agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Mahmuz çiçeği (Centranthus Ruber) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=28005)

Kiraz 11-07-2012 21:56

Mahmuz çiçeği (Centranthus Ruber)

3 Eklenti(ler)
Mayıs ayında, özellikle eski duvarlarda açan bu çiçeği, araba ile geçerken görürdüm, merak ederdim ama fotoğrafını çekene kadar, çiçeği gider, ben de bulamazdım. Bu sene mayıs ortasında, Anadolu Hisarı'nda, iskelenin karşısında, iki yol arasındaki duvardan sarkanları görünce yakından inceleyebildim. Bahçede uğraşsak bu kadar güzel açar mı bilmem, taşların arasında kendiğinden çok güzel çoğalmışlardı.

Eklenti 317470

Eklenti 317471

Eklenti 317472

Centranthus Ruber-Mahmuz çiçeği
"Tabii halde eski duvar çatlaklarında ve kireçli kayalık alanlarda yetişir. Ilıman sahillerin bitkisidir. Açık yeşil yoğun parlak yapraklı, otsu ve kalıcı bir bitkidir. Yeş illiği kışın çoğu zaman tamamiyle kurumaz. İlkbaharda 80- 100 cm uzayan dalların üzerinde, demetler halinde açık kırmızı çiçekler açar. Seyrek bulunmakla beraber beyaz çiçekli cinsi de mevcuttur. Çiçek zamanı yaz sonlarına kadar sürer. Bordürlerin arka taraflarına, tarhların ortasına tek veya grup halinde ekilebilir. Kayalık bahçelerde de kullanılabilir. Kışın kuruyan çiçek sapları dipten kesilir.
Tohumları ilkbaharda işlenmiş toprağa serpilir. Çı kan fideler sonbaharda asıl yerlerine şaşırtı lır. En kolay kök sürgünlerinden yetişir. İlkbaharda bitki köklerinden bir bölümü çatal bel yardımı ile gev? ?etilir. İstenilen miktarda köklü parçalar ayrılır ve hemen dikilir. Fide aralı kları 50 cm olmalıdır.
Bol güneşi, iyi drenajlı ve hafif kireçli toprağı sever. Diğer topraklarda da yetişir. Fazla gübre ve su istemez." http://www.konyacicekci.net

İremsıla 13-07-2012 14:46

Sevgili kiraz,tebrik ederim ne kadar güzel seyirlik bir manzara olmuş.bende bu yıl tanıştım bu güzelle meramda bir çok evin bahçesinde var.hayran kalıyor insan inceliği ve zarifliğine.
Ben kızımın arkadaşının öğretmenine gülle arajman buket içinde getirdiğinde görmüştüm.şimdi benimde bahçemde var,yalnız benim duyduğuma göre halk arasında konyadaki ismi iğne oyası diye bilinir..

ardabora 18-07-2012 02:17

1 Eklenti(ler)
Ben de senin gibi sürekli bu çiçeği sahil yolunda görür durudum ve aynı şeyi düşünürdüm.

Geçen sonbahar, dayımın oturduğu apartmanın bahçesinde bitkiyi gördüm,ama çiçekli olmadığı için kesin emin olamadım. Yine de minik bir kök aldım. Bir saksının kenarına diktim ve tüm kış dışarda kalmasına rağmen bir zarar görmedi. Bahar başında yere diktim ve çiçeklendiğinde gördüm ki benim de mahmuz çiçeğim olmuş. ;)

Çiçeklenme bittiken sonra dallanıp budaklandı.Seneye daha çok yer kaplar,olduğu yeri doldurur, sorunsuz bir çiçek...

Bir de beyazı varmış...

aydilem 18-07-2012 10:32

1 Eklenti(ler)
Evet iremsıla Konya'da bu çiçeğe iğne oyası diyorlar. 3 senedir benim bahçemde de var. Güneşi çok seviyor ben ilk sene yarı gölge bir alana ekmiştim güneşe doğru eğilmekten sonunda yere yatmıştı. Şimdi tam güneşte ve halinden çok memnun bahar başından beri çiçekli.

Muda 17-06-2019 17:21

Muda 17-06-2019 17:35

Mahmuz çiçeği (Centranthus Ruber)

4 Eklenti(ler)
Sn. Kiraz sayesinde adını öğrendiğim komşumdan fide olarak almış olduğum mahmuz çiçeği (Centranthus Ruber)
İsmi çevrildiği zaman Kırmızı Kediotu, Tilki Fırçası, Jüpiter'in Sakalı bu şekilde adları da varmış.

En güzel tarafı soğuklara dayanıklı çok yıllık bir çiçek olması. Bir kere diktikten sonra her yıl daha fazla büyüyor. Çiçekleri güzelleşiyor. Kelebekler ve atmaca güvesini çekiyor.

Beyaz rengini de bulabilsek çok güzel olacak.

Eklenti 695266

Eklenti 695267

Eklenti 695268

Eklenti 695269

1280 rakımda rahat bir şekilde yaşıyor. Türkiye'nin her yerinde sorunsuz yaşar herhalde. Bizim bölgede soğuklarda yeşil kısım tamamen ölüyor. Baharla birlikte daha kuvvetli bir şekilde filizleniyor.

Kado1111 06-09-2019 01:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydilem (Mesaj 999477)
Evet iremsıla Konya'da bu çiçeğe iğne oyası diyorlar. 3 senedir benim bahçemde de var. Güneşi çok seviyor ben ilk sene yarı gölge bir alana ekmiştim güneşe doğru eğilmekten sonunda yere yatmıştı. Şimdi tam güneşte ve halinden çok memnun bahar başından beri çiçekli.

Arkadaşlar bana köküyle beraber 1 adet gönderebilirmisiniz yardımcı olurmusunuz

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024