agaclar.net

Geri Dön   Galeri > aybala Fotoğrafları
(https)
Reklam


Ana Sayfa Yeniler Popüler Fotoğraflar Arama

Ağaç Heykel 1 Fotoğraf Araçları
Ağaç Heykel 1
Film Şeridi
Ağaç Heykel-2
Ağaç Heykel 1
 
15-02-2005 13:32
Kategori: Ağaç ve SanatHeykelTürkiye
Albüm içeriği hakkında açıklama: Ağacın sanatla buluştuğu, denize heykel gölgelerinin düştüğü,asırlık çınarların yanına, ahşap heykellerin yakıştığı bir yer Değirmendere.

Kocaeli'nin Gölcük ilçesine bağlı Değirmendere'de, 1993 ten bu yana, her yıl Temmuz ayında, Uluslar arası Ahşap Heykel Sempozyumu düzenleniyor. Değerli yontu ustası Zühtü Müritoğlu adına düzenlenen sempozyum, Çınarlık Meydanı' nı bir açıkhava heykel atölyesine dönüştürüyor.

Eski Yunanda Sin-Pozis birlikte şarkı ve şiirle söyleşmek, içmek demekmiş. Gerçektende heykel sempozyumları, murç ve çekiç seslerinin ben-sen-biz sesine dönüştüğü; terli-tozlu-sesli bir üretimin ve bir alışverişin gerçekleştiği ortamlar. Ya da en azında Değirmendere' de böyle yaşanıyor sempozyumlar.

Değirmendere Belediyesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nün işbirliği ile düzenlenen Sempozyuma, her yıl, yerli-yabancı 6 heykeltraş katılıyor. Her biri hazırladığı projeye göre, bir ya da birkaç tane kestane ağacı seçiyor.Ve başlıyor heykelini yontmaya; deneyimlerini, estetik ve teknik bilgilerini ötekilerle paylaşarak üretmeye..

Yaklaşık bir ay boyunca, Değirmendere'liler, Çınarlık Parkı'nda otururken, işlerine gidip gelirken, bir ağacın heykele dönüşme serüvenini izliyor. Ve bir sanatsal üretime başından sonuna tanıklık ediyor.

Sonuçta kentin yaşamına katılan heykellere , belki e bu yüzden, bir başka gözle bakıyor, onları seviyor, benimsiyor.

6 yıldır dünyanın dört bir tarafından katılan 44 sanatçı, 49 heykel armağan etti Değirmendere'ye. Her birinde farklı bir ülke sanatçısının el izleri, göz izleri var. 1999 Temmuz'unda bunlara yenileri eklendi. 3 Türk, 1 Japon ve 1 Macar heykeltraş, 1ay boyunca, bir ağacı kesti, yonttu , boyadı ve heykel yaptı. Biz hem bu sürecin her aşamasını, hem de her yıl biraz daha zenginleşen ve bir açıkhava müzesine dönüşen Değirmendere'yi görüntüledik.Heykele Dönüşen Ağaç belgeselinin çekimlerini 25 Temmuz'da tamamlayıp dönerken, Çınarlık Parkı'nın ve Meydanı'nın sahildeki çay bahçelerinin son görüntülerini çektiğimizi bilmiyorduk.

Onlar Artık yok.

Biz döndükten tam 22 gün sonra 17 Ağustos Marmara Depremi ile, kentler ve hayatlar, toprağa ve denize gömüldü. Adapazarı, İzmit, Yalova, Gölcük gibi, Değirmendere de ağır yaralı şimdi.

Bu belgesel, depremde kaybolan hayatlara adanmıştır, yeniden ve daha iyisini kuracak olan geleceğe ve umuda.

Mihriban Tanık
Gönderen: aybala (aybala fotoğrafları) Boyutlar: 500 x 749
Gösterim: 5,238 Dosya Boyutu: 55.2 KB
Yorumlar: 0 Anahtar Kelimeler: Ağaç heykel değirmendere
Editör resim kodu:
Paylaşmak: Bookmark and Share

Fotoğraf Araçları
Basılabilir görüntü
Uygunsuz ise, rapor et
E-Kart olarak gönder

Sponsorlu Baglantilar
Agaclar.net
Advertisement

GALERİYE EKLENEN FOTOĞRAFLAR, KONU DIŞI VE TEKNİK OLARAK KALİTESİZSE UYARIYA GEREK OLMAKSIZIN SİLİNİR.

Sitedeki fotoğrafların tüm hakları fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların sahiplerinden yazılı izin alınmadan kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. İlgilendiğiniz fotoğraflar varsa bizimle ya da doğrudan fotoğraf sahibiyle iletişim kurabilirsiniz. Sadece izlemek amacıyla bilgisayarınıza indirdiğiniz fotoğrafları, virüs taramasından geçirmeyi unutmayın.
Powered by PhotoPost vBGallery
Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021