agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Floks, Alev çiçeği (Phlox) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=14940)

vibb 10-04-2009 22:58

Floks, Alev çiçeği (Phlox)

4 Eklenti(ler)
balkonunda çiçek yetiştirenlere bu çiçeği kesinlikle tavsite ediyorum. çiçeğin dokusu ve rengi inanılmaz güzel. çok kolay çimleniyor. %95 üzeri çimlenme garanti. ben geçen yıl internetten satın almıştım tohumu. markası thompsan&morgan

tolgahann 10-04-2009 23:09

Bende carreforsa dan tohumunu alıp ektim.Çimlenmeye başladılar.Bu sene floks yılı olucağa benziyor.

nurcanaybay 11-04-2009 08:54

Ben de soğanını dikmiştim.Yeni filizlenmeye başladı.

Passion 20-06-2009 00:39

Arkadaşlar , bende floks var ama yaprakları Sayın Vibb in fotoğraflarındakilerden farklı ve Sayın Nurcanaybay ın bahsettiği gibi yumrulu da değil. Benimki çok yıllık ve kökten ayırma suretiyle çoğaltıyorum. Çok güzel de kokar. Fotoğrafı burada:
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=21642

Nisan sonunda farklı renklerinden tohum olarak ben de bahçeye serptim. Ama çimlenenler Floks mu yoksa başka birşey mi anlayamadım. Ben başka birşey olmasından ( Ispıt) şüpheleniyorum.

Sevgili Tolgahann, yeni çimlenen flokslarının fotoğrafını çekip buraya yükler misin? Nasıl birşeydir görüp benimkilerle karşılaştırmak istiyorum. İnternette araştırıp duruyorum Alev çiçeğinin yeni çimlenmiş fotoğraflarını.

ciceksever70 20-06-2009 09:25

Celikten de cok kolay cogaltabilirsiniz. Sonbaharda yapacaginiz son budamadan 15cm lik celikler alip saksilara dikin. Kisin kararsa da atmayin. Ilkbaharda dibinden yeni sürgün verdigini göreceksiniz. Yalniz boylari oldukca uzuyor saksilariniz bana kücük gibi geldi.

tolgahann 20-06-2009 11:37

Sevgili passion benim flox ektiğim saksıdan kaliforniya güneş topu çiçeği çıktı.Paket üzerinde %97 çimlenir diyordu ama bende 1 tane bile çimlenmedi.Güneş topları şu anda çiçekte.Markette tohum paketinin üzerindeki resme hayran kalmıştım ama nedense çıkmadılar.Güneş topuyla, floxları aynı marketten almıştım.Sanırım ben tohumları karıştırdım.Sn.cemo'ya da tohumlardan göndermiştim, belki de o başarmıştır çimlendirmeyi.

Passion 20-06-2009 20:53

Ben de çok merakla bekliyordum. Renk renk çok güzel görünüyorlardı paket üzerinde resimleri Sevgili Tolgahann. Ama çıkanlardan da pek umutlu değilim. Çıkmayan yerlere başka çiçek fideledim bugün. O bölümü şimdilik bıraktım her ihtimale karşı.

limon 20-06-2009 21:42

Vibb, halen keyifli çiçekleri? Benim bitkinin yaprakları pek keyifsizdi fakat çiçekten yaprak görünmüyordu. Çiçek rengi gerçekten göz alıcı. Sanırım güneşi sevmiyor bu bitki çünkü kızgın güneşte iki günde tamamen keyfini kaybetti. Toparlasın diye gölgeye aldım ama zor görünüyor.

nurcanaybay 22-03-2010 13:54

1 Eklenti(ler)
21 Ocak'ta tohumlarını ektiğim Pholox'lar çok kolay çimlendiler .Bahçeye yerleştikten sonra hızla geliştiler.Bu günkü durumlarını görüntüledim.

nurcanaybay 07-04-2010 18:02

1 Eklenti(ler)
Tohum dan yetiştirdiğim pholox'lar çiçeklenmeye başladı.Fakat özellikle yaprakları gördüğüm hiç bir pholox'a benzemiyor.Komşum bunların hardal otu olduğunu söyledi.
Yapraklar çok sert-pütürlü ,çiçekler çok küçük ve dört yapraktan oluşuyor.
Sadece sarı açtı (paket karışık renk ).
Pakete yanlış tohum konmuş olabilir mi veya bu türü de mevcut mu ?

ciceksever70 07-04-2010 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay (Mesaj 612482)
Tohum dan yetiştirdiğim pholox'lar çiçeklenmeye başladı.Fakat özellikle yaprakları gördüğüm hiç bir pholox'a benzemiyor.Komşum bunların hardal otu olduğunu söyledi.
Pakete yanlış tohum konmuş olabilir mi veya bu türü de mevcut mu ?

Sayin Nurcanabay benim bahcemde birkac cesit var buralarda da her bahcede bolca yetisir ama sizinki gibi yapragi olani hic görmedim. Bendekilerin resmini ekleyemiyorum cünkü yeni yeni toprak altindan cikmaya basladilar. Ancak bu cicegin o kadar cok türü var ki degildir demek de dogru olmaz. Almanca sitelerde cesitlerine bir bakayim hepsinin oldugu bir sayfayi bulursam eklerim. Sevgiler.

ciceksever70 07-04-2010 20:56

http://www.garten-literatur.de/duft/phlox.htm

Bu sayfada cicek resimleri var ama yapraklari pek net görünmüyor...

ciceksever70 07-04-2010 20:58

http://www.pictokon.net/200707/2007-...ta002-000.html

Bu sayfada da 50 resim var...

nurcanaybay 07-04-2010 21:35

Çok teşekkür ederim ,hemen inceleyeceğim.

k_donmez 07-04-2010 21:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Passion (Mesaj 448846)
Arkadaşlar , bende floks var ama yaprakları Sayın Vibb in fotoğraflarındakilerden farklı ve Sayın Nurcanaybay ın bahsettiği gibi yumrulu da değil. Benimki çok yıllık ve kökten ayırma suretiyle çoğaltıyorum. Çok güzel de kokar. Fotoğrafı burada:
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=21642

Nisan sonunda farklı renklerinden tohum olarak ben de bahçeye serptim. Ama çimlenenler Floks mu yoksa başka birşey mi anlayamadım. Ben başka birşey olmasından ( Ispıt) şüpheleniyorum.

Sevgili Tolgahann, yeni çimlenen flokslarının fotoğrafını çekip buraya yükler misin? Nasıl birşeydir görüp benimkilerle karşılaştırmak istiyorum. İnternette araştırıp duruyorum Alev çiçeğinin yeni çimlenmiş fotoğraflarını.

Sayın Passion,
Bu bitkiyi kökten ayırırken nasıl bir usulle ayırıyorsunuz? Benim aldığım Phlox Tenor'da çubuk gibi bir parça vardı. Toprağa gömdüm ve şimdi toprak üstünde bir kaç santim çimlendi. Ne zaman ve nasıl ayırma yapılabilir?

nurcanaybay 08-04-2010 17:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 (Mesaj 612642)

Benim ki lerin pholox olmadığına karar verdim ,ilginize teşekkür ederim.

Orhan Özbilgiç 08-04-2010 19:43

Bu yaz için dış mekana dikilmek üzere, yapı marketlerdeki çiçek paketlerinin üzerindeki resimlere bakarak hoşuma giden bir çok çiçek satınalmıştım. mart ayında Samsun' daki bahçeme gidip tohumları ektim.
Bunlardan biride Flox idi. Onu yuvarlak bir tarhın tam ortasına ektim. Çevresine farklı renklede çiçekleri fidelemeyi düşünüyordum. Şimdi bu başlıkta gördüğüm canlı örneklerden çok güzel bir seçim yapmış olduğumu anladım ve tabiiki çok sevindim.
İnşaallah, benimkilerde sağlıklı biçimde çimlenir ve gelişirler.

uzman16 08-04-2010 20:40

1 Eklenti(ler)
Ben de geçen hafta aldığım phlox tohumlarımı hemen ektim. Kokusu olacak mı merak ediyorum. Boyu 20-40 cm. arasındaymış.

Eklenti 134940

Nurcan Hanımınkilerin yapraklarını çuhaya benzettim.

hanif 08-04-2010 20:57

bende çuha çiçegine benzettim

nurcanaybay 08-04-2010 21:22

2 Eklenti(ler)
Kesinlikle çuha değil arkadaşlar ,bahçe de çuhalarım da var.Tohumları karşılaştırırmısınız rica etsem.

k_donmez 08-04-2010 21:28

Yukarıdaki linkleri incelerseniz, phlox çiçeğinin çok sayıda türünün olduğunu göreceksiniz.Bu nedenle başka bitkilerle karışıtırılabilir. Bu bitkiyi bizler de henüz tanımıyoruz. Benim bu yıl için aldığım 3 farklı phlox türünden biri tohumla, biri rizomla, diğeri yumruyla üretiliyor.Hepsi'de farklı phlox çeşitleri. O yüzden bitkiyi sağlıklı yetiştirip tadını çıkarmaya ağırlık verin. Zaten çıkanlar da sağlıklı gözüküyorlar.

Hülya 10-04-2010 10:51

Merhaba

[QUOTE=nurcanaybay;612482]Tohum dan yetiştirdiğim pholox'lar çiçeklenmeye başladı.Fakat özellikle yaprakları gördüğüm hiç bir pholox'a benzemiyor.Komşum bunların hardal otu olduğunu söyledi.

Nurcan hanım . Bende hardal otuna benzettim.Tohum ektiğiniz yerde hardalın tohumuda vardı belkide.Yaprağını koparıp koklarsanız hardal kokusunu alabilirsiniz. Çeşmede hardal ve turp otu çok yetişiyor ,sizin bahçenize de bir şekilde tohumu elmiş olabilir.İyi günler.

k_donmez 10-04-2010 21:29

1 Eklenti(ler)
Bir dal parçasını andıran haliyle toprağa gömdüğüm Phlox Tenor topraktan çıkarak uzamaya başladı. Tohumla ve yumruyla ektiklerimi de çıkınca sizlerle paylaşacağım.

nurcanaybay 11-04-2010 19:38

Nurcan hanım . Bende hardal otuna benzettim.Tohum ektiğiniz yerde hardalın tohumuda vardı belkide.Yaprağını koparıp koklarsanız hardal kokusunu alabilirsiniz. Çeşmede hardal ve turp otu çok yetişiyor ,sizin bahçenize de bir şekilde tohumu elmiş olabilir.İyi günler.[/QUOTE]

Hardal otu olduğu kesinleşti :))
Tohumları tek tek viyollere ekmiştim ,daha sonra bahçeye geçirmiştim.Bir yanlışlık olmadığın dan eminim ,pholox paketin den hardal otu tohumu çıktı.
Üzerin de kurtçuklar toplanıyor.Sizce söküp atmalımıyım ?

k_donmez 11-04-2010 20:35

Bendeki tohum paketi de Sayın Nurcanaybay'ın tohum paketinden. Ektim. Bakalım ne çıkacak. Migros'tan almıştım.

yaprak 92 11-04-2010 20:47

Arkadaşlar hazır tohum paketlerinde bu karışıklıklar hep oluyor demekki geçen sene aldıgım iki pakettende üzerinde yazılı olanlar çıkmamıştı.

Hülya 15-04-2010 17:47

Hardal otu olduğu kesinleşti :))
Tohumları tek tek viyollere ekmiştim ,daha sonra bahçeye geçirmiştim.Bir yanlışlık olmadığın dan eminim ,pholox paketin den hardal otu tohumu çıktı.
Üzerin de kurtçuklar toplanıyor.Sizce söküp atmalımıyım ?[/QUOTE]

Bu mevsimde hardal bitkisine tırtıllar gelir.Bence sökün.Hardalın yaprakları bitince(anında yerler)diğer bikilere geçerler.

nurcanaybay 15-04-2010 17:54

Sn.Farezya ;
2-3 tanesi hariç hepsini söküp attım.Kalanlar da sürekli kontrolümde ,ilginize teşekkür ederim.

Hülya 15-04-2010 18:25

Küçük bir bilgi paylaşımı oldu.Yararlı olduğumu umarım.Bol çiçekli günler.

k_donmez 25-04-2010 08:13

1 Eklenti(ler)
Saksıda yumrulu floks ekimi ilk filizlerini verdi.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024