agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2014-2015 Tohum Paylaşım Etkinliği
(https)

Beğeni Düzeni255Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2014, 17:47   #61
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Kimlere tohum gonderecegi A uyesinin secimine birakilmakla birlikte, benim tavsiyem, A uyesinin etkinlige tohum gonderip kendisinden tohum talebinde de bulunan B uyesini gozden kacirmamasi yonunde.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe
Sanırım beni yanlış anladınız ya da ifade eksikliği oldu.
Öncelikle henüz kargomu almadım ve taleplerim ne oranda karşılandı bilmiyorum.
Çok ta önemli deyil benim için ama adil olunsun istiyorum.
Ben diyorum ki paylaşımcılar kendi kriterlerini uygulasın ama belirlenmiş bazı kuralları takip ederek uygulasın. Paylaşımcılar talep sayısını mesela 10 ile sınırlayıp belli bir süre sonra talep sona ermiştir diyebiliyor. Bunu yapan kişinin tek bir kriteri var (ilk isteyen alsın). Bu paylaşımcı benim paylaştığım tohumlardan talep ettiğinde bana yapılmış bir haksızlık olmuyormu? Bu aynı zamanda bir tohum takas etkinliği deyilmi?

dagsa reklam ve telato beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 19:19   #62
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Benim önerilerim:

* Gelecek sene özellikle katılımın(üyelerin) çok olduğu illerde ön çalışma yapılabilir. Böylece Lojistik Merkezi'nin yükü hafifletilmiş olur.
Bence katılımın çok olduğu birkaç ilde bu çalışmanın yapılması daha çok karışıklığa sebep olacaktır. Her kafadan farklı bir ses çıkacaktır. Birkaç ilde çalışma yapılması demek birkaç ile tohum göndermek ve birkaç ilden tohum gelmesi demektir. Bana göre tek çözüm Lojistik Merkezi'ne gönderilen tüm tohumların hazır bir şekilde gönderilmesidir. Lojistik Merkezi de aynı şeyi söylüyor zaten. Örneğin Sn. Ayşegül'ün benden talep ettiği tüm tohum poşetlerini bu sene zaten olması gerektiği gibi ayrı bir poşete koyarsam ve onun etiketini de doğru bir şekilde yapıştırırsam Lojistik Merkezi'ni işi çok kolay olacaktır. Lojistik Merkezi sadece paylaşımcılardan gelen Ayşegül poşetlerini Ayşegül'ün ana tohum paketine koyacaktır. Zaten bu sene olması gerekenden farklı bir şey söylemiyorum. Tüm iş biz paylaşımcıların doğru bir şekilde paketleme yapıp göndermesinde bitiyor.

Alıntı:
* Tohum dağıtan üyeler hangi çeşidi dağıtacağını belirtiyorlar ama bir çeşidi bir kaç kişi dağıtacağına farklı çeşitleri farklı kişiler dağıtsa daha iyi olur.

Örneğin bende Black From Tula domates ve Tiny Tim domates var başka bir arkadaşta da aynısı var. İkimiz anlaşıp birer tanesini göndersek daha iyi olur.
Bana kalırsa başka arkadaşlarımızla hangi çeşidi dağıtacağımızı da belirlemek mümkün değil. Belirlenecekse ne zaman belirlenmeli. Hadi diyelim belirledik. Sizde Black from Tula var diye ben yetiştirmedim. Siz de şanssızlıktır tohum alamadınız. O zaman o üründen tohum dağıtma şansımız tamamen ortadan kalkacaktır. Kim neyi yetiştiriyorsa yetiştirip dağıtıma açabilmeli. Burda da tüm iş tohum talep edende bitiyor. Madem o çeşidi farklı kişiler paylaşıma açmış tohum talep eden bir kişiden talep etmelidir.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 19:21   #63
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Bende aynı tohumdan defaatle istediğim için rahatsızım şu an. Acaba istediğimiz tohumdan tek kişiden isteyerek kesin elde edebilme şansımız yok mu?

Bir de zarfımı açınca gördüm ki bazı paylaşımcılar çok fazla, bazıları çok az tohum koymuş. Mesela 2 farklı biber paketinin birinde 5 tohum var diğerinde 100 belki daha fazla. Baştan bu şekilde geleceğini bilmediğimden nasıl ayarlama yapabilirim?
Tohumun çok gönderilmesinden mi, yoksa az gönderilmesinden mi şikayetçisiniz?

Eski 04-12-2014, 19:36   #64
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:
Öyle ki, aynı tohum türünü dağıtan (mesela kudret narı, pembe domates vs vs.) herkesten talepte bulunulmuş. Bir insan 3-4 farklı kudret narını niye ister ki?
Ayni tohumun (cesit ayniysa) birden cok kez talep edilmemesi iyi olur ama bunun istisnalari var:

Gecen sene dagittigim kudret nari (ben isim vererek dagitima actim): http://www.agaclar.net/forum/1192720-post12.htm

Bu da kudret nari: http://www.agaclar.net/forum/1326929-post2.htm

Bizde tohum isimlendirmesi cok gozardi edilmis bir konu. Harala gurele toparlamaya biraz katki sunmaya calisiyorum; ozellikle bu seneki etkinlikte bu konuyla ilgili duyarliligin ve bilincin arttigi da goruluyor ama bu aliskanliklari iyice yerlestirmek zaman alacak.

Cesit isminin gozardi edilip bir tohumun dogrudan bitki turu veya niteligiyle adlandirildigi cok durum olacaktir. Bir baska ornek pembe domates. Pembe domates var pembe domates var. Koken belirtilmedigi surece ayirt etmek cok zor. Ayirt edilmedigi surece de kim ayni tohumdan kac kere talepte bulunmus bunu tespit etmek cok zor. Bu yuzden, konuyla ilgili ozellikle bir uyari yapilabilir ama kisitlamaya giderken de dikkatli olmak gerekir.

Eski 04-12-2014, 19:36   #65
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe
Sanırım beni yanlış anladınız ya da ifade eksikliği oldu.
Öncelikle henüz kargomu almadım ve taleplerim ne oranda karşılandı bilmiyorum.
Çok ta önemli deyil benim için ama adil olunsun istiyorum.
Ben diyorum ki paylaşımcılar kendi kriterlerini uygulasın ama belirlenmiş bazı kuralları takip ederek uygulasın. Paylaşımcılar talep sayısını mesela 10 ile sınırlayıp belli bir süre sonra talep sona ermiştir diyebiliyor. Bunu yapan kişinin tek bir kriteri var (ilk isteyen alsın). Bu paylaşımcı benim paylaştığım tohumlardan talep ettiğinde bana yapılmış bir haksızlık olmuyormu? Bu aynı zamanda bir tohum takas etkinliği deyilmi?
Alıntı:
Siz gönderdiğiniz tohumlar kadar tohum almalısınız o zaman. Paylaşımcıların sadece ilk 5 veya 10 kişiye tohum verebilecek olmasını en baştan belirtmesi kadar doğal bir şey olabilir mi?

Koyduğu kriter de gayet mantıklı şu veya bu kadar mesaj, eski bir üye olması falan demiyor dikkat ederseniz. İlk talep edenlere vereceğim diyor.

Bu sonuçta bir etkinlik talepleri %100 karşılama zorunluluğu yok. Aynı şekilde sizin de tüm talepleri karşılama gibi bir zorunluluğunuz yok. İstediğinize gönderebilirsiniz.
Bana kalırsa paylaşımcının sadece ilk 5 veya 10 kişiye tohum verebilirim gibi bir açıklamada bulunması da yanlış. Paylaşımcının elinde sadece 5 kişilik ya da 10 kişilik tohum da olabilir. Bu gayet normal. Ama tohumların sadece ilk talepte bulunan kişilere gönderilmesini doğru bulmuyorum. Paylaşım etkinliği uzun bir süreçten oluşuyor. Fakat 5 ya da 10 kişiye talebin 3-5 dakikada tamamlanması bana doğru gelmiyor. Tohumların tanıtımını yaz mevsiminde yapıyoruz. Örnek verecek olursak 2000 civarında poşet göndermiş olan ben de ya da Sn. heyyamola'nın senelik izindeyken ya da mesai başındayken paylaşıma açılmış olan bir tohumdan talepte bulunamamasını doğru bulmuyorum.

Eski 04-12-2014, 19:46   #66
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
Ben yüzlerce tohum isteyen ve tümünü ekip yetiştirmenin mümkün olmayacağını yazmıştım.Ama bir arkadaş "Bu sizi hiç ilgilendirmez "diye yazmıştı.Birçok üyede bunu beğenmişti.Buna gerçekten üzüldüm.O kışılerden tohum taleplerimi sildim.hala 350 tohum isteyen kişinin bunu ekemeyeceğini düşünüyorum.

sevoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 19:49   #67
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Tohumlarım az önce elime ulaştı.Başta tohum sahipleri olmak üzere ,dağıtımda ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Fakat benim 2 kişiye gönderdiğim paketlerin aynısı bana geri gelmiş.Bunu anlayamadım.
Sayın A_NOMAD benim mesajım üzerine açıklamanızı okudum.Elbetteki ben de yanınızda olamasamda en azından uzaktan katılımda doğru işi yapmak isterim.Benim de amacım bunu tecrübe ederek bir sonraki sefere en doğrusunu yapmak.Çünkü paylaşılan bu tohumlar daha önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi benim için altından değerli.
Saygılar .

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 20:31   #68
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Tohumun çok gönderilmesinden mi, yoksa az gönderilmesinden mi şikayetçisiniz?
Sayın bahcedenn,
Şikayetçi değilim kesinlikle. Kendimde ilk kez bu sene tohum almanın zorluğunu yaşadığımdan şöyle düşünüyorum;

Benim gibi yeri az olan üye ile 3 dönüm tarlası olana aynı sayıda tohum yollamak doğru mu? Bunu bir şekilde çözemez miyiz? Verdiğim örnek şunun içindi; geçen sene bana gelene tohumlar a) fasulye: 10 adet, b) biber: 8 adet, c) patlıcan: 12 adet, d) karpuz: 4 adet vb. gibi makul sayıdaydı. Ben bu sene de öyle olur diye düşünmüştüm. Bana çoğu çeşitte yeterli olmuştu bu rakamlar. Bu sene ise, tek çeşit karpuz tohumundan 15 adet var elimde. Ben tabi ki fazla olanları fide yapıp birilerine vereceğim, ama saçma mı düşünüyorum bilemedim. Tohum sayısını azami-asgari gibi belirtebilsek daha iyi olmaz mıydı?

Tohum yollarken hepsini bilmesemde talep eden üyenin eğer büyük bir arazisi varsa ona daha çok tohum yolladım. Galiba o yüzden buna takıldım.

Kafam çok karıştı mesajı yazarken. Belki paylaşımcı elinde kalacağına bol göndermek istemiştir, bilemiyorum. Sonuç olarak şikayetçi değil mutluyum

Düzenleyen yağmur : 04-12-2014 saat 20:35 Neden: ek
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 10:03   #69
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
-- Gereğinden çok talep eden (bence gereğinden çok) üyelere sitemde bulunmuştum birkaç arkadaşla birlikte. Ancak tohumları ayırırken kim ne kadar mesaj göndermiş, kaç tane talepte bulunmuş, geçen sene aldığı tohumları ne yapmış diye hiç bakmadım. Bol olan tohumları herkese eşit miktarda gönderdim. Sadece sayıca az olan tohumları dağıtırken talep sayısı fazla bir iki kişiden kesip diğerlerine gönderdim. Yoksa dağıtılacak tohum sayısı az olup kimsenin işine yaramayacaktı. Forumu sürüklediğine inandığım sn. İsmail KUZUCU, @heyyamola ve @bahcedenn in taleplerini ise en iyi şekilde değerlendirileceklerine inandığım için mümkün olduğunca arttırarak karşılık vermeye çalıştım. Misal 30 kişiye 50 şer adet kavun tohumu göndereceksem 29 kişiye 28 er tane gönderip İsmail beyin poşetine 80 tane koydum. Aynı şekilde forumda gözüme çok takılan, mesajlaştığımız yani foruma zaman ayıran arkadaşlara da tohum sayısı kısıtlı olan çeşitlerde torpil geçmeye çalıştım. Tohum sayısı genelde yeterli olduğu için geçilen torpil oranı fazla bir yüzde teşkil etmedi.

-- Talep edenler nereye nasıl ne amaçlı ekeceklerini belirtirlerse gerçekten ihtiyacı olanlara torpil geçilebilir. Talep tuşunun yanına teknik olarak mümkünse eklenecek rakam ile ihtiyacın önceliği saptanabilir. Mesela 1- mutlaka olsun, 2- olsa fena olmaz 3-olmasa da olur gibi.

-- Tohum talebinde, eklenmesinde eksiklik fazlalık olabiliyor. Kendi adıma acemilikten bu sene ekleyebileceğim birkaç tohumu ekleyemedim. Bir arkadaştan da 'uzun ayçiçeği' tohumunu gereksiz istedim. Benimkiler olmayacak sandım ancak bir sürü tohumum oldu sonradan.

-- Benim kargo daha gelmedi. Ancak yurt içi ile 3-4 tl. arası diyor alan arkadaşlar. Ben gönderirken 14 tl. ödedim. Büyücek bir kutuydu ancak 3-4 tl. de bana çok hesaplı geldi. Seneye yapılabilirse tohum paylaşacaklar merkeze misal 10 ar tl. gönderelim ve gönderi ücretini merkez ödesin. Dolayısıyla biz daha az para ödemiş oluruz ve merkezde toplanacak para da istenildiği şekilde değerlendirilebilir.

Atilgan, Muda, aleydi ve 7 kişi beğendi.

Düzenleyen TCM : 05-12-2014 saat 12:55 Neden: isim ilave
TCM Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 12:23   #70
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Paylaşımcıların ve lojistik merkezinin, poşet, zarf ve kargo gibi masraflarına katkıda bulunmak için bu masrafı da paylaşmamız gerektiğini düşünüyorum.

Termiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2015, 00:06   #71
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
sn Birnefestoprak inanır mısın bu sene maniye'nin öz yurdunda olmama rağmen benim yiyecek domatesim bile yok... iki ekim yaptım elimdeki tüm tohumlar bitti. Birinci ekimde hava şartlarında serada fideler çürüdü. İkinci ekim geç kaldı ancak yeşil domatesleri görmeye başladım.. Ama ot mücadelesi çok zor. Hayırlısı olur inşallah...
Bu arada 7 dönüm arazi ekiyorum..

malina ve sernur beğendi.
Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2015, 04:10   #72
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu sene etkinligi takip edin, orda dagitilacaktir (orda bir aksilik olursa ben de gonderebilirim). Sizin yorenizin tohumu oldugu icin sizin ekimini yapmaniz onemli. Lutfen ana tohum stogunuzu korumaya calisin. Her seneki mahsulden sonra 300-400 kadar tohumu ekmeden saklarsaniz cok iyi olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal Mesajı Göster
sn Birnefestoprak inanır mısın bu sene maniye'nin öz yurdunda olmama rağmen benim yiyecek domatesim bile yok... iki ekim yaptım elimdeki tüm tohumlar bitti. Birinci ekimde hava şartlarında serada fideler çürüdü. İkinci ekim geç kaldı ancak yeşil domatesleri görmeye başladım.. Ama ot mücadelesi çok zor. Hayırlısı olur inşallah...

Eski 31-07-2015, 16:24   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Daha önceki tohum etkinliklerini kaçırdığıma üzülerek bu seneki tohum paylaşım etkinliğini kaçırmamaya çalışırken bir taraftan da forumda dolaşarak bilgimi arttırmaya çalışıyordum. ve malina nın bahsettiği konuları kendi kendime sordum. Ve kendimi seneye mükemmel bir şekilde ayarlamalı mümkün olan bol çeşitli dikim ile bir sonraki seneye tohum paylaşan bir birey olmayı hedefliyordum. Tohum paylaşımından sonra bu paylaşımlardaki sıkıntıları ve önerileri paylaşmanız çok hoş olmuş.

Murat Uysal ve TCM beğendi.
avedud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2015, 22:47   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2014
Bende ilk defa katıldım tohum paylaşım etkinliğine bir miktar tohum talep ettim sağolsun arkadaşlar hepsi ulaştı bana. Bu organizasyonda sorumluluk alan kişilerede ayrıca minnettarım.
Talep ettiğim tohumlardan birçoğunu çimlendirdim, yetiştirdim balkonumuz çok güzel oldu fakat eşimin hamilelik durumu, çocuk heyecanı derken "Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar" başlığında paylaşamadım. Tabi bunda bilgisayar olmamasınında etkisi var. Ama her nedenle olursa olsun tohum gönderen arkadaşlardan özür dilerim bu konuda. Bu sene paylaşmak nasip olur inşAllah.

brs_murat beğendi.
metesoylemez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2015, 14:08   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Henüz kızarmadılar ama her şey yolunda giderse Maniye domatesi tohumu bolca dagıtabileceğim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal Mesajı Göster

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2015, 16:59   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2015
Merhaba ne zaman başlıyor acaba bu etkinlik ?

arno66 beğendi.
ÇilekÇi07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2015, 22:21   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Tohumunu paylaşmak isteyenler için.
Etkinlikte paylaştıgım Aswad isimli patlıcanın nerdeyse hiç çekirdeğin olmadığını belirteyim.

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024