agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2012, 11:22   #361
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Limonlarınızın çürümemesi için, metal kaplarınızın altları delinmiş olmalı. Eğer dipte su birikmiyorsa gayet uygundur.

Evet besin vermeniz gerekir. Ya saksı harcına yanmış koyun gübresi ilave etmeniz, ya da sulama suyuyla bitki besini kullanmanız gelişmelerini olumlu yönde etkiler.

Sevimli, sağlıklı bitkilerinizi görmek, çok hoş bir duygu. Asıl ben teşekkür ederim. Zamanı gelip aşılandıktan sonra, limonlarınızın çiçek ve meyvesini görene kadar siz uğraşacaksınız. Biz emek vermeden sayenizde keyifle seyredeceğiz. Teşekkürü hak eden sizsiniz
Zeynep hanım merhaba

Yukarıda Güzin hanım zaten size gereken yardımı sağlamış.Ben sadece ek olarak birkaç şey söylemek isterim.

- Fidelerin bulunduğu saksılar şuan geçici ve ebat olarak gerekenden bile büyükler, dert etmeyin.Normalde o fidelere 10-15 cm.lik saksılar olsa yeterdi.
- Metal olmaları sorun değil aksine iyi bile.Eski ninelerimiz belki bilirsiniz çiçeklerini Vita tenekelerine dikerlerdi.Belki bilinçsiz ve yokluktan yapılan bişey diye düşünülür ama asıl nokta metal olmalarıdır.Ben her fide şaşırma sonrası saksıya çiviler sokarım ki sulama sonrası küflenip toprağın demir eksikliğini gidersin.Metal olmaları iyi
- Fidelerin tek çekirdekten 2 fide çıkması normaldir, çoğu zaman gözlemlediğim bir olay.Korkmak yerine aksine buna sevinmelisiniz.
- Fidelerin saksıları boy olarak şuan sorunsuz görünüyor.Eğer saksıların fide olarak ilk yerleri ise şaşırtma yapmanız boylanma amacıyla önemli olur.Saksı değişimi için en ideal değişim zamanı kışın II. dönemidir.Köklerin korumaya geçip sessizleştiği dönemde saksı değişimi yapınız, aksi halde hele hele bu dönemde yapılan değişimler kılcal ve canlı köklere kesinlikle zarar vereceğinden ellemeyin derim.Şuan gözler açıldı ve canlı, oynattığınızda kesin zarar verirsiniz. Değişim için önümüzdeki yeniyıl ocak ayının (20-30 arası) son günlerini tercih edin.Keskin soğuklar varsa değişim sonrası rüzgar ve soğuktan bir süreliğine koruyun.Bu zamanda yapılan değişimde kökler kopsa bile bişey olmadığını ve kısa süre sonra canlı olarak size güldüklerini görürsünüz.
- Fidelerinizi çok sık olarak yer değişikliği yapmayın.Limon bunu hiç sevmez, sabit direk güneş görmeyen noktalar o fidelerin en çok hoşlandığı yerlerdir.
- Besin olarak ben hiçbir zaman dışarıdan sıvı besin veya başka bişey almam. Tercihim genelde çevreden bulduğum kuş gübreleri ve pirinç suyudur. Çocukların parkına gidin mutlaka oralarda kuşların, güvercinlern tünediği ve pisliklerlerini biriktiği yerler vardır, bi eldivenle toplayın onlardan, 8 -10 lt.lik pet şişe içine doldurun, üzerine su ilave edin, çalkalayın, 2 gün bekletin.Ara ara sulamalarda bu suyu kullanın. 2 sulama normal su 1 sulama bu gübreli su.Buna ilaveten evde pilav yapıyorsunuzdur pilav yapmadan önce pirinçleri yıkadığınız suyu atmayın, bir pet şişe içinde biriktirin çiçeklerinize ve fidelerinize dökün, kısa süre sonra canlı ve yemyeşil olduklarını görürsünüz.En azından kimyasallarla doğayı kirletmeden döngü sağlarsınız.
- Minicik bir çekirdekten bu fideleri görünce sevincinizi tahmin edebiliyorum. Birde onların çiçeklenip etrafa verdiği kokuları duyunca zevk ve gururu beraber yaşayacaksınız.Sizi tebrik ederim.Onca insan tanırım bi türlü yapamaz çekirdek fide evrimini, siz ise başarmışsınız.Unutmayın siz onu severseniz o size fazlasını verir.Ammada yazdım, işte konu limon olunca dayanamıyorum

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 12:11   #362
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim Mehmet bey. Sayfalarca da yazsaydınız keyifle okurdum yine.

Evet tahmin ettiğiniz gibi fidelerin ilk yerleri. Ancak dediğiniz gibi önümüzdeki yıkla kadar dokunmayacağım. Şimdi iyice gözüm korktu zarar veririm diye en iyisi hiç riske girmemek.
Tek çekirdekten 2 fide çıkması açıkçası beni korkutmaktan öte daha çok şaşırtt diyebilirim. Körün istediği 1 göz misali oldu benimki
Güvercin gübresini annem de kullanıyordu geçen sene bahçesinde annemden duyduğum kadarıyla iyi yanmış olmalı diye hatırlıyorum hayal meyal... Yoksa benmi yanlış hatırladım bilemedim şimdi.. Ama gerek yok hepsi olur diyorsanız, her yerde rahatlıkla bulabileceğim için atarım şimdi kendimi sokaklara... Ancak anlayamadığım bitkilerin nişastayı nasıl sevdiği. Tamamen bilmediğim için yazıyorum piirinç suyu yoğun nişastalı değilmidir, bitkilere ne gibi fayda sağlıyor mantığım almadı desem yalan olmaz Mehmet bey beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim..

Tüm iyi dilekleriniz ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim, Güzin Hanıma da dediğim gibi görünen o ki daha çoookk başınızı ağrıtırım miniklerim büyüyüp güzel güzel çiçeklerle beni ödüllendirene kadar...

Düzenleyen zeynep özkaynak : 02-05-2012 saat 13:13
zeynep özkaynak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 13:40   #363
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynep özkaynak Mesajı Göster
Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim Mehmet bey. Sayfalarca da yazsaydınız keyifle okurdum yine.

Evet tahmin ettiğiniz gibi fidelerin ilk yerleri. Ancak dediğiniz gibi önümüzdeki yıkla kadar dokunmayacağım. Şimdi iyice gözüm korktu zarar veririm diye en iyisi hiç riske girmemek.
Tek çekirdekten 2 fide çıkması açıkçası beni korkutmaktan öte daha çok şaşırtt diyebilirim. Körün istediği 1 göz misali oldu benimki
Güvercin gübresini annem de kullanıyordu geçen sene bahçesinde annemden duyduğum kadarıyla iyi yanmış olmalı diye hatırlıyorum hayal meyal... Yoksa benmi yanlış hatırladım bilemedim şimdi.. Ama gerek yok hepsi olur diyorsanız, her yerde rahatlıkla bulabileceğim için atarım şimdi kendimi sokaklara... Ancak anlayamadığım bitkilerin nişastayı nasıl sevdiği. Tamamen bilmediğim için yazıyorum piirinç suyu yoğun nişastalı değilmidir, bitkilere ne gibi fayda sağlıyor mantığım almadı desem yalan olmaz Mehmet bey beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim..

Tüm iyi dilekleriniz ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim, Güzin Hanıma da dediğim gibi görünen o ki daha çoookk başınızı ağrıtırım miniklerim büyüyüp güzel güzel çiçeklerle beni ödüllendirene kadar...

Yeterki bu konuda herkes başımı ağrıtsın, seve seve çekerim ağrıyı

Gübre konusunda annenizin yaptığı doğru.Fakat benim tarif ettiğim yöntemde aynı hatayı sergilersiniz diye belirtmeden yöntemi değiştirdim.Anneniz mutlaka şunu yapıyordur, yanmış gübreyi bitkilerin diplerine serpiyor ve daha sonra sulama yapıyordur.Eğer burada serpe yapacağınız gübre yanmamış, tazeye yakın gübre ise bitkiyi yakar ve kısa sürede çürüterek eritir.Bitkiniz ölür. Ama benim size tarif ettiğim yöntemde bir nebze bunun önüne geçmek için en idealidir.Yani gübre yanmışmı yanmamışmı ? ne kadar kullanayım, azmıdır çokmudur ? sorularına gerek kalmadan kesin yöntemdir.Bütün gübreleri bir şişe içinde toplayıp su ilave edince size gübreli su (besinli su) oluyor.Tabii yanmış olan kuru gübre bulursanız ve yanmış olduğundan eminseniz annenizin yaptığı kesinlikle doğru.

Nişastanın bitkiye faydası üzerine sadece söyleyebileceğim, yeni bitkilere besin sağlamak üzere tohumlarda ya da fidelerde yedek besin olarak bitkinin kök ve yumru gibi bazı organlarında depolanıp gelişim için katkı sağladığı.Bir dönem enzim hazırlama konusunda iyice tartışılan nişasta çok aşırı olmadığı sürece yeni hayata tutunan bitkilerin destekçisi oluyor.Tecrübe ile sabitlediğim bişey ama bazıları bu işe burun kıvırsa da ben kullandığımda gözlemlediğim pirinç yıkama suyu verdiğim bitki diğer vermediğim bitkiye nazaran daha açık yeşil ve boyu uzun oluyor.Ayrıca kök dağılımı büyük ağaç yapısına ulaşıp saçakları fazla oluyor.Toprağa tutunma ve erezyona karşı dirençli kök yapısına ulaşıyor.Dediğim gibi bunlar benim yıllardır deneyip tecrübe ettiklerim.Bu denemelerde 5-10 lt.lik sularla deniyorum, eğer imkanım olsa tonlarca su ile dener bu işin ticaretini yaparım ama imkanım yok.İşin ilginç yanı yaptığım iş ve eğitimim teknik konuda toprağın zevki bi şekilde beni cezbediyor.Bu denemelerden dolayı balkonlar dolu şimdilerde işyerine taştım

Nişasta konusunda dediğim gibi kullanma zorunluluğunuz yok, benimki sadece öneri.Ayrıca bu konuda istediğiniz zaman seve seve yardımcı olurum.

Mehmet

Eski 02-05-2012, 14:14   #364
Ağaçsever

Şimdi kendimi parklara,yollara atıyorum Mehmet bey ) artık cümleme "son bi soru" şeklinde başlamamayı da öğrendim bu arada Öğrenmem gereken o kadar çok şey var ki...
Çok sevindim bu gübre işine üstelik pratik de bi yöntem sağolun. Peki siz ne sıklıkta uyguluyorsunuz pirinç suyunu bende denemek istiyorum kökler üzerinde bu kadar etkili ise neden denemiyim ki? Yani 1 güvercin gübresi sonraki sulamada pirinç suyu bi sonra sade su şeklinde mi uyguluyorsunuz? Saçmamı olacak bilmiyorum ama sormadan edemeyeceğim, mesela bir yemeklik pirinçi yıkadığımız su miktarı ne kadar olmalı yoğunluk anlamında yani 1 litrye sumu elde edilmeli mesela daha mı seyrek olmalı?

Eski 02-05-2012, 20:42   #365
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynep özkaynak Mesajı Göster
Şimdi kendimi parklara,yollara atıyorum Mehmet bey ) artık cümleme "son bi soru" şeklinde başlamamayı da öğrendim bu arada Öğrenmem gereken o kadar çok şey var ki...
Çok sevindim bu gübre işine üstelik pratik de bi yöntem sağolun. Peki siz ne sıklıkta uyguluyorsunuz pirinç suyunu bende denemek istiyorum kökler üzerinde bu kadar etkili ise neden denemiyim ki? Yani 1 güvercin gübresi sonraki sulamada pirinç suyu bi sonra sade su şeklinde mi uyguluyorsunuz? Saçmamı olacak bilmiyorum ama sormadan edemeyeceğim, mesela bir yemeklik pirinçi yıkadığımız su miktarı ne kadar olmalı yoğunluk anlamında yani 1 litrye sumu elde edilmeli mesela daha mı seyrek olmalı?

Ben "son bi soru" cümlesini hayatım boyunca kullanmamaya gayret gösteriyorum, çünkü öğrenmenin yaşı yok.Bunun yanında sizdeki heyecanı görünce inanın ilk zamanlardaki kendimi gözümün önüne getiriyorum, işte o zaman sizi çok iyi anlayabiliyorum.Aklınıza bile gelmiyor sorunlar, dertler, vs.ler sadece topraktan fışkıran incecik dalın, yaprağın telaşına kapılıp zevk duyuyorsunuz.Bunca yıl sonra bile her sabah erkenden kalkıp fidelerin son durumunu kayıt ediyorum, ne kadar büyüme göstermişler, yaprak gelişimleri nasıl, topraktaki değişiklikler nasıl, sulama sonrası değişiklikler, vs. bunlar uzayıp gidiyor.Hanımda "yaa allah aşkına hergün neresine bakıyon bu minicik fidelerin... " demesini bekliyorum başlarından ayrılmak için.Onlar benim ailemdeki diğer parçalar.Bazen saksılarından çıkartıp toprağa geçirirken üzüntü bile duyuyorum, ayrılmak zor geliyor, sanki bi daha göremiyecekmişim gibi.Sabah kalktığımda bana gülmeyeceklermiş gibi.Ama yıllar geçtikçe yanlarından geçerken gördüğüm ağaçlar ise biraz dindiriyor hislerimi, gururlandırıyorlar beni.

Sizin son sorularınıza gelince
- Pirinç suyunu hergün verin anlamında bişey söyleyemem, zaten böyle bir durumda bitkileri kısa sürede öldürürsünüz.Örneğin evde 2 adet 10 lt.lik pet ayarlayın.Biri içine topladığınız gübreleri doldurup üzerine su ilave edin, çalkalayın ve bi kenarda bekletin.Ağzını kapatmayı unutmayın, kokusu kötü olur bu sıvınız beklesin.Aynı şekilde ayıracağınız diğer boş şişe içine her yıkadığınız pirinç suyunu biriktirin.Ben hanımın ilk pirinci yıkadığı kaptaki suyu eliyle karıştırdıktan sonra dökeceği sırada bana vermesini söylüyorum, özel bir işlem yok yani.Bu suları da diğer şişede biriktiriyorum.Bunlar kapalı ve güneş görmeyen yerde bekliyorlar.Normal olarak bitkilerimi sulamasını yapıyorum, ayda bir pirinç durulama suyunu, diğer ayda ise gübreli suyu veriyorum.Diğer işlemlerim rutin işlemler.Burada eklemek istediğim şey aman sakınan göze çöp batarmış sözünü unutmayın.Çok üzerine düşeceğim derken eldeki bulgurdan olmayın, müthiş kırıcı olur, unutmayın.

Mehmet

Eski 03-05-2012, 21:55   #366
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2012
Merhaba aranıza yeni katıldım.Limon ağacımla ilgili bi kaç şey sormak istiyorum hatta şuanki haliyel bi kaç resim çektim yükleyebilirsem gelişimiyle ilgili bilgi almak istiyorum.
Geçen yıl aldık limonumuzu balkondaydı ve üstünde 10 tane meyvesi vardı gayet güzel yetişti ve bi kaç limonunu aldık bile fakat soğuklar başladığında içeri almadık ve rüzgarda meyveleri döküldü dalları kırıldı bizde budadık geçenlerde tekrar yeşermeye başladı saksısını değiştirdik birazda toprağını içinde beyaz şeyler olan bi toprak önerdiler bize şimdi yemyeşil yapraklar çıkmaya başladı sanki halinden memnun gibi
Başka ne yapmam lazım onun için bilemiyorum yardıma ihtiyacım var şimdiden teşekkürler...

kayra cakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 21:57   #367
Yeni Üye

Çektiğim resimleri nasıl yükleyebiliyorum buna da yardım gerekicek sanırımm

Eski 03-05-2012, 22:37   #368
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Merhaba kayra cakıcı,

İlk olarak kendinizi şu başlıkta tanıtabilir misiniz?
http://www.agaclar.net/forum/uyeler-...r/2595-375.htm

Fotoğraf yükleme bilgileri ise şurada:
http://www.agaclar.net/forum/forum-k...siniz/6256.htm

Limon ağacınızı gece sıcaklıkları 5 derecenin altına düştüğünde içeriye alırsanız iyi olur. Bu başlıkta pek çok bilgi var, okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca forumdaki diğer başlıklardan da toprak türleri, gübreler hakkında pek çok bilgi edinebilirsiniz.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 23:59   #369
Ağaçsever

Güzin Hanım ve Mehmet bey...

Değerli yardımlarınız ve sabrınız için sonsuz teşekkürler...

Eski 04-05-2012, 06:42   #370
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın kayra cakıcı
Limon fazla yer değiştirmeyi sevmediği gibi, soğukları da sevmiyor.Dayanamayacağı soğuklardan, yapraklar çok önemli değil ama, gövdenin ve köklerin-saksının korunması gerekir. Neyse ki sizin limon ucuz atlatmış.

Başka yapabilecekleriniz için 'içinde beyaz olan toprak'la ilgili bilgi vermeniz gerekiyor. Ayrıca sizin mesajınızdan hemen önce, sayın merlict'in mesajlarında işinize yarayabilecek bilgiler var. Kolay gelsin.

merlict beğendi.

Düzenleyen Güzin Çakar : 04-05-2012 saat 20:21
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 10:26   #371
Yeni Üye

İşte limon ağacım...

Name:  IMG_3566_450x600.JPG
Views: 35531
Size:  69.3 KB

Name:  IMG_3569_600x450.JPG
Views: 35211
Size:  66.2 KB

old_platanus beğendi.
Eski 04-05-2012, 14:27   #372
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Kayra hanım merhabalar

Limonunuz çok iyi görünüyor.Sadece toprağını ve içindeki beyaz parçacıkları merak ettim.Sanki perlit diyesim geliyor ama bilemedim.Bu yaşta ve olgunluktaki ağacın artık fide kavramından ayrılıp ağaç formuna girmesi gerek.Toprak konusunda kışa hazırlık yapın.Toprağı konusunda yapabileceğiniz, kışın mutlaka toprağını değiştirin.İçindeki beyaz partekülleri (ne olduğunu bilemedim) bilmeden kullanmayın.Arada bi gübre takviyesi yapın. Kışa kadar güçlenmesini ve yeni filizler vermesini sağlayın, yer değişikliği, direk güneşten ve rüzgardan koruyun.Güzin hanımın belirtiği üzere limonun sevmedikleri arasında yer değiştirme ve soğuk vardır.Aşırı sıcağı da sevmez.Sulama işini akşam üzeri yapın, aşırı su vermeyin (resimlerde sanki fazla sulama gördüm).Toprağı aşırı nemli olmasın.

Birde neden aşı yerinin üzerinden kesilmemiş, eski delice dalın yanından yeni sürgün vermiş, nedense oda kesilmiş, bu formu neden verdiniz ? Ben resimlerde gördüğüm kadarıyla aşı yeri veya kırıldı, bağladınız, anlayamadım. Yoksa yeni stil budama yöntemi mi ?

Birazda onu kendi haline bırakın, serpilsin.

Mehmet

Eski 04-05-2012, 14:38   #373
Yeni Üye

O çok rüzgarda kırıldı limon sonra eşim bişiler yaptı bu hale geldii
biz dedik artık öldüüü gitti bu baharda yeşerdi çok şükür nasıl bi ağaç olur büyüyünce bilemiyorum artık ama komik bişi olacağı kesin

Eski 04-05-2012, 14:52   #374
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Fotoğrafta işaretlediğim sürgünler limon. İşaretli sürgünlerin bulunduğu dal aşı. Ondan önce çıkanları kesin. Sadece bu dal üzerindekilerin gelişmesini sağlayın. Çünkü; aşıdan öncesi turunç. Birde sarı ile işaretli olan kısım hatalı budanmış. Ben sizin yerinizde olsam işaretlediğim yerden o fazla dalı keserim ve yarayı da aşı macunuyla kapatırım. Çünkü; malum açık yaralardan bitkiniz hastalık kapabilir ya da kurumasına sebep olabilir.

Name:  IMG_3566_450x600.jpg
Views: 40424
Size:  34.1 KB

Düzenleyen Emre İlhan : 09-05-2012 saat 15:01
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 20:49   #375
Ağaç Dostu

Merhaba kayra çakıcı

Mehmet Bey'in yazdığı gibi beyaz parçacıkları ben de perlite benzettim. Bugüne kadar en uzun süre baktığım toprak olup, sanırım torf. Daha açık renkli tümsekler de galiba eski toprağı. Sonuç olarak eklediğiniz harcı sevmedim. Gövdenin dip kısmının ıslak olması, budaması konularında da tamamen Mehmet Bey'e katılıyorum.

merlict ve old_platanus beğendi.
Eski 11-05-2012, 12:42   #376
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2012
iki tane limon ağacım var çok seviyorum limon ağacımı !!! limonu yok aamaa olsun olacağı günler olur ınşallah

Güzin Çakar beğendi.
ADELEK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 19:53   #377
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
bunlarda benim limonlarım

siz değerlli ağaç sever dostlarımdan limonun da çekirdekten yetiştirilebildiğini öğrendim ve denemeye karar verdim işte sonuç benden mutlusu yok.
ama herşey sizlerin sayesinde.

Eklenen Resimler

Güzin Çakar beğendi.
baykal_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 20:08   #378
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baykal_77 Mesajı Göster
siz değerlli ağaç sever dostlarımdan limonun da çekirdekten yetiştirilebildiğini öğrendim ve denemeye karar verdim işte sonuç benden mutlusu yok.
ama herşey sizlerin sayesinde.
Tabii herşeyi biz yaptık.Çekirdekleri biz ayırdık, üzerindeki jöleyi biz temizledik, toprağını ve saksısını biz ayarladık, dikimini yaptık, arada suladık, hava soğudu rüzgardan koruduk, hava ısındı yarı gölgeye aldık, filizlendirdik, bu hale getirdik... Bu arada siz ne yaptınız Siz hiç bişey yapmadınız, oturup bizi izlediniz değil mi ? Sayın baykal o çekirdeklerin dünyaya can olarak dönmesini sağlayan 2 etken var.Biri malum mutlak güç, diğeri sizsiniz, biz sadece seyirciyiz...

Sevinmek ve gurur duymak en doğal hakkınız, tebrik ederim.

Mehmet

Eski 26-05-2012, 23:39   #379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2007
Öncelikle, yazdıklarınızı keyifle okuduğumu söylemek isterim...Benim de sizlere bir sorum olacak...Arka balkonumda yaşamından umut kestiğim alacalı pembe limon diye bilinen bodur bir limonum var...Her nekadar bişey beklemesem de her gün ne değişiklik var diye kontrol ederken bugün 3 tane çiçek verdiğini gördüm ve çok şaşırdım...Acaba diğer bitkilerimle gözümün önünde durması için yer değişikliği yapsam ve ön balkona alsam çiçeklerine zarar verir miyim?Ya da yerini değiştirmem için en uygun zaman ne zaman olur?Değerli bilgileriniz ve fikirlerinizden dolayı şimdiden teşekkür ederim.

altınkılınç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 07:13   #380
Ağaç Dostu

Esra Hanım

Yer değiştirme, büyük bir olasılıkla çiçeklerin dökülmesine neden olur. Çiçeklerden meyve verirse, meyveler ceviz büyüklüğüne gelmeden yer değiştirme bu defa da meyvelerin dökülmesine neden olabilir. Madem ki yerini beğenmiş, bırakın bir süre yerinde kalsın.

Bu arada çiçeklerinin fotoğrafını koyarsanız bizim de gözümüz gönlümüz açılır, mutlu oluruz. Daha nice çiçeklerini ve meyvelerini görmeniz dileğiyle..

Eski 27-05-2012, 11:07   #381
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esra altınkılnç Mesajı Göster
Öncelikle, yazdıklarınızı keyifle okuduğumu söylemek isterim...Benim de sizlere bir sorum olacak...Arka balkonumda yaşamından umut kestiğim alacalı pembe limon diye bilinen bodur bir limonum var...Her nekadar bişey beklemesem de her gün ne değişiklik var diye kontrol ederken bugün 3 tane çiçek verdiğini gördüm ve çok şaşırdım...Acaba diğer bitkilerimle gözümün önünde durması için yer değişikliği yapsam ve ön balkona alsam çiçeklerine zarar verir miyim?Ya da yerini değiştirmem için en uygun zaman ne zaman olur?Değerli bilgileriniz ve fikirlerinizden dolayı şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba Esra hanım

Güzin hanım gerekli açıklamayı zaten yapmış.Benim ekleyebileceğim sadece çiçeklenme döneminde daha sonra meyve aşamasında değişiklik yapın derim.Ayrıca kışa girerken/kışın toprak/saksı değişikliği tavsiye ederim.Bahara doğruda gübreleme.

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 27-05-2012, 22:46   #382
Yeni Üye

Cevabınızdan dolayı çok teşekkür ederim...Sanırım biraz sabretmem gerekiyor yer değişikliği için...Tüm bitkilerimin resimlerini çekiyorum ama buraya nasıl yükleniyor hiç denemedim...

Eski 28-05-2012, 09:33   #383
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Tabii herşeyi biz yaptık.Çekirdekleri biz ayırdık, üzerindeki jöleyi biz temizledik, toprağını ve saksısını biz ayarladık, dikimini yaptık, arada suladık, hava soğudu rüzgardan koruduk, hava ısındı yarı gölgeye aldık, filizlendirdik, bu hale getirdik... Bu arada siz ne yaptınız Siz hiç bişey yapmadınız, oturup bizi izlediniz değil mi ? Sayın baykal o çekirdeklerin dünyaya can olarak dönmesini sağlayan 2 etken var.Biri malum mutlak güç, diğeri sizsiniz, biz sadece seyirciyiz...

Sevinmek ve gurur duymak en doğal hakkınız, tebrik ederim.

Mehmet
mütavaziliğiniz için teşekkürler ama nederseniz deyin bu site ile tanışmasam sizlerin değerli bilgilerine nasıl ulaşırdım.
malum filizler bugüne kadar geldi asıl amaç burdan sonra
yerlerini nezaman değiştirebilirim yani sonbaharı beklemem gerekirmi
filizleri inciltmeden çıkarmanın bi yöntemi varmıdır
ve en önemlisi bundan sonra nasıl bi bakıma ihtiyaç duyarlar (sulama,gübreleme,toprak)
tekrar teşekkürler

merlict beğendi.
baykal_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 19:04   #384
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esra altınkılnç Mesajı Göster
Cevabınızdan dolayı çok teşekkür ederim...Sanırım biraz sabretmem gerekiyor yer değişikliği için...Tüm bitkilerimin resimlerini çekiyorum ama buraya nasıl yükleniyor hiç denemedim...
Merhaba Esra hanım

Evet biraz bekleyin, turunçgillerin toprak ve saksı değişimi uyuma dönemlerindedir. Genelde kışın ocak ayı içerisinde tercih edilir.

Fotoğraf yükleme ve mesaj içine yazı ile yerleştirme konusunda http://www.agaclar.net/forum/forum-k...siniz/6256.htm buradan bilgi alabilisiniz

Mehmet

Eski 28-05-2012, 19:13   #385
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baykal_77 Mesajı Göster
mütavaziliğiniz için teşekkürler ama nederseniz deyin bu site ile tanışmasam sizlerin değerli bilgilerine nasıl ulaşırdım.
malum filizler bugüne kadar geldi asıl amaç burdan sonra
yerlerini nezaman değiştirebilirim yani sonbaharı beklemem gerekirmi
filizleri inciltmeden çıkarmanın bi yöntemi varmıdır
ve en önemlisi bundan sonra nasıl bi bakıma ihtiyaç duyarlar (sulama,gübreleme,toprak)
tekrar teşekkürler
Merhaba sayın baykal_77

Mütevazi olan sizsiniz.

Yer değişikliği için biraz bekleyin derim.Daha çok tazeler, değişim yapayım derken mutlaka köklere zarar verirsiniz.Biraz daha gövde kalınlaşıp, yapraklar koyu yeşile kaçınca şaşırtma yapın, tek tek derin (10-15 cm) saksılara alın.Bu evrede mutlaka ne aşırı nede eksik sulama yapın, hep kararlı olun, ne kurutun, nede çürütün.Toprak nemini kaybettiğinde sulama yapın.Saksı karışımınız ilk olarak torf + bahçe toprağı + tınılı toprak olsun.Fideleriniz büyüyüp yıllar geçtikçe torf değerini düşürüp bahçe toprağını artırırsınız.Şuan gübreye ihtiyaçları olmayacak, saksı değişimi sonrası gübre kullanabilirsiniz ama olmazsa olmaz değildir.Önümüzdeki bahara kadar sıkıntı yok.

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 28-05-2012, 20:07   #386
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Merhaba Esra hanım

Evet biraz bekleyin, turunçgillerin toprak ve saksı değişimi uyuma dönemlerindedir. Genelde kışın ocak ayı içerisinde tercih edilir.

Fotoğraf yükleme ve mesaj içine yazı ile yerleştirme konusunda http://www.agaclar.net/forum/forum-k...siniz/6256.htm buradan bilgi alabilisiniz

Mehmet
Zaten yanlış bir şey yapıp çiçeklere zarar veriririm diye üzerine titriyorum;çünkü meyvesini hiç görmedim ve çok merak ediyorum...En iyisi sizin söylediğiniz gibi biraz sabır...

Eski 03-06-2012, 18:13   #387
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
limonlarım..

limon çiçekleri döküldü geriye bebek limoncuklar kaldı. bu minikler dökülür mü? onları kaybetmemek için bişey yapmalımıyım.

Eklenen Resimler

old_platanus beğendi.
bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 17:15   #388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2012
Limon cinsleri ve bakımı?

Arkadaşlar merhaba,
Bir süredir sitenin içerisinde limon fidesi nasıl bakılır, saksıda nasıl yetiştirilir gibi forumları okuyorum.
Faydalı bilgiler olmasına karşın kendimi halen yetersiz buluyorum.
2 adet aynı cins, 1 adet de yediveren olduğu söylenen 3 adet limon ağacım var.
Bunları saksı içersinde ofisimde tutuyorum.
Suyunu ve güneşini eksik etmemeye çalışsam da yeterli olmuyormuş gibi geliyor.
Yardımcı olabilirseniz öncelikle bazı bilgilere ihtiyacım var;
1- Bu limonların cinsi nedir? Nasıl öğrenebilirim?
2- Limonları hava almaları için gündüzleri kapının önüne çıkarıyorum, akşamları da içeri alıyorum. bunun bir zararı var mıdır? Var ise sadece ofisin içerisinde canım önünde tutmak yeterli olacak mıdır? Ofisim saat 14'e kadar güneş alıyor.
3- Gübre, vitamın konusunda kuş gübresi, pirinç durulama suyu yeterli olacak mıdır? Başka tavsiyeniz var mı?

Sanırım şimdilik bunlar. Ama yeterli olacak mı bilmiyorum.

Şİmdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

old_platanus beğendi.
rizkulali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 00:19   #389
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
limon çiçekleri döküldü geriye bebek limoncuklar kaldı. bu minikler dökülür mü? onları kaybetmemek için bişey yapmalımıyım.
Sayın bozo.0606 korkmayın bebekleriniz dökülmez.Sadece rüzgardan ve çocuklardan koruyun, çarpmasınlar, normal bakımınıza devam edin, o bebekler size sarı sarı büyüklüklerini göstereceklerdir.

Mehmet

old_platanus beğendi.
Eski 05-06-2012, 00:34   #390
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rizkulali Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,
Bir süredir sitenin içerisinde limon fidesi nasıl bakılır, saksıda nasıl yetiştirilir gibi forumları okuyorum.
Faydalı bilgiler olmasına karşın kendimi halen yetersiz buluyorum.
2 adet aynı cins, 1 adet de yediveren olduğu söylenen 3 adet limon ağacım var.
Bunları saksı içersinde ofisimde tutuyorum.
Suyunu ve güneşini eksik etmemeye çalışsam da yeterli olmuyormuş gibi geliyor.
Yardımcı olabilirseniz öncelikle bazı bilgilere ihtiyacım var;
1- Bu limonların cinsi nedir? Nasıl öğrenebilirim?
2- Limonları hava almaları için gündüzleri kapının önüne çıkarıyorum, akşamları da içeri alıyorum. bunun bir zararı var mıdır? Var ise sadece ofisin içerisinde canım önünde tutmak yeterli olacak mıdır? Ofisim saat 14'e kadar güneş alıyor.
3- Gübre, vitamın konusunda kuş gübresi, pirinç durulama suyu yeterli olacak mıdır? Başka tavsiyeniz var mı?

Sanırım şimdilik bunlar. Ama yeterli olacak mı bilmiyorum.

Şİmdiden teşekkürler.
Merhaba sayın rizkulali

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, bu arada kızlarınız çok güzellermiş.

1- Cinsleri hakkında şuan bişey diyemem, bilgim yok.Ayrıca çok önemlimidir cinsleri, sonuçta bu üç fidenin vereceği meyvelerle ticaret yapmayacaksınız (yoksa düşünüyormusunuz)
2- Hava almaları konusuna katılıyorum ama sürekli yer değiştirme konusuna limonlar karşı çıkarlar, mutlaka bi şekilde size uyarı verirler, yapraklarını dökerler, uçlarını kuruturlar, kuruyormuş hissi verirler, yeni canlı yeşil filizleri göremezsiniz.Havadar ve güneş gören bir noktada sabit kalmaları onlar ve sizin için önemli.Sürekli taşıyıp durmayın diye.
3- Gübreleme konusunda belirttiklerinize istinaden ilave hazır gübrede kullanabilirsiniz.Zirai ilaç satatn yerlerden bulabilirsiniz.Ben tercih etmesemde kullananlar var.Hiç gübreleme yapmasanızda uygun zamanda yapacağınız toprak değişimi onlara katkı sağlayacaktır.

Bu arada en alttaki resimde sol baştaki limonun saksısı bana küçük gibi geldi.Eğer fırsatınız olursa bu kış toprak değişimi ile birlikte saksısını biraz daha büyütün.Eğer sürekli ofis içinde kalacaklarsa tercihiniz daha büyük saksılar olsun.Diğer limonlarınız içinde geçerli.Toprak olarakta bahçe toprağı oranını artırın.Torf ilave etmeyin.

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024