agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen bonsaisan
  • 1 Gönderen malina

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2007, 14:12   #1
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
çamlarda çimdikleme ve budama hakkında daha ayrıntılı bilgilere ihtiyacımız var...maalesef yerli kaynaklarda daha yeni yeni bonsai budama ve yaprak küçültme tekniği hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz...elimden geldiğince yabancı kaynakları internet üzerinden bulmaya çalışıyorum,ama yine de çok verim alamıyorum...
üstatlarımızdan Çam Bonsai yapılmasıyla ilgili,gerek uygulama gerek teorik olarak bizim gibi yolun başındakileri aydınlatmalarını bekliyorum...
özellikle bonsai'ye hangi türler uygundur,budamaları nasıl olmalıdır,toprak özellikleri,uç alma kuralları gibi konularda bilgi alabilirsek sevinirim...

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 14:31   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
özellikle bonsai'ye hangi türler uygundur,budamaları nasıl olmalıdır,toprak özellikleri,uç alma kuralları gibi konularda bilgi alabilirsek sevinirim...
Bu konularda forumda hiç yazılmamış gibi sormuşsunuz. Mesela bu sayfa hiç yokmuş gibi algılıyor insan...

Bonsai'de Budama ve Yaprak Küçültme

Sorularınızı küçültüp sormanız gerekmez mi?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 15:24   #3
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

efendim ,sorum sadece ÇAM türleri ilgili olup,
telleme dışında ÇAM'larda çimdikleme ve yaprak küçültme ile ilgili uygulama çalışmalarıının da paylaşılmasını istedim...
bahsettiğiniz linki defalarca okudum ama bu sitede mi değil mi tam hatırlamıyorum... ama ÇAM TÜRLERİ ile ilgili ayrıntılı bir bilgi olmadığı için bu mesajı yazdım,resimde LariX ve Pinus Parviflora anlatımları var ama o ağaçlar maalesef Türkiye'de zor bulunuyor...
bu yüzden ÇAM türlerinde bonsai'leştirme ile ilgili çalışması ve bilgisi olanlardan yardım istedim....dediğim gibi sadece ÇAM Türleri.

Sanırım bazen büyük harfle yazmak sorumu küçültüyor...

Eski 14-03-2007, 15:34   #4
agaclar.net

malina's Avatar

twin trunk (ikili gövde) konusu dışında konuşulmayı hak ettiğini inkar etmeyeceksiniz umarım

Sorunuzu ayırdım.

Eski 14-03-2007, 15:51   #5
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

aslında twin Trunk modelindeki Ladin ağacımın iğneleri biraz büyüktü ,onları küçültüp biraz da dallandırmak istemiştim, o yüzden orda sormuştum...bakın ordan ceza yiyebilirim..ama burası da iyi oldu ,çok teşekkür ederim..

Düzenleyen tourkana : 14-03-2007 saat 15:54 Neden: orda-burada düzeltmesi
Eski 15-03-2007, 00:18   #6
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Bonsai'ın gizemi yine varolduğu gerçek doğasında saklıdır.Bizim onları taşıdığımız saksılarında değil.

Sevgili HabonsaiSan

"Bonsaisan" olaral yani bu nick tüm net ortamına taşıayan ve Yurdumuzda bu konuda ilk yazılı Türkçe siteyi kuran ben Orçun OKUL.

Yıllardır takribi olarak 15 yıldan beri bu konuda çalışmalr ve araştımalar yaptım.Araştırmalar sonuçunda İzmirde ilk bonsai ticareti ile tanınan otazca bonsai ile fuarlara dahi aktılıp onalrla tanışdım ve bilgi paylaşımında bulundurm tecrübelerinden faydalandım.Kendilerinde Türkiyemiz ekolojisinde yetişen ağaçlar üzerinde çalışlalarını gördüm uyguladım tatbik ettim ve bu bilgiler ışığında Türkçe içerikli bir kitab oluşturdum.Kitabın yazı kısmı ve gerekli kaynakların cevrilmesi ile bir türkçe bonsai kitabı yazısal olrak meydana geldi geriye sadece görsel vizyon kaldı.Bu da farklı cins ve yapıdaki bonsai ağaçları ve uygulama görüntüleri.Bunlar tamamlandığında kitabı direk olarak 1 .kalite hamur kağıda bskısı ile sunmayı düşünüyorum.

Gelelim konunuza İbreli yani iğne yapraklı ağaçlarda budama uç alma ve çimdikleme konularına.

Sayın malinanında belirttiği üzere pinus parviflora yani japon beyaz çamı diğer bilndik ve diğer ırk çam lardan ayırı olan 5 iğneli çam tüm dünyada bu çam en yaygın olan türdür.Zaten çam bonsai oluşturmak için idaal olan bu çam türü 5 iğneli olmasından ve iğnelerinin kısa olmasından dolayı terçih edilen ağaçdır.

Peki bu nitelikde çamlarımız yokmu.Var özelikle kızıl çam ve fıstık çamı 3 yapılı iğne formunda dolayı tercih edile bilir sorun ise iğnelerinin boylarının 10 cm ulaşması peki bu nasıl kısaltılır.Bu konuyu görsel olrak size bir sonraki yazıda takribi olrak 10 yılın üzrinde ki bir fıstık çamında göstereçeğim.Bu çam çok sevdiğim bir veteriner arkadaşım ağaçı ağaçı satın alışı ve bu güne kadar ki tüm işlemlerini saksı değişimi ve budaması ve tellemesi konsunda baş vurduğu ve yardım aldığı kişi olrak çk güzel ve hoş bir ağaça sahip olmasını sağladım.

Çamalrda en büyük sorun ne yazıkki diğer türlerin dışında bol güneş ışığına hasret olmaları ve topraklarının mümkünse çamların bol olrak bulunduğu arazilerden temin edilmesi tabikide toprak karışımını sizede ayarlaya bilirsiniz lakin bu ağaçın gelişimini durdura bilir.Normal şatlarda fidsanlıklarda fıstık çamları ve ya kızıl çam dere kumu ve keçi günresi ile bir miktar tarla toprağının karışımında flizlendirilir ve ilk baharda bir boy büyük saksıya alınmasıyla aynı toprak karışımı ile 1 ila 5 yıl geçirilmesi sağlanır.

BUdamaya gelince uç alma **** çam ağaçının en uç sürgününde çıkan ve mum'a benzeyen 3 adet en az olmak kaydıyla çıkan uçlar kesilir.Bu kesim bir anda yapıla bileçeği gibi 1 er hafda ara ile yapılması daha mantıklıdır.Peki bu uç nezaman budanmalı ayda kesilmelidir sorusuun cevabı ise uçlar çıkmaya başladığında olaçakdır.Bu uçların kesilmesi yaprakların küçülmessini sağlamak amaçı ile değil o sürgünün uzaması önlenerek alt kısımlardan yeni sürgünleri çıkmasını teşvik etmek amaçlıdır.

İŞlem sonuçunda yeni sürgünler çıkaqçak ve ağaç sıkılaşaçakdır.Bu arada işlem gören dal yapı olrak kalınlaşır.Peki büüyk ineler ne yapılmalı sürgünün en uç nokatasında 2 ial4 iğne kalaçak şekilde gerei kalan iğneler dibe yakıp bir şekilde kesilir kesilen iğnelerin hemen yanıdan yeni bir iğne oluşumu başlar ve yeni çıkan iğne daha önce çıkan iğneye oranla daha kısa olaçakdır.

Sürekli budamaya maruz kalan bir ağaç devamlılığını sağlamak için ve soy neslini devam ettirmek için erken kozalak oluşturu bu sırada tüm güçde kozalakda olaçağından ağaç iğnelerine fazla bir güç vermez.Bu yüzden dolayı iğneler kısalır.Bunlara basit ama doğanın kendi harmoniisnde ki bir süreçdir ve bonsai mantığını doğanın taklit edilmesinden alır.

Çünkü bir dağın sap yamaçında yetişen çam.Zaten köklerini daha derne götüreçek kadar bir güçe sahip olmadığı gibi bir toprak yaısınada sahip değildir.
Birde doğaın kendi aşındırma unsurlarına **** zorlamalarına maruz kalır mesela yerinde kopup düşen bir taş ağaçın bir sürgününü doğal olrak kırara yani budar.**** aşırı çetin geçen kış ayında dalalrdan biri donar ve zarar görür bundan dolayı ağaç neslini devam ettirmek için ve zaten kııstlı bir miktar su ile yaşamını devam ettrimek zornda kaldığı için bir takım yaşamsal desteklerindeki güçü en aza indirir bunların başında iğneler gelir suyun az toprağın çok sert olduğu bir toprakda yetişen çan iğneleri daha kısa bol su ve torpakca zengin olan çam ise daha gür ve daha uzun iğnelere sahipdir.

İşde bonsai mantığı kısaca böyledir.
Tüm bonsai severler aslında doğanın bir süreçini suni metotdlar ile uygulamaya girişerek doğada kendiliğinden bodur kalmış ağaçların taklitlerini yapmaya çalışır.

Yazı biraz uzun ve sıkıçı olmuş olabilir.
Görselle desteklemem için çok vazla bir vakte ihtiyaçım var.
Ama doağayı izelrseniz o sizin en büüyk öğretmeniniz ve ustanız olur.
Bonsai gizemi yine varolduğu gerçek doğasında saklıdır.Bizim onları taşıdığımız saksılarında değil.

Daha detaylı bilgi isterseniz.Bu kanuya yazın bende takit ve yardım konusunda size yardımcı olayım.

behcet98 beğendi.
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 00:28   #7
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

merhaba bonsaisan,benim asıl nickim Tourkana,diğerini HA....SAN ı çağrıştırsın diye ekledim...yoksa siz de bizim Ustamızsınız...
doyurucu bilgileriniz için çok teşekkür ederim,sizin de çalışmalarınızın çoğu ÇAM lar üzerine sanırım...zevkler tartışılmaz ama bir Acer Palmatum ve bir de Çam ağaçları dışında yapılan bonsailer bana pek hoş gelmiyor ,,geçen gün Zatoichi filminin 29-33 dakikaları arasını ileri geri oynatmaktan evdekilerin şaşkın bakışlarına maruz kaldım,yaklaşık 2 metrelik Japon Akçamları ve Karaçamları çok güzel şekillendirmişler,onları çözmeye çalıştım...illa saksıya koyulacak diye bir şart yok sanırım...doğayı izliyorum ,zaten twin trunk çalışmama da(bir ara yorumlarsanız sevinirim) doğa ilham verdi...
kitabınızın tutacağı düşüncesindeyim,umarım en kısa zamanda çıkar ve imzalı bir kitabınızı alırım....Amazon.com u zengin ettim ,kitap sipariş ede ede..
tekrar teşekkürler..

Eski 15-03-2007, 00:31   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Bonsaisan, kitabını biri okuyup düzeltecek değil mi?

mgb beğendi.
Eski 15-03-2007, 00:33   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Ayrıca sadece 30 mesaj yazarak çok az katılmışsınız. Neden bilgilerinizden daha çok yararlanmıyoruz ki?

Eski 15-03-2007, 00:41   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Yaw şu kitap çıksın artık.Yeter sağdan soldan kulaktan dolma bilgiler ingilizce kitaplar yeter artık.Değerli üstad Bonsaisan,lütfen çalışmalarınıza hız verin biranönce çıkartın şu kitabı.Valla 5 tane alıcam sözSabırsızlıkla bekliyorum.

seckayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 14:53   #11
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

bonsaisan merhaba,,kitapta lütfen Çamlara(resimlerine ve ayrıntılı bilgilerine) daha çok yer ayırır mısın?

teşekkürler.

Eski 15-03-2007, 16:02   #12
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sevgili bonsai sever arkadaşlar.

Bende kitabın bitmesini isterim, korkum kitap çıktıkdan sonra alacak olan bonsai severlerin, hayal kırıklığına uğramaması, bu hobiye başlarken yaşadığım kaynak sorunlarını yansıtmak İstemıyorum.
Sorun şurada, bu kıtaba Ödeme yapacak İnsanın verdiği bu Ödemenİn karşılığını almasını İsterim. Lakın çok geniş bir konu olan bonsai tek bır kitaba sığdırılacak bir konu değil. Bu yÜzden içeriği sade ama, bilgileri güçlü bir kitap olusturmaya çalısıyorum. Diğer eksik konu ise kullanılacak uygulama fotoğrafları. Bilindiği Üzere, her uygulamayı göstermekiçin o uygulamanın zamanında karelenmesı gerekiyor.
Bu da biraz zaman olan bır süre.
Diğer sorun ise bonsai için kulanılan ağaclar. Bunların bır kısmı ticari üretim amaclı, seri üretimi olan cinsler, bunların zaten fotolarını çekmek kolay, lakin yurdumuzda bulunan cinsler, yani bizim ülkemize ait olan cinslerin fotoğraflanması, bunları bulmak çok zor, ya da yetiştirmek çok zaman alan bir süreç, bundan dolayı bıir gecikme yaşamakdayım.

Ayrıca kulanılmakda olan kimyasalların ya da gübrelerin ülkemizde kolay bulunan ve herkesin ve her kesimin satın alabıleceği maddelerın olması lazım. Bir de işin telif hakkı sorunu var. Mesala kitaba yazacağınız ürünün o ürünü satan firma tarafından onaylanması görsellerinin firma tarafından alınan izin ile kullanılması bunlar kağıt ustundeki anlasmalar, cünkü yazılan kitap bir roman değil.İçeriği farklı firmaların izni ile olabılecek bir kitap. Örnek, Gübre-hormon-sera malzemesi-suni ışık kaynağı olarak kullanılacak ampul-makas-saksı vb.
İlginiz için teşekkür ederim.

Sayın Vildan HAnım

Malesef üzülerek söylemek isterim ki konulara fazla değinemiyorum.
İşlerimin aşırı yoğun olmasından dolayı. Hattı zatında kendi papağanım suzi ile bile ilgilenemiyorum.

Hatta üyesi bulunduğum papağanlar konusunda en geniş kapsamlı papaganım.net sitesine bile giripte bir şeyler yazamıyorum.
Üzülerek söylemek isterim ki bonsai felsefesine uygun bir disiplini bozmus bulunmakdayım.
Bu hatam sonucunda 2 adet 10 yılık ağacımı kaybettim.
Günümüz yaşam koşuşurmasında vakit ayıramadığım ağaçlarım için cok üzüldüm.
Ama yakın bir zamanda tekrardan yaşamımın rayına oturacağına inanıyorum ve siteye de sık sık yazı göndermeyi deneyeceğim.

Saygılarımı sunarım.

Eski 24-03-2007, 11:14   #13
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Sayın Bonsaisan Sensei,
1-aşağıda resmini eklediğim Japon Beyaz Çamı Bonsai sinin çimdikleme ve uç alma süreci hakkında sizce nasıl bir yol izlemişlerdir...?bu ağacın iğneleri nasıl kısalmış ve nasıl tüm mumlar yukarıya bakar hale gelmiştir.(biliyorum cevap verdiniz buna benzer bir soruya ama tekrardan bu ağaç üzerinden anlatmanızı çok isterim...)
2-şu linkteki resimlere bakıp,burdaki gibi bahçe bonsaisi Çamları oluşturmak sizce ne kadar sürer,yukardaki bonsainin süreci bunlarda da geçerli olur mu,ya da daha çabuk olur mu?

bize Çam ağaçlarında uygulamalı iğne kısaltma,dallandırma ve uç alma tekniği hakkında gerek çizim,gerek film hatta ve hatta birebir eğitim vermenizi çok isterim..ama maalesef izmir'deymişsiniz..Ali üstat dün bahsetmişti,bir bonsai toplantısında Bonsaisan size bir eğitim versin diye,ama aynı şehirde çoğunluk oluşturamıyoruz anladığım kadarıyle...
cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg CAMCimdikleme_0001.jpg (112.9 KB, 934 views)
Eski 24-03-2007, 16:27   #14
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Öncelikle şunu belirteyim. Bugün bonsai olarak çam ağaçlarının yani özelikle de japon beyaz çamının seçilmesinin bir sebebi var.
BU sebeb bu çamın iğnelerinin boyutunun diğer çamlara oranla daha kısa olması ve bir uçtaa beş iğneye sahip olması. Bu yüzden dolayıdır ki japon beyaz çamı bonsai için en uygun çam olarak, bu işin kaynağından çıktığı içindir.
Fakat yılların tecrübesi sonucunda japonlar daha farkı ve daha uzun ömürlü olan karaçam yani karumatsu 'yu işlemeye karar vermişlerdir, lakin bu çam 3 iğneli ve 15 cm kadar uzun olan iğnelere sahiptir.
Pratikde bu işte uzamanlaşan ustalar için ileri bir bonsai tekniği olan bir ufaltma tekniği daha vardır.
Bu teknik anaç taşıyıcı gövdeye farklı bir ırkın aşılanmasıdır.
Yıların tecrubesi ile japonlar beyaz japon çamının ana gövdesine karaçamı aşılar.
Bu aşılama sonuçunda gövde beyaz cam iken iğneler karaçamdır ama aşı sonuçunda iğneler ufalmakdadır.Bunun tam tersi bir uygulama mümkündür.Fakar bu işlem çok steril bir şekilde ve gayet iyi bir zamanda ve çok iyi ve temiz açılmış bir kesikle yapıldıkdan sonra aşılanan sürgünün anaç tarafından benimsenim kabullenilmesi olayı gerçekleşir.
İşlem tamamlanıp, ana gövdece kabullenen sürgün gelişime devam ederken, beyaz çamın orjinal ana sürgünü kesilerek karaçama ait sürgün bırakılır ve bundan sonra gövdesi beyaz çam ama dalları karaçam olan bir ağaç ortaya çıkar.
Aşağıda ki ağaç ise çok yaşlı bir çam gövdesindeki kabuk yapısına bakılırsa yaşı bayağı var.
Bir yanlışlık olmazsa 50 yaşın üzeri gibi görünüyor.
Şimdi gelelim bahçe bonsailerine.
Bahçe bonsaileri saksıdaki bonsailara göre daha hızlı ve daha gür bir gelişme gösterir. Bunun sebebi doğada olması ve köklerin toprakta daha geniş bir yayılım göstemesi, bir de en önemlisi ağaçların sabit bir yaşam koşuluna adapte olması yani aynı güneş aynı su ve özeliklerde yağmur suyu. Normal şartlarda 1 ila 2 yılda toprakda yetiştirilen bu tip bonsai daha sonraki yılarında saksıya alınabilir.
Farklı şehirde olmak evet sorun yaratıyor. Bir de iş dünyasının yoğunluğu bu tür seyehatleri engeliyor.
Ali bey'e çok teşekkür ederim. Beni onere ettiği için. Ben daha kendimi eğitmekdeyim, fakat bilgimi ve tecrübemi paylaşmayı severim.

Ali bey çok daha şanslı, çünkü yaşadığı yerde bu konu bize oranla çok daha uzun bir geçmişe sahip ve imkanlar çok daha fazla ve ayrıca çok daha tecrübeli ustatlar ile iç içe. Bir sonunuz varsa yanıtlamaya ve uygulamaları anlatmaya çalışacağım

Düzenleyen memet : 24-03-2007 saat 18:41 Neden: yazım hataları düzeltildi
Eski 20-06-2007, 20:30   #15
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

merhabalar,
mevsimi geçti mi geçmedi mi ,farklı yorumlar yüzünden tam emin olamadım...benim zen bahçesindeki fıstık e karaçamın mumları açıldı ,mumları açılmadan kısaltmam gerektiği de söylendi, mumlar açıldıktan sonra çıkan ibreleri 3-4 çift kalana kadar almam da söylendi..
şimdi ayrıntılı resimleri koyuyorum..Ali üstadım en iyisi şunu sizin Steve Bey'e mi sorsak.."burda mevsim yaz,bu ağaçları dallandırmak ve iğneleri küçültmek için ne yapmamız lazım acaba?"
iğne mi kısaltıcaz,mum mu kesicez,ve bunları ne zaman yapıcaz?

aşağıda resimler:

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg karaçam.jpg (87.0 KB, 828 views)
Dosya Türü: jpg fıstıkçam.JPG (67.4 KB, 822 views)
Dosya Türü: jpg fç.jpg (86.3 KB, 823 views)
Eski 21-06-2007, 00:29   #16
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın tourkana
Şu anda uç alabilirsin.
Çünkü sendeki çam 2 iğneli olan çam yani japon beyaz çamı gibi 5 iğneli değil
Bu yüzden senin karaçamın için uygulama zamanı normalde çamlarda uç alam haziran ortasında başlar ama temmuz başıda olabilir bu uç kısmını gelişimi ile doğru orantılıdır.
Şİmdi öncelikel geliş ucları almak için şu sırayı takip etmelisin.
Son eklediğin karede bunun örneği var dikali baktığında son eklediğin karede 3 adet uç görmekdesin.
Önce bu en ufak olan uçu kes.
Fotoğrafa göre solda.
sonra 5 ial 7 gün bekle ve diğer sapda olan kısa ucu kes.
Ve gene 5 ila 7 gün bekle ve en son en güçlü ve en uzuzn olan ucu kes.Bu kesim işleminde uçun güçlülüğüne bağlı masaka **** çimdik kulana bilirsin.
Senin terçiğine kalmış.
5 7 ve 10 gün bekleme süresinin açıkcası mantığını bu güne kadar hiç bir ustaya sormadım.Ama uygulama bu ben her zman uyguluyorum.Tekniğin zmanı ve yapılış mantıgıda bu sana kolay gelsin.umarım yardımcı olabilmişimdir.
Saygılar

Eski 21-06-2007, 11:28   #17
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

ucu kökünden mi kesicez,yoksa 3-4 çift bırakarak mı kesicez?
bunu yapınca dallanmayı teşvik ediyoruz sanırım,
peki iğneleri küçültme için ne yapmalıyız,ibreleri kınlarının hemen üzerinden makasla kesersek (tabi bu işlem tüm iğnelere uygulanmayacak) bunu sağlar mıyız?

Eski 21-06-2007, 14:29   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
iyi gunler, Tourkana Bonsaisanin dusundugune katiliyorum. Fistik camlarindaki igne yapraklar, Japon karacamlarindaki [Pinus thunbergii] gibi cift olarak cikiyorsa o bonsaisanin uygulamasini deneyebilirsin[denedik sonra camlar uzerindeki bilgilerin artacaktir] Kandil alimindaki sirasina gore once, en zayif kandilden baslamaktaki gaye, daha sonra budanacak guclu kandillerde cikacak yeni, tomurcuklarin ayni gucte buyumesi icindir.[budaycagin surgun uzerinde 3-4 cift igne yaprak kalmali diye dusunuyorum]

Seneye kandiller acilip igne yapraklar ayrilmadan once iki asamali budamayi uygularsan, yazda yapacagin ikinci budamadan sonra hem acilacak surgunler daha kisa boyda olacak, hem de igne yapraklar.

Elinde olan fistik camlarinda bunlari denemek istemiyorsan daha kucuk fidanlar alip onlar uzerinde deneyebilirsin sonuclar olumlu ise, buyuk agaclarin uzerinde de denersin.[camlar uzerinde pek calismalarim ve deneyimlerim olmadigi icin, arkadaslarimdan ve okuduklarimdan ogrendiklerimi aktariyorum ]

Igne yapraklarin uclarini makasla kesip kisaltirsan kesilen uclarda, kahverengi kurumus,goruntuler olusacak.
Deneyimlerini paylasmayi unutma kolay gelsin.
Zeytinden bonsai yaptinmi? yapmamissan yapmani oneririm en az camlar kadar seveceginden eminim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2007, 00:36   #19
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın tourkana iğnelerin kılıfın hemen üzereinden budanmasının sebebi ağaça suni bir krılma işlemi yaşatıp ağaçın yeniden ve daha gerilerden iğne yapmasını sağlamak.
GElelim yaprak küçülme olayında uc almak demek ufak iğneler elde etmek demektir.Şİmdi bunun sebebine gelelim.
Düşün doğada bir çam gördün tüm iğneleri gayet uzuzn birde bir çam daha gördün ama iğneleri küçük.Bunun sebebi ağaçın yaşam şartlarının kısıtlı olmasıdır.Çünkü hayatını sürdürgüğü noktada bodur kalmışdır.ve iğneleri ufalmışdır.
Biz uç alma işlemi ile ne yapıyoruz.İşin sırrı burada.Doğadaki çamda uçlar herhangi bir olan sebe olmadığı suretçe uzar ve geniş ve uzun dalara sahip olan bu çam sıksık değilde gayet rahat bir şekilde araları açık ama uzuzn iğneler oluşturur çünkü alanı genişdir.
Lakin uçu alınan çam bunun tam tersini yapar çünkü biz alanını genişlemesini uç alma ile engeleriz.Ozamanda çam ksıtlı dal alanında sık sık iğne yapar fakat bunları uzuzn tutamaz onun yerine kısa iğneler ve sık iğneler ile yaşamına devam eder.
Artık bu açıklamdan sonra olayın mantığını kavradığını düşünüyorum.
Ama kafanda yine soru işareti var ise lütfen sor.
Çamlar konusunda bilogi olrakda teorik olrak tecrübe olarakda sana yardıcı olabileçeğimi sanıyorum.
Saygılar.

Eski 22-06-2007, 10:03   #20
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

dünkü uygulamamda, keskin bir makasla yeni açılmaya başlamış ve henüz açılmamış mumlarda uç alma yöntemini kullandım..
Üst taraflarda enerjinin en çok olduğu bölgelerde büyük mumları ,ortalarda mum sayısına göre küçük olanları aldım.alırken dibinden değil ,açılmışlarda 3-4 iğne bırakarak açılmamışlarda tamamını aldım.
şimdi tek takıldığım nokta tüm mumlar alındıktan sonra yeni mumların ne zaman çıkacağı,nerelerde çıkacakları ,hatta çıkıp çıkmayacakları ve onlar üzerinde ne yapacağımız?
yardımlarınız için teşekkür ederim.

Düzenleyen tourkana : 22-06-2007 saat 12:20
Eski 26-04-2009, 17:31   #21
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Çamlarda geri sürgün çıkartma, iğne ufaltma ve çimdikleme ile ilgili öğrendiklerimizin ,uyguladıklarımızın sonuçlarını alacağımız bir döneme giriyoruz.
İstanbul'daki çamların mumları yeni yeni güçlenmeye başladı, bendekilerin fotoğrafları ise şöyle,
Not: (Sarıçamlardaki ve fıstıkçamında geri sürgünlere dikkatinizi çekerim.)

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fıstıkçammum1.jpg (72.6 KB, 711 views)
Dosya Türü: jpg fıstıkçammum2.jpg (70.6 KB, 703 views)
Dosya Türü: jpg sçmumgenel.jpg (63.0 KB, 702 views)
Dosya Türü: jpg sçmumgeriden1.jpg (47.3 KB, 701 views)
Dosya Türü: jpg sarıçammumlar.jpg (68.6 KB, 700 views)
Eski 26-04-2009, 17:32   #22
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Mugo ve karaçam,

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg mugomum.jpg (62.2 KB, 710 views)
Dosya Türü: jpg mugomum1.jpg (64.1 KB, 696 views)
Dosya Türü: jpg karaçamtepe.jpg (71.0 KB, 692 views)
Dosya Türü: jpg karaçamgenel.jpg (72.3 KB, 694 views)
Eski 28-04-2009, 17:31   #23
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
ilk defa gövdesinden süren çam ağacı gördüm.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 19:22   #24
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

SAyın Kharel

Karaçam ve mugo çamları gerektiğinde gövde üzerindede sürügn veren türlerdir.

Yakın bir zamanda direk olarak üst sürügnü kesilmiş bir karaçamda tomurcuklanma ile ilgili görseli yeni bir konu başlığı olarak ekliyeçeğim.

Eski 05-07-2009, 10:54   #25
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Fotoğrafı 21.mesajda yer alan fıstık çamının güncel hali, sadece mum çimdikleme yaptım.Sürgün uzaklaştırmayı seneye yapacağım. Ayrıca Jin bölümüne de dikkatinizi çekerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fıstıkçamı1.jpg (71.9 KB, 650 views)
Dosya Türü: jpg fıstıkçamı2.JPG (56.4 KB, 640 views)
Eski 05-07-2009, 11:02   #26
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Fotoğrafı 22.mesajda yeralan karaçamda ise mumlar açıldıktan 15 gün kadar sonra, keskin bir makasla sürgünün başladğı kısmın biraz üzerinden zayıf ve orta kuvette enerjiye sahip bölgedeki sürgünleri keserek uzaklaştırdım. Daha sonra(12 gün sonra) güçlü bölgedeki sürgünleri uzaklaştırdım.
Ve şimdi geçen yılın iğnelerin arasıından veya sürgün başının hemen altından yeni sürgünler gözükmeye başladı. Bunları kuvvetlerine göre seçip(zayıf bölgede 2 kuvvetli srügn, kuvvetli bölgede 2 zayıf sürgün) çatallanmayı sağlayacağım.
Fotoğrafları:

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg kara1.JPG (65.0 KB, 651 views)
Dosya Türü: jpg kara2.jpg (74.5 KB, 645 views)
Dosya Türü: jpg kara3.JPG (58.2 KB, 640 views)
Eski 18-11-2014, 15:05   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2013
bende fıstık çamı var suanda 8 yasında ve genişçe bir saksıda duruyor bana göre artık işlem yapmaya hazır diye düşünüyorum ama birsey aklıma takıldı bir bu mevsimde yaprak küçültme yapılabilirmi ikincisi yaprak küçültme için birkaç yerden okuduğuma göre iğneleri dipten çekmek süretiyle yapılıyor daha önceki bir ağacıma aynı sını yaptım fakat sürekli yeni çıkan iğneler uzunyada uzama eglimli bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim bir bilgi verirmisiniz üstat

sadeolarak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 15:28   #28
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Bu dönemde eski yıl iğnelerini kılıfların az üzerinden kesmelisiniz, bu yılın iğnelerinden ise (tomurcuk etrafındaki iğnelerdir) güç bölgesine göre ,güçlü bölgede 3-4 çift orta güçteki bölgelerdeki 5-6 çift bırakın.
Geriden sürgün alıp enerjiyi dengeledikçe iğneler zaten daha kısa çıkacaktır.
Bunu mutlaka iyice okuyun : http://www.agaclar.net/forum/bicim-v...kleri/7258.htm
http://www.agaclar.net/forum/bicim-v...leri/31971.htm

Eski 22-10-2018, 14:55   #29
Yeni Üye

Acerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2018
Merhabalar tourkana,

Çamlarınızın güncel durumları nasıldır aradan geçen sürelerde?

iyi günler dilerim

Acerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024