agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Zeytin (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/)
-   -   Cüce Zeytin (Little Ollie) Olea europaea 'Montra' (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/25304.htm)

papalina 14-09-2011 11:02

Cüce Zeytin (Little Ollie) Olea europaea 'Montra'

1 Eklenti(ler)
Merhaba, bir arkadaşımın düğününde nikah şekeri olarak evde yetişen bodur zeytin verildi, saksıda ufak boyda. Çok mutlu oldum ve ona çok iyi bakmak istiyorum. Nasıl bakacağım hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şu anda ufak bir saksıda duruyor. Ne kadar su vermek lazım, hangi aralıklarla, güneş mi sever, toprağını değiştirsem nasıl bir toprak olmalı gibi soruların cevaplarını merak ediyorum.

Selahattin Yılmaz 14-09-2011 12:48

Sevgili amazonta, aradığınız bilgiyi burada bulabilirsiniz.

papalina 14-09-2011 13:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz (Mesaj 859130)

Teşekkür ederim Selahattin Bey ancak bu bendeki zeytinden değil. Mesela buradaki tür, yağlık falan deniliyor, oysa bana verilen için arkadaşım çok zaman sonra belki bir tane zeytin verir dedi. Yani tamamen ev tipi, ancak belli bir boya kadar uzuyormuş, fotoğrafını çekip koyacağım, daha iyi anlaşılması için. Bana bonsai gibi bakılıyor falan dedi. Bu cinsin adını bilemediğim için bulamadım internette.

agozce 14-09-2011 23:54

Arkadaşım bodur zeytin vardır ama, ev zeytini diye bir şey olmaz bence. Sadece ev içinde sağlıklı olmaz ve meyve vermez. Bırak meyve vermeyi yaşamaz, hastalanır ve bir süre sonra da ölür. Fazla sulama. Zeytin iç mekan bitkisi değildir.

Sen yine de zeytinle ilgili bilgilere göre hareket et . Kesinlikle dışarıda ve güneşte durmalı.

patriakri 15-09-2011 09:42

Aferin, çok iyi

papalina 15-09-2011 20:52

fotoğrafını koydum ilk mesajımda. bana verilirken kesinlikle bodur evde yetişebilen çok zor meyve veren, bonsai gibi yetiştirilen zeytin dendi. defalarca sordum bu şekilde anlatıldı. boyu bile çok az uzuyormuş. hatta dediler ki, bahçeye dikilmesi için normal zeytin verecektik ama herkesin bahçesi yok diye bu seçimi yaptık dediler. kimse bilmiyor herhalde:(

cicekci12345 09-10-2011 17:03

Evde zeytinin yaşama ihtimali çok düşük. Ev gibi bir yerde zeytin yetişmez.

Eser İlhan 09-10-2011 18:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi amazonta (Mesaj 859704)
........... kimse bilmiyor herhalde:(

agaclar.net gibi bir ortamda kimsenin bilmemesi pek mümkün gözükmüyor bana.Sizin arkadaşınızın yanlış bilgilendirilmiş olması daha olası gibi....
Internette "bodur zeytin" diye aratabilirsiniz ama onlar bile 2-2.5 m'lik ağaç oluyorlar.
Bu olay bana çok yıllar önce birgün eşimin kuzeninin elinde minicik sevimli bir tavşanla gelişini hatırlattı. Büyümeyen, cüce tavşan diye satmışlar ona ama sonra kuzu kadar olduydu :p (Ama biz onu hep çok sevdik. Büyüyüp kocaman bile olsa. Siz de zeytininizi uygun bir alana dikip büyümesini seyredebilirsiniz:)

smnunal 18-10-2011 07:32

Sayın amazonta size verilen zeytin daha büyük enaz 40 litrelik saksıya alırsanız saksıdada olur fakat sadece kışın çok soğuk havalarda güneş gören kapalı bir ortama almalısınız veya korunaklı bir yere koymalısınız. Açık havada saksıdada olsa meyve verecektir. Eğer bahçeniz var ise güneş gören rüzgardan korunaklı bir bölgeye dikerseniz orada daha güzel gelişecektir.

gtatas 19-10-2011 10:17

Herkes karınca kararınca bilgilerini aktarmış bende aktarmak isterim; sonuç olarak elinizdeki bitki zeytindir. Ve kendine has ihtiyaçları vardır.Bunları forumda ve internette aratarak bulabilirsiniz.
Genç bir bitki olduğu için soğuktan ve aşırı sıcaktan koruyun, susuz ve gübresiz bırakmayın.
Biraz boylandığında da balkon da bakabilirsiniz.İnşallah zeytinini de yersiniz.Bence de o bodur zeytin gibime geliyor.

thenme95 11-11-2011 17:38

iyi fikir bu zeytin işi :)

papalina 29-11-2011 20:00

Teşekkürler yanıtlarınız için.Ancak ısrarla söyledim size bildiğimiz zeytinden değil diye ama inanmadınız. En sonunda ingilizce siteden gerçek ismini buldum
How to Care for Little Ollie Olive Trees | eHow.com

İsmi Ollie Olive Tree diye geçiyor, bu sitede tam olarak söylemek istediğim şey, yani meyve nadiren verdiği ya da hiç vermediği belirtiliyor.

Şu anda yaşadığım ciddi problem şu. Kapalı balkonda duruyordu. Bir iki tane yaprağı düşünce belki soğuk gelmiştir diye içeri aldım. Ama içeride doğrudan güneş gelen bir yer yok. Güzel bir yere yerleştiremiyorum. Birkaç yaprağı daha düştü alt kısmından. Bir sorunu var ama ne yapacağımı bilemedim. Fikri olan varsa çok sevinirim, benim için manevi önemi olan bir bitki bu, birşey olmasını istemiyorum.

UzaklarII 18-12-2011 16:58

Zeytin ağaçları ışık değişikliklerine çok hassas bitkilerdir, balkonda bir iki yaprağının düşmesi muhtemelen bulunduğu ortma alışamamasıdır, (yetersiz ışıklanma olabilir) içeri almanız muhtemelen bitkinin keyfini dahada kaçırdı, 17 gün olmuş mesajı yazalı umarım bitkiniz ölmedi...Nerede yaşıyorsunuz blemicem ama zeytin fidanına sahip olduğunuz akdeniz veya marmara bölgesinde olduğunuz izlenimini verdi...Yani bitkinizin donarak ölmesi imkansız, ölse ölse ışık azlığından ölebilir...

malina 19-12-2011 13:27

Little Ollie® Dwarf Olive (Olea europaea 'Montra') - Monrovia - Little Ollie® Dwarf Olive (Olea europaea 'Montra')

papalina 19-04-2012 12:48

Little Ollie budamak gerekir mi?

1 Eklenti(ler)
Merhaba, daha önce de hakkında başlık açtığım ufak (cinsi Little Ollie) zeytinimin bir sürü yeni yaprağı çıktı ve eskileri döktü, yukarı doğru büyüdü. En uzun 2 dalı sallanıyor biraz.

Merak ettiğim, budamak gerekir mi bu yıl? Fotoğrafını yükledim, bu saksı boyutu sizce uygun mu? Sallanan dalları bir sopaya bağlayayım mı?

Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim.:)

Ekrem Uslu 19-04-2012 13:10

Mevcut durumda budama istemiyor fakat büyüdüğünde bir birine sürtünme ihtimali olan iç sürgünler varsa onları alabilir,şekil vermek ve görsel amaçlı olarak uzun dalları 3-4 cm kısaltabilirsiniz.

dtlevent 19-04-2012 13:21

İçeride mi duruyor bu ağaç ?Ne kadar zamandır bakıyorsunuz?

papalina 19-04-2012 13:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dtlevent (Mesaj 949926)
İçeride mi duruyor bu ağaç ?Ne kadar zamandır bakıyorsunuz?

Kışın camekan balkonda tuttum. Sürekli güneş aldı. Bugünlerde yine balkonda, sürekli havalandırıyorum, pencere önündeki açıklığa geçirmeyi düşünüyorum ama balkonda daha çok güneş alıyor.

Bu zeytin Eylül ayında bana nikah şekeri olarak verildi ve uzaktan getirdim. Aldığımda bu haldeydi, sadece yeni yaprakları yoktu, biraz daha ufaktı. Türkçe kaynak bulamadım hiç, ingilizce araştırınca isminin Little Ollie olduğunu öğrendim, çok az meyve verdiğini, bakımının basit olduğunu öğrendim.

papalina 19-04-2012 13:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane (Mesaj 949917)
Mevcut durumda budama istemiyor fakat büyüdüğünde bir birine sürtünme ihtimali olan iç sürgünler varsa onları alabilir,şekil vermek ve görsel amaçlı olarak uzun dalları 3-4 cm kısaltabilirsiniz.

Teşekkür ederim. Daha önce hiç budama yapmadım, oldukça cahilim. Birbirine sürten ufak dalları dibinden mi keseceğim?

Ekrem Uslu 19-04-2012 13:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi amazonta (Mesaj 949934)
Teşekkür ederim. Daha önce hiç budama yapmadım, oldukça cahilim. Birbirine sürten ufak dalları dibinden mi keseceğim?

Sürten veya büyüdüğünde sürtme ihtimali olan dalları ana daldan ayrıldığı nokta yani dibinden kesin.

papalina 19-04-2012 13:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane (Mesaj 949950)
Sürten veya büyüdüğünde sürtme ihtimali olan dalları ana daldan ayrıldığı nokta yani dibinden kesin.

Peki tekrar teşekkür ederim

malina 19-04-2012 14:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi amazonta (Mesaj 949904)
Merhaba, daha önce de hakkında başlık açtığım ufak (cinsi Little Ollie) zeytinimin bir sürü yeni yaprağı çıktı ve eskileri döktü, yukarı doğru büyüdü. En uzun 2 dalı sallanıyor biraz.

Merak ettiğim, budamak gerekir mi bu yıl? Fotoğrafını yükledim, bu saksı boyutu sizce uygun mu? Sallanan dalları bir sopaya bağlayayım mı?

Konuları birleştirdim. Lütfen açtığınız başlık altında devam edin. Bitki ile ilgili her farklı durum için ayrı başlık açarsanız olmaz.

papalina 19-04-2012 14:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 949960)
Konuları birleştirdim. Lütfen açtığınız başlık altında devam edin. Bitki ile ilgili her farklı durum için ayrı başlık açarsanız olmaz.

O zaman başlığı en son açtığım başlığa çevirin lütfen, çünkü insanlar esas neyi sorduğumu görmüyor. Bu başlığa zaten gelen cevap gelmişti önceden. Budama sorusuna gelsin istiyorum.

Billudi 19-03-2020 15:28

Merhaba, benim zeytin ağacımın gövdesinde yeşil kremsi şeyler var ve yaprakları kurumaya başladı. Nette araştırdım fakat hastalığını bulamadım. Evde bakıyorum bakkonum yok acaba ondan mı nasıl iyilestiririm yardımcı olursanız sevinirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024