agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2012, 01:47   #301
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ruveyda a Mesajı Göster
benim limon ağacım 10 cm boyunda henüz. dışarı aldım artık havalar yeterince ısınmıştır diye düşünerek
Sn ruveyda a,
Ankara ikliminde henüz narenciyeleri dışarı almak için çok erken. Ben genelde Mayıs 15'i beklerim. Gece sıcaklıklarını takip edin, 5 derecenin altına düşmemeye başladığında çıkarın.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 02:10   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın Selenes,
Bitkinizi yapraklarının bu şekilde büyümesinin bir mahsuru yok ama, aklıma gelen sıvı besin kullandığınız ve uygun olmadığı. Eğer N (Azot) oranı yüksek besin kullandıysanız, yapraklar gelişir. Tomurcuğun düşmesi de P, K oranlarının düşük olduğunu gösterir. Durumu bilmediğim için daha çok yorum yapamayacağım.

Sayın bozo.0606
Limon havadar yer seviyor. içeri alınınca ya strese girmiştir, ya da bulunduğu ortamın ısısını sevmemiştir. Ankara'da kışı dışarıda geçiremeyeceği için yapacak bir şey yok. Limonunuz Ankara'ya alışacak. Artık gece donları kalmadıysa dışarıda durması daha iyi olur. Budadığınız kısımda dallar canlı olduğuna göre, sıcaklığı yeterli bulduğunda tekrar yeşerecektir. Yaprakları çıkmadan, toprağı çok kurumadıkça su vermeyiniz, çürütürsünüz.Su ile sıvı besin vermeye devam ediniz.

Sayın zeynep özkaynak,
Düşen çiçeğiniz, açmaya burada karar vermiş değil. Daha önceki ortamıyla ilgili. Çiçeği olmadığına göre, vakit geçirmeden saksısını değiştirebilirsiniz. İçinde bulunduğu saksının her tarafından 1 cm kadar büyük bir saksıya alınız. Toprağın süzek olması sert olmasından daha önemli. Eğer içindeki torf ve sertleşmişse mutlaka temizleyin. Eğer bahçe toprağıysa çevresinden biraz alınız. İmkanınız varsa yanmış koyun gübresini kendi toprağı ile karıştırınız.Hala çok sert geliyorsa biraz torf ekleyerek yumuşatınız. Biz kolay bulduğumuz için torfu seviyoruz ama bitkiler sevmiyor. Bu nedenle çok kullanmamaya çalışın.

Sayın dünyam1,
Ben Limon'da kabuklu bitten başka böcek görmedim.Onda da Arap sabunlu su işe yaramıyor. Sorunuzu limon sayfasında değil, konu ile ilgili diğer sayfalarda sorarsanız daha doğru yanıtlar alabilirsiniz.

icoud beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 02:24   #303
Ağaç Dostu

Ben yazana kadar, Sevgili Gilan yanıt göndermiş. Bu yanıtla aklıma geldi. Tomurcuklar çok susuz olduklarında dökülebilir, ama çok sulandıklarında dökülme riski daha çok artar. Bazı bitkilere tomurcuklanma dönemlerinde idare edebilecekleri kadar az su verilmesi gerekir.

Eski 10-04-2012, 08:12   #304
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2011
******..

Sayın Gcakar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim..

zeynep özkaynak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 09:37   #305
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
bende 28 martta hem toprağa hemde pamuğa iki şekildede olmak üzere limon çekirdeklerini ektim ama hala çıkmadılar düzenli sulama yapmama rağmen ne gibi sorunlar olmuş olabilir.yoksa zamanı varmı daha?

baykal_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 10:21   #306
Ağaçsever

İlk kez limon yetiştiriyorum, hem heyecanlıyım hem ürküyorum, yanlış bişey yapıp zarar vermekten. Hatta 4 tane de çekirdekten filizlenen henüz bikaç santim yavrularım bile oldu
Tam olarak limonun toprak isteği nedir? Yorumlarda toprağa çivi konulması gerektiğini okudum bu hangi durumlar için geçerli?
Son olarak gövdenin kalınlaşması için budama mı yapmalıyım?

Bilgilendirirseniz çok sevinirim...

Eski 10-04-2012, 10:47   #307
Ağaçsever

sayın zeynep özkaynak bende ilk defa yetiştiricem kısmetse
sormak istediğim nekadar zaman da çimlenme oldu

Eski 10-04-2012, 13:09   #308
Ağaçsever

Pamuk arasında çimlendirdim sayın Baykal 77, 10 - 15 gün kadar sürdü çimlenmeleri. Yalnız tek bir meyvenin değil farklı limonlardan aldım tohumları. Süreleri değişiyor sanırım. Bazılarının üzeri daha pürüzsüz belki bi alakası yoktur tabi bilemiyorum ama gözlemlediğime göre, üzeri fazla pürüzlü olanlar çabuk çimlendi. Birde 3 tanesini direk toprağa geçirdim kalan 1 tanesinin toprağına havanda dövdüğüm yumurta kabuklarını ekledim. Kabuk eklediğim filiz diğerlerinin neredeyse 2 katı ve rengi de biraz daha koyu.

Düzenleyen zeynep özkaynak : 10-04-2012 saat 14:45
Eski 10-04-2012, 15:03   #309
Ağaçsever

teşekkürler sayın zeynep hanım herhalde daha var çimlenmelerine bakalım zaman göstericek
biraz sabır gerekli galiba.

Eski 10-04-2012, 16:31   #310
Ağaç Dostu

Baykal 77,
Eğer fazla su verip çürütmediyseniz, çekirdekleriniz mutlaka çimlenir. Merak etmeyiniz. Hem de onlar daha limon fidanı olmadığından endişelenmeyin. Endişenizi anlıyorum ama çimlenmemiş limon çekirdeğine fazla değer vermeye gerek yok.

Sayın zeynep özkaynak
Limonunuz büyüdükçe kalınlaşır. Şimdi onun bakım zamanı. Tekrar dönüp fotoğrafına baktım.Pek de narinmiş. Çiçek açtığına göre aşılanmış olmalı. Ben gövdesi parmak kalınlığına ulaştığında aşı yapılır diye biliyorum. Çekirdekten büyüttükleriniz de olduğuna göre, işiniz çok demektir.
Ayrıca saksıya çivi koymayı sormuşsunuz. Paslandıkça yavaş yavaş bitkinin ihtiyacı olan Fe'i ortama vermesi için. İsterseniz, bitkinin gereksinimini farkettiğinizde hazır olarak da verebilirsiniz. Bitkinin tercih ettiği toprak, bitkinin kökünü sıkıştırmayacak kadar gevşek, organik gübre ve kum ilave edilmiş kaliteli bahçe toprağıdır. Toprak suyu fazla tutmayacak geçirgenlikte olmalıdır. Torf'un en büyük dezavantajı da budur. Bakıldığında kuruduğu düşünülen torf, üstü kuru olmasına rağmen aşağılarda ıslaktır. Dikkat edilmezse bitkinin çürümesine neden olur. Çok az sulandığında da kalıp gibi kuruyarak köklerin hava ve nem almasını engelleyebilir. Formu incelediyseniz daima torf'un içine perlit,zeolit,diatomit,kum... gibi materyallerin karıştırılması tavsiye edilir.
Bitkileriniz,büyüyüp güçlendikçe şu an olan problemler kendiğinden ortadan kalkacaktır.En kısa zamanda kendi limonlarınızı koparabilmeniz dileğiyle...

Eski 10-04-2012, 18:38   #311
Ağaçsever

teşekkürler sayın gçakar fazla suladığımı düşünmüyorum nemli tuttum hep
kuru kalmamasına dikkat ettim

Eski 10-04-2012, 21:39   #312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2012
teşekkür ederim bilgiler için sıvı besin kullanmadım daha doğrusu sadece su veriyorum besin kullanmadım torf ekledim üstüne biraz sadece

SeLenes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 00:22   #313
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim sayın gçakar. Çok faydalı oldu bilgiler, ayrıca iyi dilekleriniz için de çok teşekkür ederim Evet söylediğiniz gibi aşılı yediveren olduğunu söyledi aldığımız bey. Sizinde belirttiğiniz gibi şimdi onun bakım zamanı )

Eski 11-04-2012, 17:19   #314
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baykal_77 Mesajı Göster
teşekkürler sayın gçakar fazla suladığımı düşünmüyorum nemli tuttum hep
kuru kalmamasına dikkat ettim
kökleri çürümüş olabilir

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 21:19   #315
Ağaç Dostu

Sevgili SeLenes
Limonunuzun, saksı harcı torf muydu? Limon fideleri çok farklı kaynaklardan alındığı için nasıl bir ortamda üretildikleri, kum,toprak veya torfda mı olduklarını, saksı harcına besin veya hormon eklenip eklenmediğini bilemiyoruz. Siz saksı harcını tarif edeceksiniz. Limonun durumuna göre beraber tahmin etmeye çalışacağız. Sizin limonunuzun son çıkan yaprakları, dalları biraz ince olmakla beraber tamamen normal büyüklükte. Torf'da ise size gelmeden önce birşeyler eklenmiş olmalı. Tamam siz öğrenmek istiyorsunuz, ama kendiniz bilgi vermeden falcılık yapılmasını istiyorsunuz Bakın N'lu besin verdiğinizi düşünerek ilk kehanetimi tutturamadım

Eski 12-04-2012, 06:57   #316
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
kökleri çürümüş olabilir
bu msjdan sonra merakımı gidermek için pamuğu araladım çekirdeklere bakmak için çürüme yok inşallah çıkıcaklar

Eski 12-04-2012, 06:58   #317
Ağaçsever

bu arada çekirdekleri başka pamuk içine koymak zorunda kaldım yinede çıkarlarmı

Eski 12-04-2012, 07:35   #318
Ağaç Dostu

Bir şey olmaz. Rahat olun.

Eski 12-04-2012, 12:05   #319
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Sayın Selenes,
Bitkinizi yapraklarının bu şekilde büyümesinin bir mahsuru yok ama, aklıma gelen sıvı besin kullandığınız ve uygun olmadığı. Eğer N (Azot) oranı yüksek besin kullandıysanız, yapraklar gelişir. Tomurcuğun düşmesi de P, K oranlarının düşük olduğunu gösterir. Durumu bilmediğim için daha çok yorum yapamayacağım.

Sayın bozo.0606
Limon havadar yer seviyor. içeri alınınca ya strese girmiştir, ya da bulunduğu ortamın ısısını sevmemiştir. Ankara'da kışı dışarıda geçiremeyeceği için yapacak bir şey yok. Limonunuz Ankara'ya alışacak. Artık gece donları kalmadıysa dışarıda durması daha iyi olur. Budadığınız kısımda dallar canlı olduğuna göre, sıcaklığı yeterli bulduğunda tekrar yeşerecektir. Yaprakları çıkmadan, toprağı çok kurumadıkça su vermeyiniz, çürütürsünüz.Su ile sıvı besin vermeye devam ediniz.

Sayın zeynep özkaynak,
Düşen çiçeğiniz, açmaya burada karar vermiş değil. Daha önceki ortamıyla ilgili. Çiçeği olmadığına göre, vakit geçirmeden saksısını değiştirebilirsiniz. İçinde bulunduğu saksının her tarafından 1 cm kadar büyük bir saksıya alınız. Toprağın süzek olması sert olmasından daha önemli. Eğer içindeki torf ve sertleşmişse mutlaka temizleyin. Eğer bahçe toprağıysa çevresinden biraz alınız. İmkanınız varsa yanmış koyun gübresini kendi toprağı ile karıştırınız.Hala çok sert geliyorsa biraz torf ekleyerek yumuşatınız. Biz kolay bulduğumuz için torfu seviyoruz ama bitkiler sevmiyor. Bu nedenle çok kullanmamaya çalışın.

Sayın dünyam1,
Ben Limon'da kabuklu bitten başka böcek görmedim.Onda da Arap sabunlu su işe yaramıyor. Sorunuzu limon sayfasında değil, konu ile ilgili diğer sayfalarda sorarsanız daha doğru yanıtlar alabilirsiniz.

sayın gçakar ;

çok teşekkür ederim cevabınız için. yaklaşık bir aydır dışarıda ve yapraklanmasını bekliyorum. gözlerde hareketlilik var. önerebileceğiniz etkili bir besin varsa sevinirim.

saygılarımla..

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 21:21   #320
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2012
hayır toprak var saksıya hala ekmedim geldiği gibi duruyor yani bi değişiklik yapmadım yaparsam canlılığını yitirecekmiş gibi geliyor torf aldım ama çıkaramadım içinden henuz bir ara çiçeğinize yumurta kabuğu verebilirsiniz diye bişey duydum yumurta kabuklarını limon suyunda bir gün beklettim ve kabuklar eridi sulandırarak çok az limon ağacıma verdim ama çiçeğini düşürdükten sonra yaptığım bişeydi bu

SeLenes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 21:30   #321
Ağaç Dostu

Sayın Selenes

Saksı harcı için
1 kısım olacak şekilde torf+kum+perlit ya da diatomit vb. karışımı
1 kısım bahçe toprağı
1 kısım da yanmış koyun gübresi karıştırın.
Limonunuz toprakta dikili olduğuna göre, köklerini hiç açmadan olduğu gibi saksıya alıp, eksik kalan kısımları hazırladığınız karışımla tamamlayınız. Limonunuzun kökleri kurcalanmadığı için bu uygulamadan rahatsız olmaz. Ölür mü kalır mı problemi yaşamazsınız. Yanmış koyun gübresi dengeli bir beslenme sağlar. Yine de ilerde yaprağında sararma, tomurcukta dökülme gibi bir sorun yaşarsanız gerekli maddeleri eklersiniz.

Eğer saksı harcı olarak torf düşünüyorsanız, torf'u yine kum, perlit vb. eklemeden kullanmayın. Limonunuzu bu karışıma yine olduğu gibi aktarın. Bu harçta besin maddesi olmadığı için düzenli sıvı besin kullanmanız gerekir.

Geç kalmadan bu saksılama işini yapmanızı öneririm. Kendi toprağından ayırmayacağınız için zarar görmesi söz konusu olmaz. Gerekli özeni göstereceğinize eminim, biraz cesaret. Yıllarca o şekilde kalıp büyümesi mümkün değil. Sevildiğini anladığında, o da sizi üzmeyecektir.

Eski 14-04-2012, 22:09   #322
Ağaç Dostu

Sayın bozo.0606
Sıvı besinlerin birbirinden çok farkı yok . Sizin neye dikkat edeceğinizi bilmeniz lazım. Örnek olarak yazıyorum,bu rakamları dikkate almayın. 6-4-2 denildiğinde,üç temel madde (NPK)den;
6 kısım N(azot)
4 kısım P(fosfor)
2 kısım K(potasyum)
içeriyor demektir. N bitkinin yaprakları için gereklidir. P beslenme,çiçek ve meyve için, K su dengesi için çok önemlidir. Öyleyse çiçek açması istenen bir bitki için ortadaki rakamın büyük olması gerekir. Yukarıda uydurduğum besin uygun değildir. (Hemen sınav sorusu, yukarıdaki besin'i hangi durum da kullanmayı düşünürsünüz?)

NPK dışında bitkinin ihtiyacı olan başka maddeler de vardır. Herbirinin işlevi farklı olduğundan, etiketlere bakarak ,en fazla madde (miktar olarak değil, tür olarak) içereni seçersiniz.

Hap gibi hemen kullanılacak bir isim vermedim ama bu yazdıklarım, her zaman işinize yarayacaktır. Benim ne kullandığımı sorarsanız, yanmış koyun gübresi. Problemli bir bitki olduğunda ise, neye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsam, ona uygun olanı alıyorum, yani hep aynı besini değil. Sıkmadığımı umarım. Sevgilerimle.

Eski 14-04-2012, 22:38   #323
Ağaç Dostu

sayın gçakar ;

ne sıkılması bir çırpıda okuyuverdim ve bu bilgiler genel olarak bitki yetiştrirken kullanacağım bir kaynak haline geldi.

teşekkürü bir borç bilirim..

Eski 15-04-2012, 12:19   #324
Ağaç Dostu

işte yapraklarını döken limonum. ama gözlerde ciddi bir hareketlilik başladı.

Eklenen Resimler

Eski 15-04-2012, 13:01   #325
Ağaç Dostu

Gözlerde ki hareketliliği farkedemiyorum ama gövdesi çok sağlıklı görünüyor

Eski 15-04-2012, 21:04   #326
Ağaç Dostu

gözlerdeki hareketliliği fotoğraflamaya çalıştım ama fotoğraflar hoşuma gitmedi maalesef bulanık ve anlamsız.

Eski 16-04-2012, 06:41   #327
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
bende limon istiyourummmmm ))

Güzin Çakar beğendi.
Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 09:52   #328
Ağaçsever

bizde o günleri görebilcezmi acaba

Eski 16-04-2012, 11:59   #329
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemil B. Mesajı Göster
bende limon istiyourummmmm ))
sayın Cemil B. ;

Şiddetle tavsiye ederim. İki çiçek açsa bütün bahçeyi kokutuyor.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 16-04-2012, 20:50   #330
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
sayın Cemil B. ;

Şiddetle tavsiye ederim. İki çiçek açsa bütün bahçeyi kokutuyor.
evde yetiştirmeyi düşünüyorum ben aslında, balkonda ve salonda.
ben limonun meyvesini kabuklarıyla yiyen biriyim , birde o güzel kokusunu içimize çekmek süper olur.

Güzin Çakar beğendi.
Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024