agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2008, 18:07   #91
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
derya derya, apartmanın içinde derken, toprkta mı yoksa saksıda mı?
Saksıda olduğunu varsayıyorum.Bana kalırsa çelikle uğraşmayın, tutması zor, mevcut ağacı kurtarmaya bakın.Şimdi budayıp bakım yaparsanız yeni sürgün çıkartabilir ve bu sürgünler soğuğa dayanamayabilir.
Ben olsam ağacı mümkün olan en sıcak, en çok güneş alacağı yere koyar, kışı geçirmesini sağlardım.Bahar başında çok iyi bir budama yapar, toprağına gübre desteği yapar bakıma alırdım.
Limon soğuğa çok hassas olduğundan, kışın gövdesini bir şeylerle sararsanız soğuğa direnci artar.Eski bezler ya da battaniye gibi bir şeyle sarıp, gevşekçe bağlayabilirsiniz

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 18:08   #92
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Bence de bekleyin lerdemir, havalar iyice soğuyunca alırsınız içeri.
Çiçeklere aldanıp da gübre vermeyin bu dönemde, geçen ay gübreyi kesmiş olmamız lazımdı

Eski 12-11-2008, 18:51   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derya derya Mesajı Göster
Benim zavallıma kimse birşey söylememiş. Her sabah onun halini görünce çok üzülüyorum
İyi akşamlar,sayın derya derya.Sizin zavallı bir süre susuz kalmış olabılirmi.Toprağı yeterli mi.Bunlar normal ve hala kan kaybediyorsa ,kuru dalları kesın.Hatta canlı bir dal kesip 15 cm lik evinizde saksıya çelikleyinve ılık bir yere bırakın sabırla bekleyin.Bir zaman sonra filizlenecektir.Ara sırada limon çekirdeklerini saksıların kenarına batırın .Bir süre sonra saksında minnacık turunç fidanları göreceksin,arzu ettiğin zaman bunları başka saksılara alırsınız.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 09:46   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Son 1 aydır yağmur suyundan başka birşey vermiyordum.

Ancak çiçek oluşumları ile beraber sadece potas ağırlıklı gübre verip meyve büyümesini sağlamayı düünüyordum...???

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 09:49   #95
hf

Giriş Tarihi: 29-11-2005
Değerli forum üyesi,

benim de çekirdekten yetiştirdiğim üç yaşında 1 metreye kadar boylanmış bir limon fidem var benzer böcek sorunu (sanırım bit olmalılar) benim fidanımda da ortaya çıktı. Bu sorunu bertaraf etmem için hangi ilaçları nereden temin ederek kullanabilirim. Bilgi ve yardımlarınızı esirgemezseniz memnun olurum

hakanfurtun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 10:03   #96
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

lerdemir, ben yazarkem aklım hep açık havada yetiştirmeye gidiyor.Siz içeri alacağınız için çok problem de olmayabilir gübreleme, yine de yazın uygun gübreleme yaptıysanız bırakın ağacınız dinlensin

sezgin53, limon çekirdeği ektiğinizde yine limon çıkacaktır, turunç değil.Meyer limon türü buna istisnadır sadece.Bu konuyu çekirdekten limon yetiştirme ve turunçgil yetiştiriciliği başlıklarında konuştuk daha önce, aramayla ulaşabilirsiniz.

Eski 13-11-2008, 10:27   #97
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Merhabalar,

Dün evimin olduğu sokaktan geçerken, mahalle berberimizin de saksıda limon ağacı olduğunu farkettim! (psikolojide "algının seçiciliği" deniyor sanırım!

Berberin anlattığına göre, adam doğru dürüst su dahi vermiyormuş. Gübre, vs hiç bir şeye gerek yok dedi

Dükkanda, pencere önünde sadece limon değil, ceviz ve kivi ağacı da var ve hepsi de son derece sağlıklı gözükmekteler.

Berberin rahatlığı bana da bulaştı ve şimdi pencere önünde elma bile yetiştiririm duygusuna kapılmış durumdayım.

Eh...artık bizde limona para ödemek yok!

Baobab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 14:31   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
lerdemir, ben yazarkem aklım hep açık havada yetiştirmeye gidiyor.Siz içeri alacağınız için çok problem de olmayabilir gübreleme, yine de yazın uygun gübreleme yaptıysanız bırakın ağacınız dinlensin

sezgin53, limon çekirdeği ektiğinizde yine limon çıkacaktır, turunç değil.Meyer limon türü buna istisnadır sadece.Bu konuyu çekirdekten limon yetiştirme ve turunçgil yetiştiriciliği başlıklarında konuştuk daha önce, aramayla ulaşabilirsiniz.
MSaygın,teşekkür ederim.Komşuya verdiğim limonu biraz önce gördüm harikaolmuş,yemyeşil yaprakları pırıl pırıl olmuş .Saksıyı büyültürken kestane gübresi koymuş.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 17:32   #99
Yeni Üye

Fantine's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Herkese merhaba, bugün üye oldum. İsmini Kozet koyduğum, evdeki bebek limon ağacımla ilgili sorunlarım var, umarım doğru yere yazıyorum. 11 Günlük ve henüz 5, minicik yaprağı var. Yapraklar büyüyor, ama bir türlü açılmıyor. Bunun normal olmadığını biliyorum. 2 sene önce de yetiştirmiştim, yapraklar toprağın yüzeyine çıktıktan 1 gün sonra açılmış, ve açık büyümeye devam etmiştiler. Kozet’in sorununu araştırdım, sebebini ya da buna benzer bir sorun bulamadım. Az suladığımdan kaynaklandığını düşünerek verdiğim su miktarını arttırdım, ama bir değişiklik olmadı. Fazla sulanıyor olma ihtimali de yok çünkü buna çok dikkat ediyorum. Yardım edebilirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

Fantine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2008, 13:58   #100
Ağaç Dostu

Delirmiş Tomurcuklar ve Limoncuklar

Merhaba,

Bir kaç evvelki mesajımda bahsettiğim ve "seyreltmeli mi, seyreltmemeli mi?" diye sorduğum limon çiçeği tomurcuğu ve meyve oluşumlarını fotoğrafladım.

Bu arada, güneşli havalarda bizim evin balkonunda bal arıları halen cirit atmakta. Dolayısı ile açmış olan her bir çiçeğin üzerine doluştukları için, neredeyse her çiçek arılar vasıtası ile dölleniyor ve meyveye dönüyor.

İşte bu yüzden, açık balkonumda durmakta olan ve halen daha üzeri yığınla çiçek tomurcuğu ile dolu olan limonumu iç mekana almakta tereddüt ediyorum...

Arılar hepsini ziyaret etsin, hepsi limona dönsün istiyorum

Buyrun, seyreyleyin...

Name:  IMG_0017revise.JPG
Views: 16035
Size:  28.8 KB

Name:  IMG_0018revise.JPG
Views: 16276
Size:  25.0 KB

Name:  IMG_0023revise.jpg
Views: 16177
Size:  30.5 KB

Name:  IMG_0024revise.jpg
Views: 18604
Size:  27.1 KB

Name:  IMG_0025revise.jpg
Views: 16356
Size:  25.6 KB

Eski 28-11-2008, 21:09   #101
Ağaçsever

Olea's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 10
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Aşılamaz iseniz sadece turunc olur aşı şart

şu turunç konusunu biraz açar mısınız? turunç yenebilir mi?

Olea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 11:44   #102
Ağaç Dostu

deep78's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2008
Tadı acı olduğu için turunç genelde yenmiyor,peyzaj amaçlı sokaklarda görmek mümkün.(antalya'da).sadece reçeli yapılıyor diye biliyorum

deep78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 23:37   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2008
merhaba benim evimde limon ağacı var yaklaşık 6 yıllıktır ama aşılama yapma imkanı bulamadığım için meyve vermiyor ne yapmam gerek ankarada bana yardımcı olabilecek var mı?

semeni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 15:27   #104
Ağaç Dostu

hakan_73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Benimde evimde limon ağacım var .Geçen sene sonbaharda aldım. kışın içerde çok yaprak döktü .baharda dışarı çıkardım .ilkbahar soğuklarından dolayı çiçekleri limon olmadan döküldü. Şu an bol yapraklı bir şekilde balkonda .hava iyice soğumadan içeri almak istemiyorum.Çünkü içeri alınca yine yaprak dökecek.Bu sene limon verecekmi merak ediyorum. limon ağacı farkettimki , soğukta olsa don olmadığı sürece açık havada olmaktan hoşlanıyor.

hakan_73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 12:44   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2008
Limon ağacı.

Merhaba,yaklaşık 2 yıl önce üzerinde meyveleri ile satın aldığım limon ağacım daha önceki denemelerinde başarılı olamasada,şu anda üzerindeki 3 meyveyi ceviz içi boyutlarına getirmeyi becerebildi.
Bol sulanarak meyvalarını büyütüyor.Ancak yeni çiçekleri de var ve bildiğim kadarı ile çiçekli meyve ağacının çiçeklerini üzerinde tutması için çok ta sulanmaması gerekiyor.
*Bu durumda nasıl davranmam gerektiğine karar veremedim,İzmirde yaşıyorum,evimin balkonu batıya bakıyor ve yaklaşık 6 saat bol güneş alıyor.Ağacın boyu 1,50 m civarında.Bilgi sahibi arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
**Birde ağacın yarısından üstü tamamen kurumuş görünüyor,bu kuruma başlangıcının hemen altında 4 tane büyük dal verdi ve meyveler bu dalların üstünde.
Bu kuruyan kısım ağacın yanına bağladığım desteğe ağacı ve diğer dalları bağlamama yardım ediyor ancak ağacın sağlığı için budama yapmalımıyım ve ne zaman dersiniz?
Şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin.

Düzenleyen cakilajans : 27-07-2009 saat 12:46 Neden: İfadeyi daha belirgin kılmak için.
cakilajans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 11:52   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2008
Durum.

Bitki hala bol su ile besleniyor ve çiçekler ve limonlar sağlıklı görünüyor.Ancak gene de benden daha bilgili arkadaşların yardımına ihtiyaç var olabilir.
Konu mu ilgi çekmedi yoksa,bilgi paylaşımından çok sosyal paylaşım sitesi miyiz tam anlayamadım.
Hiç değilse moderatör arkadaşlardan bilgi sahibi olanlar yok mu?
Teşekkürler kolay gelsin.

cakilajans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 12:00   #107
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Konu mu ilgi çekmedi yoksa, bilgi paylaşımından çok sosyal paylaşım sitesi miyiz tam anlayamadım.
Karar verince tekrar yazın...

old_platanus beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2009, 15:31   #108
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
benim limon daha çok küçük bakalım bize neler yaşatacak.
Limon ağacı konusunda çok bilgili değilim ama ne çok su nede az su istediğini söylemişlerdi bide keçigübresi at mam söylenmişti.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 17:06   #109
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
Arkadaşlar balknumda yetiştirdiğim limonum karşınızda.
Sanırım kıbrıs limonu bu, tam emin değilim.
Çok çiçek açıp ufacık meyveler vermesine karşın sadece biri kaldı.
Zaten böyle olması gerekiyordu, ağaç sadece birini taşıyabilirdi.
Fotoğraflarını ekliyorum.
Bakımı hakkında tekrar mesaj atacağım.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 15:04   #110
Ağaç Dostu

Sn.MSaygin,

İstanbul'un bulunduğum kesiminde gece sıcaklıkları 8 derecelere düşmeye başladı.

Uzun zamandır sizlerin de fotoğraflarından tanıyor olduğunuz Kıbrıs Limonum, halen çokça rüzgar alan açık ve yüksek balkonumda bulunmakta.

Üzerinde 7-8 tane yeşil limon meyvesi, onlarca minik (mercimekten büyük) meyveye dönmüş çiçekler ve de onlarca açmak üzere/açmış çiçek var.

Vaziyet bu iken, limon ağacımı iç mekana alayım mı, almayayım mı dersiniz?

Her yıl içeri aldığım yoğun bir biçimde yaprak döker, tutum aşamasındaki meyveleri de döker, bu yıl bu meyveleri zayi etmek istemiyorum, soğuktan mütevellit üzerindeki çiçeklerin de meyveye dönmesine bir engel teşkil eder mi onu da bilmiyorum, şimdi değil de sert kış geldiğinde içeri alınca daha mı büyük/sert bir şok yaratır onu da kestiremiyorum. Ne dersiniz?

Buna ilaveten, bir de, bu yaz Fethiyeden getirilmiş olan, minik bir aşılı Bodrum Mandalinası fidanım var. Limona nazaran mandalinanın soğuğa daha dayanıklı olduğunu okuduğumdan böyle bir tercih yaptım. Mandalinayı içeri alayım mı, almayayım mı? NOT: Fethiyeden ilk geldiği iki haftada, mevcut hastalıklı tüm yapraklarını döküp, yepyeni ve güçlü taze bir süreü yaprak çıkartmıştı mandalina fidanım, halen capcanlı bir biçimde durmaya devam ediyorlar.

Eski 07-11-2009, 13:14   #111
Ağaçsever

drneuro's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Bu da benim limon ağacım..geçen yıl sadece 1 tane limon vermişti..1o gün önce evin içine aldım..Çiçeklenmeye başladı

Eklenen Resimler

drneuro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2009, 19:11   #112
Cilekci
Guest

Limon ağacını dışarı alsam da çevresine naylon çeksem olurmu?

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 10:22   #113
Ağaç Dostu

Sn. drneuro,

İç mekana aldığınız ağacınızdaki çiçeklerin meyveye dönebilmesi için, bu konuda benim sorduğum soruları ve Sn.MSaygin'in cevaplarını okumalısınız; yoksa ağacınız mis gibi çiçekleri açar açar döker; sonra da tek bir meyveniz bile olmaz.

Aramayı yaparken benim ve Sn.MSaygin tarafından yazılmış "tozlaşma", "döllenme" tabirlerini kullanarak aratırsanız daha çabuk ulaşırsınız.

Ben minik bir suluboya fırçası ile arı taklidi yapıyordum limon çiçeklerime

NOT: Bu yer değişikliği sonrasında ağacınızda yaprak kaybı vb dökülme oldu mu hiç?

Eski 10-11-2009, 09:27   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2009
merhabalar, ben yeni bir üyeyim. Baktığım resimlerde limon ağacında pek diken yoktur. Ama benim yetiştirdiğim limon ağacımda her yaprak sayısı kadar diken bulunmaktadır. Benim limon ağacının özelliği nedir?

mehmet-47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2009, 15:01   #115
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet-47 Mesajı Göster
merhabalar, ben yeni bir üyeyim. Baktığım resimlerde limon ağacında pek diken yoktur. Ama benim yetiştirdiğim limon ağacımda her yaprak sayısı kadar diken bulunmaktadır. Benim limon ağacının özelliği nedir?
Merhaba aramıza hoş geldiniz.Öncelikle kendinizi http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 tanıtırmısınız.Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2009, 19:23   #116
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Bu kayınvalidemin çekirdekten yetiştirerek bana getirdiği limon sanırım biraz susuz kaldığı için yaprakları sararmış. İnşallah meyvasını da görürüz

Name:  23112009.jpg
Views: 17149
Size:  57.1 KB

Bilge Kerem beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2009, 22:34   #117
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Merhaba ağaç dostları
Yaklaşık bir ay önce istanbul Praktikerden citrus limon etiketli bir ağaç aldım.
Ağacın özelliklerini nasıl bakılacağını incelerken yazılanlar arasında birkısmını dikenli birkısmının dikensiz olduğunu farkettim. Benim aldığım ağacım dikenli olanından
araştırmamı birazdaha derinleştirdiğimde bu türün lime diye bir tür olduğunu düşünmekteyim.
Bakımı ve iklim istekleri forumda bahsi geçen turunçgillerle aynımıdır ?
Fotoğraf ekleye bilmem için minimum mesajı daha tamamlayamadığım için şuanda fotoğraf ekleyemiyorum ama ilerleyen günlerde çiçekte ve meyve oluşmuş limonları sizlere aktaracağım.

fofurtr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2009, 23:01   #118
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

limonumdan çiçek örneği

Eklenen Resimler

Eski 28-11-2009, 23:11   #119
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Sanırım döllenme gerçekleşmiş bir çiçek

Eklenen Resimler

hira ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 28-11-2009, 23:16   #120
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

1. resimde limon meyvaları
2. resimde de yukarıda bahsetiğim dikenleri göstermek istedim

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024