agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2015-2016 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni1610Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2016, 21:12   #391
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sırasıyla Sn TCM ve Sn Andora'nın geçen seneki etkinlikte tohumunu dağıttığı küçük köy karpuzu ve Tatarlı'nın şaşırtmadan hasada kaç gün istediğini söyleyebilecek kimse var mı?

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 12:58   #392
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2014
Ben bu yıl site bahçesi için birçok değişik tohum aldım. Bauhaus'tan 2 büyük saksı aldım . Tohumları ektim etiketleri de yanına yapıştırdım.
Yakında bahçeye ekeceğim.
Geçen hafta dolu yağdı. Daha bahçeye ekmediğim için şanslıydım.
Gelecek yıl ben de paylaşıma katılmak istiyorum

Muda, efeege, Milla ve 2 kişi beğendi.
satranc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 18:10   #393
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn intibah'ın gönderdiği karışık fasulye tohumları içinde iri bir fasulye tohumu var. Bundan eken oldu mu? Çok yıllık fasulye (ing. runner bean) gibi duruyor. Kendisi de öyle mi değil mi bilgi verirse çok iyi olur ama eken varsa yine de gelişiminden ve çiçek renginden haberdar edebilir mi?

Eski 30-07-2016, 18:34   #394
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2016
Adana Tohum Üretimi Projesi

Merhabalar,

Umarım doğru yere konu açmışımdır. Bu grubun yeni bir üyesi sayılırım. Ve aynı zamanda da doğal tohum koleksiyonu yapan biriyim. Yıllardır; gittiğim, gezdiğim, internetten ulaştığım vs. platformlardan ciddi bir doğal tohum bankası oluşturdum. Ki muhakkak eksiklerim de vardır. Bankamı sürekli genç tuttum, sürekli ürünler aldım, fakat paylaşmakta problemler yaşıyorum. Çünkü yeteri kadar üretim yapamıyorum.

Şimdi çok önemli bir adım atıyorum ve bu adımda siz değerli doğa dostu arkadaşların da evrene bir imza bırakmalarını istiyorum. Kendi arazilerimin Adana Aladağ ilçesinde olmasından dolayı her sebzenin yetiştirilmesi güç, bu aşamada Adana Salbaş civarında ilk etapta arazi kiralama durumunu araştırdım. Bunun uzun vadeli dar sonuçları olacağından, bu bölgede arazisi olan akrabalarıma başvurdum ve nihayet dün doğru yeri buldum. Kuzenime ait olan ve sadece yatırım amacıyla alınmış 10350 m2 araziyle anlaştık. Ve bu Eylül ayından itibaren kontrolü tamamen bize geçicek.

Bunu burada paylaşmamın esas nedenleri paylaşma konusuna gelince; Forumda Adana'dan çok değerli dostlarımızın bulunduğu aşikardır. Hiçbir maddi beklenti veya bunun sonucunda maddi kazanç olmaksızın, sadece ücretsiz tohum paylaşımı ve yerel tohumların korunması esasına dayanan bu uygulamada. Gerek bilgi becer, gerek teknik, gerekse fiziksel anlamda bilgi edinmek, destek almak, fikir almak.

Bu bağlamda aşağıda belirteceğim hususlara riayet edilmek şartıyla destek bekliyorum.

*Öncelikle bu kesinlikle maddiyat beklentili bir eylem değildir. Gezegenimize imza atma hareketidir!

*Amacımız sadece tohum üretimidir, özel durumlar harici ürünler kullanılmayacaktır.

*Oluşturmaya çalıştığımız harekete uygun bir tohum havuzu oluşturacağız, ki ben evimin bir bölümünü, halihazırda bulunan tohumları saklamak için ayırmıştım, bunu bir odaya da çıkartabiliriz.

*Tohum havuzumuz kimsenin değil, yaşadığımız evrenindir. Hiç kimse bu konuda maddi beklenti içinde olmamalı.

*Oluşum için yapılacak finansal tüm harcamalar bana aittir. Kimseden hiçbir maddi beklenti yoktur.

Şimdi destek istediğim durumlara gelince;

*Öncelikle fikir, daha çok fikir, daha daha daha çok fikir.

*Doğal olmak şartıyla; yabani ot, hayvansal etkiler vs. gibi durumlarla mücadele.

*Sulama, doğal gübreleme vb. doğal tüm fikirler.

*Üreteceğimiz tohumları ücretsiz paylaşacak, buna emek verecek kişiler.

Bunu paylaştığım her platform da; "Madem hiç maddi destek istemiyor, herşeyi sen karşılıyorsun, o zaman neden yardım talep ediyorsun" benzeri sorular aldım.

Baştan açıklamak gerekirse, öncelikle avrupa ve kısmen Asya'da maalesef doğal tohumlar kaybolmaya yüz tutmuştur. Geleceğimiz için, çocuklarımız için yaklaşık 3 senedir planladığım bir olaydır bu. Biz tohumları üreticez. Ve sizlere ücretsiz vericez. Ve siz de size bu sene verdiğimiz kadar tohumu bir başkasıyla paylaşıcaksınız, ve o da bir başkasıyla. bu organizasyonla muhakkak bi aşama kaydedicez. Ki tohum paylaşımı ile ilgili bir altyapı oluşturdum, Bununla ilgili Exell uygulaması bile hazırladım.

Ayrıca benim elimde doğal tohum var burada değerlendirebilir miyim diye düşünen arkadaşlar da %25 ini havuza bırakmak şartıyla, ve bu üretimini ticarete dönüştürmeyeceği taahhütünü verdikten sonra her zaman kapımız açıktır.

Her türlü fikirlere muhtacım, umarım destekçilerimiz çok olur; evimize, şehrimize, bölgemize, ülkemize, gezegenimize, evrenimize az da olsa hatıra bırakabiliriz.

İyi günler dilerim.

settler65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 14:47   #395
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn birnefestoprak' ın etkinlikte paylaşmış olduğu Salihli'nin Gelini kendiliğinden dalından kopup yere düşmüş. Oldukça yoğun bir kokusu var ama 2 yıl önce yetiştirmiş olduğum tohumu Nevşehir'den gelen daha küçük ve ovalimsi olan şamama daha yoğun kokuya sahipti. Saksı içerisinde olduğu için sadece bir adet meyve verdi. İyice yumuşadıktan sonra tohumlarını alacağım. Sanırım 5-10 kişiye gönderebilecek miktarda tohum çıkacaktır.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 15:35   #396
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Sn birnefestoprak' ın etkinlikte paylaşmış olduğu Salihli'nin Gelini kendiliğinden dalından kopup yere düşmüş. Oldukça yoğun bir kokusu var ama 2 yıl önce yetiştirmiş olduğum tohumu Nevşehir'den gelen daha küçük ve ovalimsi olan şamama daha yoğun kokuya sahipti. Saksı içerisinde olduğu için sadece bir adet meyve verdi. İyice yumuşadıktan sonra tohumlarını alacağım. Sanırım 5-10 kişiye gönderebilecek miktarda tohum çıkacaktır.
Ama olmaz ki siz bu kadar ciddi olmaya çalışın, ben yine gülmekten kırılayım. Bu kendiliğinden düşmüş ya "puruşmuş biraz sanki" dedim, aradım bu güzel gelinin katalogtaki fotoğrafı nasıl diye.

Sonra bulunca şaşşırdım mı şaşırdım. Bu gelin Domatgiller sülalesinden değil Kavungiller ailesi üyesiymiş...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 15:41   #397
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Beni de güldürdünüz ya Allah sizin de yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmesin)

Eski 17-08-2016, 17:16   #398
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Tohumunu yetiştiren diğer üyeler için: Bu çeşidin, aynı bitki üstünde, Sn Lonicera'nın gösterdiği resimdeki meyvelerden daha uzunca meyveler vermesi de mümkün.

Alıntı:

Eski 18-08-2016, 10:47   #399
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Bizde bu bu merak ve bu boğaz olduktan sonra beklemek işkenceden farksız oluyor)) Alt kısmı hafif yumuşadı diye hemen boğazladık kavunu. Tabii bildik şamama tadı ( berbat bir tat ve kendine has acılık) beklerken bir de ne görelim. Herhangi bir marketten alınmış sıradan bir kavun kadar tatlı. Şaştım kaldım bu duruma. Ben şimdiye kadar 4-5 kez şamama yetiştirdim. Hiç biri tatlı değildi. Bırakın tatlı olmayı kendine has kötü bir lezzete sahiptiler.

Ardından tohumları bir güzel yıkayıp kuruttuk. Neredeyse tüm tohumlara uyguladığımız yüzerlilik testinden geçirelim dedik ama bu şamama testi geçemeyip sınıfta kaldı. Yaklaşık 100 kadar tohumdan sadece 37 adet su dibine çöktü. Bir yanlışlık vardır deyip su üstünde kalan ohumlardan bir kaç tanesinin içlerine baktık, bomboş. Yani kısaca Salihli' nin Gelini güzel mi güzel bir o kadar da nazlı bir gelin çıktı. 37 tohumun neresini paylaşırım diye düşündüm ve kimse paylaşmaz ise en azından 5 er tohumdan 5-6 kişiye kadar paylaşmaya karar verdim.

Sonuç olarak hem koku olarak Salihli' nin Gelini ( bilindik şamama' dan daha az kokulu) hem lezzet olarak bence mutlaka el altında olması gereken bir kavun diye notumuzu vermiş olduk.

Eski 18-08-2016, 14:06   #400
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Küçük bir gözlemimi paylaşayım. Geçen yıl sanırım kavun tohumuydu denediklerim. Su üzerinde kalanları da ektim denemek amacıyla ve hepsi çimlenmişti. Yani suyun üzerinde yüzmesi her zaman içinin boş olduğunu göstermiyor.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2016, 14:24   #401
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bahsettiğiniz durum da mısır tanelerinde gelmişti başıma. Bir gün boyunca suda beklettiğim mısır taneleri şişmeyip suya batmayınca ben de içleri boştur diye atmıştım. Atmış olduklarımdan bazıları saksı içerisine düşmüş, yüzeyde bile bir bir çimlenmişti.

Ama bizim şamama tohumları gerçekten boştu. Zaten tohumu alıp parmak arasında biraz bastırınca içindekilerin hava boşluğu olduğu anlaşılıyor hemen.

Eski 28-08-2016, 17:25   #402
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi settler65 Mesajı Göster
Merhabalar,

Umarım doğru yere konu açmışımdır. Bu grubun yeni bir üyesi sayılırım. Ve aynı zamanda da doğal tohum koleksiyonu yapan biriyim. Yıllardır; gittiğim, gezdiğim, internetten ulaştığım vs. platformlardan ciddi bir doğal tohum bankası oluşturdum. Ki muhakkak eksiklerim de vardır. Bankamı sürekli genç tuttum, sürekli ürünler aldım, fakat paylaşmakta problemler yaşıyorum. Çünkü yeteri kadar üretim yapamıyorum.

Şimdi çok önemli bir adım atıyorum ve bu adımda siz değerli doğa dostu arkadaşların da evrene bir imza bırakmalarını istiyorum. Kendi arazilerimin Adana Aladağ ilçesinde olmasından dolayı her sebzenin yetiştirilmesi güç, bu aşamada Adana Salbaş civarında ilk etapta arazi kiralama durumunu araştırdım. Bunun uzun vadeli dar sonuçları olacağından, bu bölgede arazisi olan akrabalarıma başvurdum ve nihayet dün doğru yeri buldum. Kuzenime ait olan ve sadece yatırım amacıyla alınmış 10350 m2 araziyle anlaştık. Ve bu Eylül ayından itibaren kontrolü tamamen bize geçicek.

Bunu burada paylaşmamın esas nedenleri paylaşma konusuna gelince; Forumda Adana'dan çok değerli dostlarımızın bulunduğu aşikardır. Hiçbir maddi beklenti veya bunun sonucunda maddi kazanç olmaksızın, sadece ücretsiz tohum paylaşımı ve yerel tohumların korunması esasına dayanan bu uygulamada. Gerek bilgi becer, gerek teknik, gerekse fiziksel anlamda bilgi edinmek, destek almak, fikir almak.

Bu bağlamda aşağıda belirteceğim hususlara riayet edilmek şartıyla destek bekliyorum.

*Öncelikle bu kesinlikle maddiyat beklentili bir eylem değildir. Gezegenimize imza atma hareketidir!

*Amacımız sadece tohum üretimidir, özel durumlar harici ürünler kullanılmayacaktır.

*Oluşturmaya çalıştığımız harekete uygun bir tohum havuzu oluşturacağız, ki ben evimin bir bölümünü, halihazırda bulunan tohumları saklamak için ayırmıştım, bunu bir odaya da çıkartabiliriz.

*Tohum havuzumuz kimsenin değil, yaşadığımız evrenindir. Hiç kimse bu konuda maddi beklenti içinde olmamalı.

*Oluşum için yapılacak finansal tüm harcamalar bana aittir. Kimseden hiçbir maddi beklenti yoktur.

Şimdi destek istediğim durumlara gelince;

*Öncelikle fikir, daha çok fikir, daha daha daha çok fikir.

*Doğal olmak şartıyla; yabani ot, hayvansal etkiler vs. gibi durumlarla mücadele.

*Sulama, doğal gübreleme vb. doğal tüm fikirler.

*Üreteceğimiz tohumları ücretsiz paylaşacak, buna emek verecek kişiler.

Bunu paylaştığım her platform da; "Madem hiç maddi destek istemiyor, herşeyi sen karşılıyorsun, o zaman neden yardım talep ediyorsun" benzeri sorular aldım.

Baştan açıklamak gerekirse, öncelikle avrupa ve kısmen Asya'da maalesef doğal tohumlar kaybolmaya yüz tutmuştur. Geleceğimiz için, çocuklarımız için yaklaşık 3 senedir planladığım bir olaydır bu. Biz tohumları üreticez. Ve sizlere ücretsiz vericez. Ve siz de size bu sene verdiğimiz kadar tohumu bir başkasıyla paylaşıcaksınız, ve o da bir başkasıyla. bu organizasyonla muhakkak bi aşama kaydedicez. Ki tohum paylaşımı ile ilgili bir altyapı oluşturdum, Bununla ilgili Exell uygulaması bile hazırladım.

Ayrıca benim elimde doğal tohum var burada değerlendirebilir miyim diye düşünen arkadaşlar da %25 ini havuza bırakmak şartıyla, ve bu üretimini ticarete dönüştürmeyeceği taahhütünü verdikten sonra her zaman kapımız açıktır.

Her türlü fikirlere muhtacım, umarım destekçilerimiz çok olur; evimize, şehrimize, bölgemize, ülkemize, gezegenimize, evrenimize az da olsa hatıra bırakabiliriz.

İyi günler dilerim.
Merhaba,

Planladığım hareketle ilgili, 1 ay içerisinde epey bi yol aldım, Başka platformlarda bulunan arkadaşlar inanılmaz ilgili, destekçi. Paylaşımımdan öncesi ve şimdiye bakarsak bankamdaki ırklar %20 artmış durumda. Fakat nedense forumumuzda bu duruma bikaç kişi hariç herkes ilgisiz ve uzak.

Talep ettiğim tek şey sadece FİKİR,ÖNERİ,ELEŞTİRİ.

Eski 28-08-2016, 20:40   #403
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi settler65 Mesajı Göster
Merhaba,

Planladığım hareketle ilgili, 1 ay içerisinde epey bi yol aldım, Başka platformlarda bulunan arkadaşlar inanılmaz ilgili, destekçi. Paylaşımımdan öncesi ve şimdiye bakarsak bankamdaki ırklar %20 artmış durumda. Fakat nedense forumumuzda bu duruma bikaç kişi hariç herkes ilgisiz ve uzak.

Talep ettiğim tek şey sadece FİKİR,ÖNERİ,ELEŞTİRİ.
Sn.Settler,

Öncelikle foruma hoşgeldiniz demek istiyorum.

Doğal ve atalık tohumların üretilmesi ve sağlıklı tohumların yeniden yetiştirilip paylaşılarak olabildiğince yaygınlaştırılması konusunda kendimizce epey emek sarfettiğimizi düşünüyorum. Belki henüz yeterince neler yaptığımızı, nasıl yaptığımızı inceleme fırsatı bulamadınız.

Burada sizin gibi doğal tohumlar üzerinde titizlikle zaman ve emek sarfeden bir çok üyemiz var. Sadece son üç yılda binlerce atalık tohumun ülkenin dört bir yanında yaygınlaşmasını sağladık. Elbette buna devam da ediyoruz.

Başka platformlardaki arkadaşlarınızın ilgisini bilemiyeceğim. Ancak şimdilik,

2013 yılı tohum paylaşım katalogunu,
2014 yılı tohum paylaşım katalogunu,
2015 yılı tohum paylaşım katalogunu,

incelemenizi öneririm. Bu katalogların ülkede benzerinin mevcut olmadığını düşünüyorum.

Her yıl düzenlediğimiz etkinlikte uyguladığımız prensipleri burada bulabilirsiniz.

Ayrıca her yılın etkinliğine ait ayrı forum bölümlerinden o yılın etkinliğine ait her türlü detayı bulabilirsiniz.

Yapmayı düşündüğünüz şeyleri okuduğumda bazı üyelerimizin yapmakta olduğu şeylerle çok büyük benzerlik taşıdığını gördüm.

Yeni dönem etkinliğimiz 2016 kataloglarının yetiştirici ve paylaşımcı üyelerimiz tarafından tanıtılmaya başlanması ile Eylül ayı içinde başlayacaktır. Bunun paralelinde prensiplerde belirtilen kriterleri (bu yıl biraz daha değişecek) karşılayan üyelerimiz yine site üzerinden çok basit bir şekilde tohum talep sürecine de başlayacaklar.

Bu süreç muhtemelen yıl sonuna kadar devam edecek. Yıl sonunda da bir kerede paylaşımcıların kendilerinden talep edilen tohumları hazırlamaları, bunların lojistik merkezinde talep edenler için tasnif edilip kendilerine çok standart bir yöntem ile gönderilmesiyle son bulacak.

Bu kavram ve süreç ilgi alanınıza giriyor ise, sizi de paylaşımcı üyelerimiz arasında görmekten mutluluk duyarız.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2016, 20:19   #404
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Settler,

Öncelikle foruma hoşgeldiniz demek istiyorum.

Doğal ve atalık tohumların üretilmesi ve sağlıklı tohumların yeniden yetiştirilip paylaşılarak olabildiğince yaygınlaştırılması konusunda kendimizce epey emek sarfettiğimizi düşünüyorum. Belki henüz yeterince neler yaptığımızı, nasıl yaptığımızı inceleme fırsatı bulamadınız.

Burada sizin gibi doğal tohumlar üzerinde titizlikle zaman ve emek sarfeden bir çok üyemiz var. Sadece son üç yılda binlerce atalık tohumun ülkenin dört bir yanında yaygınlaşmasını sağladık. Elbette buna devam da ediyoruz.

Başka platformlardaki arkadaşlarınızın ilgisini bilemiyeceğim. Ancak şimdilik,

2013 yılı tohum paylaşım katalogunu,
2014 yılı tohum paylaşım katalogunu,
2015 yılı tohum paylaşım katalogunu,

incelemenizi öneririm. Bu katalogların ülkede benzerinin mevcut olmadığını düşünüyorum.

Her yıl düzenlediğimiz etkinlikte uyguladığımız prensipleri burada bulabilirsiniz.

Ayrıca her yılın etkinliğine ait ayrı forum bölümlerinden o yılın etkinliğine ait her türlü detayı bulabilirsiniz.

Yapmayı düşündüğünüz şeyleri okuduğumda bazı üyelerimizin yapmakta olduğu şeylerle çok büyük benzerlik taşıdığını gördüm.

Yeni dönem etkinliğimiz 2016 kataloglarının yetiştirici ve paylaşımcı üyelerimiz tarafından tanıtılmaya başlanması ile Eylül ayı içinde başlayacaktır. Bunun paralelinde prensiplerde belirtilen kriterleri (bu yıl biraz daha değişecek) karşılayan üyelerimiz yine site üzerinden çok basit bir şekilde tohum talep sürecine de başlayacaklar.

Bu süreç muhtemelen yıl sonuna kadar devam edecek. Yıl sonunda da bir kerede paylaşımcıların kendilerinden talep edilen tohumları hazırlamaları, bunların lojistik merkezinde talep edenler için tasnif edilip kendilerine çok standart bir yöntem ile gönderilmesiyle son bulacak.

Bu kavram ve süreç ilgi alanınıza giriyor ise, sizi de paylaşımcı üyelerimiz arasında görmekten mutluluk duyarız.

Merhaba Sn.Meyvelitepe

Evet ilettiğiniz sayfaları inceledim. Çok güzel çalışmalarda bulunulmuş, güzel emekler verilmiş. Bende dahil olmak, paylaşımlarda bulunmak için elimden geleni yapmaya çalışacağım. İlk kışlıklarım önümüzdeki ay dikime başlıyacak ve ilk tohumları da burada paylaşıcağım inşallah. Umarım bu konuda deneyimli arkadaşlar desteklerini esirgemezler. İyi akşamlar

Eski 29-06-2020, 14:59   #405
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2020
[Syin settler65 assagidaki paragrafla başlayan yazısı icin

Umarım doğru yere konu açmışımdır. Bu grubun yeni bir üyesi sayılırım. Ve aynı zamanda da doğal tohum koleksiyonu yapan biriyim. Yıllardır; gittiğim, gezdiğim, internetten ulaştığım vs. platformlardan ciddi bir doğal tohum bankası oluşturdum. Ki muhakkak eksiklerim de vardır. Bankamı sürekli genç tuttum, sürekli ürünler aldım, fakat paylaşmakta problemler yaşıyorum. Çünkü yeteri kadar üretim yapamıyorum....

Merhaba size buradan ulaşabilecek miyim bilemiyorum. Atalık tohumlar ile ilgili seyhan kent bostaninda 4 senedir iyi kotubir mesafe kat ettik. Sizin bir postunuzdaki adana icin yaptiginiz cagri dolayisi ile size yaziyorum umarim size ulaşırız. Lütfen benle bağlantıya geçin tan kanmaz 0530 9282570 kanmaz@gmail.com

TanKanmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024