agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2006, 14:05   #31
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu terimle ilk kez karşılaşanlar için bir not;

Şırlama çiftçilerin bir sulama yöntemine verdikleri isim. Naylon hortumlarla su iletiliyor. Bu hortumlar çok geniş çaplı 15-20 cm çapında, soba borusu gibi, kalın sera naylonundan yapılmış. Su geçmeyince boş poş upuzun yassı bir torba gibi oluyor. Su verilince torba şişiyor.

Muhtelif yerlerinde musluklar var. Muslukları da plastik su veya deterjan bidonlarının altındaki musluklar gibi düşünün. Bahçe başından su şırlamaya geliyor. Açılan musluklarla ağaçlara yönlendiriliyor. Aşağıda geçen ekim ayında çektiğim bir şırlama resmi var. Yer Ödemiş, börülce tarlası. Hortum üzerinde musluklar görülüyor.

TCM ve Bahabûr beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2006, 15:29   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Sayın Mine Hanım verdiğiniz bilgi için teşekkür.
Aslında benim amacım yan komşularım gibi salma su yöntemi ile zeytin ağaçlarımı sulamaktı. Fakat bahçesinde son dönemlerde Kuruma hastalığın artması (verticillium solgunluğu) beni korkuttu. Gözlemlerim sonucu hastalıklı ağaçların kuruyan dal ve yaprakları salma yöntemi ile diğer ağaçlara taşıyordu , Komşularıma ikaz ettimsede eski insanların sabit fikirlerini değiştirmek zor ve mümkün olmuyor. Bende behçemi 16lık damlama hortumu ve saatte 140 Lt akıtan damlama memesi ile basit şekilde döşedim . ilk suyu verdiğimizde bazı damlama memelerin tıkandığını gördük, ana hattın başına bir adet filitre koytuk ve sorunu hallettik , sürekli su vermek yerine her hafta cuma günleri solmak üzere haftada bir su vermeye başladık. sonuç mükemmel damlama değil ama tabirce şırlama oldu bizim için. Bu yaptığım işler daha sonra diğer bahçe sahiplerine örnek teşkil etti. saygılar.

mehmetaliozkara09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2006, 16:03   #33
Yeni Üye

Tüm arkadaşlara duyrulur 1 hafta yokum, malum zeytin toplama zamanı hoşcakalın.

Eski 04-12-2006, 20:16   #34
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
mehmetaliozkara09 size kolay gelsin diyoruz. Bol ürün kaldırmanız dileğiyle. Keşke buralarda olsanızda sizden zeytin yağı alabilseydik.

bahcıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2006, 08:20   #35
Yeni Üye

Sayın Ağaç Dostu.
Öncelikle teşekkür ederim.
Hayırlısı ile havalar soğumadan yağlık zeytinleri topladık (yaklaşık 50 Yevmiye , ücreti 15.00 Ytl, 1 insanın 08.00-17.00 saatleri arasından zeytin toplamasıdır ) Zeytin toplamak çok güzel, bu yıl zeytinde var yılı (zeytin bir yıl bol ertesi yıl az verir) Bahçemizdeki zeytin ağaçların her yıl olması için toplama esnasında sırık yerine , tarak şeklindeki plastik araçlarla topluyoruz,bu yüzden her yıl zeytin almak mümkün. 14 gün boyunca eşim ile zeytin topladığımızda havalarında güzel olmasından dolayı huzurlu ve rahattık.
En heycanlı ve mutlu anımız zeytinleri yağını çıkarttıktan sonra sıcak taze yağı tabağa koyup, üzer bir güzel limon sıkıp, birazda kırmızı biber ve baharat ekleyip ve ekmeği bandırarak yemek.
Sayın Ağaç Dostu keşke öyle bir mekanizma olsada üretilen tarım ürünlerini bizler sata bilsek , sizlerde ucuza , taze ve doğal olarak alabilseniz. Buralarda bu yıl 6.00 yTl. dir.
İyi günler.

Eski 18-12-2006, 20:47   #36
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mehmetali Bey ürününüz hayırlı,kazacınız bereketli olsun.Bu yıl zeytin veriminiz ne oldu? Ortalama ağaç başına kaç kilo zeytin aldınız?

Eski 19-12-2006, 07:52   #37
Yeni Üye

Mine Hanım çok teşekkür ederim.

Bu yıl Zeytinde var yılı malum bilginiz vardır. Zeytin ağaçlarımın verimini var yılında az , yok yılında daha çok zeytin elde etmek için bu dönem Mart ayında fazla budama yaptım o yüzden bu yıl sürgün yapmasını sağladım. Gelecek yıl fazla budama yapmadan , iç kısımlarının hava almasını sağlayacak şekilde budama yapacağım.
Yinede Ağaçlarımdan Allah Bereket versin Agaç başına ortalama
(%60 Tirilye,%20memecik ve %20 Yeşil topan kalan küçük zeytin) 25-30 Kğ verim oldu.
1 Kğ zeytin yağını geçen yıl 5,200 Kğ elde etmişken bu yıl 5,800 Kğ elde ettim.
Bunun nedeni kendi tahminim kasım ayında ani havaların soğuması herhalde.

Genelde ilçede de tüm üreticilerin durumu aynı.

Her neyse Allah bereket versin, yemeyi ve satmayı nasip etsin.

İyi günler dileğiyle.

Eski 20-12-2006, 22:36   #38
Yeni Üye

uyumsan's Avatar

Sayın mehmetaliozkara09,
Aşağıda alıntıladığım yazınız toprağa yakın olan her insanın yaşayacağı en mutlu anlardan biridir. Hasadınız bol olsun.
Sevgilerimle,
UyumSan.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetaliozkara09 Mesajı Göster
En heycanlı ve mutlu anımız zeytinleri yağını çıkarttıktan sonra sıcak taze yağı tabağa koyup, üzer bir güzel limon sıkıp, birazda kırmızı biber ve baharat ekleyip ve ekmeği bandırarak yemek.

Düzenleyen uyumsan : 20-12-2006 saat 22:37 Neden: yankış kelime kullama
uyumsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2006, 20:48   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Merhabalar Ben Yusuf

Ben Adana Yumurtalik civarında10 Dönüm Sahil yakınlarında Tapulu Yerim Var Zeytin Dikmek Istiyorum ayrıca bu işe yeni başladım Kaç Fidan Gider Ve 5 Yil Sonra Geliri Ne Olur?

kayalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2006, 21:27   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldiniz kayalı. Sorularınıza cevap alabilmek için kendinizi Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... başlığında tanıtmanız gerekiyor. Hoş geldiniz aramıza

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2006, 12:36   #41
Yeni Üye

Tüm arkadaşlarıma iyi haftalar diliyorum.

Sayın Yusuf Bey , Benim ikinci uğraşım ve ek geçim kaynağım yetişmiş zeytin ağacını verime çevirerek bu işleri öğrendim bunu yaparken internet , deneme yanılma ve ziraat mühendisi arkadaşlarla sohbet ederek sonuca ulaştım. Size vereceğim bilgileri mutlaka yörenizdeki mühendis arkadaşların fikirlerini de alarak bu işe girişin.
Bahçenizde su yoksa 5 yıl sonra için birşey beklemeyin ama sulama imkanınız varsa varsa 5 yıl sonra verime geçer, Zeytinde geçen sene ve bu yılda Destekleme vardır, alacağın zeytinlerin yörenize uygun olanı cinslerini tavsiye ederim, ancak bizim buralarda şimdilik sadece gemlik ve mazanilla cinsine destekleme vardır, yerin durumuna göre 1 dönüme 30-35 ağaç dikebilirsin.

Birde bu başka bir fikir vereyim deniz yakın sahil kenarlarında yetişen Hurma zeytini var , sahillerde bulunan mantar sayesinde zeytinler dalında tatlanır bu yöndede araştırma yapmanı tavsiye ederim.

İyi günler

Eski 29-12-2006, 10:27   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Merhaba..
Bu yil zeytinyagini ben de 6 YTL den sattim. Biraz ilerde Hatay'da zeytinyaginin kg'su 4 YTL fakat Osmaniye'nin zeytinine gore asiti fazla. Bizim zeytinyagimiz diye demiyorum ikliminden dolayi asit orani cok dusuk. Hic acisi yok ve bazi yemeklerde zeytinyaginin kokusundan hoslanmayanlar icin bire bir. Halis, muhlis ustelik kokusuz zeytinyagi.

Karan Yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2006, 11:20   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn KARAN BEY BİTKİ TOHUM SATIŞALARI OLDUĞU GİBİ BU PLATFORMLAR ÜZERİNDEN SİZDEN ZEYTİNYAĞI ALMAK İSTERİM. GEREKLİ BİLGİLER İÇİN ÖZELE MAİL ATABİLİRSİNİZ.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2006, 12:17   #44
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Sn KARAN BEY BİTKİ TOHUM SATIŞALARI OLDUĞU GİBİ BU PLATFORMLAR ÜZERİNDEN SİZDEN ZEYTİNYAĞI ALMAK İSTERİM. GEREKLİ BİLGİLER İÇİN ÖZELE MAİL ATABİLİRSİNİZ.
Merhaba Sukran Hanim.
Elimde 2 tona yakin zeytinyagi vardi. Hepsini sattim. Herseyde oldugu gibi insanlar bu konuda da hileye basvurup zeytinyaginin icine ucuz yaglardan karistirip (pamukyagi vs) oyle satmaya calisiyorlar. Tanidiklarim saf zeytinyaglarima ozel ilgi gosterdiler ve kisa surede tukendi. 100 kg kadar ailem icin ayirdim sadece.
Ilgilendiginiz icin cok tesekkur ederim. Uygun olursa gelecek sezon icin olabilir.
Saygilar.

Eski 29-12-2006, 13:54   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Gelecek sezonda sizden haber bekliyorum. Saygılar.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2006, 14:49   #46
Yeni Üye

Tüm doğa dostu üyelerimize iyi bayramlar ve iyi yıllar diliyorum.

Eski 29-12-2006, 15:54   #47
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Gelecek sezonda sizden haber bekliyorum. Saygılar.
Gelecek sezon icin haber verecegim size. Saygilar.

Eski 29-12-2006, 15:56   #48
Yeni Üye

Alıntı:
Tüm doğa dostu üyelerimize iyi bayramlar ve iyi yıllar diliyorum.
Size de iyi bayramlar Mehmet Ali Bey. Urununuz ve kazanciniz bol olsun.

Eski 07-01-2007, 04:50   #49
Yeni Üye

Zeytinyagi ile ilgili faydali bilgiler.
-Gunde en az bir kere agzinizini zeytinyagi ile calkalarsaniz disleriniz beyazlasacak, disetleriniz guclenecektir.
-Icerdigi E vitamini hucre yenileme ozelligine sahiptir.
-Kandaki kolestrol duzeyini denetler.
-Zeytinyagi, A,D,E ve K vitaminlerini icerdigi icin sisedeki sifa olarak bilinmektedir.
-Kandaki zararli maddeleri temizler
-Mideyi koruyup, bagirsak tembelligini onler.
-Saclara ve cilde parlaklik kazandirir.
-Cocuklara anne sutu etkisi yapar.
-Beyin ve kemik hucrelerini guclendirir.
-Safra kesesi taslarini engeller
-Karacigerin iyi calismasini saglar.

Eski 07-01-2007, 13:14   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2007
sayın ustalarım bir sorum olacak.
dogadan alınan delice zeytinlerinin kök budaması nasıl yapılıyor?ayrıca bunlarun ekimi için en uygun zaman nedir?forumda bu bilgilere ulaşamadım.eger 2.kez bu konuyu açıyorsamda link vermeniz yeterli...
saygılarımla,sevgilerle...

med472 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2007, 20:18   #51
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Med 472, profesyonel yetiştiricilikte doğadan delice alarak üretim yapılmaz. Bu hemen hiç kullanılmayan bir yöntemdir. Sadece tabiatı tahrip etmeye sebep olur. Hazır fidan ile yetiştiricilik yapılır.

Kök terbiyesi ise alacağınız delicenin ebatlarına ve kök yapısına göre değişir. Şubat sonuna kadar söküm yapabilirsiniz. Hava ısınınca bitki sökülmez.

Eski 08-01-2007, 10:40   #52
Yeni Üye

İlgilenen arkadaşlara bilgi mahiyetinde;
30-50 yaş arasında zeytin ağaçlarının bulunduğu 3 zeytin bahçesinin sahibiyim.
Bu bahçelere 1998 yılından beri muhtelif zamanlarda sahip oldum.Bu yıl itibariyle toplam 27 dönümlük, yaklaşık 600 zeytin ağacım var. Bu ağaçların hepsi delice üzerine aşılanmış yaşlı ağaçlardır.

Bizim yörelerimizde delice üzerine aşılanmış ağaçlar makbuldür. Çünkü iyi bir kök gelişimi yaparak, soğuklara, sıcaklara, susuzluğa ve hastalıklara karşı daha dirençli olurlar. Kaldı ki yeni tesis edilen bahçelerde çeliklerin hormanla köklendirilmesi suretiyle dikilen ağaçların hastalıklara ve susuzluğa gelemedikleri, ayrıca en önemlisi bu ağaçların ortalama 50 yıllık ömürleri olduğu konuştuğum ziraat mühendisi arkadaşların genel bir fikri.Halbuki kökü delice olanlar yüzlerce yıl yaşayabiliyor. Bilmeyenlere duyurulur doğada bulunan delice zeytinler ak delice ve kara delice olmak üzere iki türlüdür. Ak delice daha kolay aşı tutar. Kara deliceyi aşılaması çok zordur.Ancak aşı tuttuğu zaman ak deliceden çok daha dayanıklı olur. Zeytin çekirdeği toprağa düştüğü zaman, kabuğunun sertliğinden dolayı kendiliğinden çimlenemez.Delice zeytinin meydana gelmesi için kuşların, zeytini bütün olarak yiyip sindirim sırasında sert olan çekirdek kısmını zayıflatması gerekir.Dışkılama sonucu, kabuğu incelmiş olan çekirdek düştüğü yerde çimlenmektedir. Bölgemizde karatavuk kuşunun bol bulunmasından dolayı delicemiz boldur. Zaten doğada delice zeytinin üremesinin en büyük sebebi özellikle karatavuktur.Aşılama için özellikle yaprakları kara deliceye göre iri olan ak delice en uygunudur. Ben bizzat 2006 yılının Nisan-Mayıs aylarında ak deliceler üzerine aşılama yaptım. Hepsi de mükemmel bir şekilde patladılar. Bu yıl da boş olan yerlere o aşıları söküp Şubat ayında dikeceğim. Sayın Mine PAKKANER'in "profesyonel yetiştiricilikte doğadan delice alarak üretim yapılmaz. Bu hemen hiç kullanılmayan bir yöntemdir. Sadece tabiatı tahrip etmeye sebep olur. Hazır fidan ile yetiştiricilik yapılır." sözünün dayanağı nedir, açıklarsa memnun olurum. Bilmediğimiz birşey varsa biz de öğrenelim.
Herkese saygılar.

Eski 08-01-2007, 11:12   #53
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mehmet Ali Bey, deliceden zeytin yetiştirilmez demedim ki. Bu eskiden çok uygulanan bir teknikti. Ancak artık günümüzde modern çevre dostu tekniklerde zeytinler delice anaçlı tesis edilmemektedir.

Bu arada çelikten yetişme zeytinin dayanıksız olduğu konusundaki görüşe ise asla katılmıyorum.Bu tamamen dayanaksız bir iddia. Konuyla ilgili bilimsel tek bir veri getirin. Öyle olsa binlerce dönüm zeytinlik bu yolla asla tesis edilmezdi. Ya da tesis edilenleri toplu halde ölürken görürdük. Bütün Dünya'da zeytin yetiştiriciliği bu yöntemle yapılmaktadır. Asırlık ağaçlar hastalık ve zararlı yüzünden devlet tarafından uçakla senelerdir ilaçlanıyordu. Acaba çelikten mi üretilmişlerdi?

Zeytinciliği geliştirip yagınlaştırmayı istiyorsak bunu doğadan ne kadar delice sökerek yapmayı planlayabiliriz. Bir kaynak sürdürülebilir olmalı. Üretim için yöredeki habitata zarar verilmemeli. Üstelik bu şekilde sertifikasyona tabi üretim yapılma olanağı da olmaz. Kullanılan bütün fidanların artık bitki sağlık sertifikasına sahip olmasını istiyoruz. Yoksa sağlıksız, hastalık taşıyan bitkilerle kurulan bahçelerin durumu ortada.

Tabiattan delice sökelim, getirelim arazimize dikelim buna sonuna kadar karşıyız.

Benim de şahsıma ait bu şekilde tesis edilmiş geleneksel zeytinliğim var. Bu arada işim gereği de bir çok zeytinlik tesis ediyorum,bakımını yapıyorum. Yeni tesis ettiklerimizin hiç birisinde bu yöntemi tercih etmemekteyiz. Her zeytinlikte bitki sağlığı sertifikasına sahip fidan kullanırız. Geleneksel yöntemlerle değil, iyi tarım teknikleri uygulanacak, gerekirse organik üretime dönüşebilecek alt yapılı zeytinlikler kurarız.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 08-01-2007, 13:47   #54
Yeni Üye

Sayın Mine PAKKANER; deliceyi aşılama yönteminin eskiden çok uygulanan bir teknik olduğunu kabul ediyorum. Ancak ilçeye gelen sertifikalı satıcılarda çevre dostu teknikler dediğiniz çelikten üretilmiş fidanların yanında, bir de delice üzerine aşılanmış fidanlar bulunmakta. Fiyatlarını sorduğumuzda, delice üzerine aşılanmış fidanların, çelikten üretilen fidanlardan neredeyse 3 kat pahalı olduğunu gördük. Sorduğumuzda aşılı fidanların daha değerli olduğunu anlattılar.

Türkiye Cumhuriyeti’nde zeytin bitkisi, hakkında kanun çıkarılan ve bakmayana ceza kesilen ilk tarım bitkisidir. Buna rağmen bugüne kadar ülkemizin değişik yerlerindeki iklim ve coğrafi koşullara uygun zeytinlik tesisi için yapılmış ciddi bir çalışmaya rastlamadım. Doğru politikalar izlenseydi, iklim şartları gereği Marmara bölgesinde yetişen Gemlik türü zeytinin, iklim şartları çok farklı olan Aydın ve ilçelerinde teşvik edilmemesi gerekirdi.(Buralarda teşvik sebebiyle herkes sadece Manzanilla ve Gemlik fidanı dikiyor.)Bizim bölgede yeni tesis edilen zeytinliklerle, eski geleneksel yolla dikilen zeytinlikleri kıyasladığımda her ikisinde de zararların olduğunu, ancak yeni tesis edilenlerde daha fazla kuruma (verticillium solgunluğu) meydana geldiğini gördüm. Manzanilla denilen türde tesis edilmiş genç ağaçlara sahip bir tanıdığım, bu yıl 18 kg. zeytinden 1 kg. zeytinyağı aldı. Bu benim için korkunç bir rakam. Çünkü benim geleneksel yöntemlerle dikilmiş Tirilye cinsi zeytinlerim ise 4,5 kg.dan yağ verdi. Bahçe sahibinin dediğine göre hastalıklara karşı dirençsiz bir ağaç imiş. Ben de bilimsel verileri asla göz ardı etmiyorum. Ancak ben gözlemlerim üzerine konuşuyorum. Keşke elimizde yeterli bilimsel veriler olsaydı da buna göre konuşabilseydik. Bahçemde yeni çıkan deliceleri aşılayıp, zarar gören veya boş olan yerlere kaldırıyorum. Özellikle başka yerlerden delice toplayıp habitata asla zarar vermiyorum. Çünkü her sene bahçemden bir sürü delice çıkıyor. Özellikle de karatavukların yemesi için ağaçlarda çok az miktarda zeytin bırakıyorum.

Bu arada siz bahçenizde çıkan deliceleri ne yapıyorsunuz?
Zeytin bahçeniz nerede ve hangi cins zeytinleriniz var? Özellikle Ayvalık yağlık var mı?
Saygılar.

Eski 08-01-2007, 14:37   #55
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
...

Bu arada siz bahçenizde çıkan deliceleri ne yapıyorsunuz?
Zeytin bahçeniz nerede ve hangi cins zeytinleriniz var? Özellikle Ayvalık yağlık var mı?
Saygılar.

Doğadan delice sökmemenize memnun oldum. Benim zeytinim İzmir yerli yağlık. Zeytinliğim İzmir'de.
Bahçemde delice de bulunmamakta.

Eski 08-01-2007, 16:38   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2007
merhabalar ben k.maraştan katılıyorum aranıza. 15 gün önce bir sohbette zeytin yetiştiriciliğinin ticari olarak oldukça karlı bir iş olduğunu duydum. bu konuda bir kaç gündür internette araştırma yapmaktayım. sizin forumdan da oldukça açık ve yeterli bilgiler aldım teşekkür ederim. niyetim uygun bir yer bulup yaklaşık 100 dönüm kadar araziyi zeytin bahçesi yaparak bu işten para kazanmak. ama zeytin ile ilgili hiç bir bilgim yok. sizce nasıl bir yol izlemeliyim ve böyle bir işe başlamam doğru olur mu? ayrıca sayın mine hanım işiniz gereği zeytinlik tesis ettiğinizi söylemişsiniz bana bu konuda biraz deteylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim. selamlar...

fatih74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2007, 16:58   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldiniz fatih74.
Sitemizin genel prensibi olarak ilk önce kendimizi Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... başlığında diğer üyelere tanıtıyoruz. Sizde kendinizi tanıtırsanız çok seviniriz.
Siz kendinizi tanıttıktan sonra uzmanlarımız sorularınıza cevap vereceklerdir.
Aramızda olduğunuz için mutluyuz

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2007, 17:30   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Benimde zeytin ağacı ile ilgili sorum olacak.

Zeytin benimde çok sevdiğim bir ağaç birde bu sene yapmış olduğum gezide gördüğüm zeytin bahçelerinden sonra ilgim dahada attı. Trakyada (Kırklareli Babaeski) yetişmeyeceğini bile bile yaklaşık iki sene önce 50cm uzunluğunda bir zeytin fidanı diktim. Geçen kış üstü açık tahtadan bir kutu ile muhafaza etmeye çalıştım ve kazasız bir şekilde atlattık.Fakat gelişimi çok ağır gidiyor sizce yetiştirip ürün alma şansım varmı **** bizim iklim koşullarına dayanıklı tavsiye edebileceğiniz bir tür varmı.

Verdiğim linkte yıllara göre ortalama sıcaklık değerleri var.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2007, 19:15   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2007
sayin özkaraya delice zeytin konusuna katılıyorum.evimin karsısındaki bahce sahibide aynı seylerden bahsetmişti bana. 8 dönümlük arazisindeki agaçların tamamı deliceymiş...
ayrıca bir muhabbet arasında bahçesinde çıkan bir deliceyi sokebileceğimi soylemişti bana. bonsaiye çok yatkın bir tipi vardı bonsai olarak kullanmayı dusunuyorum onu....
saygılar,sewgiler...

med472 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2007, 19:38   #60
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oktars Mesajı Göster
Benimde zeytin ağacı ile ilgili sorum olacak.

Zeytin benimde çok sevdiğim bir ağaç birde bu sene yapmış olduğum gezide gördüğüm zeytin bahçelerinden sonra ilgim dahada attı. Trakyada (Kırklareli Babaeski) yetişmeyeceğini bile bile yaklaşık iki sene önce 50cm uzunluğunda bir zeytin fidanı diktim. Geçen kış üstü açık tahtadan bir kutu ile muhafaza etmeye çalıştım ve kazasız bir şekilde atlattık.Fakat gelişimi çok ağır gidiyor sizce yetiştirip ürün alma şansım varmı **** bizim iklim koşullarına dayanıklı tavsiye edebileceğiniz bir tür varmı.

Verdiğim linkte yıllara göre ortalama sıcaklık değerleri var.
Bu Trakya'da çok güç. Zeytin ağacı iki sene önceki büyük donlarda Kuzey Ege Bölgesi'nde çok etkilendi. Kayıplar oldu. Ki Trakya çok daha fazla soğuk yapıyor. Gemlik tipi zeytin Marmara bölgesi zeytini olduğu için soğuklara daha dayanıklıdır.İznik Çelebi 'de yeşil sofralık olarak değerlenir.Soğuktan diğerlerine gör daha az etkilenir. Kocaeli,Gemlik, Gölcük, Bilecik civarlarında yetişmektedir.
Zeytinde 2 ay kadar süren dinlenme periyodu vardır. Bu dönem içinde 10C den daha düşük hava sıcaklıkları olursa çiçek tomurcuklarının farklılaşmasına görülür. Zeytin, dinlenme periyodu boyunca -6C ye kadar olan kısa süreli donlara dayanlıklı olmakla bu donlar özellikle yağlık çeşitlerin kalitesini etkiler.

Zeyno waffle beğendi.

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024