agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Zeytin (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/)
-   -   Zeytin iklim ihtiyacı (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/43485.htm)

AkisSoftware 02-10-2019 14:07

Zeytin iklim ihtiyacı

Arkadaşlar merhaba. Aklımda bir kaç soru var. Bu konuda tecrübe sahibi olan kişiler varsa yardımlarını talep ediyorum.

Ankara'da evimizin bahçesine 1 adet zeytin fidanı satın alıp diktim. 2 senedir sorunsuz büyüyor. Sanırım meyve bile verecek (büyümesine bakarak tahmin ediyorum)

Benim sorum ise memlekette(Yozgat) yani soğuk iklimde bu ağaç yetiştirilebilir mi? Ankara ile pek farkı yok. Az biraz soğuk olabilir. Fakat ispanyol zeytin fidanlarının soğuğa daha dayanıklı olduğunu okudum. Benim yapmak istediğim ticari yetiştiricilik değil. 3-5 ağaç dikip kendi ihtiyaçlarımı karşılamak. Su konusunda sorunum yok. Bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var. Teşekkürler

MeyveliTepe 02-10-2019 18:24

-7 alt sınır. Bu sıcaklıkta 8-10 saat kalan ağaç ince dallardan başlayarak ölür.

gaseker 08-10-2019 16:16

Bu konuda belki çok saçma bir fikir ama Anadolu'nun hemen her tarafında yetişen iğde ağacına aşılanıp denenebilir mi diye bir düşücem var

AkisSoftware 08-10-2019 16:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gaseker (Mesaj 1575725)
Bu konuda belki çok saçma bir fikir ama Anadolu'nun hemen her tarafında yetişen iğde ağacına aşılanıp denenebilir mi diye bir düşücem var

Çekirdek yapisi dusunulunce cok mantikli. Denemekte fayda var..

Zekoş 08-10-2019 18:24

[QUOTE=MeyveliTepe;1575362]-7 alt sınır. Bu sıcaklıkta 8-10 saat kalan ağaç ince dallardan başlayarak ölür.[/QUOTE

Sayın Meyvelitepe; Çorumdayim ve soguklara dayanıklı oldugu söylenen arbequina cinsi zeytini baharda diktim.İlk denemem.Köyde baska cesitler denenmis fakat yasatan olmamış.Sizin söylediginiz -7 dayanım bütün zeytinler icin mi geçerli?

Doku_Kültürcü 08-10-2019 19:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1575727)
Çekirdek yapisi dusunulunce cok mantikli. Denemekte fayda var..

Bize üniversitede, zeytinin leylak ve ligustrum üzerine aşılanabildiği öğretilmişti.

AkisSoftware 08-10-2019 21:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1575743)
Bize üniversitede, zeytinin leylak ve ligustrum üzerine aşılanabildiği öğretilmişti.

Üstadim o bitkileri bilmiyorun. Buradaki ortak amacimiz soguga en dayanimli türü elde edebilmek...

Igde olayi mantikli geldi bana.

Asoo 08-10-2019 21:09

Alışılagelmiş zeytinler soğuk iklimde yaşasa bile meyva tutmuyor. Taraklıda bu tip fidanlar görmüştüm.

Ama Ağrı'da bir yerde, zeytin veren yöreye özgü bir tür olduğunu duymuştum. Sonradan internetten araştırıp bulamamıştım.

MKarapinar 17-10-2023 15:42

Malatyada Memecik çeşidini denemeyi düşünüyorum. soğuk iklimde deneyip başarıya ulaşan oldu mu?

bnymnblr 18-10-2023 09:46

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1575743)

aynı familyadan denenebilir. ligustrum(kurtbağrı) birçok park ve bahçelerde çit bitkisi olarak bulunmaktadır. ve dayanıklı bir türdür. -12 alt sınır internetten edindiğim bilgi ama belki daha düşük sıcaklıklara bile dayanabilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024