agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2008, 21:01   #1
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Ev araç-gereç sorun ve ayrıntıları

Arkadaşlar ziraat deyince sadece ticari işletme veya tarla bahçe tarım ve ziraatında teknik malzemeler kullanılmıyor. Hiroponik ve su ziraraatında da küçük çaplıda olsa elektronik veya makanik malzemelere ihtiyaç var. Bu aletlerle ilgili bilmediklerimizi de bilenler yanıtlasın.

Birinci soru benden:

Çamaşır makinasının su boşaltma motorunda iki elektrik kablasu dışında bir kablo daha var sarma plakalarından çıkıyor. Bu topraklama mı acaba?
Eğer bu topraklama ise devamlı çalıştırmaya gelmez diye düşünüyorum topraklama yapmak lazım herhalde!..

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2008, 20:10   #2
Ağaç Dostu

Auguste's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Fotoğrafını koyabilirmisiniz. Erken yorum yapmak istemiyorum. Topraklama sürekli çalıştırma konusunda bir sorun yaratmaz. Topraklama insan sağlığı düşünülerek alınmış bir önlem. Kaçak akımlar İnsan vücut direncinden daha az direnç gösteren bir hatta gönderilmiş olur. (bu kendi evimizde 220Volt olarak kullanıdığımız alternatif akım için geçerli).

Auguste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2008, 20:27   #3
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın Auguste makina yanımda yok Ama tarifi şöyle (gerçi sevisten soracaktım ama) iki kablo normal olarak üsten soketlerle giriyor. Bu kabloları prize sokunca çalışıyor. benim bilmediği kablo ise dinamo plakaları üstüne sabitlenmiş. Otomatik (TOÇ ilk çıkan) çamaşır makinasından söktüm.

Eski 30-11-2008, 02:40   #4
Ağaç Dostu

Auguste's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Sayın Nariçi,

Eğer bu su pompasını dışarıda kullanmayı düşünüyorsanız ve sorunuz pompayı devamlı çalışma durumunda kullanabilirmiyim şeklinde varsayarak, aydınlatıcı olabileceğini düşündüğüm şekilde, kendi fikrimi yazmak istiyorum.

Bu pompanın gerekli tedbirler alındığı sürece dışarda harici olarak çalıştırılmasında bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bu tedbirler pompanın ıslak bir ortamda çalışacak olmasından dolayı gerekli; elektrik ve su izolasyonlarının tam olması durumu, gereken elektrik ve mekanik bağlantılarının tam yapılması durumu ile ulaşılabilinir.
Pompanın sürekli çalışması durumu için: Pompanın mekaniksel iki sorunu var. Bunlardan biri ısı porblemi bu suyu pompalayan kısım ve elektrik motoru için ayrı ayrı problemdir. Elektrik motoru çalışmasından dolayı ısınacaktır, bu ısının motordan uzaklaştırılması gereklidir ve bu genellikle motor milini arkasına motoru soğutacak şekilde eklenmiş bir fan vasıtasıyla çözülür. Pompanın suyun geçtiği, suya basınç verilen kısmında da fan kanatçıkları mevcuttur. Bu kanatçıklar soğuk suyun geçmesi ile soğutulmaktadır. İkinci karşılaşılacak ana sorun pompanın tasarım kriterlerinden oluşan pompanın fiziksel dayanıklılığı ile ilgili sorundur. Çamaşır makinası su pompası tasarımı gereği uzun süre çalışmak için tasarlanmamıştır. Belli bir süre aralıklarla (misal verecek olursak: ev kullanımı için tasarlandığından haftada 2 defa) çalışması icap ettiğinden fiziksel olarak gereken dayanıma sahip değildir.

Bu durumda ne amaçla kullanacağınız önem kazanmakta. Eğer küçük bir yeri sulamak için düşünüyorsanız (damlama sulama veya direk sulama) bu pompa bence kullanılabilecek güzel ve yaratıcı bir çözüm. Damlama sulama için düşünülüyorsa karşısına direk tesisat bağlanmaktansa pot depo vazifesi görecek bir tanka bu pompayla su aktarılıp bu tankın boruları beslemesi pompanın sürekli çalışmasını durdurmak konusunda yardımcı olacaktır.

Önemli Not: Forumda yazmakta olduğum bilgiler yalnızca bilgilendirmek maiyetinde olup, şahısların yapacağı uygulamalarda insan sağlığını tehlikeye atabilecek davranışlardan kaçınmaları gerekliliğinden, eğitimini almış deneyimli elektirik tesisatçılarından yardım alınması kesinlikle gereklidir. Kullanıcıların yapacağı çalışmalar kendi riskleri dahilindedir.

Auguste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2008, 07:15   #5
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Anladım teşekkür ederim.

Eski 04-12-2008, 18:53   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Tahliye motorundaki üçüncü sarı-yeşil kablo toprak hattı olduğunu öğrendim bende öyle tahmin ediyordum. Önemi yok diye öğrendim.

Eski 31-12-2008, 14:31   #7
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Zaman ayar prizi nasıl kurgulanıp çalışıyor ?

Eski 01-01-2009, 14:58   #8
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sorunu aştım: Zaman ayarı priz-fişi (çin malı) üst tarafında bir düyme var, iki tarafa hareket eden, bir tarafta düz çizgi (kapalı olduğu anlaşılıyor), diğer tarafında saat şekli, yani ayarı işletme. Bu anlayışla bir türlü zaman aralıklı olarak çalışmadı, ya devamlı çalıştı veya kapandı. Sonunda neden ortada durdurdum, dinledimki çalışıyor. birde böyle bekleyeyim nasıl seyir gösterecek dedim. Normal zaman aralıklı ve ayarlı çalışma düymesinin ortada olması gerektiğini anladım.

http://agaclar.net/forum/attachment....0&d=1228682145

Eski 17-01-2009, 19:51   #9
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Çiçekçilerde sepete çiçek aranjmanı yapmak için kesilmiş çiçeklerin içine batırıldığı kalın süngerimsi maddenin adı nedir ?

Eski 17-01-2009, 20:19   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
https://basriflower.com/News.asp?NId=10

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 18:53   #11
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Wink

Arkadaşlar kullanılmamış inşaat demirleri paslanmış durumda, bunun pasını nasıl silip zararsız hale getirebilirim.?

Eski 20-12-2009, 18:54   #12
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Çalışma eldiveni (renkli-süet bez karışımı dikilmiş) kullanınca çıkardığım zaman kimyasal bşir koku veriyor. Yıkadığım zamanda bu koku çıkmıyor zor gidiyor. Bu koku sağlayan kimyasal nedir, zararı varmıdır, bilen var mı?

Eski 22-12-2009, 20:22   #13
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Thumbs down

İş eldivenleri içinde ki kokunun etkisini veya içeriğini bilen yok mu?

Eski 03-06-2010, 00:57   #14
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Wink

Arkadaşlar evde ki buzdolabının derin dondurucusu kafi gelmiyor diye ayrıca bir derin dondurucu aldık. Ancak hazır bulundurmuyorlar, sipariş üzerine fabrikadan geliyor. Bu nedenle görmeden sipariş verdiğim için 300 lt. lik oldukça büyük geldi.

Bitkilerle ilgili derin dondurucuya ihtiyaç (gıda haline gelmiş ürünler dışında) olur mu?

Eski 03-06-2010, 20:31   #15
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Fide ve fidanlar için bu ortamda muhafaza edilecek türler yok mu?

Eski 25-10-2010, 15:09   #16
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bir aydan fazla ki internet gidip gidip geliyor. Başka yerlerde de böyle mi acaba?

Eski 04-02-2011, 12:53   #17
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Üç aydan fazla oldu, internet erişim sorunu yaşıyordum. Evde bir kaç defa formatlandı,dünde bilgisayarcıya götürdüm yine formatlandı. fakat eve geldi yine sorun geçmedi.

Oysa ki sorun bağlantı kaplosundaymış.!
Kabloyu yeniledim.

Eski 04-02-2011, 17:30   #18
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
İş eldivenleri içinde ki kokunun etkisini veya içeriğini bilen yok mu?
Ter Sayın nariçi.

Tıpkı spor ayakkabıları gibi.

Düzenleyen omer.tuncer : 04-02-2011 saat 17:31 Neden: ekleme yapma
omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 18:47   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sayın Nariçi, Ömer bey'in de dediği gibi ter olabilir, ama kimyasal bir kokuysa kasdettiğiniz bu eldivenlerin yapımında kullanılan kauçuktur kokan. Değişik kauçuklar kullanıldığından zararı konusunda birşey diyemeyeceğim, ancak gidermek isterseniz sirkeli suda bekletip ovalamak işe yarayabilir (bu olmazsa sodalı suyu da deneyiniz)

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024