agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Zeytin (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/)
-   -   Bu zeytin çeşitini bilen var mı? (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/40239.htm)

pin@r 03-11-2016 19:08

Bu zeytin çeşitini bilen var mı?

5 Eklenti(ler)
Merhaba,

Bahçemizde yaklaşık yirmi yaşında zeytin ağaçlarımız var ve çeşitinin ne olduğunu bilmiyoruz. Tarım ilçe müdürlüğünden alındığını biliyorum sadece. Çok yağlı bir zeytin çeşiti. Toplarken o kadar dikkat etmemize rağmen çok hızlı lekeleniyor. Çok iri değil ama arada seyrek tutan dallarda baya irileşebiliyor. Aşağıdaki fotoğraflarda küçüklü büyüklü seçmeye çalıştım. Antalya'da sahilde evimiz. Hasat tarihimiz Eylülün son haftası ile Ekimin ilk haftası arasında değişiyor. Yağ olarak sıktırmadığımız için biraz erken topluyoruz ama mutlaka zeytinin olgunluk durumuna, dolgunluğuna bakarak toplamaya başlıyoruz. Çok lezzetli bir zeytin ve çeşitini bilmek istiyoruz. Bu zeytin çeşitini bilen kişiler varsa yardımcı olursanız memnun olurum.

hamseey 03-11-2016 22:50

Eşek zeytinini andırıyor gibi.

pin@r 04-11-2016 09:04

Eşşek zeytini iri olur yanılmıyorsam. Resimlerde çok büyük görünüyor ama bu çeşit baya küçük( ortalama 2 cm gibi).

Mücevher Çalısı 04-11-2016 09:22

Zeytin Hakkında

Belki bildiğiniz bir link ama olsun bulunsun burada...

pin@r 04-11-2016 20:12

Sayın Mücevher Çalısı biliyorum siteyi. İnternetten bakıyorum çeşitlerin resimlerine ama emin olamıyorum. Belki burada uzman kişiler vardır ve fotoğraflarından bir fikir verebilirler diye düşündüm ama sanırım pek bilgisi olan yok.

Zeytinci 05-11-2016 21:34

Eğriburun çeşidini inceleyin lütfen.

pin@r 07-11-2016 07:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci (Mesaj 1484836)
Eğriburun çeşidini inceleyin lütfen.

Bu çeşitin fotoğrafını bulamıyorum ama özellikleri uyuyor gibi. Aceba bildiğiniz bir yerde fotoğrafları var mı bu çeşitin.

malina 07-11-2016 10:12

Zeytin Hakkında

Çok küçük fotoğraflar var, cetvel yok...

Niyet çok güzel... :)

Emin olduğunuz (yetiştirdiğiniz) zeytin türleri için böyle bir şeyler hazırlayıp (neler gerekiyor yazışılsın) yükleyelim mi?

pin@r 07-11-2016 12:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 1485010)
Zeytin Hakkında

Çok küçük fotoğraflar var, cetvel yok...

Niyet çok güzel... :)

Emin olduğunuz (yetiştirdiğiniz) zeytin türleri için böyle bir şeyler hazırlayıp (neler gerekiyor yazışılsın) yükleyelim mi?

Ah keşke öyle bir şey olsa çok iyi olurdu. Ben epeydir bakıyorum ama dediğiniz gibi görüntü kaliteleri çok kötü anlaşılmıyor bazı çeşitlerinde fotoğrafları yok. Eğer öyle bir çeşit bulursam yüklerim ama ben de çok bilgili değilim.

Melih Bakırlıoğlu 11-11-2016 08:21

Akhisar'ın yöresel 3 zeytininden biri ''uslu'' dur, yöresel adı da ''eğriburun'' dur.

Zeytinci 15-11-2016 14:05

Zeytincilik araştırma enstitüsü'nün zeytin çeşitleri katoloğu var. Bundan edinmekte fayda var.
Çeşitleri tanımlarken yanılabiliriz. Yaprak, çekirdek ve meyve yapısı belirleyici oluyor.
Örneğin: Kalamata aşılamak istiyorum bahçedeki mevcut bir ağaca. Komşumun biri eşşek zeytini diyoruz değer vermeyiz biz ona dedi. Aşıladım belki seneye meyve verecek. İzmir sofralık da iri bir zeytin, Kalamata gibi. Katologdan baktığımda yaprak yapıları farklı. Hafta sonu aşının yapraklarından doğrusunu anlayacağım. İzmir sofralık ise gitti bizim iki yıllık emeğim. Doğrusu aşı kaleminin enstitüden alınmasıydı. Kulaktan dolma tespitlerde hatalarımız oluyor.

machinehead 26-12-2016 15:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci (Mesaj 1486185)
Zeytincilik araştırma enstitüsü'nün zeytin çeşitleri katoloğu var. Bundan edinmekte fayda var.
Çeşitleri tanımlarken yanılabiliriz. Yaprak, çekirdek ve meyve yapısı belirleyici oluyor.
Örneğin: Kalamata aşılamak istiyorum bahçedeki mevcut bir ağaca. Komşumun biri eşşek zeytini diyoruz değer vermeyiz biz ona dedi. Aşıladım belki seneye meyve verecek. İzmir sofralık da iri bir zeytin, Kalamata gibi. Katologdan baktığımda yaprak yapıları farklı. Hafta sonu aşının yapraklarından doğrusunu anlayacağım. İzmir sofralık ise gitti bizim iki yıllık emeğim. Doğrusu aşı kaleminin enstitüden alınmasıydı. Kulaktan dolma tespitlerde hatalarımız oluyor.

Sayın Zeytinci,
Çok güzel bir cevap olmuş elinize sağlık ben de çok benzerini yazacaktım. Kitapları edinebileceğiniz web adresi:

Kitap Talebi

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024