agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Zeytin (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/)
-   -   Zeytin Fidanı Yetiştirme ve İyileştirme (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/2892.htm)

kutupbahcesi 29-07-2014 20:06

Merhaba,

Tohumun ekimi öncesi yapılan işlemler ve katlama detaylı bir şekilde açıklanmış, peki çekirdeğin kırılıp içindeki embiryodan ( ya da tohumun) kolayca çimlendirilmesi mümkün müdür?

Aşağıda bağlantısını paylaştığım videoda bu şekilde ekildiği ve çimlendiği görülüyor.

How to grow olives from seeds - YouTube

aleyna741852 22-11-2014 19:02

ben gemlik türü zeytin yetiştirmek istiyorum bahçemden çeltik akç cm olucak ve kök ilacı olarak hangi ürünü almalıyım lütfen cvp ve kaç cmi topraga girmelidir kaç dakka suda beklemelidir

Blacksoul1903 24-11-2014 19:41

Ben çelikten zeytin üretimi için her yıl denemeler yapıyorum. Genellikle başarı ortalamam %40-%50 civarında oluyor. Geçen sene İBA köklendirici hormon kullanarak da üretim yapmaya çalıştım ancak önceki senelerden farklı bir durumla karşılaşmadım. Yine tutturma oranı %40-%50 civarında kaldı. Belki de uygulamayı yanlış yapan bendim o nedenle köklendirici hormonun bir işe yaramadığını söylemem yanlış olur. Uygulamam şu şekilde idi; Öncelikle 30 cm uzunluğundaki ve genellikle parmak kalınlığındaki 2 yaşındaki çelikleri hazırladım, nemli olacak şekilde ıslattım, toprağa girecek olan kısmı 5 saniye hormon içinde beklettim, daha sonra hormondan çıkardım 2-3 saniye dışarıda beklettikten sonrada toprağa gömdüm ama dediğim gibi hormon kullanmadığım zamanlarla aynı oranda başarıya ulaştım. Eğer bu şekilde yapacaksanız hormon kullanmaya gerek yok direkt budayıp toprağa dikin aynı başarı oranını yakalarsınız. Kolay gelsin.

tugay fidanci 23-01-2015 02:34

*** arkadaslar ben gemlik ve bizim buralarin tarsus sari ulagindan yetistirmek istiyorum ama velakin celik dallarimda halkali leke hastaligi vermis sizce zarari olurmu ?

ahmt_thr 24-01-2015 15:08

Zeytin fidanı üretimi
 
Merhaba arkadaşlar bu konulara yeni yeni merak sarmaya başladım. Zeytin ağaçlarımdan kalem alıp çelikle üretim yapmak istiyorum. Güllerde şöyle bir üretim şekli gördüm. Başarılı buldum. Sizce zeytinede böyle bir durum yapılsa nasıl olur?
http://i.hizliresim.com/GpW9a7.jpg
Yapan arkadaş kalemleri patatese saplayıp toprağa dikmiş.

ahmt_thr 25-01-2015 01:08

herhangi bir bilgisi olan yokmudur acaba ?

Melih Bakırlıoğlu 26-01-2015 07:30

Patateslere yazık olur gibi geliyor.:) Zeytinlerinizin cinsi trilye , edremit ise köklendirici ile daha çabuk köklenebilir, diğer cinsler ise katlama yöntemi ile köklendirebilirsiniz ama zordur.

ahmt_thr 23-02-2015 23:13

Tekrardan merhabalar, yanlış mı okudum bilmiyorum ama ( Bu aralar o kadar çok şey okudum ki :) artık herşey birbirine girdi ) Köklendirici ile çelikleme yapılıyormuş herhalde. Bende bugün gittim İzmir Gıda çarşısından köklendirici diye bu maddeyi
http://i.hizliresim.com/vgjRyO.jpg
aldım. Buna çelikleri batır daha sonra toprağa göm dedi ama sizce işe yararmı **** prosedür de başka bir farklılık varmıdır nasıl yapsam iyi olur diye sormak istedim. Selamlar.

relic 11-06-2015 19:16

çekirdekten zeytin işinde şimdi tecrübelerimizi birleştirsek de nasıl bir yöntem izlesek...?

Acemi_ciftci20 31-08-2015 14:22

Selam arkadaşlar foruma yeni katıldım denizlinin ilcesinde karasal iklim ve Akdeniz iklimi geçiş özelliği olan bir bölgede sulak olmayan dağlık ve taslik bir köyde zeytin yetiştiriciligi yapmak istiyorum soguga ve susuzluga dayanıklı yaglik olan zeytin cinsi tercih etmek istiyorum hem kalite hem yağ çokluğu bakımından zengin olan cinsleri ayırt etmemde ve nasıl olması gerektiğinde yardimci olursaniz sevinirim tecrübeli arkadaşlar yardimci olsun fikir konusunda koyumuzde 50 yakın zeytinimiz vardır deneme amaçlı olarak dikildi ve zeytin vermeye başladı bazıları koyde bizden başka zeytin diken yok şu sıkıntısı mevcuttur taşıma şu ile sulaniyor dağ bölgesi yayla tarzı bir bölge deyiz

Acemi_ciftci20 01-09-2015 14:06

Merhaba denizlinin ilcesinde karasal iklim ve Akdeniz iklimi geçiş özelliği olan bir bölgede sulak olmayan dağlık ve taslik bir köyde zeytin yetiştiriciligi yapmak istiyorum soguga ve susuzluga dayanıklı yaglik olan zeytin cinsi tercih etmek istiyorum hem kalite hem yağ çokluğu bakımından zengin olan cinsleri ayırt etmemde ve nasıl olması gerektiğinde yardimci olursaniz sevinirim tecrübeli arkadaşlar yardimci olsun fikir konusunda koyumuzde 50 yakın zeytinimiz vardır deneme amaçlı olarak dikildi ve zeytin vermeye başladı köyde bizden başka zeytin diken yok su sıkıntısı nedeniyle kimse ağaç yetiştirmek istemiyor koyumuzde elma armut ceviz ağırlıklı badem yetistigini buğday nohut genel geçim tütün üzerinde koyde kırmızı toprak hakim dağları çam ardıç meşe palamutu makilik mevcut bu şekilde yatırım için düşünüyorum bodur zeytin daha kaliteli yağ ve erken ürün verme özelliği varmis uygun tarlaya sahip olduktan sonra tavuk gübresi ile nadasa bırakmak 1 yıl sonra dikim yapmak istiyorum. İlgili arkadaşların yazımı okuduktan sonra özelden mesaj yazarak tecrübe ve bilgilerinden yardım almak isterim aranızda ziraat mühendisi var ise mesajım özelden cevap verirse sevinirim cunki siteye yeni üye oldum buraya pek takip edemiyorum ogrenemedim yani ..

Melih Bakırlıoğlu 02-09-2015 08:46

Etrafınızda olan ağaçları inceleyin, verimlerini araştırın derim. Ceviz bildiğim kadar su ister, badem kayalık yeri sever ama erken donlardan etkilenir.
Yakınınızdaki ilçe tarım ile görüşmenizi tavsiye ederim.
İlle de zeytin diyorsanız, bölgedeki zeytinliği olan çiftçiler ile görüşmeniz çeşit konusunda size fikir verecektir, farklı bölgelerin zeytinleri cins kırılması yapabilir.
Kolay gelsin.

tarimtutkunu 24-09-2015 17:22

iyi günler
zeytinin dip (kök) sürgünlerini çelik elde etmek için toprağa ne zaman yatırmam gerekir?
bilgi verirseniz çok memnun olurum.

masiva 01-12-2015 19:17

Selamun aleykum bir sorum olacaktı arkadaşlar... Benim babadan kalma 13 dönüm yerim var ve buğday ekiyorum ve dönüme ortalama 450-500 kg buğday alıyorum ve uğraştığıma degmiyor... Ben buraya zeytin dikmek istiyorum... Sorum şu benim tarla eski göl yeri ve kışın çok yağışlı olursa azda olsa su duruyor ve kışları toprağa bastınmı çizmeboyuna yakın çamura batıyor bu tarlada zeytin olur mu? Zeytini dikip kurumasını istemiyorum bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler....

owert 06-12-2015 06:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi masiva (Mesaj 1423691)
Selamun aleykum bir sorum olacaktı arkadaşlar... Benim babadan kalma 13 dönüm yerim var ve buğday ekiyorum ve dönüme ortalama 450-500 kg buğday alıyorum ve uğraştığıma degmiyor... Ben buraya zeytin dikmek istiyorum... Sorum şu benim tarla eski göl yeri ve kışın çok yağışlı olursa azda olsa su duruyor ve kışları toprağa bastınmı çizmeboyuna yakın çamura batıyor bu tarlada zeytin olur mu? Zeytini dikip kurumasını istemiyorum bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler....

Zeytin aşırı su istemez. Derenaj yapmanız gerekir. Zeytin eksi 7 deceye adar dayanır. Soğuda sevmez. Çiçeklenme ve oluşum aşamasında hatırladığım kadarı ile 23 dece altına düştüğünde meyva oluşumunda kendini stopa alır yapamaz. Zeytin çok dayanıklı uzun ömürlü ama o kadarda hasas bir ağaçtır. En çok suya Temmuz ağustosta sonu ayında ihtiyaç duyar, çünkü tane çekideğini o zaman yapmaya başlar eylül başlarında ki yağmurlarda geliştirir. hem su ister hemde fazla su istemez işte hasaslığı mesela. Eğer kurak yerde,soğuk yerde iseniz bu aylarda verim alamasınız. Bunun için öncelikle iki üç ağacı farklı yerle ekin ,hatta başka ağaçları da (kayısı mesela) ekin randımanının görün sonra karar verin derim. meyvacılık bir dönem ekilip bir dönem sonu sökülecek tarım değildir ki. Yatırım gerekli ,toprağınızı bağlayacaksınız ?

Toprağın PH değeri 6, 6,5 değerlerinde olması gerekmektedir diye biliyorum.Bu ayarlanabilir gerçi bunun için gübre kulanmanız gerek vs vs .. En iyisi Melih beyin dediği gibi ilçe tarımda ziraatçi mühendislerlere danışmak . Çünkü o belgeyi en iyi bilen orası.

sidre 19-10-2016 08:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi m24860 (Mesaj 940013)
4500 dönüm zeytinlik aldık 2 ay önce,çok bakımsız ve biraz dik kalıyoru arazi,aslında tam istediğimiz gibi,1-2 yıl içinde ev yapık oraya yerleşmeyi düşünüyoruz.Zeytin ağıçlarını nasıl bakım yaparız hiç bir fikrimiz yok(60 tane ağıç var ),bazıları sanki yabani gibi ,sayın zeytinci, sizinkiler o kadar güzeller,bayıldım.

450 metrekare **** 4,5 dönüm dür..60 ağaç buraya sığar.:p

sidre 19-10-2016 08:19

Zeytın dostlar;
5 sene önce Gemlik diye 44 tane fidan diktim.22 tanesi. neyidi belirsiz çiktı.Antalya dan serbest fidancıdan aldım.1 ağaçdan 15 kılogram zeytin topladım diğer 21 ağaçtan toplam o kadar olmadı.7 yaş lar.Ancak diğer fidanlar söğüt ağacı gibi uzuyorlar ,ocak şubat gibi yaprakları aşiri dökülüyor.Dipten çok dal oluyor.Dallar düzgün uzuyor,gemliğe göre daha düzgün ve uzun dallı. Bu 22 ağaçtan 2 tek tane zeytın gördüm.Çekirdeği gemlik gibi.Ancak bir yaşlı amca bana tavşan yüreği olabılır dedi.Çekirdek farklı.yardım ariyprum bu ağaçlar ne,

osmanoksuz 09-11-2016 08:12

Zeytin Çeşiti
 
2 Eklenti(ler)
İyi günler. Resimdeki Zeytinin adını bilen varmı acaba aranızda ?

fusunmns 17-11-2016 19:46

merhaba
 
Manisa karaoğlanlıda 7 dönüm arazim var. Nerdeyse 2 yıldır ne dikeceğim konusunda araştırma yapıyorum. Zeytine karar verdim. Zeytin çeşitlerini incelediğimde yörenin zeytini olan memecik çeşidi bence en uygunu. Sıcak ve soğuğa daha dayanıklı. Yöre çeşidi olduğundan buradada yaygın hastalıklara da daha dirençlidir diye düşündüm. Ancak yörede memecik fidanı bulamadım :) Kimle konuşsam trilye diyor hangi fidancıya gitsem gemlik veya trilye var. Bir yerde hata mı yapıyorum acaba ?

Melih Bakırlıoğlu 18-11-2016 05:59

Aydın yöresine bakmanızı tavsiye edebilirim. Memecik o yörede çok fazladır.

mister73 21-11-2016 09:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fusunmns (Mesaj 1486531)
Manisa karaoğlanlıda 7 dönüm arazim var. Nerdeyse 2 yıldır ne dikeceğim konusunda araştırma yapıyorum. Zeytine karar verdim. Zeytin çeşitlerini incelediğimde yörenin zeytini olan memecik çeşidi bence en uygunu. Sıcak ve soğuğa daha dayanıklı. Yöre çeşidi olduğundan buradada yaygın hastalıklara da daha dirençlidir diye düşündüm. Ancak yörede memecik fidanı bulamadım :) Kimle konuşsam trilye diyor hangi fidancıya gitsem gemlik veya trilye var. Bir yerde hata mı yapıyorum acaba ?

Zeytinden çok anlamam ancak bizim oralarda Edremit cinsi çok tutulur, hatta trilye ile kıyas kabul etmeyeceğini söylerler. Bergamalıyım, Manisa'ya çok uzak sayılmaz. Bu cinsi Akhisar civarında da rahatlıkla bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Bol şanslar...

Zeytinci 21-11-2016 14:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fusunmns (Mesaj 1486531)
Ancak yörede memecik fidanı bulamadım :) Kimle konuşsam trilye diyor hangi fidancıya gitsem gemlik veya trilye var. Bir yerde hata mı yapıyorum acaba ?

Önceliğim kaliteli yağlık olsun ve iddialı olmasa da sofralığa da gelsin kararı için tercihiniz Memecik fikrinize katılıyorum. Zeytincilik Araştırma veya Aydın tarafında özel fidecilerde bulman lazım.
Önceliğin sofralık ise Manisa'nın meşhur çeşitlerinden dikebilirsin.

fusunmns 24-11-2016 19:24

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Önceliğim kaliteli yağlık olması. Memecik cinsin kendine verimli olmadığı için dikilmediğini söyledi buradaki çiftçiler. Ben bi zeytincilik araştırmaya gideyim.

Bahçeye tesfiye yaptırınca buradaki köylüler güldüler bana : ) Sapsol de attırdım . Toprak tahlili için numune de verdim. Sadece fidan seçimim kaldı.

mister73 24-11-2016 19:46

Kolay gelsin sayın fusunmns, umarım emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız.

fusunmns 02-12-2016 15:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mister73 (Mesaj 1487423)
Kolay gelsin sayın fusunmns, umarım emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız.

Teşekkür ederim. Umarım herkes emeklerinin karşılığını fazlasıyla alır.

fusunmns 15-01-2017 21:38

Kadın olarak çiftçilik yapmaya çalışmak ne zormuş :( Pes etmeyeceğim

fusunmns 15-02-2017 18:31

Merhaba , bu gün fidanları diktik. Keyfim yerinde :)

Melih Bakırlıoğlu 16-02-2017 07:09

Hayırlısı olsun.
Ne cins diktiniz?

fusunmns 17-02-2017 22:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu (Mesaj 1495571)
Hayırlısı olsun.
Ne cins diktiniz?

Merhaba,

30 memecik, 100 trilye, 10 domat, 1 edremit. trilyelerim maalesef çelik. diğerleri deliceye aşı.

Zeytinci 20-02-2017 17:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fusunmns (Mesaj 1495845)
Merhaba,

30 memecik, 100 trilye, 10 domat, 1 edremit. trilyelerim maalesef çelik. diğerleri deliceye aşı.

Sofralıklar (Trilye, Domat) için sulama imkanın var mıdır?
Çelik'ten üretimin gelişimi deliceye nazaran hızlı olabilir.
8-9 dönüm yeriniz var galiba, hayırlı uğurlu olsun, tebrikler.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020