agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=51)
-   -   Kış mevsiminde evde domates yetiştirmek (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6104)

siboş 20-10-2007 15:31

Kış mevsiminde evde domates yetiştirmek

Bir kaç gün önce evimize çok lezzetli bir domates alındı,Annemde hemen tohumlarını saksıya dikti (çıkacakmı diye meraktan sadece).Evet domatesler yavaş yavaş büyüyor .Annem kararlı kışın daha büyük bir saksıya ekip evde domates yetirme çabasında.Acaba bu mümkün mü?

siboş 20-10-2007 15:34

Kışın evde hormonsuz domates yemek ne güzel olur.Henüz domates yok hep böyle mi kalır yoksa kışın domates çıkarmı?
Yardımcı olabilimisiniz?

malina 20-10-2007 16:02

Yemek için mi yetiştireceksin, bonsai mi yapacaksın? :)
(Sorunu bonsai bölümünde sormuşsun:)

siboş 21-10-2007 13:28

Domates olursa tadımlık da olsa yemek içn

Selahattin Yılmaz 21-10-2007 20:19

Isı 10 ºC nin altına düşmediği ve ortalama 20-25C derecedeki ortam ısısı, iyi bir güneşlenme ve bol besinli bahçe toprağı ve bol organik gübreli geniş bir saksı sizi amacınıza ulaştıracaktır.

siboş 24-10-2007 16:56

Hepsi olur da bol güneşi kışın nereden bulayımki, güneşsiz de galiba olaz değil mi?

malina 24-10-2007 17:15

Güneş ışığı

Çiçekler için yapay ışık

Bu konulara baktınız mı?

güliz58 24-10-2007 20:30

evde domates

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi siboş (Mesaj 164012)
Bir kaç gün önce evimize çok lezzetli bir domates alındı,Annemde hemen tohumlarını saksıya dikti (çıkacakmı diye meraktan sadece).Evet domatesler yavaş yavaş büyüyor .Annem kararlı kışın daha büyük bir saksıya ekip evde domates yetirme çabasında.Acaba bu mümkün mü?

selam, evde domates yetiştirmek mümkün, ben denedim. 10 yaşındaki oğlum sayesinde salatalık, biber, nohut bile yetiştirdik. Tavsiye ederim.

malina 24-10-2007 21:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi güliz58 (Mesaj 165582)
evde domates yetiştirmek mümkün, ben denedim.

Konu başlığına dikkat ettiniz mi?
Kış mevsiminde evde domates yetiştirmek

Bu konudaki deneyimlerinizi yazabilirsiniz... :)

siboş 25-10-2007 14:52

Benim bu domateslerle ilgili başka bir sorumum daha çıktı.
Domates çitilleri şimdilik küçük bir saksıda,çok daha büyük bir saksıya geçirmem gerekiyor saksısını değişirken ölme ihtimalleri var mı?Ölmemesi için ne yapmalıyım?

Selahattin Yılmaz 25-10-2007 14:59

Domates fidelerinizin resimlerini buraya koyabilirseniz size daha iyi yardımcı olabiliriz

kuzen38 30-10-2007 04:28

amcam cherry domatesleri kisin yetistiriyor. benim anlamadigim nokta diyelim tohumlari ektik, peki yazin bile saksida 4 ayda cikan domatesler kisin nasil cikacak?

kocaolgun 18-05-2008 20:52

tohum aldığınız domatesler hibritmi acaba

kuzen38 31-05-2008 03:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 (Mesaj 167293)
amcam cherry domatesleri kisin yetistiriyor. benim anlamadigim nokta diyelim tohumlari ektik, peki yazin bile saksida 4 ayda cikan domatesler kisin nasil cikacak?

Bu sorumu hatırladıgım icin konuya girdim, hala meraktayım bu konuda.

hx100 29-06-2008 12:49

Merhabalar bu konuya yeteri kadar cevap yazılmamış ama ben yinede kışın domates yetiştirmeyi deniyecegim ve bu sayfada sizlerle paylaşacagım 28.06.2008 tibari ile tohumlar toprakla buluştu bakalım neler olacak . Birde tohumların nemlendirime süresi için ne tavsiye edersiniz ? Not: Tohumlar cherry cinsi F1 Anadolu tohumculuktan .

cemo 29-06-2008 14:30

Sevgili kuzen38 in verdiği sarı ampul domates tohumlarını ektim.yaklaşık 5 cm oldular.
Kapalı balkonda yetiştirip,kışın yemeyi düşünüyorum bakalım olacak mı?
Her ay tohum ekip deneme yapacağım.Gelişmeleri yazalım arkadaşlar.Seralarda yetiştiğine göre, kapalı balkonda da yetişir diye düşündüm ben.

kuzen38 29-06-2008 17:14

Cemo hepsini kapalı balkonda yetistirmeyeceksiniz degil mi? yaz mevsimiden faydalanmak lazım :)

cemo 29-06-2008 18:54

Sevgili kuzen38, şimdilik açık balkonda,hava soğuyunca kapalıya alacağım.

kuzen38 29-06-2008 20:59

hava soguyana kadar verir onlar ilk ürünlerini. günes görüyorlarsa ******.

enginnaz 07-09-2008 10:27

cherry bodur domtes tohumu

3 Eklenti(ler)
Bu sene yeni bulduğum bodur cherry domatesleri tamamen organik yetiştirdim.Sulamayı bile artezyen suyu ile yaptım.organik gübre kullandım.tohum çıkardım ve tekrar ektim yine çıktılar daha mahsulde değiller ama iyi görünüyorlar.en fazla 30 cm oluyor.saksıda yetişebilir.kışında yetiştirebilirsiniz ama kapalı bir mekan iyi güneş ve iyi bir gübreleme gerekebilir.

jibuti 15-09-2008 13:08

Sayın enginnaz rica etsem bana 2 pakat gönderebilir misiniz.Ödeme bilgilerinizi özelime gönderirseniz ödemenizi hemen yaparım teşekkürler

gummi 18-09-2008 13:06

sararan domates yaprakları

Ofisimde kurduğum sera ortamında çimlendirdiğim domates fidelerimi şaşırtma yapıp saksılara diktiğimde bir süre sonra kotiledon yaprakları sapsarı olup eriyip gidiyorlar . 300 watt projeksiyon ampülünü yaklaşık 1 metreden veriyorum . Günde 8 saat ışık veriyorum . Bunun haricinde tavanda bulunan floresanlar 24 saat yanıyor .

Sorun ne olabilir ? ışık çok fazla veya az mı? 1 kez can suyu veriyorum şaşırtmadan sonra bir daha su vermiyorum sorun su ile mi alakalı ? Toprak %50 koyun gübreli .%50 bahçe toprağı .

Sürekli olarak fide kaybediyorum .

Bazı fideler ise şaşırtmadan sonra eriyip gidiyorlar kısa sürede .

ilgili resimleri blogumda görebilirsiniz . http://domateserdem.blogspot.com/

Acil yardımınızı rica ediyorum

Teşekkürler

Erdem

gummi 23-09-2008 09:13

Bu kadar üye arasından tek bir kişinin bile bir yorumda bulunmaması çok enteresan .

limon 23-09-2008 10:08

Bu konuyla ilgili başlığımız var. http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=8767&page=3

Bu arada fotoğrafları sayfaya yüklemelisiniz ki ilerde linkte sorun olursa etkilenmesin. Böylece aynı sorunu yaşayan arkadaşlar da her daim faydalanabilir.

Kolay gelsin.

gummi 24-09-2008 15:15

Teşekkür ederim , o başlıktaki tüm mesajları okudum ama benim sorunumla bir ilgisi yok .

Harun Parlak 24-09-2008 15:59

Sayın gummi öneclikle şaşırtmayı üç yaprak olunca yapın ayrıca %50 -50 toprak ve hayvan gübresi diyorsunuz sararan yapraklar büyük bir ihtimal azot zehirlenmesi. Ayrıca 24 saat ışık yapmayın gece ve gündüzü yaşasınlar. Kolay gelsin.

gummi 25-09-2008 12:25

Çok teşekkürler Tekin bey . Tavsiyenize uygun olarak bolca torf alıp karışımdaki azor oranını azalttım . Işığı da günde 12 saat olacak şekilde ayarladım . Bakalım sonuç ne olacak . Bu arada son durum şu şaşırtma yaptığım şekilde duruyor 2 haftadır , hiçbir büyüme olmadı

gravel 25-09-2008 13:09

Ben de red robin tohumu çimlendirmiştim eylül başı ortası gibi ama çimlendikten sonra kabın çok küçük olduğuna karar verip plastik bardaklara naklettim. Plastik bardaklara geçirdiklerimin gelişimi durdu ama geç filizlenip taşınmaktan kurtulan bir tohum onlardan 1 hafta sonra çimlenip onları geçmiş durumda. Demek ki neymiş palazlanmadan şaşırtmıyacakmışız :)

Harun Parlak 25-09-2008 18:06

Şaşırtma yaptıkdan sonra bir duraklama olması normal yeni yerine uyum sağlıyor ve ayrıca kök sistemini geliştiriyor. Viyollerden toprağı ile alıp yetiştireceğiniz ortama gidince kaldığı yerden devam edecektir.
Dometesin meyve tutumu için en uygun gece sıcaklığı 13-15 derece ve 32 derecenin üzerinde meyve tutumu zorlaşır. Gece sıcaklığının bu derecenin altında olması polenlerin serbest hale geçmesine mani olur. Kapalı alanlarda orantılı nemin yüksek olması polen tozlarının dişicik tepesine düşmesini engeller. Polen düşmeyince döllenme olayıda olmaz.
Kapalı ortamlarda bu sıcaklıklara dikkat edip gerekl ortamları ve dengeli besleme sulama yeterli havalandırma ile tozlama için uygun ortam sağlanmalıdır.
Çiçeklerin tozlanma için bir iki saniye vibresyon yapılarak yardımcı olunabilir. Vibrasyonu fazla yapılması durumunda plenler dişicik üstüne düşeceğine yere düşebilir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde çiçekler meyve tutmadan dökülme başlayabilir.

kömür 13-10-2008 11:46

Sararan ve kayıp olan domates fideleriyle ilgili :
Muhtemel sebep olarak yapay ışık olarak halojen kullanılmasının aşırı sıcağa yol açtığını ve bu ışığın yeterli olmadığını düşünüyorum.
Florasanlarla yaptığınız çalışmanın daha verimli olacağını sanıyorum, ancak burada dikkat edilecek husus ise florasanların domates fidelerine 5 cm gibi bir mesafe korunarak yetiştirilebilir olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde fideler büyüdükçe armatürü sık zamanda kontrol edip yer değiştirmeyi gerektirecektir.
Metal halide veya sodyum buhar basınçlı lamba düşünülebilir, daha efektif olur.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024