agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2008, 12:13   #61
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Arkadaşlar bütün konuyu okudum ama bir kişi bile " Limon ağacı nasıl bir toprak ister?, Bakımı için ne yapılmalıdır?,Ne zaman ve nasıl budanır? ,Toprağı ne zaman ve nasıl değiştirilmelidir?, Kullanılacak saksı ne büyüklükte olmalıdır?, Limon vermesi için ne yapılması gerekir? ,Nerelerden almak daha doğrudur fidanları?" gibi sorulara net cevap vermemiş.Eğer bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi bir arkadaş bu vb.sorulara tek yazı altında cevap verirse bizim için çok faydalı bir kaynak teşkil edecektir sanırım. Bu işi yapacak arkadaşa şimdiden teşekkürler.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2008, 14:04   #62
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Turunçgil Yetiştiriciliği başlığına bakınız.

Turunçgillerin bakımları ve yetişme istekleri saksıda da olsalar aynı bahçedekiler gibidir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 22:01   #63
Yeni Üye

yilmaz193's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
Galeri: 20
ev içinde limon ve portakal

merhaba arkadaşlar ben romanyada yaşıyorum mersinden bana 2 sene önce bir limon birde portkal fidanı geldi geldiklerinde ikisindede meyva vardı meyvalar olgunlaştı geçensene limon tekrar meyva verdi. portakal çiçek açtı fakat meyvaları bağlayamadı .bu sene her ikiside çok çiçek açtı portakal gayet iyi görünüyodu meyvalar büyümeye başlamadan dökülüyolar limondada aynı olay var.gübrelemeyi uygun şekilde yapıyoruz ışık durumuda iyi acaba neden olabilir bu dökülme .saygılar .

Eklenen Resimler

yilmaz193 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2008, 12:46   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2005
ağacın etrafına gelecek şekilde kurşun parçasıyla çevrele, veya demir parçasını toprağa sapla, faydası olacağı kanaatindeyim.

şeref Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2008, 20:38   #65
Yeni Üye

yilmaz193's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
Galeri: 20
sn.şeref teşekkür ederim bunu denemedim dediklerinizi yapıp neticeyi bildiririm .
saygılar.

yilmaz193 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 15:05   #66
Yeni Üye

dersan's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
limon

Kıbrıs'tan getirdiğim yediveren limonum var. Hangi ayda çiçek açar ve meyve verir?
teşekkürler

dersan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2008, 22:17   #67
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Teşekkür ederim Mine Hanım;
Verdiğiniz link çok faydalı oldu,daha önce fark etmemiştim.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 10:38   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2008
3 ay önce 1,5 metrelik bir limon ağacı aldım. Evimin balkonu yok ama bahçe katı. Şimdilik bahçede duruyor. Aldığım fidanlık kışın hava çok soğursa (0 derece) üzerini naylonla örtmem gerektiğini ama çok soğumadığı sürece dışarıda durabileceğini söyledi. Sizce kışın bitkiyi içeri almak daha doğru olur mu yoksa fidanlığın dediği gibi hava çok soğuyana kadar dışarı da mı dursun. Malum kışın kalorifer yanacağı için bu seferde sıcaktan zarar görmesini istemiyorum. Değerli bilgilerinizi bekliyorum.

dosergici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 10:47   #69
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Limonlar soğuğa karşı en hassas turunçgil çeşitlerinden, naylonla örtmek çok soğuk günlerde yeterli olmayabilir.Mümkünse evin içinde kaloriferden uzak bir yere, bol ışık gören bir pencere önüne koyun.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 14:35   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Bunlara ilaveten; dışarıdan içeriye, içeriden de dışarıya her aldığınızdan sonraki bir hafta içinde yoğun bir şekilde yaprak dökülmelerine hazırlıklı olun, normaldir; endişe etmeyin...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 16:20   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Benim evdeki limon ağacında da yapraklarda yapışkan sıvı, gövdede kabuklanma gibi problemler var. Aynı problemi yaşayan arkadaşlar kullandıkları ilaçları ve ilaçlama yöntemlerini bildirirlerse memnun olurum.

fixture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 13:47   #72
Ağaç Dostu

Bu forumda kabuklu bit diye arama yaparak, fotoğraflarda göreceğiniz oluşumların sizin de kendi limonunuzun yapraklarında (hem alt, hem de üst taraflarında) olup olmadığına bir bakar mısınız?

Ya da yapraklarınızı yakından fotğraflayabilir misiniz iki açıdan da?

Eski 15-10-2008, 17:01   #73
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Bu forumda kabuklu bit diye arama yaparak, fotoğraflarda göreceğiniz oluşumların sizin de kendi limonunuzun yapraklarında (hem alt, hem de üst taraflarında) olup olmadığına bir bakar mısınız?

Ya da yapraklarınızı yakından fotğraflayabilir misiniz iki açıdan da?

Sn. lerdemir,
İlginize teşekkür ederim. Evet, forumda gördüğüm resimdekine benzer problem benim limonda da var. Hafta sonu bir seradan Helin marka, salon süs bitkilerine musallat olan böcekler için bir sprey tavsiye ettiler. Sizin başka öneriniz varsa, (özellikle denenmiş ve sonuç alınmış) bildirmeniz rica.

Eski 15-10-2008, 18:55   #74
Ağaç Dostu

Sayın fixture;

"Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı" başlığının 72. mesajında benim benzer bir sorunum; 76.mesajımda ise onun çözümü yazmakta.

Ancak, yazlık yağın sistemik bir ilaç olup olmadığı, meyvelerde kullanılıp kullanılmadığını ise inanın hatırlamıyorum. Bir bilene sormalıyız...

Aynı sorun için bir de şu mesaj yönlendirici olabilir.

Eski 16-10-2008, 16:07   #75
Ağaç Dostu

Sn. lerdemir,

Yukarıdakı bahsettiğim spreyi uyguladım. 21 gün sonra yenilemek gerekiyormuş. Sonuç alırsam bilgiyi paylaşırım. Bilgiler için yeniden teşekkürler.

Eski 19-10-2008, 18:37   #76
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
çekirdeğinden limon olurmu acaba?

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 14:28   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2008
merhaba... ben de foruma yeni katıldım. Benim sorum Salon çiçeğinin saksısına birkaç tane limon çekirdeği atmıştım.aslında pek de limon olacağını düşünmüyordum ama üç hafta sonra limonlar bitmeye başladı. Beş Tane bitti yalnız limonların gövdeleri çok cılız boyları yaklaşık beş santimetreye yaklaştı. Limon Fidanlarını başka bir saksıya mı dikeyim yoksa çiçeğin saksısında biraz daha büyüsünler mi. Ne yapmalıyım tavsiyelerinizi bekliyorum.

balamzisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2008, 03:28   #78
Ağaçsever

Öztan Özatanlar's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Hocam olmazmı..İlgi alanımdır son zamanlarda..Yaptığım güzel bir salatanın limon çekirdeklerini ayıklarken gelmişti aklıma ve bende sizin gibi araştırmaya giriştim ve daha dün ayırdığım iki küçük limoncuğum var.Ayrıntılar:
5 lt torf, pet çay bardaklardan(yaklaşık 15 tane olabilir), her kaba 2-3 adet çekirdek, 1cm kadar derinliğe sivri uçları aşağıya bakacak şekilde dikiyorsunuz ve bardakların nemli ve güneş gören bir yerde kalmasını sağlayın..3 günde çimlenenlerde var 25 günde çimlenende .Bu sebeple birazda sabır. Kolay gelsin.Sonuçları yazarsanız memnun oluruz.Saygılar.
http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=31

Öztan Özatanlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2008, 03:32   #79
Ağaçsever

Öztan Özatanlar's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Sayın balamzisan; Eğer salon bitkinizin kökleri ile karışmayacağına inanıyorsanız biraz daha beklerin derim.Şöyle 10 cm olsunlar.Kök yapısı dikine gelişen bir bitki olduğu için ayırdığınız saksınında 30-35 cmlik olmasını öneririm.Sağlıcakla kalın.

Öztan Özatanlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 20:58   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Bizim apartman içinde atıl durumda bulunan bir limon ağacı var. Boyuna uzamış ama 1 senedir ne yeni bir yaprak ne de bir hareket yok. Acaba ben onu budasam ve budadığım yapraklı çelikleri susa bekletip köklendirsem( olur mu bilmiyorum) ve eksem başarı sağlar mıyım. O zavallının bu haline üzülüyorum ama bilgim yok müdahale edemiyorum. Ne dersiniz deneyeyim mi?

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 15:50   #81
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Merhabalar,

Geçen hafta Sn tropiksera'dan alıp ta Antalya'dan kargoyla getirttiğim 2 yaşındaki mayer limonumu saksıya diktim.

Limonum son derece sağlıklı ve canlı gözükmekte (aslında gönderildiğinde üzerinde iki tane de limonu varmış, ama taşınırken paketin içine düşmüşler)

Bulabildiğim en büyük saksıyı alıp, en iyi ışık alabileceği bir yere yerleştirdim. (zaten daha önce odada bitkiler için sodyum lambası da kullanmakta olduğumdan, oradan da faydalanabilmesini umuyorum).

Sn tropiksera, bakımı sırasında çok fazla sulanmamasını tembihleyip, çiçeklendiği sırada bir kulak pamuğu yardımıyla polenleri üreme organına değdirirsem daha çok meyve alabileceğim bilgisini vermişti.

Selam ve sevgilerimle.

[ATTACH]Name:  limon211.jpg
Views: 41849
Size:  49.4 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

Baobab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 19:36   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Herkese merhaba,
Lımonla ilgili mesajları okudum.Altı yıl önce komşumun getirdiği çelikleri ikişer uçer saksılara diktim,bahar aylarında köklenen çelikleri ayrı saksılara ayırdım ,şu an dışarıda iki adet 1 metreden uzun dalları çiçek ve cevız büyüklüğünde limonlarla dolu fidan var.
Ayrıca çekirdekten elde ettiğim değişik boylarda turunç fidanları var.Havalar soğumadan dışarıdaki iki saksıyı apartmanın giriş boşluğuna alacağım.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 16:44   #83
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Ne kadar güzel! Ben şu resmini gönderdiğim limonu soldurmadan vs yaşatsam bile başarı sayacağım.

Tabii Sakarya'nın iklimi, de göreceli olarak Ankara'ya kıyasla daha müsaittir her şey için.

Eski 10-11-2008, 21:51   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
sn baobab resimdeki limon güzel görünüyor .son günlerde limonlarımı fazla suladığım için yaprakları sararmaya başladı, ayrıca havalarda ki ısı farklılığından etkilendiklerini düşünüyorum bu da beni üzüyor . umarım kısa zamanda düzelirler
limonunuzun sağlıklı kalması dileğiyle

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 16:18   #85
Ağaç Dostu

Benim de açık balkonumdaki Kıbrıs Limonumda çok sayıda çiçek ve minik tomurcuklar var.

Bu yaz ve sonrasında devam eden arı istilasından dolayı neredeyse tüm çiçekler döllendi.

Aynı dalda, dipdibe 5-6 limon oluşumu olduğu bölgeler var.

Seyreltme yapmam gerekiyor bildiğim kadarıyla ama hiçbirine kıyamıyorum.

Yakından çekim fotoğrafları önümüzdeki günlerde yükleyeceğim; uzman üyelerimizden işaretlerle nasıl bir seyreltme yapmam gerektiğine dair yönlendirmeye ihtiyacım var.

Bir de; aslında, seyreltmesem olmaz mı?

Bir de, havalar soğumasına rağmen; güneşi çok daha az gören ters taraftaki dallarda bir sürü minicik tomurcuk oluşumları var.

Dış ısı 5 derece civarına gelince limonu içeri almayı planlıyorum; mümkün olduğunca çok çiçeğin dışarıda arılar tarafından tozlaştırılmasını bekleme taraftarıyım; çünkü içeri alır almaz hızlıca yaprak dökecek; bu arada mini limon oluşumlarını da kaybetmekten çekiniyorum.

Soğuğa maruz kalmaları ile yer değişiminden dökülmeleri arasında gidip gelmekteyim...

Ne yapmalı?

Eski 11-11-2008, 16:29   #86
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Sn Lerdemir,

Genelde seyreltme ve budamaların, ağaçların gelişmeye ve güçlenmeye en açık oldukları bahar aylarında yapılması tavsiye edilmekte.

Bu nevi "operasyonlar" nedeni ile bitkinizde önemli bir sorun oluşursa, en azından önünde rahatça geçireceği ilkbahar-yaz ayları olur uyum sorunları ile daha rahat başa çıkar.

Eski 12-11-2008, 15:49   #87
Ağaç Dostu

Buradaki seyreltmeden amacım sizin bahsettiğinizi zannettiğim bir budama/seyrelme değildi. Meyve tutumu sonrasında meyve kalitesini temin etmeye yönelik bir seyreltme idi...

Eski 12-11-2008, 16:09   #88
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
lerdemir, bence seyreltmenize gerek yok, ağaç zaten fazlasını kendi dökecektir.
Bu arada, geçen seneki tecrübelerimizde ağaçları içeri alınca ilk etapta bir kırmızı örümcek saldırısı olmuştu hatırlarsanız.İçeri almadan önce ilaçlama yapıp almak daha doğru olacak sanırım.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 17:58   #89
Ağaç Dostu

Evet MSaygin,

Aynen dediğiniz gibi olmuştu.

Hatırlatma için çok teşekkür ederim.

Bu arada belirttiğiniz gibi ben kurcalamayacağım; doğanın kendi kararına bırakacağım limoncukları

Bu arada, halen gece sıcaklığının 5 derece altına düşeceği zamanları bekliyorum ki üzerindeki daha açacak olan tonlarca çiçek dışarıda tozlaşsın...

Ne diyorsunuz?

Eski 12-11-2008, 18:53   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derya derya Mesajı Göster
Bizim apartman içinde atıl durumda bulunan bir limon ağacı var. Boyuna uzamış ama 1 senedir ne yeni bir yaprak ne de bir hareket yok. Acaba ben onu budasam ve budadığım yapraklı çelikleri susa bekletip köklendirsem( olur mu bilmiyorum) ve eksem başarı sağlar mıyım. O zavallının bu haline üzülüyorum ama bilgim yok müdahale edemiyorum. Ne dersiniz deneyeyim mi?
Benim zavallıma kimse birşey söylememiş. Her sabah onun halini görünce çok üzülüyorum

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024