agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=449)
-   -   dusunenadam / Şimşir-2 (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=40700)

dusunenadam 05-03-2017 22:20

dusunenadam / Şimşir-2

3 Eklenti(ler)
İkinci şimşir adayım. Gövdenin hareketi çok hoşuma gidiyor. İç kısımlardaki sürgünler diğerlerinden daha yoğun. Bu ağacı bahçeye dikmeyip, kök budaması da yaptıktan sonra eğitim saksısına alayım diyorum. Şimşir tecrübesi olan arkadaşların tavsiyelerini beklerim.

dusunenadam 05-03-2017 22:21

2 Eklenti(ler)
İlk budamayı yaptım ama ön yüze hala karar veremedim.

boguz 06-03-2017 07:15

Aynı hizada çıkmış dallar bırakmamaya çalışın. Gövde şekli çok güzel

dusunenadam 06-03-2017 10:57

Teşekkür ederim sn boguz. Her dalın ucunda biraz yeşillik bırakmaya çalıştım. Biraz daha gerilerden sürgün almayı başarabilirsem dalları nihai şekilde kısaltacağım.

badrobot 06-03-2017 14:14

En güzeli bu sanırım.

reguler 06-03-2017 19:08

1 Eklenti(ler)

İşaretlediğim kısımda 2 dal olduğundan ilerde ters koniklik oluşacak. Dallardan birini kesin bence. 3 kalın alttakilerden kalın olduğu için 1. ve 4 . dalı bırakın 3 ve 2 yi kesin derim. Şimdiden ters koniklik oluşmaya başlamış bile.

dusunenadam 06-03-2017 21:16

Teşekkürler sn reguler. Yarın gündüz gözüyle bir daha bakayım.

david72 07-03-2017 07:32

Bu aday gerçekten daha güzelmiş. Güle güle büyütün. Benim gözüme çarpan hususu sayın reguler ele almış zaten. Güle güle büyütün

dusunenadam 08-03-2017 21:23

1 Eklenti(ler)
Teşekkür ederim. Üzerinde çalışılan fotoğrafta görünen tarafı ön yüz yaparsam o dal içbükeyde kalıyor zaten. Büyük ihtimal kesilir. Ama ön yüzü burası yaparsam aynı dal öne-hafif sağa geliyor. Kalın ama belki değerlendirilebilir. Ağaç her yönden güzel görünüyor.

sagol 08-03-2017 22:01

3 Eklenti(ler)
Sayın düsünenadam,

Şimşirde bu hareket inanılmaz gerçekten. Dalın hafif öne gelmesi sorun yaratmaz , bu haliyle devam...

Şimşir genelde geriden sürgün veriyor. Dallanmayı sağlamak için size bir örnek:

Kolay gelsin...

dusunenadam 13-03-2017 21:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1498249)
Sayın düsünenadam,

Şimşirde bu hareket inanılmaz gerçekten. Dalın hafif öne gelmesi sorun yaratmaz , bu haliyle devam...

Kolay gelsin...

Hocam, çok faydalı bilgi. Teşekkür ederim.

boguz 14-03-2017 09:53

Sn.sagol
Sakız ağacı yaprakları da benzer bileşik yapraklı. Sakız ağacında da dallanma sağlamak için gösterdiğiniz gibi budama yapabiliriz?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1498249)
Sayın düsünenadam,

Kolay gelsin...

sagol 17-03-2017 22:26

Sayın boguz,

Sakız ağacında en büyük problem boğum aralarının çok uzun olması o nedenle mümkün olduğunca hiç bir sürgünün 15 cm den fazla uzamasına izin verilmeden geri budama yapmak öneriliyor. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla sakız ağacı yaprak azlatmayı çok sevmese de uçlarda 2 yaprak bırakılarak yazın yapılabiliyormuş(ağacı yoruyor, sadece çok sağlıklı ağaçlarda)

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi boguz (Mesaj 1498924)
Sn.sagol
Sakız ağacı yaprakları da benzer bileşik yapraklı. Sakız ağacında da dallanma sağlamak için gösterdiğiniz gibi budama yapabiliriz?

sagol 17-03-2017 22:34

Sayın boguz,

Sakız ağacında en büyük problem boğum aralarının çok uzun olması o nedenle mümkün olduğunca hiç bir sürgünün 15 cm den fazla uzamasına izin verilmeden geri budama yapmak öneriliyor. Yaprak azaltmayı sevmiyormuş.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi boguz (Mesaj 1498924)
Sn.sagol

dusunenadam 26-03-2017 23:18

1 Eklenti(ler)
Birkaç gün önce bu ağacımın köklerini yarı yarıya budadım ve eğitim saksısına aldım. Tamamen saçak köktü. Kurşun kalem kalınlığında dahi bir kazık kök yoktu. Ağaç biraz kendini toparlasın telleme yapacağım.

dusunenadam 08-04-2017 11:43

1 Eklenti(ler)
Şimşiri bugün telledim. 1-2 mm eğilmiştir herhalde :D Saksı sekiz oldu. Mücadeleyi saksı mı yoksa şimşir mi kazanacak hep beraber göreceğiz.

sagol 08-04-2017 13:48

Sayın düşünen adam,

Dal kalınlıklarını da yazarmısınız(dallara 1-2-3 gibi numaralar vererek), deney tam olsun diye. İnternette okuduğum bir konuda 1/4 inch (yaklaşık 8 mm) çapında 2 yıl sonra çözdüm eski yerine gitti diyor şimşirde. Bakalım senin deney nasıl sonuçlanacak.
Aslında birkaç deneme yapılabilir şimşirle. dremelle bir delik açılabilir gerilmenin olduğu yerde, yere paralel olarak ama bu da yetmeyebilir o bölgede kabuğu yarıya kadar kazıyıp yara açmak dolayısıyla içteki kısmı kemikleştirmek gerekebilir(bu yöntemi başka türlerde kalın dalları eğerken denedim başarılı oluyor ama şimşir başka bir hikaye.

Kolay gelsin....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam (Mesaj 1502125)
Şimşiri bugün telledim. 1-2 mm eğilmiştir herhalde :D Saksı sekiz oldu. Mücadeleyi saksı mı yoksa şimşir mi kazanacak hep beraber göreceğiz.

blnturkek 08-04-2017 14:17

elleriniza sağlık.

dusunenadam 08-04-2017 23:39

Sn blnturkek, teşekkür ederim.

dusunenadam 08-04-2017 23:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1502142)
Sayın düşünen adam,

Dal kalınlıklarını da yazarmısınız(dallara 1-2-3 gibi numaralar vererek), deney tam olsun diye. İnternette okuduğum bir konuda 1/4 inch (yaklaşık 8 mm) çapında 2 yıl sonra çözdüm eski yerine gitti diyor şimşirde. Bakalım senin deney nasıl sonuçlanacak.
Aslında birkaç deneme yapılabilir şimşirle. dremelle bir delik açılabilir gerilmenin olduğu yerde, yere paralel olarak ama bu da yetmeyebilir o bölgede kabuğu yarıya kadar kazıyıp yara açmak dolayısıyla içteki kısmı kemikleştirmek gerekebilir(bu yöntemi başka türlerde kalın dalları eğerken denedim başarılı oluyor ama şimşir başka bir hikaye.

Kolay gelsin....

Güven hocam, yarın dal kalınlıklarını milimetrik ölçüde inceleyeyim. Daha ayrıntılı fotoğraf çekeyim. Burada paylaşırım. Ancak geçen seneki ve bu seneki izlenimlerim şöyle: 1cm kalınlık kazanmış dalları eğmek gerçekten çok zor. Bu dallara tel sarmak işe yaramıyor. Esnetemiyorsunuz bile. Mecburen gerdirme yapılmalı. Bir kere öncelikle eğmek istenilen dalı budamamak lazım. Uzun bırakıp daha uca yakın bir yerden bağlamak en mantıklısı. Ancak böyle de olunca fazla kuvvet uyguladığında dal kırılıyor. Geçen sene ben kırmıştım bir dal. 1cm'den sonra kesinlikle esneme payı olmuyor diyebilirim. Mutlaka bir kesme, biçme, zedeleme gerekli. Ancak onda da iyileşme çok yavaş olduğundan gözlemlemek yine yıllar alacaktır. Kalın dalın alt kısmına testereyle bir kesik açıp, aşağı eğerek testere kesiği açığını kapatıp sarmak ve kaynamasını beklemek geçiyor aklımdan ama muhtemelen kırılır çünkü çok gevrek bir ağaç. Farklı bir yöntem geliştirmek lazım. Eğdiğimiz dalın eski yerine gitmesi konusu ağacın gelişim hızına bağlı olduğu için şimşirde uzun süreceği muhakkak. Uzun süre gerdirilmiş eğitim saksılarıyla çalışmayı da öğrenmemiz gerekecek.

sagol 09-04-2017 09:46

Sayın düşünen adam,

Testereyle, V şelinde kesip deneyen de olmuş şimşirde ama o da başarısız oldu diye yazmış. çok dik kafalı bu şimşirler.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam (Mesaj 1502267)
Güven hocam, yarın dal kalınlıklarını milimetrik ölçüde inceleyeyim. Daha ayrıntılı fotoğraf çekeyim. Burada paylaşırım. Ancak geçen seneki ve bu seneki izlenimlerim şöyle: 1cm kalınlık kazanmış dalları eğmek gerçekten çok zor. Bu dallara tel sarmak işe yaramıyor. Esnetemiyorsunuz bile. Mecburen gerdirme yapılmalı. Bir kere öncelikle eğmek istenilen dalı budamamak lazım. Uzun bırakıp daha uca yakın bir yerden bağlamak en mantıklısı. Ancak böyle de olunca fazla kuvvet uyguladığında dal kırılıyor. Geçen sene ben kırmıştım bir dal. 1cm'den sonra kesinlikle esneme payı olmuyor diyebilirim. Mutlaka bir kesme, biçme, zedeleme gerekli. Ancak onda da iyileşme çok yavaş olduğundan gözlemlemek yine yıllar alacaktır. Kalın dalın alt kısmına testereyle bir kesik açıp, aşağı eğerek testere kesiği açığını kapatıp sarmak ve kaynamasını beklemek geçiyor aklımdan ama muhtemelen kırılır çünkü çok gevrek bir ağaç. Farklı bir yöntem geliştirmek lazım. Eğdiğimiz dalın eski yerine gitmesi konusu ağacın gelişim hızına bağlı olduğu için şimşirde uzun süreceği muhakkak. Uzun süre gerdirilmiş eğitim saksılarıyla çalışmayı da öğrenmemiz gerekecek.

dusunenadam 12-04-2017 00:50

1 Eklenti(ler)
Bugün üşenmedim, şimşirin her yerini ölçtüm ve kayıt altına alıyorum. Toplam dört ana dalı tellemişim. Bu fotoğraf şimdilik ön yüz olarak düşündüğüm yönü gösteriyor. İlk iki dal göründüğü gibi. Soldaki 1'nci dal güzel eğildi. Fakat 13 mm çapındaki 2'nci dal hemen hemen hiç eğilmedi gibi. 1 ay sonra teli bir tur daha sıkacağım. Bakalım ne olacak.

dusunenadam 12-04-2017 00:58

1 Eklenti(ler)
Burası diğer taraf. 3 numaralı dal da pek eğilmedi. Öndeki 2 numaralı dalı gerdirirken bunun da telini bir tur sıkacağım. 4 Numaralı dal birazcık eğildi ama 1 numara kadar değil. Daha önce de söylediğim gibi; çapı 1 cm'yi geçen dalları eğmek gerçekten sıkıntılı. Tabi daha ustaca bir düzenekle biraz daha eğilebilir ama kırılma ihtimali yüksek.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024