agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Arıcılık (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Arı besleme (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=19486)

kamil35 01-03-2010 22:25

Arı besleme

-Arı ne zaman beslenir?

-Arı neyle beslenir?

-Arıyı beslemenin bala etkisi nedir?

-Arıcıya; arıyı besledin mi? diye değil; arıyı NE ZAMAN besledin? diye sorulmalı...

Benim şu an için çıkardığım alt başlıklar bunlar. Arkadaşlardan ilave yapanlar olursa sevinirim. Benim aklıma gelmeyen başlıklar vardır muhakkak.
Bu konu üzerine bilgilerimizi paylaşalım.

kamil35 02-04-2010 20:30

"-Arı ne zaman beslenir?" sorusuna cevap vermeden önce "arı ne zaman beslenmez" sorusuna cevap verelim:
Arı çok bal bulurken ve stok yaparken beslenmemelidir. Arı bal stoğunu arttırmaya devam ederken besleme yapılırsa; dışarıdan gelen bal miktarı fazla olsuğu için besleme için verilen şurubu da stoğuna ekleyecektir. Bu da balın kalitesini düşürecektir.
Son bal hasadı da yapıldıktan sonra arıya kışlık stok için besleme yapılabilir. Arı bahara çıktığında hızlı bir yavru atışına başlıyor ve içindeki stok bile yeterli gelmiyor.

kadrilion 07-10-2011 08:48

merhaba bende çanakkalede arıcılık yapıyorum bu konuya kendi uyguladığım yöntrmi söyleyim.
arı ilkbahar mart nisan ve sonbahar ekim kasım aylarında arı yumurtaya yatsın genç arıyla kışa girtsin veya kıştan çıksın diye besleme yapılır.
uygulama yöntemi bal akımı olmadığı zaman ilkbahar ve sonbaharda 7 gün boyunca bir çay bardağı şerbet verilir akşam saatlerinde verilir amaç arı dışardan bal geliyorsanıp yavruya yatırmaya teşvik amaçlıdır. ama 7 gün boyunca düzenli verilmesi gerekir. kullandığım vitamin powerbee gerçekten etkili tavsiye ederim. bu verdiğim bir çay vardağı şerbeti sanmayın peteğe koyuyor arı onu kendisi yiyor.

kadrilion 07-10-2011 08:50

şunu da ekleyim hiçbir arıcı ben arıma şerbet vermiyorum **** kek vermiyorum derse bilin ki o yalan söylüyordur.
haa
adamın 1 2 kovanı vardır hobi amaçlı onun balında değildir o ayrı mesele.

sonuncumurat 10-10-2011 12:45

kadri kardeş aynen katılıyorum. ama tüketici önce şeker veriyormusunuz diye soruyor sonra bal kristalize olduğunda ay bu şekerli balmıııış diyor. bu durum maalesef yıllarca aydınlatılamadı halk arasında donan bal hala şekerli diye biliniyor.

sonuncumurat 10-10-2011 12:47

bu arada ben şurupta iki senedir vitamiks kullanıyorum. vitamiksin arının bağışıklık sistemini bozduğu hakkında duyum aldım. bu konuda bilgisi olan arkadaş varmı. paylaşırsa sevinirim.

odogal 10-10-2011 13:00

Kek ve Şerbet Yapımında Hangi Vitamini Kullanıyorsunuz

Vitamin kullanımı:

sonuncumurat 10-10-2011 13:41

Vitamix formula

kadrilion 11-10-2011 08:52

merhaba
kek ve şurup kullanımında arıcı arkadaşlara POVERBEE yi tavsiye ederim. faydasını gördüm. yanlız uygulama düzenli olmalı.
sağımdan sonra yumurtaya yatırmak için kovan başına bir su bardağı olmak üzere 7 gün arkası arksına verilir. sonra 10 gün sonra farkı fark edeceksiniz.

kadrilion 11-10-2011 08:54

yazmayı unutmuşum şurup yaparken kekik yağı dakoyun hem bit için hemde şurup kokulu oluyor arı daha iyi sarıyor.

sonuncumurat 11-10-2011 14:46

kadri bey kekik yağını şuruba hangi oranla katıyorsun.

kadrilion 12-10-2011 08:04

merhaba murat bey 10 kg şuruba 10 gr kekik yağı yeterli olur.

kilicaslan3561 15-04-2013 11:56

İlkbahar ve sonbaharda besleme yapıyorum. Teşvik amaçlı olarak. Bir de ana arı üretim kovanlarım var ruşet. (Çiftleştirme Kutusu) bunları sürekli olarak beslemek gerekiyor. Yoksa arı kovanı terkediyo.

kamil35 09-02-2017 21:17

1 Eklenti(ler)
İzmir'e bahar geldi. Arılar faaliyete geçti. İlk beslemeyi 06/02/2017 tarihinde yaptım. İkinci beslemeyi de bugün... (09/02/2017).

Toplam 26 kovan arıya 6 kg şekerden 11 litre şerbet yapıp besleme yapıyorum. Kovan başına 230 gr şeker ( 430 mililitre şerbet) düşüyor.

Kontrol ettiğim bir kovanda günlük yumurta gördüm. Bu demek oluyor ki arılar artık salkım olamayacaklar. Kovanda yavru varsa; kovan sıcak olmalı... Kovanın ısınması için arı bal yemeli... Artık hızlı bir üreme dönemi başladı. Arılar poleni ve balı buldukça bol yavru yapacak. Önümüzdeki günlerde yağmurlu ve soğuk havalarla karşılaşma riskini de göz önünde bulundurarak, havanın güzel olduğu günlerde arıya destek vermek gerekiyor. Açlıktan arı ölümleri kışın değil arının baharda yavru yaptıktan sonra kötü hava koşulları nedeniyle uçamamasından kaynaklanır.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; arının vitamine katkıya ihtiyacı yoktur. Arının vitamini polendir. Yapılacak beslemelerde sadece su ve şeker kullanılmalıdır.

kamil35 17-03-2017 22:04

1 Eklenti(ler)
Arılarıma 06/02/2017 tarihinden beri her kovan için bir defada 250gr civarında şekerden yaptığım şerbet veriyorum. Şuana kadar 13 defa besleme yaptım. Buna rağmen kovanlarda bal stoğu yok. Bu beslemeler olmasa son bir haftalık yağmurlu zamanda kovan kaybı yaşayabilirdim. Arılar baharla birlikte maksimum seviyede yavru yapıyor. Kovana giren bal ihtiyaca yetmiyor. Arı yettiği kadar yavru yapıyor. Yaptığımız besleme yavru miktarını arttırıyor. Önemli olan bal dönemine kalabalık arı nüfusu ile girmek.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024