agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Akdeniz Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=88)
-   -   Pancratium maritimum (Kumzambağı) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3460)

Günüm 05-10-2009 20:00

1 Haziranda ekmiştim tohumlarını. Sizin söylediğiniz gibi tamamen sarardı. Ancak o sürgün sararırken alttan yeşil bir sürgün çıkmaya başlamıştı. Şu anda kimi sararmış, kimi yeşil duruyorlar.

member şip 06-10-2009 21:57

Sn günüm ben geçen sene kasım ayında ekmiştim tohumları haziran ayındada sarımsakları çikarmıştım yani yedi ayda,sizinkiler dört aylık olgunlaşmişta olabılirler bir tanesini söküpte bakabilirsinizde.

Nariel 01-11-2009 15:01

Arkadaşlar kum zambağı tohumu dağıtımına başladım. İlgilenenler ücretsiz paylaşım bölümüne baksın lütfen. Sevgiler..

Orkun Kırcı 22-12-2009 18:09

1-2 hafta önce ektiğim tohumlardan bazıları çimlenmeye başladı. Daha önce sade kumda denemiştim ama gelişimlerinden pek memnun değilim. Torfa eksem daha mı iyi olur acaba. Sevgili Nariel torfa diktiğini yazmıştı aklıma takıldı.

turchese 23-12-2009 08:54

Ben de kumda değil torf,perlit, toprak karşımına ektim. Çimlenme oldu. Daha sonra hepsini büyükçe bir saksıya alıp bahçeye kaoydum. Bakalım baharda elimde ne kadar sağ kalmış soğanlar olacak..

nazlı hilal 01-07-2010 20:06

Tohumdan diktiklerim çimlendiler,bundan sonrası için sizden yardım istiyorum,suyu seviyormu toprağı nemlimi kalsın ya da kurudukça sulamak yeterlimi...

kumzambağı 20-04-2012 11:20

Merhaba,

Ben de kumzambağı yetiştirmek istiyorum. Bu dönemde sahilde birçok öbek tespit ettim. Eve taşıyıp saksıya yerleştirsem yaşatabilir miyim?

sakagun 17-05-2012 11:05

1 Eklenti(ler)
Sitemizden bir arkadaşın gönderdiği kum zambaklarını nihayet bahçeye geçirdim. Bakalım çiçeklerini görebilecek miyim?

Nariel 18-05-2012 21:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kumzambağı (Mesaj 950517)
Merhaba,

Ben de kumzambağı yetiştirmek istiyorum. Bu dönemde sahilde birçok öbek tespit ettim. Eve taşıyıp saksıya yerleştirsem yaşatabilir miyim?

Lütfen sahilden soğan sökmeyin. Kasım ayında tohum yaparlar, onları bir avuç toplayıp evinizde yetiştirin, çok bereketli çoğalıyorlar tohumdan.

Nariel 18-05-2012 21:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nazlı hilal (Mesaj 666774)
Tohumdan diktiklerim çimlendiler,bundan sonrası için sizden yardım istiyorum,suyu seviyormu toprağı nemlimi kalsın ya da kurudukça sulamak yeterlimi...

Sevgili nazlı hilal, çok suyu sevmiyorlar. Dikkat edin çürütürsünüz, kurudukça sulamak yeterli olur. Bir de bol güneş isterler.

syuksek 29-06-2012 10:20

2 Eklenti(ler)
211 Tammuz ayında Datça Perili Köşk'te çektiğim kum zambağı fotografları :

milaca2010 21-10-2012 07:20

Deniz kenarında kum tepeciklerinde bulduğum Pancratium maritimum (Kumzambağı)

http://www.agaclar.net/forum/attachm...zambak-012.jpg

10VET 23-05-2013 12:37

Arkadaşlar beni bu güzelden mahrum etmeyin lütfen. Elinde paylaşılacak tohum veya soğan bulunan arkadaşlardan ricam irtibata geçelim. Ücreti neyse veririm. LÜTFEN...

tolgahan83 02-09-2014 11:01

1 Eklenti(ler)
Kumzambaklarım açtı.

tolgahan83 02-09-2014 11:04

1 Eklenti(ler)
Çok güzel kokuyorlar.

tolgahan83 02-09-2014 11:15

1 Eklenti(ler)
6 yıl önce almıştım.

feyziuslu 25-02-2015 21:02

Pancratium Maritimum(Kum Zambağı)

5 Eklenti(ler)
Sahillerin prensesi denilen,zarif görünüşü ve güzel kokususu ile hakkıyla bu ismi alan kum zambağını balkonumda üretmeye çalışıyorum.
İlk kez geçtiğimiz yaz çiçek açtılar.Buradan 37 adet tohum ürettim.Ancak 19 tanesi çimlendi.Kendimce, tohumdan çimlendirip erişkin soğan haline getireceğim tüm soğanları doğaya dikmeye,anaçlardan ayıracağım soğanları hobim için kullanmaya karar verdim.
Geçen yaz birine ait evin bahçesinde,50 civarında çiçek sapı üzerinde aynı anda pek çok çiçek açmış, kum zambağı öbeği görmüş hayran kalmıştım.İnanılmaz güzeldi.Sanırım uzun yıllar soğanları ayırmamışlar,güçlü bir koloni oluşmuştu.
Yine bir sahilimizde,tek bir çiçek sapında 15 adet tomurcuk saymış ve ertesi gün fotoğraf makinası ile fotoğraflamak için gittiğimde hafta sonu günü birlik tatilciler içindeki çocuklar tarafından sahildeki tüm kum zambaklarının adeta tahrip edildiğini üzülerek görmüştüm.:mad:
Bu çiçeğimizin forumda yeterli ilgiyi görmediğini yahut da yeterince tanınmadığını düşünüyorum.Tecrübeme göre yalnızca deniz sahilinde ve kumda yetiştiği de doğru değil.Evlerde ve bahçelerde,gerçek toprakta amarilis gibi yetiştirilebilir.

Milla 26-02-2015 08:19

Sayın feyziuslu,
Çok güzel bir çiçek gerçekten ve çok baş döndürücü bir kokusu var.
Ben tohumdan çimlendirdim, 1 yaşına yaklaşıyor. Çok nazsız bir güzel. Daha önce de annemin balkonunda yetiştirdikleri vardı. Her ortama çok rahat uyum sağlıyorlar. Tohumdan mutlaka denemeli meraklıları.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024