agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Çınar ağacı (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=288)

hasanulas 15-05-2005 22:08

Çınar ağacı

İzmir,Evka-2 bitişindeki oturduğum apartmanın bahçesinde yola yakın yerde 3 adet çınar ağacı var.5-6 yıl önce dikilmiş olmalı.Boyları,7-8 metre olmuş.Sağlıklı ve problemsiz görülüyorlar.Ben onların 20-25 mt.güneyine,Manisa-Muradiye Orman İşletmesi fidanlığından aldığım bir çınar fidanı diktim,sürekli sulamama ve çevresini havalandırmama rağmen 1 yıl sonra kurudu.
Yeniden aynı yere bir çınar ağacı dikmek istiyorum,nasıl dikerim,nasıl bakarım,ne gerekir,püf noktaları ne olabilir..Bilgilendirebilirmisiniz.Saygılarımla.

sezinci 15-05-2005 23:33

Çınar fidanları genellikle topraktan sökülerek satılırlar. söküm esnasında köklerin zarar gçrmemiş olmasına dikkat edin. Kök tuvaleti (yani uzun köklerin kesilmesi) fidanın boyuna göre yapılmş olmalıdır. Sökümden sonra köklerin etrafındaki toprak dağılmaması için bir çuvala sarılır. Bu çuvalın sentetik olmamasına dikkat edin Eğer naylon çuvalsa bunun sökülmesi gerekir. Bir de dikim sırasında dikkat etmeniz gereken bir şey var. Fidanlar 1-2 m boyunda olabilirler. Dikimden sonra rüzgar v.b. etkenlerle köklerin oynamaması için kökün hemen yanına sağlam bir sopa çakarak ona bağlanırsa daha iyi olur. Ağaçlar artık uyandığı için bu mevsimde dikilen fidanlardan sonuç almanız biraz zor. Dikim işleminin (çıplak köklü fidanların dikimlerilerinde) ağaç uyanmadan yapılması gerekir.

hasanulas 16-05-2005 22:56

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Bana teneke içinde bir fidan vermişlerdi,öylece dikmiştim.
Demekki,kıyısında çınar ağaçları olan uygun bir dere bulup kendimmi söküp dikmeliyim,sizin belirttiklerinizi dikkate alarak.**** orada(Muradiye Orman İşletmesi'nde) dikili fidanlar vardı onlardan alacağım.Dikim zamanı Şubat olur bu durumda.
Bakın,bir aksilik çıkmazsa,fidanın,aldığım konumunun,dikim yerinin ve dikilmiş halinin fotoğraflarını çekip buradan sunacağım arkadaşlara.
Bu forumda ağaçlarla ilgili paylaşım böyle olmalı.Biri sormalı,bilen enaz bilenin anlayacağı şekilde anlatmalı.Mümkünse görsel zenginlikle.Düşünün her bir ağaç türü için böyle paylaşımlar olduğunu...O zaman herkes daha bir ilgili olmazmı dersiniz.Sitemize ve forumumuza bağımlı olmazmı.
Sanırım bu denli bilgi ve uygulama zenginliği olan bir sanal ortam,bu işle ilgilenen ve ağacı-doğayı seven herkesin başvuru ortamı olur.Şu anda 750'ye yakın üyemiz oldu.Bu insanlar ne için buradalar,ne sıklıkla ne tür ihtiyaçlarını karşılamak için forum-siteye uğruyorlar.
Birliktelik:Bilenler,uygulayanlar,ağacı-doğayı tanıtanlar,sevdirenler..bizi bilinçlendirenler.Umutluyum,sizleri seviyorum,çok şey öğrenip öğreteceğim.
Saygılarımla.

sezinci 16-05-2005 23:27

Fidan tüpte veya tenekede olduktan sonra özellikle ibreliler için dikim mevsimi okadar önemli değildir. ama yine de mevsime uymak en iyisi

cemada 13-08-2006 23:03

bir zamanlar çınar tohumlarından minik çınar bebekleri çimlendirebilmiş ama büyütememiştim. sanırım zaman ayıramadım ve kuruyup öldüler.
yüzlerce yıl yaşayabilen ve devasa büyüklüğe gelebilen çınarların böylesine minik tohumlar ve bebeklerden yaşama başladığını görmek heyecan verici.

sezinci 21-08-2006 00:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pitta-life
yazmıstım ama tekrr sölüorum ...yuvarlak bi kaptan çıkan bi fidanı aynı yuvarlak bi alana dikmeyin ..hocamız sölemişti bitki o alana alıştığından kök dağılmıo önlüo ve bitkinn ölümüne yol açıo..küp bir alana dikin ..sadece öneri...

Sevgili pitta-life,
kusura bakmayın ama sizin yazdıklarınızı okuyup anlamak beni çok yordu. İmla kurallarına biraz dikkat ederek ve lütfen harfleri eksiltmeyerek yazın.

Size yuvarak bir kaptan çıkan fidanın, yuvarlak bir alana dikkilmemesini söyleyen hocanızı merak ettim. Eğer doğru anladıysam yok öyle bir şey

sezinci 21-08-2006 10:55

Ben yine de bunu araştıracağım.

Orman Genel Müdürlüğü olarak her yıl milyonlarca türlü fidan dikiyoruz. Tüpler silindir şeklindedir. Bu fidanları dikeceğimiz çukurları da silindire yakın şekilde açıyoruz.

Eğer sizin veya hocamızın dediği şekilde olsaydı diktiğimiz tüm fidanlar ölürdü. Ama bunlar %90 oranında tutar.

hasan42 21-08-2006 12:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemada
bir zamanlar çınar tohumlarından minik çınar bebekleri çimlendirebilmiş ama büyütememiştim.

Çınar ağacını ben de seviyorum. Tohumdan üretebileceğimizi öğrendiğime sevindim. Acaba katlama vs gibi özel yöntemlere gerek var mı yoksa güzün topladığımız tohumları baharda ekip çimlenmeyi sağlayabilir miyiz?

Halit Togay 09-12-2006 06:22

Çınar kelimesinin tüm türki lisanlarda çınar olarak geçtiğini ve hatta Rusça'sının bile çinara olduğunu biliyor musunuz?

Evaca 16-05-2008 12:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hasan42 (Mesaj 36437)
Çınar ağacını ben de seviyorum. Tohumdan üretebileceğimizi öğrendiğime sevindim. Acaba katlama vs gibi özel yöntemlere gerek var mı yoksa güzün topladığımız tohumları baharda ekip çimlenmeyi sağlayabilir miyiz?

Bu soruyu yenilemek istiyorum. Çünkü çınar yetiştirip park ve bahçelerimize dikmek istiyorum torunlarımın geleceği adına..

ormanbotanigi 16-05-2008 13:35

Çınar tohumlar uzun süre ağaç üstünde kalır. Toplama işini kış sonu-ilkbahar başlangıcında yaparsanız gerek almaz 15-20 gün içinde çimlenir. Daha önce almışsanız katlama gerekir.

Evaca 16-05-2008 20:05

Umarım çınarların üzerinde tohum bulabilirim. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için..;)

A.Şahin 16-05-2008 22:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi EVACA (Mesaj 236802)
Bu soruyu yenilemek istiyorum. Çünkü çınar yetiştirip park ve bahçelerimize dikmek istiyorum torunlarımın geleceği adına..

Kışın alacağınız iki karış uzunluğundaki çeliklerle çok kolay kökleniyor hormona falan gerek kalmadan. Bi deneyin isterseniz...

Kiraz 17-05-2008 08:12

2 Eklenti(ler)
Cenevre'deki çınar ağaçlarındaki bu budama şekli çok hoşuma gitti, her biri sanat eseri gibi. Yapraksızken bakmaya doyamıyorsunuz. Bir de bunlardan onlarcasını bir arada düşünün.

Eklenti 37585

Eklenti 37586

Evaca 17-05-2008 14:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A.ŞAHİN (Mesaj 237016)
Kışın alacağınız iki karış uzunluğundaki çeliklerle çok kolay kökleniyor hormona falan gerek kalmadan. Bi deneyin isterseniz...

Çelikle hiç yetiştirme yapmamıştım. İlgili forumları iyice okuyup, kışın mutlaka deneyeceğim.

Teşekkür ederim.

Sebahattin 04-02-2009 14:43

Güzel Çınarlar

1 Eklenti(ler)
Çok uzun zamandır paylaşmak istediğim bir çınar, daha doğrusu çınarlar fotoğrafını sizinle paylaşmak istedim.
Çok enresan kim dikti ise beşini yan yana dikmiş ve ilginç bir görüntü oluşmuş.
Ağaç tacı ilk bakışta tekmiş gibi gözüküyor ve yol kenarından geçerken geçenler bunu tek bir ağaç olarak görüyorlar

Eklenti 61527

Emre Albayrak 05-02-2009 01:14

Bina çevrelerinde genelde inşaat atığı molozlar ve çimento torbaları da gömülür.. Acaba dikim yaptığınız yer duvar kenarımıydı.. Bu durumlarda bitki çimentoya maruz kalmış olabilir.. Bu ani olarak kurumasına sebebiyet verebilir..

dedeefendi 19-02-2009 19:00

16.yüzyıl Türkçesinde Çenâr diye telâffuz edilir.Çınar ağacının,yıllar geçtikçten sonra kendi kendine yanıp tutuşacağı hurafesine inanırlarmış.Çınarın kabuğu soyulduğu için Kavlağan da derlermiş.Gövde kabuğu soyulduğu için yağan yağmurda çabuk ıslanır,elektriği kendine çekermiş.Bundan dolayı yıldırım çınar ağacına çok düşermiş.Yaşlı ağaçların içi çürüyerek dökülür.Geçen zamanla içi siyahlaşır,yanmış gibi görünür...

Dîvân şiirinde çınar,yukarıda saydığım özellikleriyle zikredilir...

darkfriairs 15-03-2009 23:31

@dedeefndi, bu bilgi çok iyi oldu, sağolun var olun :)

Tohumcu Nılgun 28-01-2013 03:18

5 Eklenti(ler)
Arkadaslar, sokagimizdaki Cinar Agaclarini her sene kisin bu sekilde buduyorlar. Yaza dogru dallar ve yapraklar fiskirircasina hizli bir sekilde buyuyorlar. Budandiginda cok ilginc gorunen Cinar Agaci yeserincede bambaska bir goruntuye sahip oluyor.

Tohumcu Nılgun 10-02-2013 22:51

5 Eklenti(ler)
Cinar agacinin govdesindeki desenler ve renk tonlari cok guzel.

Nazlı N92 12-02-2013 16:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun (Mesaj 1092831)
Arkadaslar, sokagimizdaki Cinar Agaclarini her sene kisin bu sekilde buduyorlar. Yaza dogru dallar ve yapraklar fiskirircasina hizli bir sekilde buyuyorlar. Budandiginda cok ilginc gorunen Cinar Agaci yeserincede bambaska bir goruntuye sahip oluyor.

arkadaşlar merhaba şu fotoğraftaki çınar ağacı hakkında bilgi verebilir misiniz??
yaşları, dikim aralıkları ,türü ... vs. acil öğrenmem gerekte

Sakaki 12-02-2013 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nazlı N92 (Mesaj 1100407)
arkadaşlar merhaba şu fotoğraftaki çınar ağacı hakkında bilgi verebilir misiniz??
yaşları, dikim aralıkları ,türü ... vs. acil öğrenmem gerekte

Suyu sevdiğinden, ormanlardan ziyade dere/nehir yataklarını sever ve özellikle sulak yerlerde hızlı büyürler. Çok uzun ömürlüdürler ve devasa genişlikte gövde çaplarına ulaşabilirler; 30 metre boya ve 10 metre çapa ulaşabildikleri gibi asırlarca da yaşayabilirler.

Kütükten kolayca sürgün verirler. Tohumla veya çelikle çoğaltılabilirler.

Şehir kirliliğine dayanıklı olduklarından ve güzel gölge sağladıklarından park-bahçe düzenlemelerinde sıkça tercih edilirler.

Tanenli kabukları dahilen kabız yapıcı ve ateş düşürücü olarak, haricen ise antiseptik olarak da kullanılır.

Ekim sıklıkları hakkında birşey söyleyemeyeceğim ama kök sisteminin de en az toprak üstü yapısı gibi çok büyüyebildiğini düşünürsek sık dikmemekte fayda var diyebiliriz sanırım. Ben olsam en az 10-15 metre aralık bırakırdım. Ama gölgesinden ziyade peyzaj düzenlemesi için soruyorsanız orası başka :)

Nazlı N92 13-02-2013 07:26

evet peyzaj düzenlemesi için öğrenmek istiyordum.
özellikle şehir merkezide yaya yollarında falan kullunılabilir mi onu öğrenmem lazım :)
teşekkür ederim yardımınız için sn. tohumcu

Sakaki 13-02-2013 13:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nazlı N92 (Mesaj 1100714)
evet peyzaj düzenlemesi için öğrenmek istiyordum.
özellikle şehir merkezide yaya yollarında falan kullunılabilir mi onu öğrenmem lazım :)

Cevaplamıştım aslında :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1100640)
Şehir kirliliğine dayanıklı olduklarından ve güzel gölge sağladıklarından park-bahçe düzenlemelerinde sıkça tercih edilirler.

Tohumcu Nılgun 13-02-2013 14:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1100640)
Suyu sevdiğinden, ormanlardan ziyade dere/nehir yataklarını sever ve özellikle sulak yerlerde hızlı büyürler. Çok uzun ömürlüdürler ve devasa genişlikte gövde çaplarına ulaşabilirler; 30 metre boya ve 10 metre çapa ulaşabildikleri gibi asırlarca da yaşayabilirler.

Kütükten kolayca sürgün verirler. Tohumla veya çelikle çoğaltılabilirler.

Tanenli kabukları dahilen kabız yapıcı ve ateş düşürücü olarak, haricen ise antiseptik olarak da kullanılır.

Ekim sıklıkları hakkında birşey söyleyemeyeceğim ama kök sisteminin de en az toprak üstü yapısı gibi çok büyüyebildiğini düşünürsek sık dikmemekte fayda var diyebiliriz sanırım. Ben olsam en az 10-15 metre aralık bırakırdım. Ama gölgesinden ziyade peyzaj düzenlemesi için soruyorsanız orası başka :)

Sayin Sakaki, verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkur ederim, ben de bu agac hakkinda bilgi edinmis oldum. Daha once internette biraz arastirmis bir sonuc elde edememistim. Saygilar...

Tohumcu Nılgun 13-02-2013 14:33

2 Eklenti(ler)
Arkadaslar, asagiya ekledigim fotograflar, yukaridaki Cinar Agaclarinin yaz ayina ait goruntuleri. Dunden buyana bu fotograflari ariyordum, nihayet buldum. Bu fotograflari yazin Esim balkondan oylesine cekmisti. Lazim olacagini bilseydim ben daha detayli ve daha cok cekerdim.

Nazlı N92 25-02-2013 12:41

merhaba arkadaşlar siz değerli ağaçlar net üyelerine sormak istediğim bir soru var;
şimdi bizim burada bu yıl içerisinde 4 metre aralıklarla çınar ağacı dikilmiştir.
illerde **** şuan sağlıklı gelişmesi için ne yapabilirim ve bu ağaçların gelişimi nasıl olur sizce ? bu ciddi anlamda bir sorun yaratır mı acaba ?

Cumhur Tonba 25-02-2013 13:07

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...k-asi/1250.htm

Bu bölümde Çinar agacı ile ilgili çok yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

kana06 14-05-2013 00:25

Tohumlarını saklamıştım , yakında dikip ,deneyeceğim, umarım belli bir büyüklüğe gelene kadar solmazlar .....

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024