agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=368)
-   -   Arsa sınırlarını belirleme (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=25291)

MMERT 12-09-2011 09:34

Arsa sınırlarını belirleme

Ankara'da imar geçmiş bir arazimiz var, arsanın sınırlarını belirlemek ölçtürmek istiyorum dönümüne 350 tl istiyorlar, yalnız 150 tl ye yapacaklarını da söyleyenler var yalnız sadece sınırlarını belirleriz diyorlar. hiçbir belge vermeyiz diyorlar.

Ne önerirsiniz. Saygılar.

Selahattin Yılmaz 12-09-2011 12:49

Sevgili MMERT, Bu konuda fiyat farklılığı sonucun resmi ya da gayrı resmi olmasından kaynaklanıyor. Tapu kadasrtor müdürlüklerine resmi müracaatlarınızda siz belirli bir harç yatırmanızla arazinizin sınırlarını ölçtürmeniz mümkün, bazen özel çalışan harita mühanedisleri **** memur dha hesaplı olarak yapabiliyor. Ölçüm metodu söz konusu olduğunda sonuç aynı resmi sonuca ihtiyacınız işin önemini ortaya koyar.

MMERT 12-09-2011 14:35

teşekkürler. gayri resmi ölçdürüp arsamı telle çevirip bir konteyner koysam sorun olmaz heralde.

faruk5525 12-09-2011 19:34

bizim köyd esivasta köyd eolmadıgımız için katosra geçmiş tarlaları eksik yazmışlar yanlış yazmışlar çogu yeri yazmamışla rnasıl bir yol izlememiz şimdi

Selahattin Yılmaz 13-09-2011 08:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MMERT (Mesaj 858349)
teşekkürler. gayri resmi ölçdürüp arsamı telle çevirip bir konteyner koysam sorun olmaz heralde.

Sorun olacağını sanmam.

Alıntı:

bizim köyd esivasta köyd eolmadıgımız için katosra geçmiş tarlaları eksik yazmışlar yanlış yazmışlar çogu yeri yazmamışla rnasıl bir yol izlememiz şimdi

İşte bu belki hukuki ve resmi bir süreç gerektiriyor, tapu kadastro müdürlüğünüze başvurun derim.

MMERT 18-09-2011 21:18

teşekkürler bir sorunum daha var aslında kısa zamanda çözülecek diyorlar ama bilgi almaya da devam ediyorum imar revizyon çalışması var diyorlar bir kaç sene içinde biter diyorlar, arsanın yeri kayabilir falan diyorlar kimisi git ufaktan başla diyorlar kaymaz diyorlar ama ben belediyeden onayı bekliyorum. veya bu işte tam yetkili kişiye ulaşıp arsalarımı bir yerde toplamak istiyorum. bakalım hayırlısı ,

cicekci12345 09-10-2011 17:02

Siz en iyisi parasını verip resmi olarak ölçtürün.

Kaderga 20-12-2011 18:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MMERT (Mesaj 858349)

Merhaba,
Bildiğim kadarıyla, köyde devamlı yaşamıyorsanız konteyner da olsa imar izni almak zorundasınız. Muhtardan devamlı köyde yaşadığınıza dair yazı alabilirseniz istediğiniz yere yapı inşa edebiliyorsunuz. Köyde devamlı yaşamıyorsanız, imar durumunu öğrenmek için il özel idaresine başvuruyorsunuz (eskiden bayındırlık müdürlükleriydi). İl özel idaresinin baktığı ilk şey de tarlanın yolunun olması. Yolu (kadastral yol) olmayan yere imar izni verilmiyor. (Tarlanızın yolu yoksa, yakındaki bir yola geçiş hakkı için ayrı bir dava açabiliyorsunuz.)
Kısaca mevzuat böyle. Umarım yararı olmuştur.

Kaderga 20-12-2011 18:45

İmar konusunda mevzuata uymayan bir girişim söz konusu olduğunda, diyelim ki siz imar izni almadan konteyner koyduğunuzda, şikayete bağlı olarak işlem yapılıyor. Birilerinin şikayette bulunması gerekiyor. Bu söylediklerim kırsal alandaki imar işleri için geçerli.

seyyah53 20-12-2011 20:09

Konuyla pek alakasi yokfakat tam olarak kadastrol yol...koy yolu anlamina mi geliyor?

Kaderga 20-12-2011 23:39

Mülkiyeti kimsenin üzerinde olmayan, kadastro haritalarında görünen köy yollarına kadastral yol deniyor.

Kaderga 20-12-2011 23:59

İmar konusunda bir bilgi daha. Belki işine yarayan olabilir: Muhtar ilgili parselde 2004 öncesi yapılmış bir yapı olduğuna dair bir yazı verirse imar izni gerekmiyormuş.

selim_50 21-12-2011 07:52

merhaba arkadaşlar;
imar sınırı belirleme veya tarla sınırı belirleme işlemi tapu kadostro müdürlüklerinden alındı, bu işlemleri ücretlerini yatırmak kaydıyla LİHKAP denilen özel bürolar yürütüyor,konteyner koymak için herhangi bir izne veya ruhsata gerek yok, artık konteynerlere bağ evi ruhsatı verilmiyor,

Kaderga 21-12-2011 11:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 (Mesaj 890136)
... konteyner koymak için herhangi bir izne veya ruhsata gerek yok...

Ne yazık ki bu doğru değil. Keşke öyle olsa. Zira ben de bütçeme uygun bir arayış içindeyim.
Konuya Türk Hukuk Sitesi'nden bir cevap:
"Bir yapıya elektrik su bağlanması için o yapının bina kullanma izni almış olması gerekir. Konteyner, müteharrik olsa da, İmar Kanunu'nun yapı tanımına uymaktadır. Ve eğer içinde oturulacaksa İmar Kanunu'nun bina tanımına uymaktadır. Elektrik-su tesisatı projeleri olmaksızın ve İmar Yönetmeliği'ndeki koşullar denetlenmeksizin konteyner içinde oturulamaz. Bu denetleme ise ancak yapı ruhsatı almakla ve daha sonra yapı kullanma izni almakla olur."
Bkz. prefabrik konteyner için imar durumu nedir?

Bir başka sitede aynı tartışma:

"SORU: İl Özel İdaresi yetki alanında bulunan bir parselde, 3 metreye 7 metre ebatlarında 21 m karelik bir konteyner partsel sahibince arsaya yerleştirilmiştir. Daha sonra parsel maliki Elektrik Bağlatmak üzere ilgili kuruma müraacat ettiğinde İlgili kurum Türk Ceza Kanunun 184. madesi kapsamında Elektrik bağlayabilmek için Yapı KUllanma Belgesi istemektedir. Bu kapsamda vatandaşca ve idarece yapılması gereken işlem nedir?

CEVAP:
Öncelikle 3194 sayılı İmar Kanunun 5. Maddesin de tanımlar başlığı altında;

'Yapı: Karada ve suda, daimi veya muvakkat, resmi ve hususi yeraltı ve yerüstü inşaatı ile bunların ilave, değişiklik ve tamirlerini içine alan sabit ve müteharrik tesislerdir.' şeklinde tanımlanmaktadır.

Bu tarifte geçen müteharrik kelimesinin Türk Dil Kurumunun Büyük Türkçe Sözlüğündeki anlamı "Hareketlidir". Dolayısı ile Konteyner da Yapı tanımına girmektedir."
Bkz. Konteyner

selim_50 22-12-2011 14:51

İller arasında farklı uygulamalar olabilir, geçen yıla kadar konteynerlara kır evi ruhsatı veriliyordu, bu ruhsatla elektrik aboneliği alınabiliyordu, bu yılki uygulamada ise konteynerlere kır evi ruhsatı verilmiyor ve dolayısıyla elektrik aboneliği alamıyorsunuz, taştan veya birketten kır evi içinde en az 50 m2 şartı getirildi,
ruhsat talebiniz olmaması halinde bağınıza veya bahçenize konteyner koymak için izin gerekmiyor (sit alanları hariç)

Uğur Okay 15-01-2013 19:35

arsa sınırları

benzer durum bizim de başımızda.10 yıl kadar önce yapılan yeni ölçümde diğer iki komşumuzdan birinin diğerinde yeri çıkmış.Yıllardan beri bir gerilim var; mağdur olan komşu da bu durumda kendisinin bizim tarafımızda hakkı olduğunu iddia ediyor hala.Bu yanlış ölçümler yüzünden insan korkuyor da.Haklıyken haksız düşmek var.Ama bunca yıldır aklı nerdeydi?Nasıl bir yol izlemek gerekir sizce?Teşekkürler

POSTACI 28-11-2013 16:49

E) Parselin Yerinde Gösterilmesi, Ada/Parsel , Adres İle Kuyu, Direk Vb. Gibi Tesislerin
Hangi Parsel İçerisinde Kaldığının Tespiti;
(1)
Her parsel için yöresel katsayıya bakılmaksızın maktu
43,00 TL
. döner sermaye ücreti
tahsil edilir.
(2)
Üzerinde kat mülkiyeti kurulmuş taşınmazlarda bağımsız bölümün yerinde tespitinde maktu
43,00 TL ücret alınır.
(3)
Aynı malike ait olup, birbirine
bitişik birden çok parselin veya aynı parselde bulunan birden
çok bağımsız bölümün yerinde gösterilmesinde ayrıca her parsel/bağımsız bölüm başına 16,00
TL
.
ücret alınır.

akeles198657 24-07-2017 15:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi POSTACI (Mesaj 1224387)
E) Parselin Yerinde Gösterilmesi, Ada/Parsel , Adres İle Kuyu, Direk Vb. Gibi Tesislerin
Hangi Parsel İçerisinde Kaldığının Tespiti;
(1)
Her parsel için yöresel katsayıya bakılmaksızın maktu
43,00 TL
. döner sermaye ücreti
tahsil edilir.
(2)
Üzerinde kat mülkiyeti kurulmuş taşınmazlarda bağımsız bölümün yerinde tespitinde maktu
43,00 TL ücret alınır.
(3)
Aynı malike ait olup, birbirine
bitişik birden çok parselin veya aynı parselde bulunan birden
çok bağımsız bölümün yerinde gösterilmesinde ayrıca her parsel/bağımsız bölüm başına 16,00
TL
.
ücret alınır.

Arkadaşlar yeni bir bahçe aldım ama bahçenin yerini gösterdi sahibi küçük gibi geldi bana. Neyse ben alayım ölçürürüz dedim. Şimdi bahçeyi aldım benim hesabıma yanda ki bahçenin içinde 250 metrekare yerimiz kalıyor. Bahçeler yan yana tel falan yok handal dediğimiz ufak yüksekliklerle ayrılmış. Şimdi bu bahçenin tam yerini öğrenmek ve ölçtürmek için ne yapmam lazım? Bu ölçüme ne kadar ücret gidiyor?

Asoo 24-07-2017 21:53

https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/

İl, İlçe, Mahalle/Köy, ada ve parsel bilgilerinden hem arsanızın tapudaki alanını, hem de komşu parsellerin durumunu sorgulayabilirsiniz. Uydu görüntüsünde bir miktar kayma olsa da, arsanın zıt kenarıyla kıyaslayarak kaymayı da anlayabilirsiniz.

Köylülerin ciddi bir kısmı alanı yanlış biliyor. Tecrübeyle sabittir.

Problem çıkmaması dileğiyle.

akeles198657 24-07-2017 23:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asoo (Mesaj 1514030)
https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/

İl, İlçe, Mahalle/Köy, ada ve parsel bilgilerinden hem arsanızın tapudaki alanını, hem de komşu parsellerin durumunu sorgulayabilirsiniz. Uydu görüntüsünde bir miktar kayma olsa da, arsanın zıt kenarıyla kıyaslayarak kaymayı da anlayabilirsiniz.

Köylülerin ciddi bir kısmı alanı yanlış biliyor. Tecrübeyle sabittir.

Problem çıkmaması dileğiyle.

Hocam teşekkürler evet bende buradan bakarak bahçenin eksik olduğunu gördüm fakat bu şekilde değil bahçeye gidip ahanda :) senin yerin burası diyecek bir formül arıyorum. Komşumu da ikna edecek resmi bir şey

MeyveliTepe 24-07-2017 23:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akeles198657 (Mesaj 1514037)
Hocam teşekkürler evet bende buradan bakarak bahçenin eksik olduğunu gördüm fakat bu şekilde değil bahçeye gidip ahanda :) senin yerin burası diyecek bir formül arıyorum. Komşumu da ikna edecek resmi bir şey

Kadastroya gidip söyleyin. Bir ekip gelip sınır kazıklarınızı çakar.

akeles198657 25-07-2017 00:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1514041)
Kadastroya gidip söyleyin. Bir ekip gelip sınır kazıklarınızı çakar.

Teşekkürler, ücreti hakkında fikriniz var mı?

MeyveliTepe 25-07-2017 01:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akeles198657 (Mesaj 1514044)
Teşekkürler, ücreti hakkında fikriniz var mı?

Tam bilmiyorum, bir kaç yüz lira isteyebilirler.

Asoo 25-07-2017 13:20

Sevgili ülkemizde her şey iki kanaldan yürür. Yazılı, resmi olanlar ve yazılı olmayanlar.

Siz alım yaparken gördüğünüz araziyi aldınız. Anlaşmanız da bu arazi üzerine idi.

Arazinin tapuya göre komşu parsele taşması halinde, resmiyette bu parselde hakkınız olsa da, yazılı olmayan kurallara göre hakkınız yok.

Mevcut sınırlarla kullanın gitsin. Bence hukuki olmasa da adil olan bu.

Yöresine bağlı olarak çok farklı sonuçlar doğurabilecek bir durum olduğunu da söylemek isterim.

hosseda 25-07-2017 16:07

Dikilmiş incir ağaçlarıyla, hayıtlarla ve çok eskiden yapıldığı belli olan kuru taş duvarlarla arazilerin sınırları belli. Alım sırasında sahibi zaten elle size tariflerde bulunuyor, şu zeytin bu bahçenindir dededen beri zeytinini biz toplarız, incirler aynı şekilde bize aittir gibi. Sonra ölçüm yaptırırsınız çakılan kazıklardan ip çekince hiçte anlatılan gibi olmadığı görülür. Kadastro geçerken ölçümler keyfe göre yapılmıştır, bazı kıvrımlar yok varsayılmış düz hatla arazi belirlemeleri yapılarak bir tarafa haksızlık yapılmıştır. Haksızlığa uğrayan taraf olarak düşünürsünüz koca arazide 5-10 metre gitmiş mühim mi nasıl uğraşacağım ben şimdi bunla der unutursunuz. Bunun yanında yamaç arazide sınır için duvar yapıyorsanız ustanız sağlam zemin bulalım yoksa göçer bu duvar der, bir kaç metre içerden kazar temeli, duvar biter bir yıl sonra komşunuz telin dışına hemen duvara bitişik ağaç dikmeye kalkar. Bu işler zor işler.

Geçende pazarda soğan patates seçtim kaplar arabanın üstünde sıramı beklemedeyim, bir bayan geldi bir kabı aldı doldurdu soğanı, zınk diye uzattı satıcıya. Satıcı da aldı tarttı verdi bayana bayan gitti, benim sıra hakkımı sen korumazsan kim koruyacak diye sitem ettim ama ne fayda kurnazlık yapmayı marifet sayan bir tane iki tane değil ki...Her tarafı istila ettiler.

babacanefe 25-07-2017 19:12

konuyla ilgili bilgisi olan varsa sevinirim

Köy yerleşim alan sınırı bir parselin ortasından geçiyorsa dahil olmayan kısım köy yerleşim alanı olarak değerlendirilir mi zira ev yapmak istediğim bölüm bu bölge.

akeles198657 25-07-2017 20:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asoo (Mesaj 1514104)
Sevgili ülkemizde her şey iki kanaldan yürür. Yazılı, resmi olanlar ve yazılı olmayanlar.

Siz alım yaparken gördüğünüz araziyi aldınız. Anlaşmanız da bu arazi üzerine idi.

Arazinin tapuya göre komşu parsele taşması halinde, resmiyette bu parselde hakkınız olsa da, yazılı olmayan kurallara göre hakkınız yok.

Mevcut sınırlarla kullanın gitsin. Bence hukuki olmasa da adil olan bu.

Yöresine bağlı olarak çok farklı sonuçlar doğurabilecek bir durum olduğunu da söylemek isterim.

Hocam yeri biliyorum ama bahçe 630 mkare dedi. Abi orası yok o kadar dedim ölçtür falan dedi yerini belirle öyle al dedi. Çok zamanı yoktu bende tkgm den baktım tapu yeri ile mevcut yer tutuyor. O zaman alalım dedik aldık ama bahçeyi ölçünce 250 mkaresi diğer tarafta az olsa neyse de bahçenin yarısı neredeyse. O zaman ben komşu bahçe sahibi ile görüşeyim sonra resmiyete bakarız. Teşekkürler ilgilenen herkese.

Asoo 25-07-2017 20:11

Sn babacanefe. Maalesef hayır.

Bolu Göynük'te aynı durum benim tarlamda da var.

Bolu İl Özel İdaresi bir çizimle ev yapılacak alanı (Köy yerleşim alanında kalan kısım.) işaretleyip; O kısmın alanına göre yapabileceğiniz evin özelliklerini (oturum alanı, saçak yüksekliği, vs.) size söylüyor. Aplikasyon projesi istiyor. Bitince kontrol edeceğiz diyorlar.

Bir de şifahen bu alan dışına çıkılmaması hususunda uyarıyorlar.

babacanefe 25-07-2017 20:55

Asoo cevabın için teşekkürler benim yerimde Bartın kızılkumda 2,5 dönümü köy yerleşik alanında kalıyor 3 dönümüde dışında acaba yerleşik alanda karşı karşıya 2 adet tek katlı ev yapmaya müsade ederlermi çünkü tapu 2 hisseli diğer kişinin hakkına girmek istemem işte sen yaptın biz kaldık ortada gibi :)
Bir sorumda yerleşik alan dışında kalan bölüme tarla imarından faydalanıp ev yapma imkanımız olabilirmi

Asoo 25-07-2017 21:27

Benimki sadece bana ait, ama İl Özel İdaresinde konuşmamızdan anladığım; hisse sahiplerinin tek tek onayı olmadan ev yapılamayacağı.

(Nereden okuduğumu hatırlamıyorum) Emin olmamakla beraber ayrı ayrı iki ev yapımına müsaade edilmiyor diye biliyorum. Altlı-üstlü veya bitişik izin veriyorlar diye biliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024