ettiği İspanyadaki güneş santralinden ulaştığımı da belirtmeliyim;parabolik aynaların Kudüsünden çok şey öğrendik.

En ince ayrıntısına kadar araştırdım bu konuyu mecburen,o yüzden sistemi yemek pişirmek için kullanacaklara-haddim olmayarak-iki tavsiyem olacak.

İlki Budak-botanik arkadaşımın çizimlerinde belirttiği önlem kesinlikle alınmalı;parabolik aynalar küçük bile olsalar ciddi tehlikeler yaratabilirler.

İkincisiyse doğru yansıtıcı kullanılmalı;alüminyüm folyo ya da esnek reflektörler ışığın çok azını yansıtır,odakta elde edeceğiniz enerji çok düşük olacaktır.Reflektör olarak kaliteli bir cam ayna dışında birşey kullanmayın.Küçük kareler halinde elmasla kesilen cam aynaların çanak antenler üzerine aralıksız ve düzenli yapıştırılmasıyla elde edilen parabolik aynalar alüminyum folyoyla yaptıklarınızdan 4-5 kat daha fazla ısı sağlayacaktır.

En pratik ve verimli el yapımı parabolik ayna bildiğim kadarıyla budur,şu videodaki gibi;

PARABOLIC DISH MIRROR - PARABOLOID DIY REFLECTOR Solar death ray satellite antenna - YouTube

Folyoyla falan zaman kaybetmeyin derim,kare aynalar bu iş için biçilmiş kaftan.

noguz 08-06-2012 08:33

Güneş Ocağı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selmaa (Mesaj 607864)
Hep düşünmüşümdür ama olmaz derdim. Güneş ışınlarıyla yemek pişirmek özellikle piknikte güzel olur. Başka deneyenler var mı? Neler pişirilebilir acaba. Mesela ekmek pişer mi? Bende denemek istiyorum. Paylaşırsanız sevinirim. Hoşçakalın.

Kolilerden yapılan güneş ocakları pişirme işleminden ziyade ısıtma işlemi yapar. Evde yemeği pişirirsiniz, gittiğiniz yerde onu ısıtıp afiyetle yiyebilirsiniz. Aşağıdaki linklerde görülen GÜNEŞ OCAĞI ile istediğiniz pişirme işlemini yapmanız mümkün. İmalat yeri Gebze-KOCAELİ.

Güneş ocağı ile patates kızartabiliyorsunuz. Hem de kısa sürede.
Güneş ocağı ile patates kızartma.AVI - YouTube

güneş ocağı ile sucuk kızartabiliyorsunuz
Güneş ocağı ile sucuk keyfi.AVI - YouTube

Tahta yakabiliyorsunuz. Tahtanın ne kadar zamanda alev aldığına dikkat edin.
Güneş ocağı ile tahta yakma.AVI - YouTube

Güneş Ocağı ile ciğer pişirebiliyorsunuz.
Güneş ocağı ile ciğer kızartması.AVI - YouTube

Güneş ocağı ile düdüklü tencerede ne isterseniz onu pişirebilirsiniz.
Güneş ocağı ile düdüklü tencere.AVI - YouTube

uugur 09-07-2014 10:22

1 Eklenti(ler)
araba güneşliğinden de güneş fırını yapan görmüştüm internette.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024