Konu: Nergis
View Single Post
Eski 20-07-2012, 14:13   #1387
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Ben bu kanıya soğanlara bakarak vardım.Tabi ki hepsi değil ama anaçların hepsi 4 vermiş.Bu da gösteriyor ki bahçemi sevmiş.
Mevlût Bey..

İnşallah, bire dört değil bire altı olur ve soğanlarını bine değil binbeşyüze çıkartırsın..

Ama, yinede bir hesap hatası yaptığını hatırlatmak istedim..

Benden evvelki yıl 20 anaç soğan almıştınız..Bunlar, geçen yıl sizin bire dört hesabınıza göre 80 adet, bu yıl da bu 80 adetin bire dört hesabıyla 320 adet olması gerekirdi..
Bunun dışında birde geçen yıl satın aldığınız 50 anaç soğan var..Bunlarda bu yıl bire dört hesabıyla 200 adet olması gerekirdi..

Kısacası, evvelki yıl aldığınız 20 soğan bu yıl 320 adet, bu yıl aldığınız 50 soğanda bu yıl 200 adete çıkacağına göre, sizin bire dört hesabınıza göre toplam 520 adet olması gerekirdi..
Oysa siz 250 adet oldular diyorsunuz..
Demekki bire dört çoğalamamışlar..

Ben 15 seneden beri bire dört çoğaltmayı beceremedim..
Keşke sizin dediğiniz gibi çoğalabilseler..

Bu mesajı yazmasam da olurdu..ama sırf diğer satın alan üyelerin, sizin mesajınızı okuyarak yüksek beklentiye girmesinler diye yazma ihtiyacı hissettim..
Bu nergis türü çoğalma açısından pek bereketli değildir, nazlıdır..

Bakmayın, ben sizlere genelde en iri ve en çok bölünebilir olanları göndermeye çalışıyorum..Hah, bunlar bölünecek deyip asla kendime ayırmıyorum..
Yoksa, bu yıl satın alan bazı üyelerin soğanlarında bir soğandan 2-3 çiçek sapı oluşmazdı..
İnanın, satış bittikten sonra, en cılızları, küçükleri ve yaralıları bana kalıyor..
Uzun yıllara vurduğunuzda, bire 1.5 veya 2 alabilirseniz normaldir..

Ben bu yıl anaç ve yavruların toplamında bire 1.5 adet çoğaltabildim..
Bu pek değişmez..

Blogum:

http://yogunkokulukatmerlinergis.wordpress.com/

Düzenleyen pria : 14-08-2012 saat 01:42
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön