agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Zeytin (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/)
-   -   Arbequne zeytin (Bodur zeytin) (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/25630.htm)

Kuzeyim 13-11-2011 21:27

Arbequne zeytin (Bodur zeytin)

Ziraat Odasından Aldıgım bilgiye Göre Bodur Zeytinin Türkiyede Verimli olmadıgını

Ögrendim ancak Bunun hakkında daha fazla bilgiye sahip olan arkadaşlar birazcık

yardımda Buluna bilirmi ?
NOT: Özellikle Bodur Zeytin hakkında (arbequne)

Zeytinci 13-11-2011 22:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi KUZEYim (Mesaj 878746)
NOT: Özellikle Bodur Zeytin hakkında (arbequne)

Bu konuda Halil bey araştırma yapmış ve fide temin edip dikmiş durumda.
Kendisi budanarak bodur yapılacağını(tutulacağını) belirtmişti. Yani doğası gereği bodur olmasa gerek.

Ziraat odasının mutlaka bildiği bir tespit vardır. Daha açıklayıcı bilgi gerek. Tespitleri bir bölgeye ait olabilir. Acele karar vermemek gerektiğini düşünüyorum.

Bendeki 50 cm'lik fide üzerinde 5-6 adet zeytin var. Bu zeytinin meyvesini iyi incelek gerekiyor. Bizim çeşitlerden birine yakın olabilir.

hüseyin ali 30-01-2012 17:52

Arbeguina'yı Aliağa'nın Çaltılıdere Köyünde denedik.Üç tip toprağa ayrı ayrı diktik.Ağır killi tın toprakta ağır gelişim gösterdi.hafif killi tın toprakta normal gelişim gösterdi.Kumlu tın toprakta ise süper gelişim gösterdi.Kumlu tın topraktakiler verim olarak ta çok iyiler,her yıl verdiler.5 yaşındaki fidanlardan ağır killi tın topraktakinin boyu 60cm. civarında.Hafif killi tın topraktakinin boyu 90 cm.civarında,kumlu topraktakiler ise 1,5 mt.civarında. Çok dayanıklı bir tür.Bizim köyümüzde baskın olarak bulunan Ayvalık ve Gemlik cinslerinden daha dayanıklı bir zeytin.Yazın en urak zamanlarında her üç topraktaki Arbekinler formlarından bir şey kaybetmediler.Netice:Arbekin kumlu tın toprağı daha fazla seviyor.

egetropical 30-01-2012 19:35

[QUOTE=KUZEYim;878746]Ziraat Odasından Aldıgım bilgiye Göre Bodur Zeytinin Türkiyede Verimli olmadıgı QUOTE]

Hangi ziraat odası yetkilisi söyledi, Teknik bir veriye dayanıyor mı? merak ettim.
çok fazla bahçe yok. bir çok teknik adam ismini bile bilmiyor.

Urlada ve manisa köprübaşı ve mersinde son beş yılda yeni bahçe tesisleri var.

adampol 25-02-2015 15:05

Merhabalar. Arbequina zeytini ülkemize yeterince uyumlu mu? Zeytinyağı kalitesi için bu türü Antalya'ya dikmeyi düşünüyorum. Doğru bir düşünce midir?

kenan kırca 25-02-2015 22:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adampol (Mesaj 1359273)
Merhabalar. Arbequina zeytini ülkemize yeterince uyumlu mu? Zeytinyağı kalitesi için bu türü Antalya'ya dikmeyi düşünüyorum. Doğru bir düşünce midir?

makineli tarıma ve daha çok büyük araziler için uygun olduğunu söylüyorlar
için uygun bir çeşit olduğunu söylüyorlar

Alattin Akova 28-12-2017 08:51

Sn.Hüseyin Ali,

merhaba.Arbeqina fideleri nereden temin ettiniz?öneriniz varmı?

selamlar

aydemiraydın 28-12-2017 09:42

geçen sene bu zamanlar ,Arbeqina zeytin fidanları almıştım boyları 10 cm. kadardı. 5 litrelik saksılara aktardım. şimdi boyları 1 metre civarı. kışın bile büyümelerini gözleyebiliyorsunuz. 2018 ilkbaharında araziye dikeceğim.

celalamca 28-12-2017 15:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1526502)
geçen sene bu zamanlar ,Arbeqina zeytin fidanları almıştım boyları 10 cm. kadardı. 5 litrelik saksılara aktardım. şimdi boyları 1 metre civarı. kışın bile büyümelerini gözleyebiliyorsunuz. 2018 ilkbaharında araziye dikeceğim.

Şimdilerde 2 yeni tür daha çıktı daha da bodur.:rolleyes:

Zeytin Fidanları - fidandeposu.com

egetropical 28-12-2017 22:13

arbequina orjinali ispanyadır. 2010 -2012 de olint firmasının bayiliğini yapmıştım. şimdi torbalı/izmirde kendileri fidan üretim tesisi kurdu.
yetkli okan bey.(05334195688) benim adımı verirseniz yardımcı olur. (tufan gökpınar)
http://www.olint.com/tr
ÜRÜNLER / Agromillora Fidan / Agromillora Group - Agromillora Group

shawshang 05-04-2018 10:18

AkisSoftware 18-02-2019 15:07

Bu cins zeytinin soğuklara en dayanıklı türü hangisi acaba bilen var mı?

Ahmetemir. 07-04-2019 11:46

Merhaba izmir menderesten katılıyorum aranıza öğretmenim bu yıl arbekino fidanı diktim.baya inceledim dikilmiş ciftliklere gittim harika bi zeytin inşallah başarabilirim bende..fidan arayan olursa elimde mevcut verebilirim.(505 414 32 07)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024